Mazda 3 BK (2003-09) Otomatik Vites Düşürme Sırası 4-3-1 Şeklinde mi?

officer41

Sessiz
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Mavi / Sedan
Merhabalar, 2005 Model 123.000 KM'de benzinli otomatik bir aracım var. Aracı 107.000 KM'de aldım, alır almaz ilk iş şanzıman yağı ve filtresi değişti. Yağ rengi bal renginde idi, yani değişme zamanı gelmişti. 3.5 litre değişti, 1 ay sonra yine 3.5 litre değişti. Yağ rengi ilk olması gibi kırmızı renkte, vites geçişlerinde hiç bir problem yok, geçiş zamanları sürekli aynı hızda ve sürede, manuel modda ikende tepkiler hızlı. Aracı perfosmanlı kullanmak istersem şanzıman yüksek devirlerde geçiş sağlıyor ve gazı tokatladığım zaman çok hızlı vites düşürebiliyor. Aklımı takılan tek sorun vitesleri her zaman 4-3-1 şeklinde düşürüyor. Yavaşladığım zaman 2'ye düşmüyor, direkt 1 e düşüyor ama eğer 3 te iken gaz verirsem 2'ye sorunsuz şekilde düşüyor. Bütün FN4-AEL kodlu şanzımana sahip Mazdalarda (BK ve BL kasa) bu şekilde mi acaba ?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Net hatırlamıyorum ama 2009 BK aracımda da 2'ye düşmeden 3 ile yavaşlayıp, durmaya yakın 1'e düşüyordu sanki. :rolleyes:

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Aklımı takılan tek sorun vitesleri her zaman 4-3-1 şeklinde düşürüyor.
Bende 2012 var bizde vites D konumda kaçta olduğunu km saatinde göstermiyor.

M modunda 4 de yavaşlamaya başlarsam 4-3-1 diye düşürüyor öyle hatırlıyorum.

Programdan izlediğimde D modunda da 4-3-1 diye düşürüyor öyle hatırlıyorum.

Ne zamandır aklıma takılan bişey var bende onu sorayım bari :D

Vites P de iken programda 3 de görünüyor :kyfmyrn:

***Yavaşlama sırasında gaz pedalına basıp tekrar yavaşlamaya başlarsanız pedala arasınızdaki ilişkiye göre durum değişiyor.

officer41

Sessiz
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Mavi / Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Bende 2012 var bizde vites D konumda kaçta olduğunu km saatinde göstermiyor.

M modunda 4 de yavaşlamaya başlarsam 4-3-1 diye düşürüyor öyle hatırlıyorum.

Programdan izlediğimde D modunda da 4-3-1 diye düşürüyor öyle hatırlıyorum.

Ne zamandır aklıma takılan bişey var bende onu sorayım bari :D

Vites P de iken programda 3 de görünüyor :kyfmyrn:
Benim aracımda ;
D konumda iken kaçta olduğunu bende gösteriyor, sorun yok.

M modda ise anlattığınız gibi, 4-3-1 düşüyor. Bu durum D modda da aynı. Ama D de iken yavaşlarken mesela vites 3 iken gaza hafif yüklenirsem 2ye düşüyor.

Bende vites P de iken P gözüküyor :)

Birde dün aracı bayağı bir sıkıştırdım. en son 180 ile giderken bi ara ekranda şanzıman kısmına ait göstergelerin ışıkları söndü sonra yine kendine geldi bi sorun yok :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Benim aracımda ;
D konumda iken kaçta olduğunu bende gösteriyor, sorun yok.

M modda ise anlattığınız gibi, 4-3-1 düşüyor. Bu durum D modda da aynı. Ama D de iken yavaşlarken mesela vites 3 iken gaza hafif yüklenirsem 2ye düşüyor.

Bende vites P de iken P gözüküyor :)

Birde dün aracı bayağı bir sıkıştırdım. en son 180 ile giderken bi ara ekranda şanzıman kısmına ait göstergelerin ışıkları söndü sonra yine kendine geldi bi sorun yok :)
180'de limitör var, daha fazla yapmıyor.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
***Yavaşlama sırasında gaz pedalına basıp tekrar yavaşlamaya başlarsanız pedala arasınızdaki ilişkiye göre durum değişiyor

Bende vites P de iken P gözüküyor

Vites P de iken programda 3 de görünüyor
Üst mesaja bi düzeltme yapayım km saatinde P de gözüküyor ama programda 3 de gözüküyor.

officer41

Sessiz
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Mavi / Sedan

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Birde dün aracı bayağı bir sıkıştırdım. en son 180 ile giderken bi ara ekranda şanzıman kısmına ait göstergelerin ışıkları söndü sonra yine kendine geldi bi sorun yok

180'de limitör var, daha fazla yapmıyor

Km saatindeki ibreye ne açıdan baktığınıza göre değişir limit BK dan emin değilim BL de 185de bi ses gelir ve pedal iptal olur 180de pedal tekrar geri gelir.

Hassas ayarla 184de cruise controlde gidiyorum :asik:
Mesaj otomatik birleştirildi:

program derken ? Farklı bir OBD programı mı kullanıyorsunuz ?
Telefondan forscan programını kullanıyorum, elm olarakda linkdeki ürünü kullanıyorum.

n11'den Vgate iCar Pro V2.1 Bluetooth 4.0 Arıza Tespit Cihazı Bimmercode- seçtim! Milyonlarca ürün, kaçırılmayacak fırsatlarla sana gelir!
Vgate iCar Pro V2.1 Bluetooth 4.0 Arıza Tespit Cihazı Bimmercode- Fiyatları ve Özellikleri

Daha uygun programda ve elmler var mutlaka telefonunuzda ve torpidonuzda dursun.

Son düzenleme:

officer41

Sessiz
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Mavi / Sedan
Bende de ucuz bi ELM cihazı var. Program olarak da Torque Pro ve Car Scanner programlarını kullanıyorum. Play Store'da Forscan Lite programı var ama ücreti 42 TL. Bahsettiğim programlardan daha iyi özellikleri var mı Forscan'ın ?

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Bende de ucuz bi ELM cihazı var. Program olarak da Torque Pro ve Car Scanner programlarını kullanıyorum. Play Store'da Forscan Lite programı var ama ücreti 42 TL. Bahsettiğim programlardan daha iyi özellikleri var mı Forscan'ın ?
Evet daha fazla şeyler görebiliyorsun BK da denemedim bilmiyorum yanıltmak gibi olmasın.

Üst Alt