Mazda 3 BL (2009-13) Subap Değişimi Sonrası Sorunlar

mr_hidir

Sessiz
Araç Markası
2012-Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz-Hatchback
Merhabalar aracımdan çok memnundum fakat hayat koşuşturması sebebi ile tam 4 sene bakım vs. ile uğraşamadım. Araç da bir sabretti iki sabretti üçüncüde motor kitledi... Yapılalı 6 ay oldu fakat araç yapıldıktan sonra devirini ayarlayamamaya başladı, garip yerlerden trim sesleri yapmaya başladı ve yağ yakma sorunu devam ediyor, ne kadar sürede ne kadar yanıyor bilmiyorum fakat geçenlerde uzun yola çıkmadan önce kontrol ettiğimde yağ seviyesi çubuğun en alt seviyesindeydi. Yapıldıktan sonra en üstte bırakılmıştı... Sübaplar çelik ile değişti, bütün sıvı bakımları yapıldı filtreler değişti fakat ön konsoldan gelen trim sesi, rölantide titreme gibi sorunlar yaşıyorum. Ustama rölantide titreme için gittiğimde bu araçlar kendi ayarlıyor biz bir şey yapmıyoruz dedi, bu bilgi ne kadar doğrudur ?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Öncelikle geçmiş olsun. Yanlış yere açmış olduğun konu ilgili bölüme taşınmıştır.

* * *

Kabahatin büyüğü sende maalesef. 4 yıl yine iyi dayanmış guzucuk. :)

Ve hâlâ aynı hatada ısrar ediyorsun anladığım kadarıyla, 6 ay önceden başlayarak rutin aralıklarla (beş on gün gibi) yağını suyunu kontrol etmen gerekirdi ki ne kadar km de ne kadar yağ eksiliyor tespit için.

* * *

*Araç benzinli mi veya lpg de var mı?
*Komple motor mu yapıldı, sadece sübaplar mı?
*Manuel mi, otomatik mi?
*kaç bin km de motor kilitledi?
*İşlemler kendi alanında iyi bir ustaya mı yaptırıldı?
*Motor kilitledi derken yazılımsal mı yatak sarma şeklinde mi oldu?

Soruların yanıtlarına göre yorumlamaya devam ederiz.

mr_hidir

Sessiz
Araç Markası
2012-Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz-Hatchback
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Öncelikle geçmiş olsun.
Çok teşekkürler.
Kabahatin büyüğü sende maalesef. 4 yıl yine iyi dayanmış guzucuk.
Evet, o konuda çok taktir ediyorum mazdayı.
Ve hâlâ aynı hatada ısrar ediyorsun anladığım kadarıyla, 6 ay önceden başlayarak rutin aralıklarla (beş on gün gibi) yağını suyunu kontrol etmen gerekirdi ki ne kadar km de ne kadar yağ eksiliyor tespit için.
Her pazar aracı yıkamaya çalışırım, yağmurlu günler hariç. Yıkadıktan sonra da kaput altındaki yaprak vs. gibi pisliklere hava tutuyorum. Kitleme olayından sonra yağa da bakmaya başladım ama km takibi huyum hiç yoktur. Yağın ne kadar azaldığını da ölçmek için bir alet-edevatım yok ondan takip edemedim ama 250ml civarı yağ yakmış 10.000km de takribi.
*Araç benzinli mi veya lpg de var mı?
BRC lpg mevcut araçta, motor yapıldıktan 1-2 ay sonra da lpg beyini arıza verdi komple tesisatı yetkili brc servisinde yapıldı.
*Komple motor mu yapıldı, sadece sübaplar mı?
Komple motor yapıldı.
*Manuel mi, otomatik mi?
Otomatik.
*kaç bin km de motor kilitledi?
115.000km
*İşlemler kendi alanında iyi bir ustaya mı yaptırıldı?
Balıkesirdeki ilk ve tek japon ustası tarafından yapıldı, ustası ve servisi maalesef Balıkesirde yok.
*Motor kilitledi derken yazılımsal mı yatak sarma şeklinde mi oldu?
Yatak sardı, yağsız kaldı.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Çok teşekkürler.

Evet, o konuda çok taktir ediyorum mazdayı.

Her pazar aracı yıkamaya çalışırım, yağmurlu günler hariç. Yıkadıktan sonra da kaput altındaki yaprak vs. gibi pisliklere hava tutuyorum. Kitleme olayından sonra yağa da bakmaya başladım ama km takibi huyum hiç yoktur. Yağın ne kadar azaldığını da ölçmek için bir alet-edevatım yok ondan takip edemedim ama 250ml civarı yağ yakmış 10.000km de takribi.

BRC lpg mevcut araçta, motor yapıldıktan 1-2 ay sonra da lpg beyini arıza verdi komple tesisatı yetkili brc servisinde yapıldı.

Komple motor yapıldı.

Otomatik.

115.000km

Balıkesirdeki ilk ve tek japon ustası tarafından yapıldı, ustası ve servisi maalesef Balıkesirde yok.

Yatak sardı, yağsız kaldı.
Yeni motor 10 binde 250 ml yağ eksiltiyorsa çok kötü bir şey değil fakat yağ çubuğunun alt ve üst seviyesi arası 1 litre yapar... Burada bir ölçüm hatası var muhtemelen. 250 ml miktara nasıl ulaştınız??

Tahminim, ölçüm hatası olabilir veya yağ kaçağı vardır. Komple Yeni motorun bir litre yağ yakması hiç normal değil.

* * *

Ön konsoldan gelen vibrasyon ve trim seslerinin bir çok kaynağı olabilir.

*sente kaçağı sebebiyle (inşallah öyle bir şey yoktur) motor sarsıntılı çalışabilir
*motor kulakları sebebiyle sarsıntı hissedilebilir

* * *

Gaz teli olmadığı için manuel olarak rölanti ayarlanmıyor Bl kasadaki motorlarda. Soğutma suyu eksik değilse hava yoksa rölanti yerine oturması lazım.

Rölanti dengesizliği lpg'de oluyorsa gaz ayarlarını kontrol ettirebilirsin benzinde de varsa hava akışmetre temizliği işe yarayabilir boğaz kelebeği temizdir zaten yeni motorda.

Akışmetre hassas bir konu dikkat edin lütfen.

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
115 bin km.de motor yemek gerçekten büyük başarı. Aracı bu haliyle, sorunlarını anlatarak ya satın, ya da iyi bir mazda ustasına bırakarak tüm sorunlarının çözülmesini isteyin.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
115 bin km.de motor yemek gerçekten büyük başarı. Aracı bu haliyle, sorunlarını anlatarak ya satın, ya da iyi bir mazda ustasına bırakarak tüm sorunlarının çözülmesini isteyin.
Motor sonrası (tabi düzgün yapılmışsa) aşılamayacak bir sorun yok gibi geliyor bana.

Eksilmenin 250 ml olduğunu var sayıyorum.

mr_hidir

Sessiz
Araç Markası
2012-Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz-Hatchback
1 litre ekletmişiz sizlerin de dediği gibi, şimdi indim baktım şişeden. Aşağı yukarı bir litrelik eksilme söz konusu.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Aracı satmak istemiyorum, çok keyifle kullandık zamanında...

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
1 litre ekletmişiz sizlerin de dediği gibi, şimdi indim baktım şişeden. Aşağı yukarı bir litrelik eksilme söz konusu.

Aracı satmak istemiyorum, çok keyifle kullandık zamanında...
Motoru yapan ustaya durumu anlatın, 6 ayda veya 10 binde 1 litre eksilme yeni motor için kabul edilmeyecek kadar fazla.

mr_hidir

Sessiz
Araç Markası
2012-Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz-Hatchback
2 gündür araç yatıyordu, bugün cold start yaptım. -1 derece burada hava, 2000 devirin üzerinden başladı biraz ben kendim devri yükselttim ısınınca da stop ettim. Bütün bunları yaparken kayıt ettim ve sonrasında izleyince farkettim araçta hafif bir tıkırtı sesi var. Normal midir ? Videosunu da 2 dakika içinde paylaşacağım.

Son düzenleme:

Üst Alt