Mazda 3 BK (2003-09) Park Lambaları ve İç Aydınlatma Sorunu (Sigorta Kutusu Sorunu)

Ahmet456

Sessiz
Araç Markası
Mazda3
Araç Renk ve Tip
Kahverengi hatchback
2005 model Mazda 3 hatchback araç sahibiyim. Son zamanlarda farları açtığım zaman park lambaları (ön arka), araç iç aydınlatma ve sisler yanmıyor. Sadece ön farlar yanıyor. Bunu her zaman yapmıyor. Bazen 5-10 dakika sonra gelirken, bazen hiç yanmıyor. Bu arıza ile karşılaşan yada yardımcı olabilecek var mı. Bir iki ustaya götürdüm kimisi sinyal kolunu değiştir dedi. Kimisi sinyal kolu sağlam elektrik dağıtıcı role var ona bakmak lazım dedi. Tavsiyelerinizi bekliyorum. Teşekkür ederim.

Moderatörün son düzenlenenleri:

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda Xedos 9
Araç Renk ve Tip
Mazda 3 BL MDS
BK'larda bu tarz elektriksel arıza duydum bir kaç kere.

Benim tahminim kol arızası değil bu. Beyinde problem olsa her zaman yapar diye düşünüyorum.

@kadir daha iyi bilir, BCM modülü ile alakalı bir sorun da olabilir.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Not: kesinlikle güvenmediğiniz bir elektrikçiye kurcalatmayın aracı.

Ahmet456

Sessiz
Araç Markası
Mazda3
Araç Renk ve Tip
Kahverengi hatchback
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Cakmaklik ışığı yanmıyor onu kontrol edip ustaya da söyledim bu araçlarda bundan dolayı olabiliyor diye, bu bakalım dedi şu an sigorta kutusuna bakıyor.

Ahmet456

Sessiz
Araç Markası
Mazda3
Araç Renk ve Tip
Kahverengi hatchback
Cakmaklik ışığını da yaptırdım ama sorun devam ediyor.

Ahmet456

Sessiz
Araç Markası
Mazda3
Araç Renk ve Tip
Kahverengi hatchback
Ankara da mazda elektroniği den anlayan usta lazım çok acil.

Araç Markası
2004 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri Sedan
yeni konu açmadan burdan devam edeyim dedim. benim aracı kilitlediğim zaman iç aydınlatma çok kısık yanmaya devam ediyor. çakmaklık lambası yanmıyordu değiştirdim. hala devam ediyor bu sorun neden olabilir acaba.

Ekli dosyalar

• IMG_20190920_211458.jpg
    IMG_20190920_211458.jpg
    78.2 KB · Görüntüleme: 81
  • IMG_20190920_211506.jpg
    IMG_20190920_211506.jpg
    77.3 KB · Görüntüleme: 80

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
yeni konu açmadan burdan devam edeyim dedim. benim aracı kilitlediğim zaman iç aydınlatma çok kısık yanmaya devam ediyor. çakmaklık lambası yanmıyordu değiştirdim. hala devam ediyor bu sorun neden olabilir acaba.
Aracı kitleyince iç lambaları yavaş yavaş söndüren devrede (kondansatörlerin voltajı tam boşalmadığı için) sorun olabilir. Adına zamanlayıcımı mı ne deniyordu hatırlayamadım.
Çakmaklık ampülünede akım gelmiyor olabilir, oranında elektrik kontrolü yapılmalı bir yerde kopukluk, temassızlık olabilir.

Tavsiyem bütün sigortaları kontrol edin ve akü kutup başını çıkarıp bir süre bekleyip takın.
(Akü kutup başını sökünce teyp ve cam düğmeleri yeniden kodlama istenlbilir)

Araç Markası
2004 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri Sedan
Aracı kitleyince iç lambaları yavaş yavaş söndüren devrede (kondansatörlerin voltajı tam boşalmadığı için) sorun olabilir. Adına zamanlayıcımı mı ne deniyordu hatırlayamadım.
Çakmaklık ampülünede akım gelmiyor olabilir, oranında elektrik kontrolü yapılmalı bir yerde kopukluk, temassızlık olabilir.

Tavsiyem bütün sigortaları kontrol edin ve akü kutup başını çıkarıp bir süre bekleyip takın.
(Akü kutup başını sökünce teyp ve cam düğmeleri yeniden kodlama istenlbilir)
Sağol ustam. Müsait boş bir zamanda baktıracağım. Birde çakmaklıkta bir sorun yok. Acaba Oradan şase falan yapıyormu diye ampülü değiştirdim. Zaten patlaktı iyide oldu değiştirmem

UmitSerbest

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
3-Traktör
Sağol ustam. Müsait boş bir zamanda baktıracağım. Birde çakmaklıkta bir sorun yok. Acaba Oradan şase falan yapıyormu diye ampülü değiştirdim. Zaten patlaktı iyide oldu değiştirmem
Tavan lambası ile ayak aydınlatması led var aracımda. Aracı kapattıktan sonra 1 saat sonra kendi sönüyor. LED’lerin böyle sorunu var. Aracınızda led varsa bundan yapabilir

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Evet abi ama öyle yanık şekilde değil. Çok kısık şekilde yanıyor. Normal ampul takınca yapmıyor sadece Ledi takınca yapıyor
Hat'da bi kaçak var diye düşüyorum ledi takınca belli oluyor.

Benzinde sorun yok lpg de var , benzinde belli olmayan sorun LPG de belli olur falan derler ya onu gibi bişey ;)

Araç Markası
2004 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri Sedan
Bende Led ampülden dolayı böyle olduğunu duydum. Demek ki doğruymuş.

Kemal Koçer

Sessiz
Araç Markası
2005 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri Sedan
2005 model Mazda 3 hatchback araç sahibiyim. Son zamanlarda farları açtığım zaman park lambaları (ön arka), araç iç aydınlatma ve sisler yanmıyor. Sadece ön farlar yanıyor. Bunu her zaman yapmıyor. Bazen 5-10 dakika sonra gelirken, bazen hiç yanmıyor. Bu arıza ile karşılaşan yada yardımcı olabilecek var mı. Bir iki ustaya götürdüm kimisi sinyal kolunu değiştir dedi. Kimisi sinyal kolu sağlam elektrik dağıtıcı role var ona bakmak lazım dedi. Tavsiyelerinizi bekliyorum. Teşekkür ederim.
Ahmet Bey merhaba;

Konunun üzerinden baya zaman geçti, umarım hala buradasınızdır.
sizin anlattığınız problemin birebir aynısı bende mevcut şuan.
siz nasıl bir çözüm buldunuz, ben de açıkçası rastgele bir elektrikçiye götürüp her yerini söktürmek istemiyorum.
ya da başına gelen başka arkadaş varsa bana öneride bulunabilir mi?
yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Kemal Koçer

Sessiz
Araç Markası
2005 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri Sedan
Dostlar merhaba,

Benim aracın (2005 Mazda 3) parkları açtığımda hem dış hem de iç aydınlatma lambalarım yanmıyor.
kısaları açtığımda sadece dışarıdan kısalar yanıyor. bu her zaman olmuyor. bazen 5-10 dakika sonra düzeliyor.
Bi taneye ustaya sorduğumda bu arabalar kendini korumaya alıyor demişti (neyden korunuyor anlamadım açıkçası)
bugün forumda, 2019 yılında, başka bir arkadaşın yazdığını gördüm ama çözüm bulup bulamadığını paylaşmamış.
sonradan başına böyle bir olay gelen var mı? varsa nasıl bir çözüm yolu izledi yardımcı olursa çok memnun olurum.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Normal bir durum değil, usta da sağlam sallamış. :hhhhhh: Elektrik sisteminde sorun yoksa, beyin kaynaklı olabilir.

Üst Alt