Mazda 3 BL (2009-13) Şanzıman Uğultu Sesi

deklare

Sessiz
Araç Markası
2011 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Arkadaşlar merhabalar. Öncelikle sizleri rahatsız ettiğim için kusura bakmayın. Son 1 aydır motor yada şanzıman tarafından bir uğultu sesi gelmeye başladı. Tarif etmek gerekirse; 60 km kadar olan hızlarda ayağımı gaz pedalinden çektiğim zaman, kırmızı ışıkta beklerken yada düşük hızda sağa sola U dönüşü yaparken bir uğultu sesi geliyor. Gaz pedaline çok az bastığım zaman kesiyor ayağımı çektiğim zaman tekrar yapıyor. Yüksek hızlara çıktığımda motor sesinden dolayı uğultu geliyorsa da duymuyorum. Ama bunu sadece motor ısındığında yani araç ile kısa bir mesafe gittikten sonra başlıyor. Aracım 135.000 km ve 100.000 şanzıman yağını makine ile 7lt olarak tamamen değiştirttim. Bakımlarını devamlı ve eksiksiz yaptırırım. Bir kaç sefer ustama götürdüm ama tesadüf orada yapmadı. Sanki şanzımandan geliyor gibi hiç kesilmeyen bir uğultu sesi. Bana bu konuda nasıl yardımcı olabilirsiniz. Ne yapmam lazım yada Konya’da bu konuda önerebileceğiniz bir usta var mı? Teşekkürler.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Şanzıman yağı içerisinde yabancı cisimler var mı? Yağ çubuğundan kontrol edebilirsin.

Uğultu şanzıman kaynaklı ise, yağı devirdaim yapan sistemde (her neyse) sorun olabilir.

deklare

Sessiz
Araç Markası
2011 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Şanzıman yağı içerisinde yabancı cisimler var mı? Yağ çubuğundan kontrol edebilirsin.

Uğultu şanzıman kaynaklı ise, yağı devirdaim yapan sistemde (her neyse) sorun olabilir.
Şanzıman yağını çubuktan kontrol ettim. Daha tertemiz rengi bile değişmemiş.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
İç aks kafası olabilir mi ?

Üst Alt