Mazda 3 BK (2003-09) Otomatik Şanzımanda Yağ Değişimi Sonrası Vuruntu Sorunu

Tugay33

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 BK
Araç Renk ve Tip
Mavi Hatchback
2004 model mazda 3 gti benzinli otomatik aracımda şanzıman yağını değiştirdim. Araç çalıştığında vites geçişlerinden vuruntular oluyor sebebi nedir?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
-kaç litre yağ ile değişim yapıldı?
-değişimde çıkan yağ kontrol edildi mi? Metal artıkları var mı?
-filtre değişimi yapıldı mı? Uygun filtre ile değişim yapıldı mı?
-uygun viskozitede yağ kullanıldı mı?
-değişim öncesi herhangi bir sorun var mıydı?
-Soğuk havalarda ilk vites değişimlerinde vuruntu olabiliyor, böyle bir durum mu var, sıcakken de vuruntu oluyor mu?

Tugay33

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 BK
Araç Renk ve Tip
Mavi Hatchback
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
6 litre değiştirildi , filtre değişimi de yapıldı ama uygunluğunu kontrol edemedim .
Yağ değişimi öncesi vuruntu yok denecek kadar azdı. Araç ısınınca vuruntu olmuyor , motor yeni çalışınca ilk geçişte aracı sendeliyor

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
6 litre değiştirildi , filtre değişimi de yapıldı ama uygunluğunu kontrol edemedim .
Yağ değişimi öncesi vuruntu yok denecek kadar azdı. Araç ısınınca vuruntu olmuyor , motor yeni çalışınca ilk geçişte aracı sendeliyor

Geçişten kastınız 1-2 arasında ise ;

Soğuk motor/şanzımanda geçiş hissedilir aslında bu vuruntu değildir bazen buna vuruntu diyenler oldu denk geldiklerimde baktığım arabalarda bu vites geçişi hissedilirdi normaldi.

Bunun sebebide 4 ileri olması 1 vitesin torkunun diğerlerine göre fazla olması.
Homojen dağılım dediğimiz güncel 6 ileri gibi şanzımanlara göre daha fazla olması.

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Geçişten kastınız 1-2 arasında ise ;

Soğuk motor/şanzımanda geçiş hissedilir aslında bu vuruntu değildir bazen buna vuruntu diyenler oldu denk geldiklerimde baktığım arabalarda bu vites geçişi hissedilirdi normaldi.

Bunun sebebide 4 ileri olması 1 vitesin torkunun diğerlerine göre fazla olması.
Homojen dağılım dediğimiz güncel 6 ileri gibi şanzımanlara göre daha fazla olması.

Deme öyle...
İnanırım... :hhhhhh:

Yav torkun hepi topu, o da 4000 devirde 145nm değil mi? 1 den 2 ye attığı devirde kaç nm olabilir o tork?
1. vites ile 2. vites dişli oranı dengesiz desene şunun Türkçesine. :komik:

Neyse sana sabah bulaşmamı bitirip konuya döneyim. Arkadaşın arabası senin araçla aynı mı, bundan emin misin? BK GTI fln demiş. 2.0-2.3 motorlu bir araç olabilir. Vites oranları buradaki araçlar gibi dengesiz olmayabilir, motor güçlü olduğu için hissettirmeden vites geçişindeki dişli oranını dengeleyebiliyor olabilir...

Bir de kaç km değişmemiş şanzıman yağı? Uzun süre değişmeyen yağlarda metal parçalarının ve yoğunlaşan yağın; bakımsız kalan şanzımanda destek etkisi yaptığı söylenir. 100-150 bin km yağı değişmemiş şanzımanın yağını değişince; bakımsızlıktan oluşan aşınmaların yeni yağın ince ve temiz olmasından gizlenen sorunların ortaya çıktığı fln söylenir.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
100-150 bin km yağı değişmemiş şanzımanın yağını değişince; bakımsızlıktan oluşan aşınmaların yeni yağın ince ve temiz olmasından gizlenen sorunların ortaya çıktığı fln söylenir.
Aynen bu sık duyulan bir mevzu, peki çare nedir, çareyi bulan var mıdır, varsa ne şekilde çözüm bulmuştur? Benim aklıma tek gelen viskozite ile oynamak, o da soğuklarda şanzıman ilk çalışmada ne kadar sağlıklı olur korumak için düşündürücü.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Aynen bu sık duyulan bir mevzu, peki çare nedir, çareyi bulan var mıdır, varsa ne şekilde çözüm bulmuştur? Benim aklıma tek gelen viskozite ile oynamak, o da soğuklarda şanzıman ilk çalışmada ne kadar sağlıklı olur korumak için düşündürücü.
Farklı başlıklar altında da konuşuldu diye hatırlıyorum.

Bakımlı ise korkma değiştir , bakımsız ise el altma diyorlar diyen şanzıman ustalarınada denk geldim.
Ustada müşteri buna inanmıyor şanzımanı sen bozdun diyor diyor.

uzun süre Antifirizsiz kullanıp sonrada antifirz eklemek ile çıkabilecek sonuçlara kaltmak gibi aynı durum kısacası.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör

Bakımlı ise korkma değiştir , bakımsız ise el altma diyorlar diyen şanzıman ustalarınada denk geldim.

uzun süre Antifirizsiz kullanıp sonrada antifirz eklemek ile çıkabilecek sonuçlara kaltmak gibi aynı durum kısacası.
Antifriz olayının çaresi radyatör değiştirmek, bunun çaresi peki, şanzıman değiştirmek mi :ssrtcbya:

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Eskiden manuel şanzımanların dişli veya şanzıman içindeki diferansiyelden gelen ötmeleri, bilya sesi vs gibi durumlar için katkılar olurdu.
Ne kadar mucizevi ses kesici fln diye lanse edilse de temel mantığı şanzıman yağını bir miktar kalınlaştırmak, belki biraz da yeni yağ görevi gördüğü için kayganlaştırmada iyileştirmeydi. Tıpkı lpg veya kullanım kmsine bağlı olarak belli bir toleransa kadar aşınan motorun yağ yakmasını bir ölçüye kadar azaltmak için daha kalın yağ konulması gibi bir durum.

Asıl çözüm aslında problem oluşmadan tüm sıvı değişimlerini zamanında yapmak. Geçen haftalarda baskı balata değiştirdim. Alt merkez yani debriyaj bilyası ötmeye başlamıştı. Baskı, balata, volan, aks keçeleri, şanzıman yağı komple set değiştirdim.

Yağı koyan usta bu yağ ince, fordlara 75w90 koyuyoruz, sonra şanzıman ötüyor diye gelme geri dedi. Dedim katalogdaki yağ bu; 75W.
Yan taraf mazda yetkili servisiydi, onlara da sordu, onlar da 75W90 koyuyoruz dediler. Bak onlar da öyle diyor dedi. Dedim sen koy içinden boşalttığın yağı da ben kendi elimle değiştirdim 3 senedir 75W var içinde zaten her hangi bir ötme, bilya veya dişli sesi yok...

Ama başka ses var şuan. Anladığım kadarıyla fomoco baskı balatada kronik olan rampada vs yük binerek kalktığım yokuşlarda debriyaj balatası ötüyor. 500-600 km olsun kesilir belki diye bekliyorum. Kesilmezse tekrar söküp balata değiştireceğim bu gidişle. Bazen düzgün olsun diye titizlenmek te işe yaramıyor...
Mesaj otomatik birleştirildi:

Aynen durum buna benziyor aslında. Antifriz kullanmayıp bir yerleri paslandırınca, sonradan konan antifrizin pası çözüp bir yerlerin delinmesine neden olması gibi...

Kayganlaştırma ve aşınma koruması biten yağdan dolayı aşınan metallerin bir yerlere dolması, kalınlaşan yağında aşınan yerlerdeki boşluğa yastık etkisi yapması.. Yağı boşaltınca metal tozlarının ve yoğun yağın temizlenmesiyle mevcut boşlukların tabiri yerindeyse lakır lakır hareket etmesi...
Bacanağın mondeo 150 binde, şanzıman yağını değişsek mi dedi birinde. Konuyu değiştirdim, biraz daha sorup üstelese ölü taklidi yapacaktım :komik:

Son düzenleme:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Hissettiğin vuruntu Yukarılarda bahsi geçen, soğuk Şanzımanda 1'den 2'ye geçen vites değiştirme hissiyatı olabilir, gerçek vuruntu değilse sadece hissedilen bir vites geçişi ise normal bir durum denilebilir.

Motor ve özellikle şanzıman yağ değişimlerinde çıkan yağ kontrol edilmeli içerisinde metal artıkları var mı diye hatta arada bir şanzıman yağ çubuğunu çekip oradan da bakılmalı.

Konuyu incelemekte fayda var.

Bu ürün benim vites geçişlerini rahatlatmıştı, şanzıman yağ seviyesini kontrol ederek fazla ise fazlalık alınarak bu ürünü kullanabilirsin. Her bakım ve katkı ürününde olduğu gibi sorumluluk size ait olmak kaydıyla tavsiye ederim.

Gökan Turmuş

Katılımcı
Araç Markası
Citroen C5 DC
Araç Renk ve Tip
Gümüş
4F27E Solenoid Resistance and Locations.jpg
fn4ael kodlu şanzıman ise hidrolik üniteyi kontrol etmekte fayda var. Şanzımancı ile konuşup vuruntu kesme garantili, çıkma denenebilir.
Mesaj otomatik birleştirildi:

burada da yararlı bilgiler veriyorlar

Son düzenleme:

mazdaco

Sessiz
Araç Markası
2009 Mazda 3
Hocam tam değişim yapmak riskli. Sanziman yagini sadece aşağıdan bosaltip yukaridan ekleyerek yapmak lazim. o da yaklasik 3 litre yag gerektiriyor. Diger türlü farkli müdahalelerle sanzimanda kalan diger yag bosaltilinca geri yukardan doldurulurken o kisimlara tamamen yag dolmayabiliyormus ve hava kaldigi icin sistemde bu tür vuruntu vb sıkıntılar olabiliyormuş. O yüzden yetkili servislerde 3 litre degistiriyor genelde.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Hocam tam değişim yapmak riskli. Sanziman yagini sadece aşağıdan bosaltip yukaridan ekleyerek yapmak lazim. o da yaklasik 3 litre yag gerektiriyor. Diger türlü farkli müdahalelerle sanzimanda kalan diger yag bosaltilinca geri yukardan doldurulurken o kisimlara tamamen yag dolmayabiliyormus ve hava kaldigi icin sistemde bu tür vuruntu vb sıkıntılar olabiliyormuş. O yüzden yetkili servislerde 3 litre degistiriyor genelde.
Buna inandınız mı??

7 litrelik kirli yağın 3 litresini boşaltıp kalan kirli yağın üzerine yeni yağ eklemekle ne kadar yağ değişimi amacına ulaşır??

İkinci soru; şanzıman içinde hava boşluğu nasıl kalır??

Servisin komple değişim yapmıyor olmasının tek nedeni, risk almamaktır, çünkü komple değişimde, içindeki yağın komple boşaltılması beceri gerektirir ve risk içerir. Servislere beceriksiz demiyorum, sadece risk almıyorlar.

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
Buna inandınız mı??

7 litrelik kirli yağın 3 litresini boşaltıp kalan kirli yağın üzerine yeni yağ eklemekle ne kadar yağ değişimi amacına ulaşır??

Servisin komple değişim yapmıyor olmasının tek nedeni, risk almamaktır, çünkü komple değişimde, içindeki yağın komple boşaltılması beceri gerektirir ve risk içerir. Servislere beceriksiz demiyorum, sadece risk almıyorlar.

Bu riski çoğu yer almıyor abi. Genelde değişim bu şekilde yapılıyor, çıkan yağ çok kötüyse arkasından aynısını bir kere daha yapıyorlar. Anladığım kadarıyla komple değişimde ilk marşta sıkıntı olma ihtimali oluyormuş. Yani yağ tüm dişlilere ulaşmadan dişliler hareket ediyor falan filan galiba...

Son düzenleme:

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Buna inandınız mı??

Abi bu konuyu Adem Usta'yla da konuştuk bir süre. Özellikle eski şanzımanlarda komplesinin tek seferde değişimi risk içeriyor ve kendisi de bu konuya temkinli yaklaşıyor. Önerisi bir kaç aşamada tamamen değişimin gerçekleşmesi. 3 litre olarak değiş, sonra tekrar 3 litre olarak değiş, yağın durumu içine sinene kadar bunu tekrarla, e tabi bu da bütçe meselesi. Ama nihayetinde şanzımanı yemekten daha iyidir

mazdaco

Sessiz
Araç Markası
2009 Mazda 3
Buna inandınız mı??

Hocam zaten yag camur gibi olana kadar beklemeden değişim yapilmasi gerekiyor. Surekli iyilestirme yaparak yag iyice bozulmadan degisim yapmis olunuyor. Normalde tam yag değişimi icin 100bin derler ama biz her 30 40 bini gecirmeden 3 litre degisim yaparsak sıkıntı olmaz kirlenme konusunda. Hava yapma konusu da yabanci forumlarda sıkça konusuluyor.sadece mazda icin degil diger araclarda da gecerli.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bu derecede uğraş vermiyor elin oğlu işte... Risk varsa, değişim yapmam daha iyi bence.

Misalen bizde yağlı ekmek kapısı olan triger sistemi zart zurt değiştirilirken, Avrupa'da triger ile ilgili cümle kurulmuyor... :komik:

Örneğin; İki yüz bindeki triger kayışında tek çatlak yoktu.

Üst Alt