Saf Android İşletim Sistemi Nedir?

major35

__/ Hasan \__
Araç Markası
Mazda 323 1.8
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
A1 saf android diye biliyorum, kullanıcı için bu saflık ne anlama geliyor anlamış değilim... Redmi 5 Plus metal kasa olduğu için biraz daha sağlam gibi geldi bana, Redmi Note 4 de işini fazlasıyla görecektir. Limit 1600 liralara dayanıyorsa Mi Note 3 de mantıklı olabilir...
Saf Android Nedir?
Saf Android, Google tarafından herhangi bir değişiklik yapılmadan sağlanan Android'in el değmemiş saf sürümüdür. Nexus, Google Pixel ve Android One programı dahilindeki General Mobile gibi üreticilerin akıllı telefonları Saf Android sürümüyle geliyor. Samsung, HTC veya LG gibi akıllı telefon üreticileri ise bu saf sürümü kendilerine özel arayüz ve uygulama entegre ederek modifikasyondan geçiriyorlar.

Saf Android, işletim sistemini çalıştırmak için gereken veya yalnızca Google'ın Android kullanıcıları için önemli olduğunu düşündüğü önemli uygulamalar ve araçlarla birlikte geliyor. Bu da Saf Android'in sistemi yavaşlatacak herhangi bir tema veya gereksiz uygulamalarla (bloatware) gelmediği anlamına geliyor.

Güvenlik Konusuda Bir Adım Önde
Nexus, Google Pixel, bazı Motorola modelleri ve General Mobile marka cihazların dışındaki hemen hemen tüm akıllı telefonlar revize edilmiş Android işletim sistemiyle ile birlikte sunuluyor. Örneğin Samsung cihazlarda TouchWiz, Sony'lerde Xperia, HTC'lerde ise Sense UI ve benzeri arayüzler yer alıyor. Bu üreticiler, Saf Android'i temel alarak işletim sistemini kendilerine göre özelleştiriyorlar.

Saf Android'in Faydaları

• Diğer arayüz giydirilmiş veya kişiselleştirilmiş Android ROM'lara kıyasla çok hızlı
  • Gereksiz uygulama (bloatware) içermediği için daha fazla depolama alanı sunar
  • Diğer Android cihazlara kıyasla güncellemeleri daha hızlı şekilde alır
  • Bataryayı hızla tüketen hiçbir üçüncü parti uygulamaya sahip değil
  • Sistem kaynaklarını tüketen hiçbir üçüncü parti uygulama içermez
  • Diğer kullanıcı arayüzlerine kıyasla daha temiz bir görünüm sunar
  • Güvenlik yamaları ve güncellemeleri öncelikli olarak hızlı şekilde alır
  • Saf Android'li cihazlar yeni özelliklere hızlı şekilde sahip olur
  • Saf Android, doğrudan Google'dan geldiği için her zaman kaliteli olduğundan emin olabilirsiniz
  • Hata düzeltmelerini hızlı şekilde ilk olarak sizin almanızı sağlar

Bazı avantajlara sahip olmakla birlikte, Saf Android'in bazı dezavantajları da bulunuyor. Bu dezavantajlar arasında özellik eksikliği, kişiselleştirme seçeneklerinin yetersizliği vs gibi konular var.

Bu nedenle üreticiler, Saf Android'i temel alıp ihtiyaçlarına göre özelleştirerek tüketiciler için yararlı olduğunu düşündükleri yeni özellikler, uygulamalar ve araçlar entegre ediyorlar. Ancak bunların da sistem kaynaklarını tükettiği, cihaz hafızasında yer kapladığı ve RAM kullanımını arttırdığı da bir gerçek.

Açıklaması böyleymiş abi bende yeni duydum :D

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Bilgilendirme için teşekkürler Hasan... Genel hatlarıyla tüketici için faydalı bir sistem gibi duruyor ama, forumun birinde Fotoğrafları nereye depoluyor gibi bir soru okumuştum... Yani, saflaştırırken temel unsurları bile koymamışlar galiba. :D

major35

__/ Hasan \__
Araç Markası
Mazda 323 1.8
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
@major35 eğer miui arayüzüne alışamam dersen mutlaka saf al. Ama bildiğim kadarıyla asus launcher miui ile çok benzer.
yakınsa zaten sorun yok abi bir test ederim. Ona göre karar vereyim. 2.5 senedir beni yolda bırakmayan asus zenfone laser 2 sağolsun bu zamana kadar her işimi gördü tabiri caizse eşek misali kullandım. Her şartlarda sırtladı benim fikrim yine asus tu fakat fiyat ve performans farkları benim tercihlerimi xiomiden yana yaptı aslında bundan birkaç ay öncesine one plus almayı düşünmüştüm yalnız ozamanlar telefonumun durumu iyiydi ve ama şimdi değişim zamanı geldi. :)
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Bilgilendirme için teşekkürler Hasan... Genel hatlarıyla tüketici için faydalı bir sistem gibi duruyor ama, forumun birinde Fotoğrafları nereye depoluyor gibi bir soru okumuştum... Yani, saflaştırırken temel unsurları bile koymamışlar galiba. :D
yontulmamış galiba abi

Son düzenleme:
Üst Alt