Mazda 2 DE (2007-13) Şanzıman Takozu Hakkında Yardım

Attiwolf

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 2
Araç Renk ve Tip
Lacivert - HB
Arkadaşlar merhaba, aracımın şanzıman takozunda 80bin bakımında ufak bir yırtık olduğu farkedilmişti. 90bin bakımında bu parçayı yenisi ile değiştirmek istiyordum fakat parçacılarda bulamadım. Servise sordum, hiç bir serviste bu parçanın olmadığını, 10 günde getirtebileceklerini fakat fiyatın 440tl olduğunu söylediler. Parçanın OEM kodu "d6513904x" - "D651-39-04XA" ve görseli şu şekilde.
1477307596405_big.jpg

Parçanın üzerinde Fomoco yazmıyor. Sadece Mazda yazısı mevcut. İnternette arattığımda ise şu şekilde parçalar çıkıyor.
shopping

MAZDA-2MOTOR-KULA%C4%9EI-ARKA.jpg

Parçalar birbirine biraz benzese de ülkemizde satılan bu parçalardaki metal levha beni tedirgin etti. Bu OEM numarasından bu parça Fiesta ile ortak mıdır, öğrenmemiz mümkün mü acaba? Ya da bu parçayı nerelerden bulabilirim, yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Son düzenleme:

süleyman46

Aktif
Araç Markası
159
Fiyat neden bu kadar uçuk anlamadım. Bizdeki kauçuk kısım neredeyse metalden ayrılmıştı. Ben aracım için aynı parçayı servisten aldım ve fiyatı 150 civarıydı. 10 gün içinde geldi. Hayati bir tehlike arz edeceğini sanmam çünkü en kötü ihtimalle kauçuk kopsa bile, tutunan kısım metal halkanın dışına çıkamaz. Fakat aktarma daha sarsıntısız olması açısından önemli bir parça. Başka markalar uyar mı anlamak için parçayı çıkarıp yan yana tutmaktan başka çare yok bence. Geçmiş olsun

Attiwolf

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 2
Araç Renk ve Tip
Lacivert - HB
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Teşekkür ederim hocam. Motorda ya da araçta herhangi bir sarsıntıya neden olmuyor fakat yırtıkların biraz daha arttığını gözlemledim araç lifte kaldırılınca. Usta da normalden biraz daha fazla oynadığını söyledi, bulabilirsen değiştirelim dedi. İnternetteki sanırım DY kasa ile uyumlu parçalar fakat ilginçtir ki ülkemizde sadece DE kasa satışa çıktı. Açıkcası bende max 200 gibi bir fiyat alırım, kış indirimini beklerim diyordum ama hayallerim yıkıldı maalesef.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan

Attiwolf

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 2
Araç Renk ve Tip
Lacivert - HB
Şu takoz işi çıkana kadar tek derdim işsizlikti hocam, siz nasılsınız?
Hocam araştırmalarım sonucunda aloparça ve ülkemiz sitelerinde çıkan parçanın DD3239040A OEM kodlu Mazda2 DY kasa araca ait olduğunu öğrendim. Bu parça Ford ile ortak fakat benim kasadaki parça ortak değil sanırım. Sizin attığınız parçanın ufak kısmındaki yuva çok uzun, benim araçtaki parça o şekilde değil. Bugün parçayı elime alıp parçacıları dolaştım fakat neredeyse hepsi vebalı gibi kaçtılar.

Sözde ustalar da nedense fazlasıyla işçilik parası aldıkları halde her işe burun kıvırıyorlar. Bakımda iş yavaşlığından bunalıp kendi polen filtremi kendim taktım.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Şu takoz işi çıkana kadar tek derdim işsizlikti hocam, siz nasılsınız?
Hocam araştırmalarım sonucunda aloparça ve ülkemiz sitelerinde çıkan parçanın DD3239040A OEM kodlu Mazda2 DY kasa araca ait olduğunu öğrendim. Bu parça Ford ile ortak fakat benim kasadaki parça ortak değil sanırım. Sizin attığınız parçanın ufak kısmındaki yuva çok uzun, benim araçtaki parça o şekilde değil. Bugün parçayı elime alıp parçacıları dolaştım fakat neredeyse hepsi vebalı gibi kaçtılar.

Sözde ustalar da nedense fazlasıyla işçilik parası aldıkları halde her işe burun kıvırıyorlar. Bakımda iş yavaşlığından bunalıp kendi polen filtremi kendim taktım.
İyi etmişsin. Madem bulamıyorsun. O kauçuk kısmı çıkartıp poliüretan dökmeyi denesene? Youtube da videolar vardı

Ufacık takoza 500 tl vermekten iyidir.

Attiwolf

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 2
Araç Renk ve Tip
Lacivert - HB
Mantıklı gözüküyor hocam ben iyice araştırayım bu yöntemi. Teşekkür ederim.

Attiwolf

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 2
Araç Renk ve Tip
Lacivert - HB
Hocam biraz araştırdım da poliüretan takozlar aracın konforunu fazlasıyla bozuyormuş. Motor titreşimini sönümleyemiyor anladığım kadarıyla. Tüm trimler titriyormuş.

Attiwolf

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 2
Araç Renk ve Tip
Lacivert - HB
Parçayı Wallmart sitesinde 30 dolara buldum, Febest satıyor. Fakat febestin kendi sitesinde stokta yok gözüküyor. Benim anlamadığım nokta, 30 dolarlık parçayı servis niçin 440tl'ye satıyor? Parçanın diğer kodu "MZM-DEMRR"

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Parçayı Wallmart sitesinde 30 dolara buldum, Febest satıyor. Fakat febestin kendi sitesinde stokta yok gözüküyor. Benim anlamadığım nokta, 30 dolarlık parçayı servis niçin 440tl'ye satıyor? Parçanın diğer kodu "MZM-DEMRR"
Çok sürümü olan bir parça değil belki o yüzden fiyatı uçuk kaçık olabilir ama bu bile başlı başına sebep olmamalı bence...

Aynı fabrikadan aynı parça çıkıyor, kutunun üzerinde Mazda yazınca fiyatı farklı, Fomoco yazınca farklı oluyor maalesef. :(

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Türkiyeye gönderim yapıyormu ki?
O parça orjinal parça mı ?

Attiwolf

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 2
Araç Renk ve Tip
Lacivert - HB
Türkiyeye gönderim yapıyormu ki?
O parça orjinal parça mı ?
Gönderimi yok sanırım, ama ben "amerikadan iste" gibi aracı sitelerle sipariş vermeyi düşünüyordum. Wallmart sitesinde satılıyor ama febest dükkanı satıyor ürünü, febestin sitesinde de stok dışı yazınca muhtemelen Wallmartda da muhtemelen stokta yoktur diye düşündüm. Ürünün görseli orjinal parça ile birebir aynı fakat orjinal mi yan sanayi mi anlayamıyorum maalesef. Ürünün linki şu şekilde;
https://www.walmart.com/ip/Febest-M...007-2014-OEM-D651-39-04XD/135793613#read-more

İngiltere Febest bayiinde parça varmış ve fiyat olarak £67.55 istedi, 336TL tutuyor.:(

Son düzenleme:

killua

Sessiz
Araç Markası
2009 Mazda 2 Play 1.3
Araç Renk ve Tip
Füme
ah talihsizlik. çok üzüldüm geçmiş olsun.

epey de aramışsın.

benim kanaatim yanlış olabilir ama. mazda ve mazda servisleri bizleri hak etmiyor .
kanımca biz mazda severlere göre aşırı ilgisizler ..

Attiwolf

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 2
Araç Renk ve Tip
Lacivert - HB
ah talihsizlik. çok üzüldüm geçmiş olsun.

epey de aramışsın.

benim kanaatim yanlış olabilir ama. mazda ve mazda servisleri bizleri hak etmiyor .
kanımca biz mazda severlere göre aşırı ilgisizler ..
Teşekkür ederim hocam haklısın. Kaderim bu sanırım, aracı ilk aldığımda da cam motoru ve cam kumandaları için böyle bir arayışa girmiş en son aliexpressten bulup getirtmiştim. Şimdi nasıl bir çözüm bulacağım ben de merak ediyorum doğrusu.:D

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan

Febest 30$ = 120 tl ~(kargo hariç)
Orijinal = 440 tl
Ve febestin orjınal oldugunu bilmiyoruz ki büyük ihtimal değildir.
-servis neden o kadar kâr etsin , etsin tabiki febestden kat kat daha kaliteli bi parça veriyor sana.
-febestin diş aks körüğünü almıştı @Oğuzhan yanılmıyor isem 6 ay dayanmıştı.
-bende astinada yan sanayi körük almıştım 20 tl 6 ay dayandı.
-6 ayda bi aks sök tak zaman harça sanayiye git işçilik ver hepsini topla aslında o 300tl olan körük bedava.

Bu parça olaylarında düşüncede önemli.

-ben şöyle düşünüyorum parçayı al tak kafan rahat etsin binmeye devam et.

-bide en ucuzunu al yerine tak , bakınca orda parça oldugu belli olsun satarkende o değişti bu değişti diye reklam yap arabayı sat. :) :)

killua

Sessiz
Araç Markası
2009 Mazda 2 Play 1.3
Araç Renk ve Tip
Füme
Teşekkür ederim hocam haklısın. Kaderim bu sanırım, aracı ilk aldığımda da cam motoru ve cam kumandaları için böyle bir arayışa girmiş en son aliexpressten bulup getirtmiştim. Şimdi nasıl bir çözüm bulacağım ben de merak ediyorum doğrusu.:D

mazda 2 .. bende de cam motoru ve cam kumandası arıza verdi. bi hafta sonu el yordamıyla birşeyler ayarlmaya çalışacagız..

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Hocam hazırda kampanya gelmişken %30 indirimle 308 TL'ye orjinal almak daha mantıklı gibi.

@Attiwolf Hamza bak Yakup abinin dediği daha mantıklı.
50 dolar+ kargo düz hesap 200 tl ne idüğü belirsiz birşeye para verip bir de gelmesini beklemektense, 310 tl ye orjinalini al. @dr_azoom Asalet abi yardımcı olur tedarik konusunda. Adem ustaya da taktırırsın olur biter.

Üst Alt