Mazda 626 GE (1991-97) Rüzgar ve Yol Sesi Detaylı Yalıtımı - Tartışma

süleyman46

Aktif
Araç Markası
159
Ses yalıtımının sonu yok evet. Ben paspaslarin altina sunger koyunca ve bagaja sünger koyunca yol sesi azaldı. Bu defa da şanzıman ve motorun sesi daha farkedilir oldu. Beklentiyi çok yüksek tutmamak lazım. Sesin kesilmesi degil de, kabul edilebilir ve rahatsiz etmeyecek seviyelere inmesini bekliyorum ben. Sattiğim 2001 626da 80kmye kadar beni bile mutlu eden bir sessizlik vardi ama 120lere çıkınca rüzgar sesi uzun yolda kafamı şişiriyordu. Aslında o ses bile normalde fazla değil ama beni normalden çok rahatsız ediyor.

@aurora Can kardeşim, onceki ve sonrakini telefonla falan kaydetmeni tavsiye ederim. Mesela ben arabanin önceki halini video çektim ve ufak tefek denemelerden sonra tekrarladim ayni şekilde. 120de giderken Sinyalin tık tık sesini önceden duymuyordum ama şimdi farkeder oldum. Veya muzik sesini acma ihtiyacım daha azalınca iyileşme olduğunu farkediyorum. Bu tarz farkedilebilir şeylerle karşılaştırma yapabilmemiz lazim. Yoksa, yaptığımız seyi psikolojik olarak anlamak zor ve karşılaştırmak sağlıklı olmuyor.

Ses ölçüm cihazlari veya telefonlardaki uygulamalar pek işe yaramıyor cünkü bunlar sadece sesin şiddetini ölçüyor, sesin frekansini(inceligi-kalinligi) hakkinda sağlıklı sonuç vermiyor. Videoya çekiyorum ve öncesi sonrasini peşpeşe dinleyince farkı ayırt edebiliriz. Deneme yaptığımız güzergahın, hava sıcaklığının, saatin, yağış-yol kuruluk durumlarinin, hatta telefonun bulunduğu yerin bile ayni olmasi lazim ki en sağlıklı ölçüm olsun. Çünkü şoförken gelen sesler ön sağda gelmiyor. Bu konu hakikaten psikopatlik ve sonu yok :D

Son düzenleme:

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Bunun için kulak hizalarından 2 ayrı ölçüm yapılabilir. Çeşitli ses desibel uygulamaları doğru sonuç vermese de öncesi ve sonrası hakkında fikir verebilir.

süleyman46

Aktif
Araç Markası
159
Bugün şöyle bir şey fark ettim arabayı petrolde yıkarken. Basınçlı suyun girdiği kapı içi bölümlerine pekala rüzgar da girecektir. Bu bir ipucu. Mesela iki kapı arası fitil uygulamayı düşündüğüm yerlere su girdiğini görünce fikrim netleşti. Aslında çok basit fark edilebilecek bir durum, aklım başıma geç geliyor her zamanki gibi :)

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Böyle güzel bir konuya güncel çekmek istedim. Üstüne toyotaclubtr deki bu yazı da herhalde en kapsamlı ve ilk elden deneyimli birinin yazdığı çok bilgilendirici yazı. Her bir sayfasını her okuduğumda yeni bir şey öğreniyorum.

Hadi Yalıtım yapalım

Kısaca özet geçmek gerekirse aracın titreşimini emmek ve toklaşmasını sağlamak için bitüself. En kaliteli malzeme bitüself piyasada. Ve bu işlem bir kere yapılacağından en kalitelilerini kullanarak istenilen sonucu daha fazla yaklaşılabilir.
Yol sesi için tabana ağır ses yalıtım bariyeri. Sünger vs işe yaramaz.
Motor ses yalıtımı için motorla kabin arasındaki ön konsol altındaki kısıma bol bol ses yalıtım süngeri, keçe.
Kapılara da dış ortam seslerini kesmek için ses yalıtım süngeri (firex tarzı). Kapılarda adetaşyapı dan oto ses yalıtımı 8 ürününü aldım. Çünkü bu ürün katmanlardan oluşmuş durumda, ağır ses yalıtım bariyeri de var, keçe de var, sünger de var.

Kapı yalıtımında tek düşündüren dış saca hoparlör boşluğu haricinde başıma çok fazla iş almadan nasıl erişebileceğim konusu. Döşemeyi söktükten sonra kapı panelini de söksem motor cam vs bir sürü parça var. Eğer ufak da olsa hoparlör yuvası gibi delikler bulabilirsembir nebze daha az uğraştırıcı olabilir. Ya da iç panelde birşey sökmeden (cam motoru, vs) hepsini birden indirebilir miyim? Uğraşmaya başlayınca göreceğiz.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Kapı içinde sünger sıkıntı olmaz mı?
Benim guzuda kapı döşemesinin arkasına yapıştırdım süngeri.

image.jpeg

Bu arada ben konu açmamışım daha. :)

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Kapı içine yağmur çamur kar kışta bir şekilde sızaabilir diye düşündüm o bakımdan sordum

Kapı içi derken Kapının dış sacı ile iç panel arasındaki kısım, evet buraya girer. Benim bahsettiğim yer döşemeyi çıkarınca gözüken iç panel ile döşeme arasındaki aracın içinde kalan kısmı. Oraya hiçbir şekilde su girmez.

Üst Alt