Otomatik Şanzıman Yağını Komple Değiştirme Yöntemi ve Maliyeti Nedir?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
1'den 2'ye geçişteki hissiyat evet ilk hareket halinde yaşıyorum.
Diğer şekillerde vites geçişlerinde asla frensiz değiştirmiyorum N'den D'ye aldığımdaki hissiyat şu şekilde; hadi gideceğim bırak fireni der gibi araç ki bu da olması gereken diye yaklaşıyorum :)
Veli abi seni dinliyor değişmiyorum ben yağı :koptum: Sonuç olarak üstte ve diğer konularda da yapılan yorumlara dayanarak bu araç 122 bine gelene kadar hiç yağ değişti mi bilinmiyor ki değişmemiş olması yüksek olasılıkta, aşınmalar yağ kalınlığı yapısı şanzıman bu yapıya alıştı ben şimdi alışılmışın dışında bir şey eklediğimde bu defa tepkileri her şeyi değişebilme ihtimali yüksek gibi..
O atılacakmış hissi normal.

Yağ çubuğunu çekip kontrol et, yağın rengi bordo renkli ve pürüzsüz ise yağ içinde harici bedhahlar :D yoksa değiştirecek durumda değildir.

Veya anlayan iyi bir ustaya kontrol ettir. Tabi usta para kazanmak için her şartta değişsin bu yağ niyetinde olmamalı. :islik:

Muygun

Katılımcı
Araç Markası
2011 - Mazda 3 1.6 imp
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Tamamdır, yarın kontrol edeceğim abi.
Yok anlayan ustaya göstermeyi düşünmüyorum hiç kusura bakmasınlar ama ustadan çok sizin tecrübelere daha güveniyorum :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Tamamdır, yarın kontrol edeceğim abi.
Yok anlayan ustaya göstermeyi düşünmüyorum hiç kusura bakmasınlar ama ustadan çok sizin tecrübelere daha güveniyorum :)
İyi bir usta yanında bizim tecrübeler sadece tecrübe olarak kalır... Bir işin her anlamda ustası (insanlık, esnaflık) olanlara saygımız sevgimiz hayranlığımız bakidir.

* * *

Elektrik ustam var, harbi ustadır... Doğru bildiği çoğunlukla doğrudur da bazen şaka yollu ters bir şey söylerim, bana kızamadığı için "yine okuyup geldin di mi internetten" der... :hhhhhh:

Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
1'den 2'ye geçişteki hissiyat evet ilk hareket halinde yaşıyorum.
Diğer şekillerde vites geçişlerinde asla frensiz değiştirmiyorum N'den D'ye aldığımdaki hissiyat şu şekilde; hadi gideceğim bırak fireni der gibi araç ki bu da olması gereken diye yaklaşıyorum :)
Veli abi seni dinliyor değişmiyorum ben yağı :koptum: Sonuç olarak üstte ve diğer konularda da yapılan yorumlara dayanarak bu araç 122 bine gelene kadar hiç yağ değişti mi bilinmiyor ki değişmemiş olması yüksek olasılıkta, aşınmalar yağ kalınlığı yapısı şanzıman bu yapıya alıştı ben şimdi alışılmışın dışında bir şey eklediğimde bu defa tepkileri her şeyi değişebilme ihtimali yüksek gibi..
122bin şanzıman yağı değişimi için aslında çok değildir, kullanıcı yorumlarında yağ değişimi sonrası sorun yaşayanlar 250-300binlerden sonra değişim yapanlar genelde.

Tabiiki son karar, kaliteli bir usta danışmanlığında size ait ancak kaliteli bir yağ ile değişim yapılırsa şimdikinden daha fazla konforlu olacağını düşünüyorum. Değişim yapılmazsa KM ilerledikçe arıza ihtimali artacak ve bir süre sonra ne yapılırsa yapılsın şanzıman sorunlu hale gelecek. Ya size denk gelecek ya da sonraki sahibine.

4.35 sonrası öneri sizin duruma cevap.

Son düzenleme:

Muygun

Katılımcı
Araç Markası
2011 - Mazda 3 1.6 imp
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Dün bir ara fırsatını bulup baktım yağa. Yağ doluluk oranı iyi. Renk kahverengi bordo karışımı bir şey. Temiz, tortu vs yok içinde. Buda demektir ki yağı değiştirmemde fayda var zaman geçtikçe değiştirme daha riskli olacak gibi. Yakın zamanda halletmem gereken konulardan biri bu o zaman :)

Muygun

Katılımcı
Araç Markası
2011 - Mazda 3 1.6 imp
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
122bin şanzıman yağı değişimi için aslında çok değildir, kullanıcı yorumlarında yağ değişimi sonrası sorun yaşayanlar 250-300binlerden sonra değişim yapanlar genelde.

Tabiiki son karar, kaliteli bir usta danışmanlığında size ait ancak kaliteli bir yağ ile değişim yapılırsa şimdikinden daha fazla konforlu olacağını düşünüyorum. Değişim yapılmazsa KM ilerledikçe arıza ihtimali artacak ve bir süre sonra ne yapılırsa yapılsın şanzıman sorunlu hale gelecek. Ya size denk gelecek ya da sonraki sahibine.

4.35 sonrası öneri sizin duruma cevap.
Videoyu yeni izleme fırsatım oldu. Ve ciddi anlamda güzel bilgilendirici ve mantıklı noktalara değinilmiş.
Teşekkürler :harika:

FENERBAHCE

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 BL
Araç Renk ve Tip
Siyah Sedan
Merhaba konuyu hortlamak gibi olmasın ama bende Mazda 3 aldım şanzıman yağı değişim olmuşmu Vs bir bilgim yok sorduğum da eski sahibine bakımlar Vs hep serviste oldu dedi Adıyaman dan aldım bu arada aracı servis değişmiş mi değişmemiş mi bilmiyoruz yani. Yaklaşık 1 ay önce komple değişim için 13 veya 14 tane değişik otomatik şanzıman bakım onarım dükkanı aradım bazısı komple değişim ne onu bilmiyor bazısı da içine ilaç giriyor yok zararlı makine vardı riskli diye depoya kaldırdık yok sattık dedi bende bari filtre Vs değişsin diye birine götürdüm 5 litre yağ dedi castrol transmax dexron VI aldırdı 4 litre kullandı filtre değişti o kadar Bi değişiklik varmı derseniz pek bişey yok gibi zaten sorunu yoktu ama olsun. Şimdi sizden İstanbul Anadolu yakası veya Kocaeli de bildiğiniz komple şanzıman yağı değişimi yapan yer varsa yardımcı olmanızı rica ediyorum.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Merhaba konuyu hortlamak gibi olmasın ama bende Mazda 3 aldım şanzıman yağı değişim olmuşmu Vs bir bilgim yok sorduğum da eski sahibine bakımlar Vs hep serviste oldu dedi Adıyaman dan aldım bu arada aracı servis değişmiş mi değişmemiş mi bilmiyoruz yani. Yaklaşık 1 ay önce komple değişim için 13 veya 14 tane değişik otomatik şanzıman bakım onarım dükkanı aradım bazısı komple değişim ne onu bilmiyor bazısı da içine ilaç giriyor yok zararlı makine vardı riskli diye depoya kaldırdık yok sattık dedi bende bari filtre Vs değişsin diye birine götürdüm 5 litre yağ dedi castrol transmax dexron VI aldırdı 4 litre kullandı filtre değişti o kadar Bi değişiklik varmı derseniz pek bişey yok gibi zaten sorunu yoktu ama olsun. Şimdi sizden İstanbul Anadolu yakası veya Kocaeli de bildiğiniz komple şanzıman yağı değişimi yapan yer varsa yardımcı olmanızı rica ediyorum.

Sana en yakın Bursa var.

FENERBAHCE

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 BL
Araç Renk ve Tip
Siyah Sedan

Sana en yakın Bursa var.
Bursanın neresi ve işletme ismi nedir acaba.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Linkteki konu içerisinde iletişim bilgileri mevcut.

Bursanın neresi ve işletme ismi nedir acaba.

FENERBAHCE

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 BL
Araç Renk ve Tip
Siyah Sedan

Teşekkür ederim sağolun.

Muygun

Katılımcı
Araç Markası
2011 - Mazda 3 1.6 imp
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Güncel tarihle Malatya ilinden aldığım fiyat şu şekilde;
Normal + Filtre değişimi ortalama 3200 ₺
Makineyle değişim ortalama 6500 ₺

Burada yine size sormak istiyorum. Şanzımanımda hiç bir sıkıntı yok sırf bakımlı olsun diye değişmek istiyorum. Normal mi ? Makine ile mi?

Son düzenleme:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Güncel tarihle Malatya ilinden aldığım fiyat şu şekilde;
Normal + Filtre değişimi ortalama 3200 ₺
Makineyle değişim ortalama 6500 ₺

Burada yine size sormak istiyorum. Şanzımanımda hiç bir sıkıntı yok sırf bakımlı olsun diye değişmek istiyorum. Normal mi ? Makine ile mi?
Değişim Olacaksa makine ile komple değişim tercih ederdim... 11 litre mevcut yağın 4 litresini çıkarıp, yeni 4 litre yağ koymak bana sonuca olumlu etki edecek bir şey gibi gelmiyor... :rolleyes:

Muygun

Katılımcı
Araç Markası
2011 - Mazda 3 1.6 imp
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Bende öyle düşünüyorum ama şimdi ustanın dediği şey şu şekilde:
Eğer illa değişim gerekiyorsa makineyle değişim önerimiz ama içinde tortu vs varsa aşınmalar varsa yeni koyacağımız yağı kabul etmeye bilir. Makine içinde ne varsa çekip alacak balatalar etrafı aşınma olmuşsa yağ kaçakları ve bir çok farklı sorun yaşayabilirsiniz diye. Şimdi benim şanzımanda bir sıkıntı yok sadece değişmek için değişiyorum açıkçası. Bu riski göze almaya değer mi?

FENERBAHCE

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 BL
Araç Renk ve Tip
Siyah Sedan

Bu arada İstanbul da da buldum bostancı da makine ile değişim Göztepe Otomatik Şanzıman İşletmenin adı değiştirmeyi düşünüyorum değiştirince fiyat kaç litre yağ gidiyor işlemleri yazarım ve kısa ve uzun vadede değişimleri

FENERBAHCE

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 BL
Araç Renk ve Tip
Siyah Sedan

Bu arada nasipse Cuma günü şanzıman yağını komple değiştireceğim konuştum randevu aldım ustadan 12 litre de yağ aldım 10 yeter dedi ama fazla olsun az olmasın :D

Muygun

Katılımcı
Araç Markası
2011 - Mazda 3 1.6 imp
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Bu arada nasipse Cuma günü şanzıman yağını komple değiştireceğim konuştum randevu aldım ustadan 12 litre de yağ aldım 10 yeter dedi ama fazla olsun az olmasın :D
Sonuçları, farklılıkları paylaşırsan sevinirim benim de merak ettiğim bir konu :)

FENERBAHCE

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 BL
Araç Renk ve Tip
Siyah Sedan
Sonuçları, farklılıkları paylaşırsan sevinirim benim de merak ettiğim bir konu :)
Olur değiştirdim dün komple hatta videolarını @kadir e de attım yarında nasipse buluşacağız Bi baksın abim oda görüşlerini yazar @Domestos şu anlık tek değişiklik simsiyah yağ kıpkırmızı oldu :D

utkutufek

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 BK
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan
mazda 3 2004 model araçım var otomatik vites 2 yıldır şanzıman yağı degiştirmedim degiştirmek istiyorum fakat mazdaya uyumlu yağ hangisidir ?

filtreyide degiştirsek dahamı iyi olur ?

kaç litre şanzıman yağı konulması gerekiyor ?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
mazda 3 2004 model araçım var otomatik vites 2 yıldır şanzıman yağı degiştirmedim degiştirmek istiyorum fakat mazdaya uyumlu yağ hangisidir ?

filtreyide degiştirsek dahamı iyi olur ?

kaç litre şanzıman yağı konulması gerekiyor ?
Mesajının taşındığı bu konuyu ve aşağıdaki iki konuyu incelemekte fayda var.

Üst Alt