Mazda 3 BL (2009-13) R'den N'ye Geçerken Sorun Var

sbozkurt

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri
Merhabalar;

Mazda 3 araçımda bir problem olduğunu düşünüyorum bu konudaki görüşlerinizi almak istedim. Benim aracımın şansuman yagını ve filterisini 3 bin km once değiştirdim. Araçım son zamanlarda (son 1 aydır) P den R ye geçişlerde bazen zor geçiş oluyor oldugunda hemen tekrarlıyorum ama bir sorun olmuyor. ve en önemliside R den N ye geçişte takılıyor N ye geçişte problem oluyor. Bu problem hem soguk oldugunda hem sıcak oldugunda oluyor R den N ye geciç oldugunda frene basmama ramen vites kolunda takılma oluyor ama bir ses yok . ne yapmam lazım.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
P'den R'ye geçişte sert olması, aracın düz zeminde olmaması ve P'ye alırken yükün el frenine verilmemesi ile ilgili oluyor genelde...

Aracı park ettik, ayak frende, vitesi N'ye alıp, el frenini çekiyoruz ayağı frenden çekip yükü el frenine veriyoruz ve vitesi P'ye alıp stop ediyoruz. Bu prosedür dışındaki parklardan sonra P'ye alma ve P'den R'ye almalar sert olabiliyor...

* * *

R'den N'ye Geçerken oluşan sorun hakkında tecrübe ve bilgi sahibi değilim.

sbozkurt

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
P'den R'ye geçişte sert olması, aracın düz zeminde olmaması ve P'ye alırken yükün el frenine verilmemesi ile ilgili oluyor genelde...

Aracı park ettik, ayak frende, vitesi N'ye alıp, el frenini çekiyoruz ayağı frenden çekip yükü el frenine veriyoruz ve vitesi P'ye alıp stop ediyoruz. Bu prosedür dışındaki parklardan sonra P'ye alma ve P'den R'ye almalar sert olabiliyor...

* * *

R'den N'ye Geçerken oluşan sorun hakkında tecrübe ve bilgi sahibi değilim.
Perk ederken bu işlemi herzaman yapıyorum bu konuda ama yinede oluyor ama her zaman degil bazı zamanlar. Genelde duz zemine park ederim aracı. Benim içim suan R den N ye olan geçiş ve takılma sorunu cok canımı sıkıyor. ve bugun 5 defa oldu :( iyice artmaya başladı. Şansuman yagını
lübex aft 3 oldugu icin mi ustam bu yagı kullanmıs

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Perk ederken bu işlemi herzaman yapıyorum bu konuda ama yinede oluyor ama her zaman degil bazı zamanlar. Genelde duz zemine park ederim aracı. Benim içim suan R den N ye olan geçiş ve takılma sorunu cok canımı sıkıyor. ve bugun 5 defa oldu :( iyice artmaya başladı. Şansuman yagını
lübex aft 3 oldugu icin mi ustam bu yagı kullanmıs
Yağ markası, yapılan tercihin yanlış olduğunu ifade ediyor maalesef... Komple 7 litre mi değişti yağ yoksa, 3-4 litre mi konuldu?

Kol N'ye geçtiği halde göstergede R mi görünüyor yoksa N'ye Geçerken mekanik bir takılma mı oluyor?

ayd

Katılımcı
Araç Markası
2010 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Benim tahminim yağdan, çünkü yerli. Şunu iyice anladım ki ustaya yağını alıp öyle gideceksin. Geçen Ankara üretimli bir yağı öve öve bitiremedi usta, Mercedes BMW Audi hepsine koymuşlar bir sorun çıkmamış. Dedim ne kadar litresi, 60 tl dedi. Afedersiniz ama liqui moly nin 4lt 270 TL olduğu yerde müşteriyle dalga geçmektir bu .Ki aynı arabaya %100 hem yeşil hem kırmızı antifriz koymuşluğu, eksik kırmızı antifriz in üstüne bu daha kaliteli diye mavi eklemişliği vardır. Stp satıcısına kendi kullandığı Türk markasının daha iyi olduğunu iddia etmiştir. Yılların deneyimi Castrol un bile çoğu kullanıcı tarafından begenilmediği yerde, üzülerek söylüyorum adı bilinmedik Türk markalarına hiç güvenmem.

sbozkurt

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri
Yağ markası, yapılan tercihin yanlış olduğunu ifade ediyor maalesef... Komple 7 litre mi değişti yağ yoksa, 3-4 litre mi konuldu?

Kol N'ye geçtiği halde göstergede R mi görünüyor yoksa N'ye Geçerken mekanik bir takılma mı oluyor?
Fiziksel vites kolu takılıyor ustam. Birde ben hangi yağı kullanmam lazım bana marka model verebilir misiniz aracı daha fazla kullanmadan gidip tamamını degistirtiriyim. Bilgidigim kadarıyla sadece 3 litre degisti

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Fiziksel vites kolu takılıyor ustam. Birde ben hangi yağı kullanmam lazım bana marka model verebilir misiniz aracı daha fazla kullanmadan gidip tamamını degistirtiriyim. Bilgidigim kadarıyla sadece 3 litre degisti

Yağ olarak, Liqui Moly top tec 1200 tavsiye ederim.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Benim tahminim yağdan, çünkü yerli. Şunu iyice anladım ki ustaya yağını alıp öyle gideceksin. Geçen Ankara üretimli bir yağı öve öve bitiremedi usta, Mercedes BMW Audi hepsine koymuşlar bir sorun çıkmamış. Dedim ne kadar litresi, 60 tl dedi. Afedersiniz ama liqui moly nin 4lt 270 TL olduğu yerde müşteriyle dalga geçmektir bu .Ki aynı arabaya %100 hem yeşil hem kırmızı antifriz koymuşluğu, eksik kırmızı antifriz in üstüne bu daha kaliteli diye mavi eklemişliği vardır. Stp satıcısına kendi kullandığı Türk markasının daha iyi olduğunu iddia etmiştir. Yılların deneyimi Castrol un bile çoğu kullanıcı tarafından begenilmediği yerde, üzülerek söylüyorum adı bilinmedik Türk markalarına hiç güvenmem.
Hangi marka o yerli olan, merak ettim..

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Kısa zamanda komple yağ değişimi yapmanız şanzıman ve sizinde cebiniz için faydalı olacaktır.

ayd

Katılımcı
Araç Markası
2010 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan

sbozkurt

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri

sbozkurt

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri
Tekrar merhaba arkadaşlar;

Dün rem otoya gittim sansuman yagını komple değiştirdiler. Şuan aracım gercekten super oldu hem cekis hem vites gecisi hem sarsıntı böyle sorunları olan arkadaslar bence yaglarını degistirsinler.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Tekrar merhaba arkadaşlar;

Dün rem otoya gittim sansuman yagını komple değiştirdiler. Şuan aracım gercekten super oldu hem cekis hem vites gecisi hem sarsıntı böyle sorunları olan arkadaslar bence yaglarını degistirsinler.
Hadi geçmiş olsun.

Yağ ne kullandınızn?

sbozkurt

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri
Hadi geçmiş olsun.

Yağ ne kullandınızn?
50045

50046

Toplamda 7 Litre yag kullanıldı temiz yag mekanızmasından temiz kıpkırmızı yag gelene kadar akıttı sonra tekrar dolum yaptı.

Cnytsrğ

Sessiz
Araç Markası
2011 Mazda 6 Sport
Araç Renk ve Tip
Metalik Gri - Sedan
Ekli dosyayı görüntüle 50045

Ekli dosyayı görüntüle 50046

Toplamda 7 Litre yag kullanıldı temiz yag mekanızmasından temiz kıpkırmızı yag gelene kadar akıttı sonra tekrar dolum yaptı.
Ne kadara değişti?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ekli dosyayı görüntüle 50045

Ekli dosyayı görüntüle 50046

Ne kadara değişti?

Üst Alt