Mazda 626 GE (1991-97) Rear ve Yağ İkaz Işığı Neden Yanar?

imaless

Sessiz
Araç Markası
1994 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo Sedan
Selamun aleyküm
Doğru bir yerde konu açamadıysam affola
Sabahları aracı çalıştırırken yağ ikaz ışığı yaklaşık olarak 2-3 saniye sonra sönmeye başlıyor. (Yani motor soğukken).
Motor sıcakkken bu dediklerim olmuyor.
Gerçi sabah dediğime bakmayın. Gece de aynı yapıyor. Malum Erzurum'da sabah gece farketmiyor. Her türlü soğuk :)
Birde yine aynı şekilde fren'e bastığımda rear ışığı yanıyor. (Fakat arka ışıklarda kesilme patlak vs birşey yok). Oda aynı şekilde araba ısınınca gidiyor.
Merak ettiğim konu yağın vizkozitesi soğuk da artıyor. Bu süreçte bir şey olur mu?
Çok mu evham yapıyorum ? Yoksa soğuk ta böyle şeyler oluyor diyip geçiştireyim mi?
Cold Cold :) Start diye bir tane video çekmiştim. Onu da atıcam buraya. Havanın derecesi -16 olması lazımdı :)
Video hangi uzantıda lazım bir türlü gönderemedim.

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
"Rear" uyarısı fren ampullerindeki kesikliği gösterir dediğin gibi. Üçünde de mi yok sıkıntı tekrar bir kontrol etmekte fayda var. Bir de led ampul ile değiştirilince yanma ihtimali var.
Ayrıca '96 sonrası "Rear" ile "Fren" ikaz uyarısı birleştirilmişti. Eğer ki frenle ilgili bir sıkıntıdan dolayı yanıyorsa; fren/debriyaj hidrolik sıvısını ve balataların durumunu bir gözden geçir derim.

Foruma direk video yüklenemiyor. Youtube gibi kanallara yükleyip burada linki paylaşabilirsin. ;)

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Yağ ışığı normal değil mi zaten, sorun yok bence. Rear ışığı için de el freni balatalar ve fren hidroliğini kontrol edin.

imaless

Sessiz
Araç Markası
1994 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Abi araba 94 model. Sen arabayı benden daha iyi biliyorsun :)
Ampüllerin hepsine baktım. Bir sıkıntı felan gözükmüyor. Dediğim gibi çok soğukta yapıyor bunu araba ısınınca ikaz ışığını yakmıyor.
Erzurum’da olduğum için çok kurcalatmamak istiyorum. Kocaeli ye döndüğüm zaman baktıracam.
Balatalar daha yeni balatalardan yapıcağını düşünmüyorum.
İçimin rahatlaması için hidrolik sıvılarına baktıracağım.

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
"Rear" sorunu için balatalar yeni değişti ise aslında hidrolik de yenidir ve kaçak yoksa eksik de olmaması gerekir. Tabi sen yine kontrol edebilirsin. Kaputu kaldırınca fren westinghouse'nun üzerinde küçük bir bidon vardır. İdeal seviyesi de bidon üzerinde gösterilmiştir. Belki hidroliğin içindeki nem oranı yükseldi ve basınç kaçması mı yaşanıyor ya da uygun değerde olmayan bir hidrolik mi koyuldu bilemedim açıkçası? Kaldı ki bunlar çok uç ihtimaller.
Eğer ki her şey normalse ampulleri değiştir, tanesi 2-3 lira bir şey zaten. Arasında gidici olanlar olabilir; belki de ampul içindeki teller bir kaç fren sonrası ısınınca kendine geliyordur. Başka da aklıma bir şey gelmedi vallahi? :(

"Yağ ikazı" için öncelikle yağı kontrol et. Yağ az kalmış olabilir, çalıştıktan sonra pompalayınca seviye biraz daha yükselip ışığı söndürüyordur ve ileride belki de sönmeyecektir. Ben en son bıraktığımda guzuyu yağ yakma problemi vardı, sonraki sahipleri bu konuda neler yaptı bilemiyorum da açıkçası?
Bir de anahtarı ilk önce bir tık atlatıp "on" konumunda aracı çalıştırmadan bekle 10-15 saniye, dört kere öten "dınlama" sesini duyduktan sonra marşa basmayı dene. Yine de sönmezse kesinlikle yağın eksikliği veya senin de dediğin gibi viskozitesiyle ilgili olabilir. Çok kalın yağ çok soğuk havada ilk çalıştırma sırasında yeterli kalmayabiliyor da olabilir? Hangi kalınlıkta yağ kullanıyorsun bu arada?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bu da senin guzunun videosu... :p

Son düzenleme:

imaless

Sessiz
Araç Markası
1994 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo Sedan
Benden öndeki sahibi motoru yaptırmış. Ben kontrol ediyorum yağ yakma gibi bir problemi yok.Yağ olarak elf 10 40 kullanıyorum.Benden önceki sahibide demişti çalıştırırken dınlama sesi gittikten sonra aracı çalıştır diye. Zaten bende öyle çalıştırıyorum. Youtube'ye amatör bi şekilde video attım.
Bakalım belkide çok fazla evham yapıyorumdur. :) Cevaplarınız için teşekkür ederim .

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Bayraktar Hamdi abi gerekli tavsiyeleri ve ihtimalleri yazmış. Bir tecrübede ben ekleme yapayım.

Daha önceki araçlarımdan birinde Elf 10-40 yağ kullanıyordum motor üretici firması tavsiye ettiği için. Elf'i bırakıp Motul'e geçtiğimde fiziksel değişimler oldu. (Aşırı sıcak havalarda yoğun trafikte rölantide yağ lambası yanardı, Motul koyunca bu durum hiç olmadı. Ben Elf'in benim aracımda görevini iyi yapmadığını düşündüm)
İlk fırsatta biraz daha kaliteli bir yağ ile değişim yapsanız iyi olur. Hatta motorunuz yeniymiş, bölgenizde soğuk 5-30 yağ kullanmak daha uygun olur diye düşünüyorum.

Rear ışığının yanması fren ampüllerinden birinin gidici olmasından olabilir. Yada yaşadığınız bölge soğuk, soğukta iletkenlik direnci değişir, oto ampulleri küçük akım çeker ve bu soğuktan etkilenip ısınınca normale dönüyor olabilir.

dülgeroğlu

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Mavi - Hatchback
Benden öndeki sahibi motoru yaptırmış. Ben kontrol ediyorum yağ yakma gibi bir problemi yok.Yağ olarak elf 10 40 kullanıyorum.Benden önceki sahibide demişti çalıştırırken dınlama sesi gittikten sonra aracı çalıştır diye. Zaten bende öyle çalıştırıyorum. Youtube'ye amatör bi şekilde video attım.
Bakalım belkide çok fazla evham yapıyorumdur. :) Cevaplarınız için teşekkür ederim .

Benim guzuya da önceki yağ değişiminde elf koydular. Yaklaşık 7 bin kilometrede 1,75 litre yağ ekledim. Sonrasında liki moli koydum. Bakalım eksilme olacak mı, ne kadar olacak. Ustaya sorarsan yağ markası ne farkedermiş; bana sorarsan, mazda bu, sevmediğini sevmiyor (her türlü parçada yağda vs.) sahiplerinin de burnundan getiriyor

imaless

Sessiz
Araç Markası
1994 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo Sedan
Muhtemelen soğuk havalardan kaynaklandı. Havalar yavaş yavaş ısınmaya başladı ve sorun ortadan kalktı. (en azından -15 altına düşmüyor.)
Yağ işinide en yakın zamannda üstüne düşeceğim.
Cevaplarınız için teşekkür ederim. İyi forumlar :)

Üst Alt