Röle Soketi Bağlantısı Üretim Hatası

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Dün aracımın park lambası hattından röle ile kapı cepliklerine hat çekmek için sanayiden röle sigorta vs almaya gittim röle soketi ararken diyotlu soket buldum çokda işime geldi yoksa araya diyotu ben koyacaktım.
Role bobin uçları kırmızı siyah yapılmış.

Rölelerde otojack yerine soket kullanmak bana göre daha kolay oluyor rölede bi sorun olsa sök tak yapıyorsun işin daha basit oluyor.

Bütün herşeyi ayarladım soketi taktım parkı açtım parklar yanmıyor hayda...

Kendimdende çok eminim bağlantı hatası yapmadım eee sorun nerde ??

Benim kafa dağıldı içerde sigorta kutusuna bakıyorum hepsi sağlam.

Takım tardavat hepsi kapıda eve çıkıp kitapa bakacam hangi sigorta çıkamıyorum evde kimse yok aracı öyle bırakamam.

Röleyi söktüm 9v pille denedim röledemi sorun var.

Soketdeki kırmızı siyah kablo ters pilin + sı siyah kabloda iken röle çekiyor.

Benim kafa iyice bagıldı...

Kırmızı siyah bi hatta kırmızı her zaman + dır bu evrensel bi işaretleme.

Soketdeki diyot bağlantısı ters , yada kablosu ona göre ters.

Sırf diyotlu diye normal soketin 2 katı para verdim olan banim 7.5A lik sigorta ile yaşadıgım stres oldu.

Sigortada motor kısmındaki kutudaymış.

Soketin kablolarını kesip yer değiştirip birleştirdim olması gereken gibi oldu ;)

Böyle bi konu açmak istedim bilgi olsun.

48790

Son düzenleme:

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Telefonu öyle bi açtın ki, BCM yandı sandım sesinden. O kadar stresli geliyordu sesin...
:D
Bu devirde babana bile güvenmeyecen. Röleye bağlanacak diyot ve kondansatör için şema çizmiştim sana, onu kontrol etsen hatayı fark ederdin. Aslında diyodu doğru bağlamış. Doğru polarizasyonla bağlamış. Sıkıntı şu ki bu bağlantının amacı diyodu ters polarizasyonlu bağlayıp bobinden gelen tepme parazitleri düzenlemek.. Bu hatayı daha önce de gördüm. Aldığım ya da yaptığım her ürünü, dışarda 12V adaptörle denemeden araca yaklaştırmıyorum. Bundan sonra sen de iki kere dışarda denemeden takmazsın eminim :D:D

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Telefonu öyle bi açtın ki, BCM yandı sandım sesinden. O kadar stresli geliyordu sesin...
:D
Bu devirde babana bile güvenmeyecen. Röleye bağlanacak diyot ve kondansatör için şema çizmiştim sana, onu kontrol etsen hatayı fark ederdin. Aslında diyodu doğru bağlamış. Doğru polarizasyonla bağlamış. Sıkıntı şu ki bu bağlantının amacı diyodu ters polarizasyonlu bağlayıp bobinden gelen tepme parazitleri düzenlemek.. Bu hatayı daha önce de gördüm. Aldığım ya da yaptığım her ürünü, dışarda 12V adaptörle denemeden araca yaklaştırmıyorum. Bundan sonra sen de iki kere dışarda denemeden takmazsın eminim :D:D

Hazırını bulunca yapmaya gerek kalmamıştı ;)

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan

Üst Alt