Mazda 3 BK (2003-09) P0301 Arıza Kodu

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll
Nazaramı geliyoruz ne:kötü::kötü:
Bugün gene motor arıza ışığımz yandı.
Geçen lpg ci ye gidip abi şunun arıza koduna bir bakalım dedim.kabloyu çıkardı takti 20 lira aldı çok koymuştu.bu sefer tanıdığa gittim sağolsun dua et yeter dedi.
Arızamız bu arkadaşlar.
20170908_151425-1.jpg

Daha sonra burda japon oto var oraya gittim.sağolsun lar hemen ilgilendiler.
Bujiler çıktı onlar yeni zaten sıkıntı yok.
Bobinlere baktık ateşleme var herhangi bir sıkıntı yok.
Daha sonra test yaptı usta.4 delik var birinci delik yüzde elli çıkıyor diğerleri yüzde yüz.
Usta subap sorunu var dedi.bu şekilde kullanma dedi.
Ama araba da herhangi bir sıkıntı yok.tekleme veya baylma olmuyor arabada.

isa83

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Hb
Geçen lpg ci ye gidip abi şunun arıza koduna bir bakalım dedim.kabloyu çıkardı takti 20 lira aldı çok koymuştu.bu sefer tanıdığa gittim sağolsun dua et yeter dedi.
Arızamız bu arkadaşlar.
Ekli dosyayı görüntüle 22322
Daha sonra test yaptı usta.4 delik var birinci delik yüzde elli çıkıyor diğerleri yüzde yüz.

Lannn yeni aldın yaa biraz bineydin bari subap öyle çıksaydı tühh üzüldüm valla ya senin zaten daha öncede yanmıştı önceden subapların durumu muhtemelen biliniyordu o yüzden satılmış olabilir günahını almayalım adamın ama bana öyle gibi geldi.

huseyin akg

Katılımcı
Araç Markası
Terios
Araç Renk ve Tip
Füme
Arızamız bu arkadaşlar.
Ekli dosyayı görüntüle 22322
Bobin arızası gibi duruyor.%50 demek verimsiz ateşleme yapıyor bazen yakıt yanar bazen yanmaz, tek bobin değişimi ile sorun kaybolacak . Bobini mutlaka değiştirin biri çakmayınca diğerlerinide de zorlamaya başlar sırayla bozulurlar.Diger bobinlerinde de sıkıntı olursa gaz verilse de rampada güç toparlayamaz ,Ateşleme sorunları giderilmeden sübap diyene biraz uzak durmak gerek.

Lenovo K53a48 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Lannn yeni aldın yaa biraz bineydin bari subap öyle çıksaydı tühh üzüldüm valla ya senin zaten daha öncede yanmıştı önceden subapların durumu muhtemelen biliniyordu o yüzden satılmış olabilir günahını almayalım adamın ama bana öyle gibi geldi.
İsa hocam sen de bizi @MutluTEKİR hocam gibi başka mustafa hoca ile karıştırma:D:D
Evet hocam araba yi yeni aldık ve daha önce ben subap sorunu yaşamadım.ama bu sorunu çıkaracağını zaten biliyorduk yakındı yani.cunki lpg 60 bin de takılmış.aldığımız arkadaş öyle bu olayı anlayıp da satacak biri değil..nasip böyleymiş abi yapacak bir şey yok.

Bobin arızası gibi duruyor.%50 demek verimsiz ateşleme yapıyor bazen yakıt yanar bazen yanmaz, tek bobin değişimi ile sorun kaybolacak . Bobini mutlaka değiştirin biri çakmayınca diğerlerinide de zorlamaya başlar sırayla bozulurlar.Diger bobinlerinde de sıkıntı olursa gaz verilse de rampada güç toparlayamaz ,Ateşleme sorunları giderilmeden sübap diyene biraz uzak durmak gerek.

Eyvallah hocam sağol..Usta bobinlere baktı ilk baş o da öyle dedi belki bobindendir diye ama bobinler de sıkıntı yok dedi.ama dediğin gibi sıkıntı olanı değiştirelim bakalım durum nasıl olacak.
Ama bir de şöyle bir şey var biz test yaparken bobinleri zaten çıkardık ölçümü öyle yaptı.bobinler zaten motor dan çıkmış oluyor.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet

Satan kişi, bilseydi eğer söyleyecek durumda olan değerli kişilik. O konuda şüphe yok çok şükür.

Bobinlerin yerini değiştirerek deneme yapılabilir, sonuca göre yol haritası çizilebilir Mustafa. Canını sıkmaya değmez, para işi neticede.

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll
Satan kişi, bilseydi eğer söyleyecek durumda olan değerli kişilik. O konuda şüphe yok çok şükür.

Bobinlerin yerini değiştirerek deneme yapılabilir, sonuca göre yol haritası çizilebilir Mustafa. Canını sıkmaya değmez, para işi neticede.
Yok abi canımızı sıkmıyoruz..zaten daha önce seninle de konuşurken bu sorun çıkacak mutlaka diye konusmuştuk...sadece usta bu şekilde binme sıkıntı olur dedi.kafam ona takıldı biraz..
Olmadı mermi yi adem ustanın kollarına bırakacağız..

isa83

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Hb
Veli abi Ben satan kişiyi tanımıyorum zaten o yüzden dedim ya günahını almayalım diye. Sorunun cikacagini biliyorsan sorun yok mustafa hocam.

Bende mazda 3 alma maceram başlayınca bir araca bakmaya gittim tertemiz hiçbir sorun yok tam istediğim gibi kazasiz full 130binde lpg fiyat tam istedigim civarlarda falan sondandan yola çıktık gidiyoruz varınca ararım ben sizi dedim tamm dedi baktık çok yakınmış 3.5 5dk sonra oradayiz aracı gördük falan baktık adam dolanıp duruyor hizli hizli sitenin bahçesinde dur biraz bekleyelim dedim 15dk sonra biz geldik dedim tamm iniyorum aşağıya falan ok bekliyoeuz araca baktik guzel kazasiz az cok belli oluyor ama motorda titreme var hafiften muhtemelen biz gelirken motoru isitip titremeyi azaltmakti niyeti. Sonra konuştuk test sürüsü flaan 15dk geçti 0 sorun dedi. Sonra motora bakmak istedim açtı hafiften bu subap sorunundan bahsetmeye basladim lpg ne zaman takıldı flaan deyince anlatmaya başladı yavaş yavaş sorunu bunun subaplar gidik en az 3000 tl masrafı var kapakta gitmiş dedi o yüzden herkesi bir tutmadigimdan günahını almayalım dedim.

huseyin akg

Katılımcı
Araç Markası
Terios
Araç Renk ve Tip
Füme
İsa hocam sen de bizi @MutluTEKİR hocam gibi başka mustafa hoca ile karıştırma:D:D
Evet hocam araba yi yeni aldık ve daha önce ben subap sorunu yaşamadım.ama bu sorunu çıkaracağını zaten biliyorduk yakındı yani.cunki lpg 60 bin de takılmış.aldığımız arkadaş öyle bu olayı anlayıp da satacak biri değil..nasip böyleymiş abi yapacak bir şey yok.

Eyvallah hocam sağol..Usta bobinlere baktı ilk baş o da öyle dedi belki bobindendir diye ama bobinler de sıkıntı yok dedi.ama dediğin gibi sıkıntı olanı değiştirelim bakalım durum nasıl olacak.
Ama bir de şöyle bir şey var biz test yaparken bobinleri zaten çıkardık ölçümü öyle yaptı.bobinler zaten motor dan çıkmış oluyor.
Bobinleri çıkarıp yeni veya sağlam olduğu bilinen bobin ile test yapıldıysa ve sorun devam ediyorsa ( arıza silinip tekrar düşüyormu görülecek) anlamlıdır.Bobin yeri değişimi ile hata veren silindir yeri korele olaraktan değişiyorsa gezdirilen bobin değişimi gerek.

Testleri nasıl yaptıklarını detaylı olarak izah etmek mümkün mü?

Moderatörün son düzenlenenleri:

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll
Testleri nasıl yaptıklarını detaylı olarak izah etmek mümkün mü?

İlk baş bujiler çıktı onlar kontrol edildi daha sonra bobinler çıkarıldı ve o deliklere bir cihaz takıldı .cihaz takılınca araba çalıştırlp ne kadar başınç olduğuna bakıldı .

huseyin akg

Katılımcı
Araç Markası
Terios
Araç Renk ve Tip
Füme
İlk baş bujiler çıktı onlar kontrol edildi daha sonra bobinler çıkarıldı ve o deliklere bir cihaz takıldı .cihaz takılınca araba çalıştırlp ne kadar başınç olduğuna bakıldı .
Kompresyon testi yapılmış anladığım kadarıyla.Sonuçlar rakamsal değerleri nasıldı? En önemlisi motor soğuk iken mı bu test uygulandı yoksa sıcağı sıcağına mı yapıldı?

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll
Kompresyon testi yapılmış anladığım kadarıyla.Sonuçlar rakamsal değerleri nasıldı? En önemlisi motor soğuk iken mı bu test uygulandı yoksa sıcağı sıcağına mı yapıldı?

Aynen abi kompresyon testi yapıldı.Motor çok sıcak diye biraz bekledk..ama test yapılırken sıcaklık vardı gene.

huseyin akg

Katılımcı
Araç Markası
Terios
Araç Renk ve Tip
Füme
Aynen abi kompresyon testi yapıldı.Motor çok sıcak diye biraz bekledk..ama test yapılırken sıcaklık vardı gene.
Bu test şartları çok standart değerlendirme kriterlerini karşılamıyor.Şüpheli arıza tespit sonucu olabilir.Motor soğuk iken bakılacak yanlış hatırlamıyorsam 12-18 psi aralığında pistonların kompresyon değerleri vermesi gerek Katalog değeri vardır bakılır ustası ezbere bilir.Ama motor soğuk olsun öyle bakılsın yine sorunlu çıkarsa masrafa girilsin.Bobinler eşit güçte çakmıyorsa doğal olarak arada sorunlu olan gözde ateşleme hatasına bağlı p0301 hatasi verir.

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll
Bu test şartları çok standart değerlendirme kriterlerini karşılamıyor.Şüpheli arıza tespit sonucu olabilir.Motor soğuk iken bakılacak yanlış hatırlamıyorsam 12-18 psi aralığında pistonların kompresyon değerleri vermesi gerek Katalog değeri vardır bakılır ustası ezbere bilir.Ama motor soğuk olsun öyle bakılsın yine sorunlu çıkarsa masrafa girilsin.Bobinler eşit güçte çakmıyorsa doğal olarak arada sorunlu olan gözde ateşleme hatasına bağlı p0301 hatasi verir.

Teşekkür ederim abi.düzce de ustam var bir de ona gideceğim bakalım orda ne çıkacak.

Kompresyon testi doğru yapıldıysa bobinden olmama ihtimali yüksek :(

Mazda 3 BL (2009-13) Motor Arıza Işığı

konuyu incelemeni tavsiye ederim.
Tavsiyene uyacağm dostum.

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll
Geçmiş olsun Mustafa...
Sağol abi..

Şimdi düzcede ki ustayı aradım durumu anlattım.Motor da tekleme var mi,stop etme sorunu varmı diye sordu bunların olmadığını söyledim.Motor soğukken bakmamz gerek diyor.Bolu da ki usta bu şekilde kesinlikle kullanma dedi ama aradığım usta sorduğum sıkıntılar yoksa bir şey olmaz dedi.

Üst Alt