Mazda 3 BK (2003-09) Soğutma Suyu Deposu Sorunu

venom06

gecekondu
Araç Markası
2006 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
20211127_103636.jpg

Biraz damlama vardı. Ne olmuş derken....
Nazar boncuğu :)
Yine çakma ford focus-kuga deposu taktırdım.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Büyük geçmiş olsun, seyir halinde olmamıştır inşallah. :islik:

venom06

gecekondu
Araç Markası
2006 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Büyük geçmiş olsun, seyir halinde olmamıştır inşallah. :islik:
Yok abi, kontrollü patlattık :)
takip ediyordum zaten sorun yok
Mesaj otomatik birleştirildi:

Orjinal mazda rahmetli olmuştu baharda, ford çakma almıştım, çakma olunca böyle oluyor...
Önümüzdeki maçlara bakacaz artık ona göre bişey uydururuz :)
(bu arada fordun herşeyi uyuyor sanki bize)

bjkmert45

Sessiz
Araç Markası
2011 Mazda 3 İmp.
Araç Renk ve Tip
Albino Kartal - HB
Herkese iyi forumlar,

Aracımın hafta sonu fark ettim ki yedek su deposunda kaçak var ve sürekli su eksiltiyor. Ustayla da kontrol ettiğimizde bu tespiti yaptık. Sanayide parçacıdan depoyu almaya gittiğimde elinde olmadığını siparişle geleceğini söyledi ve internet fiyatlarının üstünde söyledi. Bende internetten kendim vermek istedim.

Açıkçası para konusunda sıkıntım yok ama mekanik olmayan bir parça için orjinal mi almalıyım yoksa yan sanayi alsam sıkıntı olur mu bana fikir verir misiniz değerli hocalarım.

1695013471814.png

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Herkese iyi forumlar,

Aracımın hafta sonu fark ettim ki yedek su deposunda kaçak var ve sürekli su eksiltiyor. Ustayla da kontrol ettiğimizde bu tespiti yaptık. Sanayide parçacıdan depoyu almaya gittiğimde elinde olmadığını siparişle geleceğini söyledi ve internet fiyatlarının üstünde söyledi. Bende internetten kendim vermek istedim.

Açıkçası para konusunda sıkıntım yok ama mekanik olmayan bir parça için orjinal mi almalıyım yoksa yan sanayi alsam sıkıntı olur mu bana fikir verir misiniz değerli hocalarım.

Ekli dosyayı görüntüle 67198
Yerinde olsam, üç katı para vermezdim, ama üç katı pahalı olan orijinal parça da parasını hak ediyordur.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
-Mazda 323 son nesile kadar radyatör kapağından kontrollü sistem vardı genleşme kabında basınç mevcut değildi bu sistemde 25 senede geçse genleşme kabına bir şey olmuyordu.
-BK-BL kasalarda basınç genleşme kabında kontrol edilmeye başlandı için genleşme kabında ve kapağında sürekli bir stres mevcut dolayısıyla zamanla çatlama kaçırma vs oluyor. Bu sistemi Avrupalı üreticiler kullanıyor genelde, benim sevmediğin bir sistem.
-Skyactiv motorun çıkmasıyla Mazda doğru yola geri döndü, radyatör kapağından basınç kontrolüne geri döndü. Benim mevcut kullandığın Lancer 2015 1.6 aracımda bu şekilde.
İşin özü genleşme kabını Orijinal alsanız bile çok uzun ömürlü olmayacak sistem buna izin vermiyor.
Çok dandik olmayan yan sanayi iş görecektir. Şöyle bir durum var Orijinal kabın kapağını yan sanayiye takmayın veya tam tersi yan sanayi kapağı orijinal kaba takmayın yerine tam oturmazsa işlevini yerine getirmez basıncı kontrol edemez.

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Herkese iyi forumlar,

Parça alırken yan sanayisini almayı planladığınızda şu soruyu soruları sorun kendinize. Tercih yapmanızı kolaylaştıracaktır.

1- Alacağım parçanın sökme takma işçiliği ne kadar, kısa vadede problem çıkarırsa 2.işçiliği verme riskine değer mi?
2- Alacağım parça arızalandığında beni yolda bırakır mı yoksa sadece ses yapar vs ama bi şekilde müsait olduğum zaman sanayiye gitmeme izin verir mi?
3- Alacağım parça arızalandığında, dağıldığında o saniye motora zarar verecek konumda mı?

Genleşme kabı bu konuda ikinci soruda sınıfta kalır. Yolda, kırsalda, otobanda vs delinip motoru susuz bıraktığında (genelde ek yerinden ayrılma ihtimali daha yüksektir) mağduriyet yaratır. Pasif yani hareketsiz bir parçadır ama motor soğutma suyunun ve hattının basıncında dayanmak zorunda. İyi kalite bir yan sanayi tercih edilebilir ama o dediğiniz markayı alıp memnun olmayanları duymuşluğum var. O markanın balata ve radyatörleri nispeten iyi deniyor. Yine de tercih sizin.

@Oğuzhan ın dediği de doğru ama kabın zamanla problem yaratma sebebi esasında kapağın zamanla görevini yapmamasından kaynaklı. Üzerinde yazan basınç değerini 5-7 yıl sonra sağlıklı olarak tutamamaya; bu da sistemde daha az veya daha fazla basınç oluşmasına sebep oluyor. Daha fazla basınç tutması da kabı veya zayıf bir yer varsa orayı zorluyor. Genelde de geniş ve girinti çıkıntılı yüzeyi olduğu için en dayanıksız ve dengesiz basınç oluşumu kap içerisinde oluyor. (Fiziksel hasarı yoksa hortumlar simetrik ve yuvarlak olduğu için basınç dayanımı daha yüksektir.)

Triger değişirken, soğutma sıvısı değişirken kapak değişmek gerekiyor esasında. (Ortalama 5 yıl) Kapağın bozulduğunda erken basınç tahliyesi nispeten çok sorun değil ama takılı kalarak fazla basınç oluşması; soğutma kapı, hortum ek yeri, köşe dönüş plastik dirsek vs gibi noktalarda kaçak, sıvı kaybı daha kötüsü yolda bırakacak durumlara sebebiyet verebiliyor.

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
Herkese iyi forumlar,

Ekli dosyayı görüntüle 67198

Bu kesinlikle orijinal olmalı. Yan sanayi olmaz, kaynak yerinden fıssss fıssss yapar ;)

bjkmert45

Sessiz
Araç Markası
2011 Mazda 3 İmp.
Araç Renk ve Tip
Albino Kartal - HB
Değerli fikirleriniz için teşekkür ederim arkadaşlar. Bu siteye baktığımda bazı parçaların fiyatlarının afaki yüksek olduğunu gördüm. Bir kaç siteye daha bakayım. Orjinal olarak sizin önerebileceğiniz deneyimlediğiniz bir site var mıdır?

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Değerli fikirleriniz için teşekkür ederim arkadaşlar. Bu siteye baktığımda bazı parçaların fiyatlarının afaki yüksek olduğunu gördüm. Bir kaç siteye daha bakayım. Orjinal olarak sizin önerebileceğiniz deneyimlediğiniz bir site var mıdır?
İstemiş olduğunuz orijinal sıfır parçaları şaseniz ile beraber özelden atabilirsiniz.

paarthurnax

Sessiz
Araç Markası
2011 -Mazda 6 GH Sport
Araç Renk ve Tip
S - Midnight Bronze
Olası delinme, montaj zorluğu ve muhtemel yolda bırakma ihtimallerini geçtim, yan sanayiler hemen sararıp matlaşıyor ve çok çirkin gözüküyor. İz yaptığı için su seviyesini bile anlayamıyorsunuz. Aracı silerken kontrol amaçlı bakıp neredeyse boş genleşme kabını dolu zannettiğim renault aracı 1 ay genleşme kabı boş şekilde kullanmıştım.

Üst Alt