Port Polish

Mustafa_G

Sessiz
Oğuzhan'a söz vermiştim bu konuyu anlatacağıma dair. Fakat diğer iş-güç-site-sayfa mesguliyetlerinden fırsat olmadı.

Kısaca mevzu şu; motorların üst kapaklarında ufak çaplı bir oynama yapıyoruz. Hava emiş ve egzoz çıkış portlarını genişletmek ve ayna gibi patlatmaya port polish deniliyor.

Bu sayede normalde pütür pütür olan portlardaki pürüzleri ortadan kaldırıp, hava girişini ve egzoz çıkışı rahatlatmaya yarıyor. Bu işlemle birlikte imkan varsa, subapların ve subap delillerinin de büyütülmesi ve hafiften kapak taşlama yapılması iyi olur.

Önceki arabamda ( familia 1.8 ) motorunda subap büyütme haricindeki diğer işlemleri yapmıştık. Ne kadar güç verdiğini sormayın, çünkü somut şekilde ölçüm yapmadık. Fakat standartı 115hp olan familia ile dyno olcumunde 127hp çıkan astina gt'ye nal toplatmistir. Elimde bir iki fotoğraf vardı ancak şuan bulamıyorum. Bulursam, işlenmiş kapağın fotoğrafını eklerim buraya.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bilgilendirme için çok teşekkürler...

Ben bir noktaya dikkat çekmek istiyorum, bahsetmiş olduğun 1,8 motorun dyno ölçümlerinin 115 HP'den hep yüksek olduğudur...

Kaynak; [member=66]Adem Usta[/member]

Mustafa_G

Sessiz
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Evet genelde yüksek olduğu doğru. Ancak farazi konuşmak yerine fabrika verileri üzerinden konuşmak daha doğru olacaktır. Yoksa 100 tane lantis sahibine sorsak 90 tanesi arabasının 150 beygir olduğunu iddia eder :D

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Evet genelde yüksek olduğu doğru. Ancak farazi konuşmak yerine fabrika verileri üzerinden konuşmak daha doğru olacaktır. Yoksa 100 tane lantis sahibine sorsak 90 tanesi arabasının 150 beygir olduğunu iddia eder :D

Orası muhakkak... O0

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Bu motora "yazılım" atmak değil "donanım" atmak oluyor heralde

Bilgilendirme için teşekkürler, motor ömrüne olumlu veya olumsuz etkisi varmı bu işlemin?

Mustafa_G

Sessiz
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Ömüre herhangi bir etkisi olmayacaktır. Tabi kapak taşlama abartılmamış olmalı. :) subaplar büyürse hissedilir güç artışı olabilir. Fakat kapağın yapısı buna izin verecek durumda olması gerekiyor. Asıl sıkıntı ise şu; siz bir sürü işlem yapıp atmosferik olarak 30-40hp almak için uğraşır durursunuz. Eloğlu gelir bir turbo uygulaması yapar, 50 beygiri birden indirir cebe.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
O zaman ne yapmak lâzım , atmosferik olarak 30-40 için uğraşıp, üstüne bir de turbo yapacaksın

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Teşekkürler Mustafa abi. Bir ara ciddi ciddi bu işlemleri düşündüm. Sonuç olarak port polish , kapak taşlama, dereceli egzantrik vs işlemlerin iyi bir yazılımla da desteklenmesi gerekiyor. Bizim araçların ecusu çok oynamaya yatkın değil en azından Türkiye'de bu böyle. Ben de bu işlemler yerine aracımı diri tutmanın daha doğru olacağını düşündüm. Zaten performansından fazlasıyla memnunum O0

Üst Alt