Mazda 3 BL (2009-13) Sağa Sola Sallanma Problemi

Rcm

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Impressive AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Hatcback
Arkadaşlar aracımı yeni aldım bildiğiniz üzere. Yazlık lastiklerde yapıp yapmadığını hatırlamıyorum lakin kışlık lastikleri taktırdıktan sonra arabada özellikle düşük hızlarda hissettiğim hafif sağa sola sallanma var. Dikkatli olmayan birinin bu sallanmayı hissetmesi zor, rahatsız etmeyen bir sallantı. Kışlık lastikler takılırken jantların lastiğe oturma süreci biraz zaman aldı. Şişiriyorlar tam oturmadı deyip tekrar havasını boşaltıp yeniden çıkarıp bir daha takıyorlar. Ustalar 3-4 defa uğraşarak geçirebildiler jantı lastiğe. Acaba jantlar tam oturmadığı için mi böyle bir sallanma yaşıyorum sorusu geldi aklıma. Bir sitede okudum tablaları değiştirip rot ayarı yapınca düzeldi bendeki sallantı diye yazmış bir arkadaş onla alakalı olabilir mi? İlk zamanlar bozuk zeminden olabilir gibi geliyordu bana ama yağ gibi asfaltta da hissediyorum ben bu sallantıyı. Amartisörlerde de problem olmadığı servis tarafından teyit edildi. Bu sallanma problemi konusunda tahmini, bilgisi olan var mı acaba ?
Teşekkürler

Not: Lastikleri İvedikte Nokian yetkili bayiisi Hunter Optik firmasında NOKİAN WRD4 taktırdım.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Lastikler takıldıktan sonra balans ayarları yapıldı mı?

ozgur35

Aktif
Araç Markası
2011-Mazda 3 İmpresive
Araç Renk ve Tip
Gri-Hb
Balans yok araba da . Lastikcide janta da baktir yamulmustur belki

Direksiyonu biraktiginda saga sola cekme varsa rot ama oyle titreme felan 120 den sonra sallanma yola oturamama varsa Balans

Senin arabanin 180 e kadar ne titreme ne direksiyonda bi sallanti olur. Tabiri acizse direksiyonu birakcan kahve iccen spor araba bu yere yakin hiz arabasi (fluence megan degil)
Bak bana 198 le gidiom (benzinde) kahvemi iciom

Ekli dosyalar

• image.jpg
    image.jpg
    237.6 KB · Görüntüleme: 69
Moderatörün son düzenlenenleri:

Rcm

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Impressive AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Hatcback
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Balans ayarları yapıldı. Yolda sağa sola çekme gibi bir durumu yok. Hızlı giderken hiçbir şey hissetmiyorum sadece düşük hızlarda hissediyorum bunu. Dediğim gibi bir çok kişi belkide hissetmeyeceği birşey. Ben en iyisi lastikleri taktırdığım yere gidiyim bi.

Lastikler 0 galiba, belli bir süre yapabilir bunu...
Evet lastikler sıfır.

Balans yok araba da . Lastikcide janta da baktir yamulmustur belki

Direksiyonu biraktiginda saga sola cekme varsa rot ama oyle titreme felan 120 den sonra sallanma yola oturamama varsa Balans

Senin arabanin 180 e kadar ne titreme ne direksiyonda bi sallanti olur. Tabiri acizse direksiyonu birakcan kahve iccen spor araba bu yere yakin hiz arabasi (fluence megan degil)
Bak bana 198 le gidiom (benzinde) kahvemi iciom

Ekli dosyayı görüntüle 26124
198 ile gidecek yol bulabiliyorsan bu da bir şans :)

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
Balans ayarları yapıldı. Yolda sağa sola çekme gibi bir durumu yok. Hızlı giderken hiçbir şey hissetmiyorum sadece düşük hızlarda hissediyorum bunu. Dediğim gibi bir çok kişi belkide hissetmeyeceği birşey. Ben en iyisi lastikleri taktırdığım yere gidiyim bi.

Evet lastikler sıfır.

Biz de ford kurye için lastik almıştık, bir süre bende hissettim benzeri şeyleri ;)

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Lastik basınçları nedir? Çok az hava basılmış olabilir.
Önlere 35, arkalara 33 kullanıyorum ben.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Yüksek hızlarda bu sorun yoksa bence lastik kaynaklı bir sorun değildir... Düşük hızlarda yalpa veya sallanma yapan lastikler yüksek hızlarda aşırı derecede rahatsız eder. Kışlıklar takıldıktan sonra mı bu sallantı meydana geldi, emin miyiz? :) Eğer öyleyse lastikçiye uğra kontrol etsinler.

Rcm

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Impressive AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Hatcback
Yüksek hızlarda bu sorun yoksa bence lastik kaynaklı bir sorun değildir... Düşük hızlarda yalpa veya sallanma yapan lastikler yüksek hızlarda aşırı derecede rahatsız eder. Kışlıklar takıldıktan sonra mı bu sallantı meydana geldi, emin miyiz? :) Eğer öyleyse lastikçiye uğra kontrol etsinler.
Bundan emin değilim yazlıklarda da yapıyor olabilir. Kışlıklara bağlamıyorum durumu.

ozgur35

Aktif
Araç Markası
2011-Mazda 3 İmpresive
Araç Renk ve Tip
Gri-Hb
Veli abı ye katılıyorum yuksek hızlarda daha cok rahatsız etmesı lazım

kemal1963

Katılımcı
Araç Markası
Subaru Forester XT2016
Araç Renk ve Tip
Kahverengi - SUV
frene hafif bastığında pedal da titreme hissediyorsan yada yüksek hızda 100 den sonra direksiyon titriyorsa disklerin fazla aşınmış ve hafif yamulmuş olabilir.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Sallanmanın sebebi ön takımda sadece amortisörlerdir. Bunlarda bir sıkıntı yoksa ön takımda sallantıya sebep olacak bir durum yoktur.
Lastiğin üst hizasından çamurluğa tüm gücünüzle bastırın. Amortisör patladığında bariz bir şekilde salındığını göreceksiniz. Patlamadıysa da salınmadan ilk konumuna döner.
Yazlık lastikler sert, kışlıklar yumuşak lastik olmasından ötürü şehiriçindeki bozukluklarda düşük hızda sallayarak belli edebilir. Yumuşak lastik olmasından ötürüdür bu.

Rcm

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Impressive AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Hatcback
Sallanmanın sebebi ön takımda sadece amortisörlerdir. Bunlarda bir sıkıntı yoksa ön takımda sallantıya sebep olacak bir durum yoktur.
Lastiğin üst hizasından çamurluğa tüm gücünüzle bastırın. Amortisör patladığında bariz bir şekilde salındığını göreceksiniz. Patlamadıysa da salınmadan ilk konumuna döner.
Yazlık lastikler sert, kışlıklar yumuşak lastik olmasından ötürü şehiriçindeki bozukluklarda düşük hızda sallayarak belli edebilir. Yumuşak lastik olmasından ötürüdür bu.

Olabilir. Dediğim gibi çok az hissedilen birşey yumuşak olmasından kaynaklanıyor belkide.

MjR

Sessiz
Araç Markası
2011 Mazda 3 1.6 D
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan
Ben de yeni lastik aldım, benzer bir titreme yaşıyorum, bizim lastikler biraz dar vakitte takıldı herhalde balansı biraz sağlıksız oldu diye düşünüyorum, boş bir vakitte götürüp soracağım.
Bi de şu var geçen sene benim araba gazı bırakıp boşa attığımda (daha çok düşük hızlarda) başlarda ufak bir titreme sonra iyice yalpalamaya dönüşen bi atraksiyona giriyordu ama her defasında değil, bir kaç kez ustaya götürdüm yapmadı, sonra lastikçiye götürdüm, direksiyonu tam sağa ve sola kırarak bir kaç manevra yapınca anlaşıldı ki benim aks kafası dağılmış. Bu seçeneği de bir deneyin, tam sağ veya tam sol manevralarda tıkırtı benzeri bir ses varsa geçmiş olsun :) Ford parçası uymuyor, parçacılarda da pek yok -ben bulamamıştım- Orjinali 820 tl(idi) 626 kafası uyar ama kısa gelir, bozuk olan kafanın flanşı eklenerek tornacıda yaptırılabillir. O da yaklaşık 700 tl tutar.

Üst Alt