Mazda 6 GH (2007-13) Ses Yalıtımı

süleyman46

Aktif
Araç Markası
159
Küheylan'dan yarım kalan bir ses yalıtımı projemiz vardı, hatırlayanlarımız vardır, ses yalıtımı konusunda ruh hastası olduğumu da anımsarsınız :D
Mazda 6 bu konuda her ne kadar çağ atlamış olsa da, hala birşeyler eksik ses yalıtımı konusunda. Motor sesi neredeyse yok ama geri kalanı geliştirilebilir olduğunu düşünüyorum. O yüzden (yine fikir alışverişi içerisinde) Tufanı daha sessiz hale getirmek istiyorum. @domestos Veli Abi bana katılmayacak, yeterince sessiz zaten araban diyecek biliyorum :D ama ben eminim ki ses yalıtımı üzerine çalışılmamış, birşeyler eksik bizim guzularda. Aerodinamisi bu kadar düzgün bir tasarım sesssizlik anlamında daha iyi olmalı...

Selamlar. Ses yalıtımı konusunda takıntılı olduğumu yeri geldikçe dile getiriyorum :) Esasında Küheylan beton asfaltta ve şehir içinde beklentileri karşılayacak kadar sessiz yalnız benim beklentim yüksek :D Uzun zamandır kafamda planlar, ufak denemeler yapıyordum ve kolları sıvama vakti geldi artık. Tabi ki sizlerin de tavsiyeleri ve katkıda bulunmanız bu konuyu daha faydalı hale getirecektir ;) Konu çok etraflı olduğu için , gördüğünüz eksikleri tamamlayın lütfen. Edindiğim bilgiler ve anladığım kadarı ile gürültü sebebi ve çözümleri şu şekilde gruplandırabiliriz:

Yol sesi:
Yol sesi veya Lastik sesi diyelim. Bence huzurlu yolculukların en önemli unsuru. Büyük bölümü lastiklerin yere çarpması sonucu olşan titreşimlerden kaynaklanan sesler. İlk yapılması gereken Yumuşak hamurlu ve fabrika gürültü verileri mümkün olduğunca düşük olan lastikler seçmek. Lastiklerin yanak kısmı inceldikçe de gürültü artıyor. Ben Lassa impetrus revo +2 195/60/15 (66 dB) aldım ve ciddi derecede fark ettiğini tecrübe ettim.
Ayrıca, yol sesi aracın taban kısmına çarpan ses titreşimlerinin gövdeye iletilmesi oranında gürültü yapıyor. Tıplı boş bir teneke gibi ses yankılanarak artıyor araçlarımızda. Ses yalıtım malzemeleri de önce titreşimi azaltmayı hedefliyor.
En yaygın kullanılan, üzeri alüminyum folyo kaplı bitümlü zift malzemeler(bitüself v.b.) saç kısma doğrudan yapıştırılıyor. Bunun üzerine kauçuk sünger ve en son ziftli keçe yapıldığında yalıtım zirve yapıyor :) Bitümlü malzeme titreşim ve rezonansı azaltıyor, kauçuk sünger ve keçe hem sesi soğurma hem de sesin frekansını( incelik-kalınlık) değiştirerek daha az rahatsız edici pes frekanslara dönüştürebiliyor. Tabi bu malzemelerin kalitesi, kalınlığı ve uygulanılacak yerin müsaitliği çok önemli etkenler.

Diğer bir ses üreten bölge ise Lastik etrafındaki davlumbazlar ve çamurlukların olduğu alan. Buralarda benim düşüncem davlumbazlara dıştan pütür ve içten titreşimi önleme amaçlı bitüself türevleri uygulanması iyi sonuç verecektir. Bununla ilgili örnek bir video:
Araçların altına zift uygulayarak yalıtım yapanlar var ama bence gereğinden fazla ağırlaştırır hem de bahsettiğim diğer katmanlar olmadan yeterli ses yalıtımını sağlamaz.

Rüzgar sesi
Uzun yolda(100km ve sonrası süratlerde) kafamı şişiren zıkkım :) Sebepleri arabanın aerodinamisi, rüzgar direnci ve fitiller. Aerodinamiye e rüzgar direncine yapılabilecek çok fazla birşey yok bence. Anca ufak ek parçalarla rüzgarın yolunu kısmen değiştirebiliriz. Mesela ben küheylanda dış aynaların türbülans oluşturduğunu ve rüzgar sesinin hatrı sayılır kısmının aynalardan geldiğini keşfettim. Nasıl mı? :)
Ekli dosyayı görüntüle 9418
Ben bu konuda komik görünen ama etkili olacağını düşündüğüm bir test yaptım bu bayram. Koruma bandıyla aynaların etrafını havanın daha kolay akabileceği şekilde bantladım kendimce. Ve oldukça etkili oldu. Bunu nasıl telafi edebiliriz sizce?
Tahmini Teslimat Zamanı
misal bunu aynanın alt kısmına taksak rüzgarın geçişini kolaylaştırır ve türbülansı azaltır diye düşünüyorum. Sizce?

Diğer bir konu da fitiller. Hem rüzgar hem de yol sesinde önemli rolü var fitillerin. Aracımda fitillerin ince ve yetersiz olduğunu görüyorum. Ayrıca yılların etkisiyle fitiller esnekliğini kaybediyor. . Ses yalıtımı iyi olan alman otomobillerini incelediğimizde hem daha fazla yerde fitil kullandıklarını hem de daha kalın ve iyi tutan fitilleri tercih ettiklerini görebiliriz. Mesela sürücü camının alt kenarındaki fitillerin sertleştiğini ve ufak bir açıklık olduğunu farkettim küheylanda. Kapı ve cam fitillerinin üzerini bantlayarak işlerini ne kadar yaptıklarını test ettim :)

Ekli dosyayı görüntüle 9419

İki kapının arasını da bantladım ama o haliyle fotograf çekemezdim :) Ve bariz bir fark olduğunu söyleyebilirim. Buralarda fazladan fitil uygulamayı düşünüyorum. Sipariş ettiğim fitilleri deneme yanılma yoluyla en verimli şekilde uygulayıp buradan yazarım kısmet olursa. Siparişlerim:
Tahmini Teslimat Zamanı

Tahmini Teslimat Zamanı

Tahmini Teslimat Zamanı

Kapı içlerine en son ilişmeyi düşünüyorum. Çünkü olası bir kazada kapı içlerinin kaplı olması risk. Ve ayrıca bütünüyle bitüself uygulamaktansa, titreşiin en yoğun hissedildiği bölgeye uygulamak daha mantıklı geliyor bana. Böyle düşünmemin sebebi olan video;

Hal-i hazırda fitillerimiz var.Ekli dosyayı görüntüle 9675 Ekli dosyayı görüntüle 9676

İlk icraatımız: Küheylanda kullandığım ve faydasını kısmen gördüğüm silikonlu akvaryum hortumu siparişi elime ulaştı ve tüm kapıları iç fitillerden birer tur geçtim bile :) Sonuca kısmen etkisi oldu, kapılar daha tok kapanıyor, bu da fitillerin görevini daha iyi yaptığını gösteriyor.
20161227_204743.jpg

B sütunundan sesler duyuyorum 120lerdeki süratlerde. Tam da aklımdan geçen şekilde bir uygulama var;
2014 Mazda Wind Noise Driver's Side - Page 39 - Mazda 6 Forums : Mazda 6 Forum / Mazda Atenza Forum

Kafamda çok çeşitli fikirler var çünkü çok farklı yönleri olan bir konu ses yalıtımı. Zaman-fırsat buldukça, birşeyler yapmaya çalışacağız inşallah :cool:

Ek: Faydalı bulduğum videolar:

Son düzenleme:

süleyman46

Aktif
Araç Markası
159
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Akvaryum hortumu bana da lazım, 12-13 metre anca yeter galiba :)
Silikonlu olması esnemesi açısından önemli. Bazıları anten kablosu falan demiş, sert kablo kullanarak fitillleri esnemeyecek hale getirmek mantıksız geldi bana. Ben metre hesabı parça parça aldım ve çok para verdim ama Tufan'da akıllandım, 100m'lik ruloyu 15-20m parça fiyatına aldım. Linki: Heto Silikon Hava Hortumu 100 M. Yeşil - n11.com

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
Silikonlu olması esnemesi açısından önemli. Bazıları anten kablosu falan demiş, sert kablo kullanarak fitillleri esnemeyecek hale getirmek mantıksız geldi bana. Ben metre hesabı parça parça aldım ve çok para verdim ama Tufan'da akıllandım, 100m'lik ruloyu 15-20m parça fiyatına aldım. Linki: Heto Silikon Hava Hortumu 100 M. Yeşil - n11.com

Bu sana fazla gelir :D ödemeyi de hortumu da bölüşelim :D :D

Hortumu fitile geçirmeden önce ne sürdün?

süleyman46

Aktif
Araç Markası
159
Fitile hangi noktadan takmaya başlıyoruz, vazelin iş görür mü?
Her kapıda iki sıra fitil oluyor. Ben içteki fitillere uyguladım. İç fitillerin B sütunu tarafındaki üst köşesinde içe bakan kısımlarda açıklık var. Oradan başlayabilirsin. Nereden başlarsam başlayayım, bir yerden sonra ilerlemez oluyor. İlk mesajdaki fotografta da göründüğü gibi, belirli aralıklarla çıkış-girişler yapmakta fayda var çünkü bir yerden sonra ilerlemiyor meret. Vazelini denemedim, silikon spreyi fitik içine sıkarak hem hortumun ilerlemesini kolaylaştırdım hem de fitillere bakım oldu :harika:

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Abi senin gönderdiğin linkte adam boşluklardan bahsetmiş ama seste çok bir azalma olmadı demiş. Aynı şekilde aynanın hizasında içteki tarafa da bakılabilir. Kapı içi yalıtımla bir miktar çözülüyor genelde bu problem. Kapı içine bitüself sonrası ağır ses yalıtım bariyeri ve sünger takviyesi ile azalabilir.

Fitillerden, kapı birleşim yerlerinden ya da camın oturduğu yerden olup olmadığını anlamak için fitil-cam, kapı-kaporta, gibi birleşim yerlerine bant çekerek (kağıt bant gibi) ve havanın bu bant çekilen yerin içine girmesi engellenerek anlaşılabilir. Deneme yanılma yöntemiyle bant çektikten sonra ses azalıyorsa sıkıntı cam fitili ya da kapı fitilinden denebilir.
Ben Mazda 3 aracımda cam ve aynanın kapıyla birleştiği yere yapmıştım ve seste hiçbir azalma olmamıştı. Bu nedenle araca oturduktan sonra dışarıdan birinin kapı kapandıktan sonra kaportayla temas yerlerine bant çekmesi istenirse kapı fitillerinde sorun var mı anlaşılabilir. Bunlardan da olmuyorsa yalıtım gerekiyordur.

süleyman46

Aktif
Araç Markası
159
Abi senin gönderdiğin linkte adam boşluklardan bahsetmiş ama seste çok bir azalma olmadı demiş. Aynı şekilde aynanın hizasında içteki tarafa da bakılabilir. Kapı içi yalıtımla bir miktar çözülüyor genelde bu problem. Kapı içine bitüself sonrası ağır ses yalıtım bariyeri ve sünger takviyesi ile azalabilir.

Fitillerden, kapı birleşim yerlerinden ya da camın oturduğu yerden olup olmadığını anlamak için fitil-cam, kapı-kaporta, gibi birleşim yerlerine bant çekerek (kağıt bant gibi) ve havanın bu bant çekilen yerin içine girmesi engellenerek anlaşılabilir. Deneme yanılma yöntemiyle bant çektikten sonra ses azalıyorsa sıkıntı cam fitili ya da kapı fitilinden denebilir.
Ben Mazda 3 aracımda cam ve aynanın kapıyla birleştiği yere yapmıştım ve seste hiçbir azalma olmamıştı. Bu nedenle araca oturduktan sonra dışarıdan birinin kapı kapandıktan sonra kaportayla temas yerlerine bant çekmesi istenirse kapı fitillerinde sorun var mı anlaşılabilir. Bunlardan da olmuyorsa yalıtım gerekiyordur.

Küheylanda yaptığım işlemleri anlatmışsın sanki üstadım :) Ayrıca o başlıkta yapılanlara ek olarak B sütununun içini uygun bir malzeme ile(henüz ne olacağı hakkında bilgim yok) doldurmak ve iki kapı arasındaki fitillerin güçlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Deli gibi kat kat yalıtım yapmaktansa, bant ile kapayarak denemeler yapma fikrine katılıyorum.

Ayrıca bir başka fikrimi paylaşmak isterim. Babamın arabasında (vw bora) A, B ve C sütunlarının iç kısımları ve arka pandizot kumaşla kaplanmış. Boş odada sesin yankılanırken, halı çekyat gibi eşyalarla doldurulunca yankının absorbe edildiğini biliyoruz. Bu mantıkla, açıkta kalan sert plastik kısımları kadife kumaşla kaplamanın etkisi olacağını düşünüyorum. Hatta deneme amaçlı, kendinden yapışan kadife folyo siparişi verdim bile :D
Tahmini Teslimat Zamanı

süleyman46

Aktif
Araç Markası
159

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Güzel soru.. :D Zorlayarak cevap veriyorum; Sıcaktan genleşme falan olabilir belki???

Olmaz, yalıtım malzemesi olarak kullanılır. Metalin dayanımı çok daha fazla. Büyük firmaların üst segmentlerinde kullanıldığını duydum. Karavanlarda boşlukları kapatmakta da kullanıyorlar.

Üst Alt