Şimdi Antifiriz Zamanı

dina35

Katılımcı
Araç Markası
1994 - Mazda626
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri
Arkadaşlar mrb malum yaz geliyor havalar en azından izmirde ısınmaya başlayacak 94 model sracım için kış başında petrol ofisi mavi antifiriz koymuştum ancak pek etkili gelmedi antifiriz marka öneriniz var mı tşkler

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Arkadaşlar mrb malum yaz geliyor havalar en azından izmirde ısınmaya başlayacak 94 model sracım için kış başında petrol ofisi mavi antifiriz koymuştum ancak pek etkili gelmedi antifiriz marka öneriniz var mı tşkler
Febi
Liqiu Moly
İkiside Alman menşeili

dina35

Katılımcı
Araç Markası
1994 - Mazda626
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri
Febi markayı hiç duymamıştım peki bunlar hep kırmızı renkte ben bugüne kadar hep mavi koydum bir sıkıntı çıkarır mı

MetinU

Aktif
Araç Markası
'99 Mazda 323 GT
Araç Renk ve Tip
Bordo - Sedan
Antifrizin etkisini nereden anladınız? Psikolojik mi? :D

Petronas Paraflu ve Castrol Radicool'da yukarıdakilere alternatif olabilecek ürünler.

dina35

Katılımcı
Araç Markası
1994 - Mazda626
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri
5 ay önce koyduğum sıvıyı el testiyle :)nerdeyse hiç kalmamış görünce anladım

sarpworks

Katılımcı
Araç Markası
Mazda CX 9
Araç Renk ve Tip
White Pearl
antifreeze markasi onerisi veremem. Fakat rengine aldanmayin diyebilirim.

Antifreeze in rengine degil kimyasal bilesenine bakmaniz gerekiyor. Abi kimya muhendisi miyiz ne analayacagiz ondan? Su pompasi yani baska tabir ile devirdaim pompasinin yapisinda kullanilan metal turu, bazi kimyasallar ile tepkime verebiliyor. Yani metalin yapisini bozuyor. O yuzden aracin devirdaim pompasinin metal yapisi hakkinda bilgi edinilip, o pompa ile hangi antifreeze kullanilacak onu ogrenmek gerekiyor. Yetkili servise kullanilmasi gereken antifreeze in icerigini sorarsaniz size dogru yaniti vereceklerdir. iceriginde su madde olmamali diyeceklerdir.

50/50 hazir karisim urun sanirim suan Turkiye de yaygin degil veya asiri pahali. Siz eger antifreeze e su karistiracaksaniz, cesme suyu yerine aritilmis suyu tercih edin. Cunku cesme suyunun icerisinde eser miktarda bazende fazla miktarda klor(camasir suyu) bulunabilir. klor plastik ve metal maddeleri zamanla asindiriyor.

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Febi markayı hiç duymamıştım peki bunlar hep kırmızı renkte ben bugüne kadar hep mavi koydum bir sıkıntı çıkarır mı
Kırmızı, maviye göre biraz daha güçlü olduğu için sistemde korozyon yapmış bir yer varsa delme ihtimali var diyorlar genelde.
Şahsi görüşüm delinecekse bile koymak. Delinme ihtimali olan yer zaten zayıflamış demektir. Kırmızı antifrizle delinmese bile bir süre sonra patlak verecektir diye düşünüyorum

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
5 ay önce koyduğum sıvıyı el testiyle :)nerdeyse hiç kalmamış görünce anladım
Yerinde olsaydım şu yolu izlerdim... İzmir gibi şehirlerde hava donma derecesine ulaşmadığı için antifirizin o yönü değil de, korozyon önlemesi yönü ön plana çıkar, elektrikçi veya sanayideki ustalarda antifriz ölçüm cihazları var, ölçtürüp çıkan değer düşükse sisteme ilave yapardım... Neticede bu sistemde antifiriz var... ;)

dina35

Katılımcı
Araç Markası
1994 - Mazda626
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri
Veli abi haklısın ancak herkesce malum piyasada çok dandik antifirizler mevcut daha bugüne kadar 50 tl üstü antifiriz almamış biri olarak ve konuyu detaylıca araştırmama rağmen hangi antfiriz konusuna net cevap alabilmiş değilim.a101 de bile misal antifiriz satılıyor. Antifirizin araba için önemini anlatmama gerek yok zaten.forumda bu konuda detaylı yazılar var ancak direkt şu korozyonu önler şu yazın iyi bu kötü gibi yorumlar göremedim.kişiden kişiye değişir muhtemelen ama bu sefer 4 mevsim iyi birşey almak istiyorum.şuan eneosun antifirizine bakıyorum bakalım

koprubasi

Sessiz
Araç Markası
Citroen C5 Aircross
Araç Renk ve Tip
Gri
Merhabalar,
Öncelikle sıkıntımı bu konuya yazmam doğrumu bilmiyorum.O yüzden kusura bakmayın.Cevaplarsanizda sevinirim.
Aracımı conta kaçak testi için expere ölçüme götürdüm.İşlem şöyle gerçekleşiyor;

Kimyasal mavi sıvıyı würth marka cihazina koyuyor.Ardindan soğutma sıvısının deposunun kapagini açıp sıvıya sokmadan içerdeki çıkan gazı ölçüyor.Eger renk ilk koyduğu gibiyse yani mavi renk ise kaçak yok.Ancak renk degisiyorsa,sarı renk veya yeşile dönük oluyorsa egzoz gazı sogutma suyuna karışıyor demektir.Bizim araçta direk sarı renk geldi.Yani kaçak var denildi.
Exper,silindir kapak contasınin zarar görmüş olabileceğini veya araçta eski antifiriz olduğunu renginden , kokusundan ve bakım dokumlerinden 4 senedir hiç değişmediğinden dolayı kaçak testinin dogrulugu için antifiriz değiştirin tekrar bakalım dediler.Antifiriz yaniltabilir denildi.
Su deposunu tamamen bosalttik.Tekrar yeni antifiriz koyduk.Bu sefer orjinal mavi olan renk çok hafif Sarı renk oluştu.Onceki eski antifiriz de direk sarı rengi görmüştük.Tekrar baktı yine aynı şekilde hafif Sarı oldu.Exper biraz daha km yapın araçta tekrar gelin bakalım dedi.Devirdaim yapsın antifiriz dedi.Bu arada su antifiriz eksiltme oluyormu,hararet yapiyormu kontrol edin dedi.Acaba sorun gercekten antifirizdemi yoksa conta kacagindanmı.Sizlerinde görüşlerini merak ediyorum.Bu tıp sorunla karşılaşan oldumu.Antifirizden kaynaklı kaçak testinde sıkıntı yaşayan varmı merak ediyorum
Bu arada arac 4 senelik 15000 km dir.Arac çok kullanılmamıştır.

Üst Alt