Scenic-Elektronik Park Freni Arızası

Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
Arkadaşımın 2005 model Renault Scenic aracının elektronik el/park freni tutulu kalıyormuş. Alışverişe gitmiş, dönüşteyken hareket ettirememiş aracı, usta çağrılınca 'iyi olacak hasta' hesabı düzelmiş ama daha sonra tekrar sorun vermiş.

Usta elektronik park fren devresinde sorun var, onun tamirini yaptırmanız gerekiyor demiş. Arkadaşım Edirne'de ikamet ediyor ancak bu işi orada yapan yokmuş. İnternetten biraz bakınca İstanbul'da veya Ankara'da sadece bu iş ile ilgilenen yerler bulmuş. Ancak araçtan bu devreyi önce söktürüp kargoyla gönderip, tamirden geldikten sonra da tekrar taktırmanın zahmetindense İstanbul'a uğrayabilirim diye düşünüyor..

Tekirdağ veya İstanbul'da bu iş ile ilgilenen tanıdık ustalarımız var mı? Varsa doğrudan iletişim kurup mekanına geçebiliriz.

Rcm

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Impressive AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Hatcback
Soğuklardan dolayı donuyor olabilir mi acaba el freni ? Eski reno araçlarda bu tarz problemler duymuştum.

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Tekirdağ Renault servisinde elektrik işlerine bakan ustayı tanıyorum lakin yardımcı olabilir mi bilmiyorum
Malum yetkili servisler garantili araçlar haricinde diğer araçların arızalarına bakmıyorlar, baksalarda tamir olayı yok direk ünite değişimi.
Genede bir iletişime geçin belki yardımı dokunur. Mesai saatleri dışında evinin önünde ufak tefek tamir ve yazılımsal işler yapıyor

Alper usta 05445487545

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Rasim'e katılıyorum, soğuklardan dolayı olabilir... Tekirdağ'daki Alper usta olmazsa Adem Usta'ma bir danışsın, elinden gelen varsa bir şey yardımcı olur canım ustam.

Rcm

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Impressive AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Hatcback
Rasim'e katılıyorum, soğuklardan dolayı olabilir... Tekirdağ'daki Alper usta olmazsa Adem Usta'ma bir danışsın, elinden gelen varsa bir şey yardımcı olur canım ustam.
Benim kayınpeder halen yeni model aracında bile kış aylarında el freni çekmez takoz koyar yokuşlarda felan :)

Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Tekirdağ Renault servisinde elektrik işlerine bakan ustayı tanıyorum lakin yardımcı olabilir mi bilmiyorum
Malum yetkili servisler garantili araçlar haricinde diğer araçların arızalarına bakmıyorlar, baksalarda tamir olayı yok direk ünite değişimi.
Genede bir iletişime geçin belki yardımı dokunur. Mesai saatleri dışında evinin önünde ufak tefek tamir ve yazılımsal işler yapıyor

Alper usta 05445487545
Teşekkürler abi, Alper ustayla görüşme yapılmış. Serviste cihaza bağlanıp hata koduna ulaşabiliriz, ayrıca yardımcı olurum demiş. Duruma göre ilk uğranılacak yer şu an orası. Ama park fren kutusunun sıfırına 12-13bin çekiliyormuş ki yetkili servis işi yapmadan tamirata yönelmek gerekecek.

Bagajda manuel indirme varmış , en azından yolda kalmaz yaptırana kadar.
Evet bagajdan manuel olarak indirilebiliyormuş, bu Firansız möhendisler @Murat Yılmaz'ın dediği kadar varmış, el freni tutulu kalırsa bagajdan indiriyorsun..

Elektronik park freni olan modellerde bu arızalar sıklıkla yaşanıyor olacak ki sırf bu işle uğraşan ustalar varmış. Aşağıdaki ustamız bu konuda bilgi veriyor..

Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Bizler, tahrik sistemi manuel olan Fred Çakmaktaşların arabasını görmüşüz.. acaba onlar da Firansız mıydı :D
images.jpeg

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Adamların kafa zehir :) benim tavanda aksilik olursa o da manuel açılıp kapanabiliyor :)
Nasıl olsa uzun vadede sistem muhakkak cortlayacak bari tüy dikmeyelim de insanlar ormana kaldırılan polyanna gibi sevinsinler diye düşünmüşler... :krnz:

Ölümü gösterip sıtmaya razı etmek gibi.

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
Nasıl olsa uzun vadede sistem muhakkak cortlayacak bari tüy dikmeyelim de insanlar ormana kaldırılan polyanna gibi sevinsinler diye düşünmüşler... :krnz:

Ölümü gösterip sıtmaya razı etmek gibi.

Abi o otomatik/elektronik el freni çok kullanışlı bir şey :) hele şehiriçinde sürekli bir yerlere git gel yapınca çok işe yarıyor. Geri kaydırmama özelliğiyle birleşince resmen co pilot gibi takılıyor :D

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Abi o otomatik/elektronik el freni çok kullanışlı bir şey :) hele şehiriçinde sürekli bir yerlere git gel yapınca çok işe yarıyor. Geri kaydırmama özelliğiyle birleşince resmen co pilot gibi takılıyor :D
İşimiz espri, gırgır muhabbet... Olan donanımın kötüsü olmaz. Ördeğe de yokuş kalkış desteği koymuşlar tam acemi işi... :hhhhhh: Zamk gibi tutuyor arabayı.

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
İlave: ama opeli ilk aldığımızda aklına yattı mı diye sordular, otomatik el freni hariç korktuğum bir şeyi yok demiştim :D

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
2006 modelde araç altında bi demet kablo var 1 demette 52 tane kablo var onlardan 2 si kopmuştu.

Üst Alt