Mazda 3 BL (2009-13) Şanzıman Uğultu Sesi

deklare

Sessiz
Araç Markası
2011 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Arkadaşlar merhabalar. Öncelikle sizleri rahatsız ettiğim için kusura bakmayın. Son 1 aydır motor yada şanzıman tarafından bir uğultu sesi gelmeye başladı. Tarif etmek gerekirse; 60 km kadar olan hızlarda ayağımı gaz pedalinden çektiğim zaman, kırmızı ışıkta beklerken yada düşük hızda sağa sola U dönüşü yaparken bir uğultu sesi geliyor. Gaz pedaline çok az bastığım zaman kesiyor ayağımı çektiğim zaman tekrar yapıyor. Yüksek hızlara çıktığımda motor sesinden dolayı uğultu geliyorsa da duymuyorum. Ama bunu sadece motor ısındığında yani araç ile kısa bir mesafe gittikten sonra başlıyor. Aracım 135.000 km ve 100.000 şanzıman yağını makine ile 7lt olarak tamamen değiştirttim. Bakımlarını devamlı ve eksiksiz yaptırırım. Bir kaç sefer ustama götürdüm ama tesadüf orada yapmadı. Sanki şanzımandan geliyor gibi hiç kesilmeyen bir uğultu sesi. Bana bu konuda nasıl yardımcı olabilirsiniz. Ne yapmam lazım yada Konya’da bu konuda önerebileceğiniz bir usta var mı? Teşekkürler.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Şanzıman yağı içerisinde yabancı cisimler var mı? Yağ çubuğundan kontrol edebilirsin.

Uğultu şanzıman kaynaklı ise, yağı devirdaim yapan sistemde (her neyse) sorun olabilir.

deklare

Sessiz
Araç Markası
2011 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Şanzıman yağı içerisinde yabancı cisimler var mı? Yağ çubuğundan kontrol edebilirsin.

Uğultu şanzıman kaynaklı ise, yağı devirdaim yapan sistemde (her neyse) sorun olabilir.
Şanzıman yağını çubuktan kontrol ettim. Daha tertemiz rengi bile değişmemiş.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
İç aks kafası olabilir mi ?

deklare

Sessiz
Araç Markası
2011 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Debriyaja bastığınızda ses kesiliyorsa! Şanzıman kovasının içinde bulunan prizdirek rulmanını (bilyasını) değiştirmeyi öneririm.
Araç otomatik.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Sorunu kendimce çözdüm gibi ama netliğe kavuşturamadım. Sonuç netleşmeyince buraya da bilgi amaçlı yazamadım. Bir kaç kişiye gittim motor, şanzıman gibi farklı farklı sebepler söylediler. Neyse aracımın lpg bitti bende bir kaç gün benzinle bindim. Benzinle sesin olmadığının farkına vardım. Petrole gittim Lpg aldım ve tekrar araca lpg ile binmeye başladım ses gelmeye başladı. Kendi tespitime göre LPG ile alakalı bir sorun. Ses gelirken benzine aldığım an ses kesiliyor, LPG aldığım zaman ses gelmeye başlıyor. İşlerden dolayı çok müsait olamadığım için LPG göstermek için gidemedim. Sonuç netleşince bilgilendiririm. Yinede ilginiz için teşekkür ederim.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Araç otomatik.

Sorunu kendimce çözdüm gibi ama netliğe kavuşturamadım. Sonuç netleşmeyince buraya da bilgi amaçlı yazamadım. Bir kaç kişiye gittim motor, şanzıman gibi farklı farklı sebepler söylediler. Neyse aracımın lpg bitti bende bir kaç gün benzinle bindim. Benzinle sesin olmadığının farkına vardım. Petrole gittim Lpg aldım ve tekrar araca lpg ile binmeye başladım ses gelmeye başladı. Kendi tespitime göre LPG ile alakalı bir sorun. Ses gelirken benzine aldığım an ses kesiliyor, LPG aldığım zaman ses gelmeye başlıyor. İşlerden dolayı çok müsait olamadığım için LPG göstermek için gidemedim. Sonuç netleşince bilgilendiririm. Yinede ilginiz için teşekkür ederim.

Şimdi konu farklı yerlere gidiyor ama şikayetleriniz ile bağdaştırsmıyorumda.

Sadece gazda gelen o ses , regülatörün içinden gecen gazın sesi.

Bende o sesi fark ettiğimde regülatörü sağ arka kulede klima borularına çok yakındı ve direk motor arka paneline bağlıydı.

Regülatörü tutan ayak ile motor arka paneli arasına lastik vs tarzında bi parça koyarak sesi düşürmüştük duyulması çok çok zor oluyordu , o çok çok zor olan ses içinden regülatörün klima borularından uzaklaştırmak yada klima borusunu izole ederek çözeriz demiştik ama minnak ve çok nadir duyulan ses içinde uğraşmadım.

Şuanda da lpg yok.

deklare

Sessiz
Araç Markası
2011 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Tecrübelerinizde haklısınızdır. Ama belirttiğim gibi araç lpg çalışırken hafif hafif gaz verdiğim zaman uğultu geliyor araç 60 km civalarını geçtiğin de ses kesiliyor ayağımı gazdan çektiğim zaman ses yok ama araç 60 km aşağısında ise tekrar az gaz verdiğim zaman tekrar uğultu sesi geliyor. Araça gaz verirlen yani uğultu gelirken direk benzine aldığım anda ses kesiliyor. Yaptığım işlemlerin hepsini benzinde yapıyorum hiç bir şekilde ses gelmiyor. Kabin ile motor arasına takılan regülatörden bahsediyorlar ona baktıracağım ama işlerim yoğun olduğu için gidemedim. Sonuça göre buraya da yazarım. Teşekkür ediyorum.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Tecrübelerinizde haklısınızdır. Ama belirttiğim gibi araç lpg çalışırken hafif hafif gaz verdiğim zaman uğultu geliyor araç 60 km civalarını geçtiğin de ses kesiliyor ayağımı gazdan çektiğim zaman ses yok ama araç 60 km aşağısında ise tekrar az gaz verdiğim zaman tekrar uğultu sesi geliyor. Araça gaz verirlen yani uğultu gelirken direk benzine aldığım anda ses kesiliyor. Yaptığım işlemlerin hepsini benzinde yapıyorum hiç bir şekilde ses gelmiyor. Kabin ile motor arasına takılan regülatörden bahsediyorlar ona baktıracağım ama işlerim yoğun olduğu için gidemedim. Sonuça göre buraya da yazarım. Teşekkür ediyorum.
Lpg sirkülasyonu esnasında 60 km hıza olan yere kadar balans (satifrüj/merkez kaç da diyebiliriz) tutmuyor, sonrasında balans oturuyor... Çıkan sonuç bu.

Kadir'in de değindiği gibi regülatör balans bozukluğundan Uğultu yapmayacak bir yere montaj yapılacak.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
60 km üstü dediğinizde dış etkenler sesi bastırıyor olabiliyor.
Hatırlamaya çalışıyorum....

Hafif gaz yada sabit gaz fark etmeksizin hızlanma yani dış etkenlerin az olduğu hızlarda duyuyordum sesi.

Lpg sirkülasyonu esnasında 60 km hıza olan yere kadar balans (satifrüj/merkez kaç da diyebiliriz) tutmuyor, sonrasında balans oturuyor... Çıkan sonuç bu.

Kadir'in de değindiği gibi regülatör balans bozukluğundan Uğultu yapmayacak bir yere montaj yapılacak.
+ Sesi biraz daha aşağıya çekmek için araya izolasyon malzeme lazım.

Bide şu var @deklare sesin kaynağı belli bi sorun değil diyerek esde geçilebilir tabiki sizin zevkinize kalmış.

deklare

Sessiz
Araç Markası
2011 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Dün LPG ustası ile görüştüm. Şikayetimi anlatınca direk regülatör değişecek dedi. Böyle kullanamazsın sıkıntılı dedi. Sebebini sorduğum da yüksek basınç geçiyor düzensiz olur dedi hortum patlatabilir filan dedi. Şimdi sayın arkadaşlar size şöyle bir sorum var. Gerçekten değişmesi gerekir mi? gözümüzü mü korkutuyorlar. Birde benim araçta romano var muadil bir şey takarız olur dedi. Fiyat olarak 1300 regülatör, 200 civarında hortum filan tutar diye bilgi verdi.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Dün LPG ustası ile görüştüm. Şikayetimi anlatınca direk regülatör değişecek dedi. Böyle kullanamazsın sıkıntılı dedi. Sebebini sorduğum da yüksek basınç geçiyor düzensiz olur dedi hortum patlatabilir filan dedi. Şimdi sayın arkadaşlar size şöyle bir sorum var. Gerçekten değişmesi gerekir mi? gözümüzü mü korkutuyorlar. Birde benim araçta romano var muadil bir şey takarız olur dedi. Fiyat olarak 1300 regülatör, 200 civarında hortum filan tutar diye bilgi verdi.
Sıfır bilgimiz var diyelim ve soruları soralım...

*regülatör değişince borulardaki basınç değişecek mi?
-Hayır

*1500'ü verdik değişti, aynı Uğultu (az veya çok) kesilecek mi?
-Sanmıyorum

* * *

Radyatörün kendi değişmeden önce mevcut konumu iyileştirilse o Uğultu gelmez bence.

deklare

Sessiz
Araç Markası
2011 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Sıfır bilgimiz var diyelim ve soruları soralım...

*regülatör değişince borulardaki basınç değişecek mi?
-Hayır

*1500'ü verdik değişti, aynı Uğultu (az veya çok) kesilecek mi?
-Sanmıyorum

* * *

Radyatörün kendi değişmeden önce mevcut konumu iyileştirilse o Uğultu gelmez bence.
Sayın abim yalnız şöyle bir durum var. Bu araç 7 yıldır bende ve aldığımda üzerinde LPG vardı. Bu sesi 2 aydır yapmaya başladı. Öncesinde en ufak böyle bir ses dahi gelmiyordu. Zamanla bozulan bir parça olabilir mi? Yada regülatörü değiştirdik zamanla tekrar aynı sesin gelme ihtimali yüksek mi? Arızalı ise elbette değiştirmemiz gerekiyor ama malum şu anki bir çok usta sorunla uğraşmak yerine direk değişimi tercih ediyorlar.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Sayın abim yalnız şöyle bir durum var. Bu araç 7 yıldır bende ve aldığımda üzerinde LPG vardı. Bu sesi 2 aydır yapmaya başladı. Öncesinde en ufak böyle bir ses dahi gelmiyordu. Zamanla bozulan bir parça olabilir mi? Yada regülatörü değiştirdik zamanla tekrar aynı sesin gelme ihtimali yüksek mi? Arızalı ise elbette değiştirmemiz gerekiyor ama malum şu anki bir çok usta sorunla uğraşmak yerine direk değişimi tercih ediyorlar.
Anlatmak istediğim şey bu işte. Yani öncelikle uygun maliyetli yoldan işe başlamak... Sonrasında değişim diyerek işi kolaylamak.

Belki de, regülatör bağlantı vidaları (ne ile bağlıysa) gevşedi?? Sıkınca balans fark edilmeyecek... :rolleyes:

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Ben bendeki olayı anlattım yaklaşık 6 yıl heralde 60.000km falan kullandım.

Üst Alt