Mazda 323 BG (1989-94) Subap Ayarı Hakkında

Bymetehan

Katılımcı
Araç Markası
1991 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Hb
Benim araç 1991 mazda 323 hb 1.6 16 valf. Bu araçta subap ayarı yapılıyormu.bana ayar olmaz bu yağ ayarlı otomatik felan dediler. Kafam karıştı.

Moderatörün son düzenlenenleri:

Bymetehan

Katılımcı
Araç Markası
1991 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Hb
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
20170829_153739.jpg
20170829_153304.jpg

Benim sübaplar bunlar. Şimdi bu subaplara ayar oluyormu. Oluyorsa nasıl. Altında ustunde saginda solunda herhangi bir ayar yeri bulamadım :)

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan

Bymetehan

Katılımcı
Araç Markası
1991 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Hb
Arkadaşlar benim subaplar otomatik olduğu için malum ayar yapılamıyordu. Ama subaplardan dolayı motorda bi sıkma ve titreme vardı.bugün iticileri lifterleri ve horozları kopmle söktüm. Iticilerin hepsi taş gibi sertti. Tek tek benzinde yıkayarak içlerinlerindeki yağı boşaltıp temizledim. Bütün iticiler rahatladı açıkcası.iticileri tekrar toplayıp motora monte ettim. Ilk çalışmada traktör gibiydi motor :) bi 15 dk sonra içleri yağ dolup havayı atınca motor saat gibi oldu. Ne titreme kaldı ne sarsındı nede ses.
Fakat birşey kafamı karıştırdı. Emme tarafındaki horozlar üzerinde 5-2 5-4 5-5 5-6 gibi rakamlar vardı. Bu numaraların diziliş ve sıralamayla bi ilgisi varmıdır. Bilen arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Arkadaşlar benim subaplar otomatik olduğu için malum ayar yapılamıyordu. Ama subaplardan dolayı motorda bi sıkma ve titreme vardı.bugün iticileri lifterleri ve horozları kopmle söktüm. Iticilerin hepsi taş gibi sertti. Tek tek benzinde yıkayarak içlerinlerindeki yağı boşaltıp temizledim. Bütün iticiler rahatladı açıkcası.iticileri tekrar toplayıp motora monte ettim. Ilk çalışmada traktör gibiydi motor :) bi 15 dk sonra içleri yağ dolup havayı atınca motor saat gibi oldu. Ne titreme kaldı ne sarsındı nede ses.
Fakat birşey kafamı karıştırdı. Emme tarafındaki horozlar üzerinde 5-2 5-4 5-5 5-6 gibi rakamlar vardı. Bu numaraların diziliş ve sıralamayla bi ilgisi varmıdır. Bilen arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.
Güzel soru cevap bulabildin mi? :)

Adem Usta

Mazda Ekinci Özel Servis
sizin aracın silindir kapagı zamanında degişmiş belkide sizden önce normalde o araç manuel sübop ayarlıdır sizin aracınız b6 motor karbüratörlü

dışardan gelme otomatik yag ayarlı itecekli silindir kapak kullanılmış bu kapak normalde enjeksiyonlu motorun kapagıdır yani dışarı giden aracın kapagı

takılmasında hiç bir sorun yok yag degişimlerine dikkat edin katkı kesinlikle kullanmayın ..

sizin sorunuz daki birinci şık araçta titreme evet sübop ietecekleri sıkdıgı zaman doldur boşalt onu tam yapamaz ve sıkıştırma kaybı olur bu zamanlama şaşırdıgı zaman motor titremeli sübop sıkıymış gibi çalışır sizde zaten söküp bir temizlik yapmışsınız yag dolumu yapabiliyor ise itici sesi yok ise işlem başarılı demektir bravo diyelim

gelelim diger soruya sizin gördügünüz numaralar emme tarafındaki piyano takımının dizilimde emme tarafına ait oldugunu gösteriyor

onların yerleri degiştigi zaman sadece yüzeysel olarak eski çalıştıgı izi kaybedip yeni bir iz yapacaktır bu da aşınma erken olup motor sesl,i çalışıcak demektir

bunun dışında uçlarındaki iticileri çıkarıp yer degişimi yapılmasında bir sralama yoktur ona kafanızı yormayın sadece çalışıp görevini yerine getirmesi
önemli burda kolay gelsin ..
Mesaj otomatik birleştirildi:

Mevcut itici ile sübap arasındaki boşluğumu?

hayır onun arasın daki boşluk sübopun boyu ile alaklıdır .. bunlar rektefiye ölçüm hesablarıdır baga çok taşlanıp sübop boyu uzun bırakılır ise itecekler bozulur daha çok uzun bırakılır ise biyano kırılır bunu da bu şekilde yapmak için çok ecemi olmak lazım

sübop degişim srasında iş bittikten sonra mutlaka iticilerin içindeki yagın boşaltılıp piyanonun üstüğnden elle basıp aşşaya dogru sert bir şekilde yay gibi basıp ve kendini yukarı itmesi lazım bunları kontrol etmek lazım vs vs saygılar ..

Son düzenleme:

Bymetehan

Katılımcı
Araç Markası
1991 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Hb
sizin aracın silindir kapagı zamanında degişmiş belkide sizden önce normalde o araç manuel sübop ayarlıdır sizin aracınız b6 motor karbüratörlü

dışardan gelme otomatik yag ayarlı itecekli silindir kapak kullanılmış bu kapak normalde enjeksiyonlu motorun kapagıdır yani dışarı giden aracın kapagı

takılmasında hiç bir sorun yok yag degişimlerine dikkat edin katkı kesinlikle kullanmayın ..

sizin sorunuz daki birinci şık araçta titreme evet sübop ietecekleri sıkdıgı zaman doldur boşalt onu tam yapamaz ve sıkıştırma kaybı olur bu zamanlama şaşırdıgı zaman motor titremeli sübop sıkıymış gibi çalışır sizde zaten söküp bir temizlik yapmışsınız yag dolumu yapabiliyor ise itici sesi yok ise işlem başarılı demektir bravo diyelim

gelelim diger soruya sizin gördügünüz numaralar emme tarafındaki piyano takımının dizilimde emme tarafına ait oldugunu gösteriyor

onların yerleri degiştigi zaman sadece yüzeysel olarak eski çalıştıgı izi kaybedip yeni bir iz yapacaktır bu da aşınma erken olup motor sesl,i çalışıcak demektir

bunun dışında uçlarındaki iticileri çıkarıp yer degişimi yapılmasında bir sralama yoktur ona kafanızı yormayın sadece çalışıp görevini yerine getirmesi
önemli burda kolay gelsin ..
Mesaj otomatik birleştirildi:

hayır onun arasın daki boşluk sübopun boyu ile alaklıdır .. bunlar rektefiye ölçüm hesablarıdır baga çok taşlanıp sübop boyu uzun bırakılır ise itecekler bozulur daha çok uzun bırakılır ise biyano kırılır bunu da bu şekilde yapmak için çok ecemi olmak lazım

sübop degişim srasında iş bittikten sonra mutlaka iticilerin içindeki yagın boşaltılıp piyanonun üstüğnden elle basıp aşşaya dogru sert bir şekilde yay gibi basıp ve kendini yukarı itmesi lazım bunları kontrol etmek lazım vs vs saygılar ..
Teşekkür ederim adem usta.peki lifteri ilk söktüğümüzde sertmi olmalı yoksa içlerindeki yağı motor istop ettiği için boşaltıp esnek bir durumdamı olmalıdır.tahminimce birkaç lifter tam işini yapmıyor gibi. Havalar düzeldiğinde bunun tespitini yapmak istiyorum

Adem Usta

Mazda Ekinci Özel Servis
Teşekkür ederim adem usta.peki lifteri ilk söktüğümüzde sertmi olmalı yoksa içlerindeki yağı motor istop ettiği için boşaltıp esnek bir durumdamı olmalıdır.tahminimce birkaç lifter tam işini yapmıyor gibi. Havalar düzeldiğinde bunun tespitini yapmak istiyorum

aracı stop ettikten sonra kapalı kalan horozlar itiş bozisyonunda kalıcagı için bu durumda iticinin içindeki yagı baypas etmesi tutması boşaltmaması lazım

heyer bu durumda motor stop halinde itici yagı boşaltıp çalışınca dolduruyor ise eyvallah idare eder

heyer bu durumda motor stop edip itici doldurmuyar ise üzerine bastıgın zaman gevşek kalıcak tır o tici artık ömrünü tamam lamış demek tir

degişim zamanı gelmiştir ...

darky0117

PANİK YOK ! ÇOK EĞLENECÜÜK ...
Araç Markası
Mazda 323 1.6 GLX 1993
Araç Renk ve Tip
Kırmızı HB
Merhaba arkadaşlar 93 model 323 hb aracımın subap ayarını yapmak istiyorum ama bazi kafama takilanlar var gecen hafta yaptım senteye getirip 1 3 4 2 olarak yaptim fakat cogu yerde. 1 4 2 3 seklinde olmasi gerekiyor diyorlar bunun tam doğrusu nasıldır acaba bu konu hakkinda bilgisi olan varmıdır?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Merhaba arkadaşlar 93 model 323 hb aracımın subap ayarını yapmak istiyorum ama bazi kafama takilanlar var gecen hafta yaptım senteye getirip 1 3 4 2 olarak yaptim fakat cogu yerde. 1 4 2 3 seklinde olmasi gerekiyor diyorlar bunun tam doğrusu nasıldır acaba bu konu hakkinda bilgisi olan varmıdır?
Detaylı ve doğru bilgiyi iyi bir ustadan alabilirsin, forumda subap ayarı yapabilen kişi sayısı çok azdır. :rolleyes:

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME

Kam millerinde yumurtaya benzer metaller var onlar birbirine bakacak şekilde ayarlayıp o subabın ayarını yaptıysanız sırası önemli olmaması lazım. İster 2 den başlayın ister 3'den önemli olan hizalamak. Honda'da böyle Mazda için ayrıysa bilemiyorum tâbi

Honda Accord'larda 1 3 4 2 bu arada...

darky0117

PANİK YOK ! ÇOK EĞLENECÜÜK ...
Araç Markası
Mazda 323 1.6 GLX 1993
Araç Renk ve Tip
Kırmızı HB
Kam millerinde yumurtaya benzer metaller var onlar birbirine bakacak şekilde ayarlayıp o subabın ayarını yaptıysanız sırası önemli olmaması lazım. İster 2 den başlayın ister 3'den önemli olan hizalamak. Honda'da böyle Mazda için ayrıysa bilemiyorum tâbi

Honda Accord'larda 1 3 4 2 bu arada...
Evet dediginiz gibi accordlarda crv de kam milinde yumarta şeklinde var ama bu bizim araçta tek egzantrik oldugu için onlar yok bazı bir kaç ustadan da bilgi aldım ama biri a şeklinde dedi biri b seklinde dedi iyice kafam karıştı bende önceki yaptıgım gibi 1 3 4 2 şeklinde yaptım zaten senteye getirdikten sonra kaputu açıp motoru önümüze alarak 1 2 3 4 şeklinde sıralayınca 1den başlayınca(1 deki emme egzoz ayarladıkta sonra) senteyi 1 tur attırınca 4 e ayar yapılmıyor emmeler basıyor çünkü ama 3 e ayar yapılabiliyor emmede egzozda boşa çıkıyor.Kısaca açıklamak gerekirse senteye alınca 1 bi tur çevirince 3 bi tur çevirince 4 bi tur daha çevirince 2 ye yapınca bir problem olmuyor(Tabi sente çarkının ayarının kaçmadıgını farzedersek triger çarkının yani) yaklaşık 15 gündür bu şekilde kullanıyorum vuruntu sesli çalışma çalışmama vs. gibi problemler yok yapıcak olan arkadaşlar varsa bilginize.

Üst Alt