Otomatik Vites Aracı Işıklarda N'ye Almak

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Benzer durumları bende yaptım abi. Hiçbir zaman korna çalıyorlar diye vites D ye geçer geçmez hareket etmedim çoğu zaman bilerek ağırdan alıp 1-2 sn beklediğim de olmuştur ama daha fazla gıcık olmak istemiyorum. Konuyu uzmanlarına da sordum D de beklemenin bir sakıncası yokmuş...
Devamlı hazırda beklemekmi yorar , rahatda beklemek mi?

Devamli yüklü durmak mı yüksüz durmak mı ?

Devamli itilmekmi , yoksa bacak bacak üstüne atılıp takılmakmı ?

Nedense uzmana güvenemedim.

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Benzer durumları bende yaptım abi. Hiçbir zaman korna çalıyorlar diye vites D ye geçer geçmez hareket etmedim çoğu zaman bilerek ağırdan alıp 1-2 sn beklediğim de olmuştur ama daha fazla gıcık olmak istemiyorum. Konuyu uzmanlarına da sordum D de beklemenin bir sakıncası yokmuş...
Mekanik açıdan büyük sakıncaları yoktur muhtemelen varsa da çok çok uzun vadededir, belki ömrümüz bile yetmeyebilir.

Fakat ben gerçekten bilmediğim için bir kaç soru sormak istiyorum:

1- N'de iken rölantide çalışan motor, D'ye alındığında yine rölantide tükettiği yakıt ile araç hareket etmeye çalışıyor ise ve biz frene basarak bunu engelliyor isek haliyle bu motor o sırada (her ne kadar devir saati aynı hızı gösterse bile) devrin düşmemesi için nispeten daha fazla hava-yakıt göndermeyecek mi içine? Otomatik jikle gibi (veya iyice yavaşlayan bir manuel vites aracın stop etmemek için otomatik gaz verdiği o sallantılı anda olduğu gibi) fazladan alınan bu yakıtı düşünürsek bu olayı; bu da yakıt tasarrufuna olumsuz yönde etki etmez mi?

2- N'de şanzıman yeterince yağlanmıyor diye bir düşünce var ise P'ye alınca da aynı senaryo gerçekleşiyor mu? Eğer gerçekleşiyorsa o vakit biz aracımızı ilk çalıştırırken veya stop ederken vitesimiz P'de olmamalı mı?

Edit: Çok mu zor sordum? :p

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Devamlı hazırda beklemekmi yorar , rahatda beklemek mi?

Devamli yüklü durmak mı yüksüz durmak mı ?

Devamli itilmekmi , yoksa bacak bacak üstüne atılıp takılmakmı ?

Nedense uzmana güvenemedim.

Bunlar canlı varlık değil, otomatik şanzıman kullanıcıyı rahatlatmak için yapılmış, üretimi, tasarımı yapılırken de bu düşünülmüştür diye düşünüyorum :)
Mekanik açıdan büyük sakıncaları yoktur muhtemelen varsa da çok çok uzun vadededir, belki ömrümüz bile yetmeyebilir.

Fakat ben gerçekten bilmediğim için bir kaç soru sormak istiyorum:

1- N'de iken rölantide çalışan motor, D'ye alındığında yine rölantide tükettiği yakıt ile araç hareket etmeye çalışıyor ise ve biz frene basarak bunu engelliyor isek haliyle bu motor o sırada (her ne kadar devir saati aynı hızı gösterse bile) devrin düşmemesi için nispeten daha fazla hava-yakıt göndermeyecek mi içine? Otomatik jikle gibi (veya iyice yavaşlayan bir manuel vites aracın stop etmemek için otomatik gaz verdiği o sallantılı anda olduğu gibi) fazladan alınan bu yakıtı düşünürsek bu olayı; bu da yakıt tasarrufuna olumsuz yönde etki etmez mi?

2- N'de şanzıman yeterince yağlanmıyor diye bir düşünce var ise P'ye alınca da aynı senaryo gerçekleşiyor mu? Eğer gerçekleşiyorsa o vakit biz aracımızı ilk çalıştırırken veya stop ederken vitesimiz P'de olmamalı mı?

Edit: Çok mu zor sordum? :p

1. Bende, D ye alınca rölanti çok az düşüyor (700 rpm ise 600-650 ye iniyor gibi). Araç yükte olduğu için yakıtı olumsuz etkiler sanırım !

2. P'ye alınca hareket etmiyoruz ki. Hareket olmayıncada yağlama olmasa da sıkıntı olmaz.

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
Şanzımana bir zararı olmaz mantıken
Tek zarar verebileceği yer motor arka kulak
Arka kulağı arızalı bir otomatik şanzımanlı araba kullanın anlaşılır zaten N'den D'ye alıp hafif gaza bastığınızda hemen titreşim gider.Çünkü rolanti devri düşük olduğu için kulağa çok yük biner,araba hareket edip devir çevirdikçe kulak yük binen yerden kurtulmaya başlar.Tabi bu bir tersine test.
Benim fikrim ışıklarda teknik sebeb olarak Motor Arka kulak sağlığı için Vites N ye alınmalı.

Son düzenleme:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Çıkardığım sonuç şu;

Araç dururken D'de beklemek zarar vermez, N'ye almak daha da zarar vermez... :)

Hamdi;
1-otomatik şanzımanlı araçlar zaten doğal olarak Manuele göre fazla yakıyor.

2-P'de hareket yok, dolayısı ile yağlamaya da ihtiyaç yok. ;)

Holydao

Benlik bi durum yoksa çıkıyorum!
Araç Markası
2016 Honda HR-V
Araç Renk ve Tip
Beyaz - SUVcuk
Çıkardığım sonuç şu;

Hamdi;
1-otomatik şanzımanlı araçlar zaten doğal olarak Manuele göre fazla yakıyor.

2-P'de hareket yok, dolayısı ile yalamaya da ihtiyaç yok. ;)
Otomatiğin çeşidi de farketmez mi burda peki? Veya yarı otomatik diye isimlendirilen robotize şanzımanlar? Onlar için kesinlikle zararlı olması lazım, baskı balatanın erken değişimine sebep oluyor mesela. Konuya çok mu ortadan daldım, belki tartışılmıştır önceden diye düşünmeden de edemedim :D

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
@Bayraktar
1. Soru çok karmaşık olmuş :DAma anladığım kadarı ile D ye aldığımızda devir düşüyor diye yakıt azalmaz çünkü üzerine yük bindiği için artık hareket etmeye meyillenir yani yakıt tasarrufu için de N ye almamız lazım
2.PARK/BOŞ svici denen bir sviç başka modda çalıştırmana izin vermez ayrıca;
Yağlama motor da olduğu gibi değil sadece torkun içinde dolu bir yağ değil az bir yağ olur diğer yağlar o sırada kendi hallerinde dolaşmaktadır :komik:yani burda motordaki gibi yağ jetlerinden püskürtülen yağın kesilmesi gibi bir şey gözünüzün önüne gelmemeli.yağlama durdu devam etti diye bir durum söz konusu değil sadece D ye taktığımız da tork konvektörünün bir milini devreye alır ve torklu yağlama başlar ama N deki durum yağsızlık değildir.
birde şu kanal çok güzel anlatmış bu olayları tabi yine tam kavrayamasakda :D

Son düzenleme:

sarpworks

Katılımcı
Araç Markası
Mazda CX 9
Araç Renk ve Tip
White Pearl
Sahsen uzun beklemelerde N ye aliyorum ve bazi durumlarda el frenini cekiyorum.Genelde uzun yol surusleri sirasinda. bacaklarimi dinlendirmek icin. onun disinda arka koltuga veya torpidoya uzanip birsey almak icin N ye koyup el frenini cekiyorum. Aslinda P ye takmam lazim ama amerikada gerizekali cok fazla. geri vites isigi azcik yandigini gorunce panik yapip kornaya asiliyorlar.

Arac N ye getirseniz de sanzuman icerisinde basinc var. zaten motor calisinca basinc basliyor. D de bu basinc daha yuksek. yani araci hareket ettirmek icin gereken min basinc. Fren balatasi konusu tamamen celiskili bir durum (fizikci varsa aciklama yapsin lutfen).

N de tutmanin dezavantaji ise su. olasi bir arkadan carpma durumunda surucu basini direksiyon vs yere carpip bayilirsa, cogu zaman ayak frenden kalkiyor ve o carpma siddetiyle arac hareket ediyor. zaten yokus tarziysa o zaman isler daha da karisik.

Bu durum D konumunda da soz konusu "olabilir". Bircok aracta bu durum gozonunde bulundurularak guvenlik sistemi gelistirilmistir.

Markasini hatirlamiyorum. Gozumun onunde kirmizi isikta duran araca arkadan kamyonet carpti ve sofor basini carpip bayilmis. Aracin arkasindan herkes kostu cunku arac D de oldugu icin hareket etti. Sans eseri arac 100mt ilerideki bariyere vurarak durdu. Bu arada surucu hamile bir bayandi :(

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Çıkardığım sonuç şu;

N'ye alınca hareket etmeden en az 4-5 sn önce D'ye alınırsa "daha da zarar vermez" demek daha doğru olur Veli abi. Soğuk turbo ve dizel motora marş basıp 2 sn içinde hareket eden bilinçsiz kullanıcılar olduğu gibi N den D ye alır almaz hareket edenlerde olabilir...

@suleyman hocam Primera seni baya bayağı a/t şanzıman ustası yapmış :)

sarpworks

Katılımcı
Araç Markası
Mazda CX 9
Araç Renk ve Tip
White Pearl
Hava yastığı, emniyet kemeri..? :krktm:

Hava yastigi politikasi her aracta farkli. Cogu aracta belli bir hizin altinda acmiyor.

Emniyet kemeri de oturma pozisyonuna bagli. kisa boylu bayanlar genelde oturus pozisyonu direksiyona cok yakindir. Kemer takili olsa bile kitlenene kadar bas, direksiyona ulasabiliyor.

yakin arkadasimin kazasi: yil 2007-2008 passat highline. ana yolda 90km ile seyir halinde tali yoldan kontrolsuz bir arac durmadan hizli cekilde yandan vuruyor. sag taraf airbagler aciliyor sadece. arac kontrolden cikip kafadan beton bariyere vurunca on airbagler aciliyor. sol taraf hic acilmiyor.

is arkadasimin kazasi: 2014 mustang. otoyolda trafik duruyor. ondeki tamamen duruyor. arkadas da tamamen duruyor, arkadaki duramayip vuruyor. Aracta hicbir airbag acilmiyor. polis acilmadigina dair rapor da tutuyor. Ford a soruluyor, Ford un cevabi belli bir hizin altinda airbag acilmiyor cevabi veriyor.

Erçay

Aktif
Araç Markası
Subaru Forester
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Otomatik araçların Manuel’e göre daha fazla yakıt sarfiyatı yaptığı eskiden doğruydu lakin günümüz teknolojisi için geçerli değildir

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
Her ışıkta n'ye alınacaksa, rampalarda manuele alınacaksa neden otomatik vites :D :D

Şahsen ben otomatik kullanırken o anki ruh halime göre davranıyordum :)

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Otomatik araçların Manuel’e göre daha fazla yakıt sarfiyatı yaptığı eskiden doğruydu lakin günümüz teknolojisi için geçerli değildir
Her durumda geçerli değil bu durum, şanzıman yapısı ve teknolojisine göre değişir. Hem zaten öyle olsaydı fabrikasyon tüketim verilerinde bunu görüyor olmamız gerekirdi. Ama cümleni şu şekilde güncelleyebilirim kendi açımdan, günümüz teknolojisiyle üretilen otomatik şanzımanlar yakıt tüketiminde manuele çok yakın değerler sunuyor.

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
N'ye alınca hareket etmeden en az 4-5 sn önce D'ye alınırsa "daha da zarar vermez" demek daha doğru olur Veli abi. Soğuk turbo ve dizel motora marş basıp 2 sn içinde hareket eden bilinçsiz kullanıcılar olduğu gibi N den D ye alır almaz hareket edenlerde olabilir...

@suleyman hocam Primera seni baya bayağı a/t şanzıman ustası yapmış :)

Ben de 60 sn ve üzeri beklemelerde N ye alıyorum, ışık yanmaya 10 sn kala falan D ye alıyorum.
Peki N yerine P ye alınsa daha isabetli olmaz mı? Boşta çalışırken yağlama yapılması gibi bir durum varsa daha mantıklı gibi

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ben de 60 sn ve üzeri beklemelerde N ye alıyorum, ışık yanmaya 10 sn kala falan D ye alıyorum.
Peki N yerine P ye alınsa daha isabetli olmaz mı? Boşta çalışırken yağlama yapılması gibi bir durum varsa daha mantıklı gibi
P ile N arasındaki fark sadece kilit değil mi?

hs4255

kedi
Araç Markası
2000 - 626 2.0 115 hp
Araç Renk ve Tip
gümüş gri
Yazmayım dedim dedim ama dayanamadım. :)
  1. Balatanın eskimesi için sürtünme olması gerekir. Dururken basılan frenle balata eskimez.
  2. Otomatik şanzıman (tork konvertörlüler için konuşuyoruz) hızlanma halindeyken türbin pallerine uygulanan basınç, dururken uygulanan basınçtan çok çok daha fazladır. O zaman bu mantık açısıyla hızlanmayalım. :)
  3. Araç dururken motorun oluşturduğu tork nedeniyle motor takozlarına yük biner doğru. Araç hızlanırken o yükten çok daha fazla yüke maruz kalıyor o takozlar. Eğer araç dururkenki yüke dayanamıyorsa ise kopsun öyleyse. :)
  4. Motor çalıştığı gibi şanzımanın yağlaması da başlıyor.
  5. Manuel vitesli araçlarda ışıklarda debriyaja basarak beklemek yanlıştır. Çünkü baskı yayları basılmış olarak kaldığından hem bu yayların erken sertleşmesine dolayısıyla debriyaj pedalının sertleşmesine (uzun vadede), hem de debriyaj bilyasına fazladan yük binmesi sonucu uzun vadede ömrünü azaltmaya neden olur.
  6. Yarı otomatik olarak bahsedilen otomatikleştirilmiş manuel şanzımanlara bakarsak (dsg, edc, mmt, ishift, powershift, vs.) yeni yeni teknolojiler geliştiriyorlar. Şanzıman çok kısa süre içerisinde aracın durduğunu anlayarak kavramayı kesiyor, frene çok hafif basılsa dahi. Bu nedenle yarım debriyajdaki gibi hafif kavrama yapıp balataların ısınmasını engellemiş oluyorlar. DSG ilk çıktığında kullanıcıları frene tam basmadığı için şanzıman anlayamıyordu kavramaya devam ediyordu. Bu nedenle sorunlar çıkmıştı. Sonradan auto hold fonksiyonu eklediler.
:harika::harika::harika::harika::harika:

Üst Alt