Mazda 626 GF (1997-02) Rölanti Ayarı

Yasin303

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 Ge
Araç Renk ve Tip
Bordo Sedan
Benim rolanti motoru üstünde alyan yeri yok kapalı orası anlamadım

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Benim rolanti motoru üstünde alyan yeri yok kapalı orası anlamadım
GE kasada rölanti motoru farklı. Alyan ayarı yok.

Ek olarak; GE kasadaki rölanti motorunun içinden su geçiyor, su sıcaklığına göre otomatik ayarlama yapıyor motor. Tıkanıklık olursa ve rölanti motoru içinden su geçmezse araç hareket halinde debriyaja basınca rölanti dalgalanması olur, araç dururken de rölanti 1500-2000 devirler civarında olur. Tabi bu belirtiler araçtaki diğer tüm sistemler doğru çalıştığında gerçekleşir. GE kasada rölanti motorundaki tıkanıklığı kontrol etmek çok basit, araç normal çalışma sıcaklığına ulaşınca rölanti motoruna dokunun, eğer çok sıcaksa motor tıkanık değildir, eğer ılıksa tıkanıklık vardır ve görevini yapamıyordur.

Son düzenleme:

Yasin303

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 Ge
Araç Renk ve Tip
Bordo Sedan
Anladım aracın motorunu değiştirdim reklifiye değil komple motor şimdi 3000 devirden aşağı düşmüyor bu tek fişli olan sensör yani gaz telinin altındaki müşür benzer şey bozuk sanırım söktüm taktım değişmiyor birşey bıktım valla ya

Ekli dosyalar

• 20200326_095510.jpg
    20200326_095510.jpg
    160.6 KB · Görüntüleme: 63

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Anladım aracın motorunu değiştirdim reklifiye değil komple motor şimdi 3000 devirden aşağı düşmüyor bu tek fişli olan sensör yani gaz telinin altındaki müşür benzer şey bozuk sanırım söktüm taktım değişmiyor birşey bıktım valla ya
Sizin hatanız iyi bir ustaya motor yaptırmamak olmuş bence. İstanbul yakın size, Veysel Oto Engin Şenler'e bir gidin derim. Veya Adem Usta'ya da gidebilirsiniz. Usta ellerden geçmesi gerekir tüm aksamların. Ondan sonra büyük keyif almaya başlayacağınıza eminim.

Yasin303

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 Ge
Araç Renk ve Tip
Bordo Sedan
Sizin hatanız iyi bir ustaya motor yaptırmamak olmuş bence. İstanbul yakın size, Veysel Oto Engin Şenler'e bir gidin derim. Veya Adem Usta'ya da gidebilirsiniz. Usta ellerden geçmesi gerekir tüm aksamların. Ondan sonra büyük keyif almaya başlayacağınıza eminim.
İstanbula geldim yüksel ustaya götürecektim malum kapalı pazartesi inşaallah götüreceğim veysel ustaya

Son düzenleme:
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri Sedan
Bu gün öğleden sonra boş kalınca, daha önce, Adem Ustam'dan aldığım teorik bilgileri pratiğe geçirmek için rölanti ayarı ve rölanti motoru üzerinde bulunan zımbırtıyı kurcalamak istedim... (adını bilmiyorum) gaz verip bırakınca rölantiyi tutmaya yarayan şey. Adını bilen varsa yazsın lütfen. :)

Motoru sıcak hale getirerek rölanti ayarlama işine başlıyoruz, yoksa soğuk motor ile yapılan ayar sağlıklı olmayabilir. Öncelikle; rölanti ayar vidasından, rölantinin 700-800 devirlerde olmasını sağladım. İlk etapta sağa doğru rölantiyi düşürmek için kıstım ve motorda titreme başlayınca tersine yani sola doğru açarak istediğim düzeye getirdim.

Ekli dosyayı görüntüle 15920

Sonrasında ise; gaz verip bırakınca, devirin rölantiye yavaş yavaş oturmasını yarayan zımbırtıya ayar çektim. Mevcut haliyle, gaz verip bırakınca 1500'lerde kalıyor sonra rölantiye düşüyordu. Bu vidayı T10 alyan anahtarı ile fotoğrafta görünen açıdan sağa doğru yarım tur çevirdim.

Bunu denemek için yaptım; rölanti olması gerekenden daha hızlı ve daha aşağılara düştü sonra yerine oturdu, tabi bu istenilen bir durum değil, motor silkelenmeye başladı. Klima, cam rezistansı ve farları açınca da stop edecek kadar saçmalamaya başladı. :(

İşin mantığını öğrendikten sonra da; yarım tur çevirmiş olduğum ölçünün yarısı kadar geriye çevirdim ve istediğim şekle geldi.

Şimdi gaz verip bıraktığımda; devir 1100'lere iniyor biraz bekledikten sonra rölantiye oturuyor. Klimayı, farları, arka cam rezistansını açarak yani yükleme yaparak da aynı şeyleri denedim, sorun yok.

Ekli dosyayı görüntüle 15921

Önemli Not; Yapılması gereken işlemin mantığını öğrenmeden lütfen bu işlemi yapmayın, motorun çalışma düzenini alt üst etme ihtimaliniz var. :) Böyle bir durum oluşması ihtimaline karşı ikinci ve üçüncü kişiler sorumlu tutulamaz.
öncelikle merhaba rölantimde çok dalgalanma oluyordu. gaz kelebeği ayar vidasını sona alıp sizin 2.fotoğrafta yapmış olduğunuz t10 alyenli yeri de sola doğru bir miktar açtım. rolantim çok iyi oldu ne dalgalanma ne bir şey kaldı fakat motor ağrıza ışığı yaktı araçım obd den baktığımda fakir karışım hatası yazıyordu. aracımda katalizör iptali var ama bu ayardan önce de iptaldi katalizör ve arıza ışığı yakmıyordu. şimdi bu ayar vidasını da açınca rolantim 900 devirlere çıktı herşey güzel ama fakir karışım arızasını bir türlü çözemedim bilgisi olan bir babayiğit var mıdır?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
öncelikle merhaba rölantimde çok dalgalanma oluyordu. gaz kelebeği ayar vidasını sona alıp sizin 2.fotoğrafta yapmış olduğunuz t10 alyenli yeri de sola doğru bir miktar açtım. rolantim çok iyi oldu ne dalgalanma ne bir şey kaldı fakat motor ağrıza ışığı yaktı araçım obd den baktığımda fakir karışım hatası yazıyordu. aracımda katalizör iptali var ama bu ayardan önce de iptaldi katalizör ve arıza ışığı yakmıyordu. şimdi bu ayar vidasını da açınca rolantim 900 devirlere çıktı herşey güzel ama fakir karışım arızasını bir türlü çözemedim bilgisi olan bir babayiğit var mıdır?
Araç lpgli ise gaz ayarına baktırın. Başka bir şey aklıma gelmedi.

Üst Alt