Otomatik Şanzıman Yağ Değişimini Makine ile Yapan İş Yerleri

Araç Markası
2011 Hyundai Accent
Araç Renk ve Tip
Beyaz-Sedan
Medeniyetin beşiği
acaba gaziantep te ya da ankara da nerde vardır. şimdiden teşekkürler
soralım
Mesaj otomatik birleştirildi:

Komple otomatik şanzıman yağı değişimi mi sorduğun şey??

Ankara'da @BEY Otomotiv ile görşürseniz yardımcı olurlar.
evet komple makine ile otomatik şanzıman yağı değişimi

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
acaba gaziantep te ya da ankara da nerde vardır. şimdiden teşekkürler

soralım
Mesaj otomatik birleştirildi:

evet komple makine ile otomatik şanzıman yağı değişimi

İletişim kanalları linkte mevcut. :harika:

Muygun

Katılımcı
Araç Markası
2011 - Mazda 3 1.6 imp
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Başka bir konudan gelip burayı tekrar canlandıralım. Az çok anladığım kadarı ile forumdakiler batı yoğunluğunda ama bilgisi olan var mıdır acep. Doğuda makine ile değişim yapan var mı? Bilgisi olan duyan işiten? :D

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Başka bir konudan gelip burayı tekrar canlandıralım. Az çok anladığım kadarı ile forumdakiler batı yoğunluğunda ama bilgisi olan var mıdır acep. Doğuda makine ile değişim yapan var mı? Bilgisi olan duyan işiten? :D
Doğuyu da siz yoğunlaştırın forumun dayanışma gücü adına.

:hhhhhh:

Muygun

Katılımcı
Araç Markası
2011 - Mazda 3 1.6 imp
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Abi bana en yakın yetkili servis Batman. Aradım yani bilmiyorum aramaz olsaydım çok yanlış ellerde bence servis sonra Erzurum, Trabzon, Antep var ama bir tanıdık vasıtası ile Honda servisinde bir usta ile görüştüm şu an yurt dışına eğitime gitmiş kendisi. Normalde iş yoğunluğundan yabancı araç almıyorlarmış ama işte araya birilerini soktuk gelince benim araca bakacak inceleyecek onu bekliyorum. Başka da Japoncu diye tabir ettiğimiz ustalar var mı var fakat işte şanzıman yağı değişimi ile gittim 4 lt dediler sonra burada araştırma yaptım 11 lt çıktı sonra dedim ki kendi kendime bak Mahmut nasıl ki bir hastalığın var ve o konuda iyi bir doktor vardır ve sen bunun için ülkenin bir ucundan diğer ucuna gidiyorsan aracın için de gitmen lazım. Ben biraz titiz bir adamım. Ofisimdeki tüm malzemeler evimdeki elektronik olsun olmasın yani her şey imkan oldukça iyisi olsun eski veya yeni. Çoğu kişi çok dinleme çok takılma 13 yıllık araç olur böyle şeyler yürüyeninde hiç bir sıkıntı yok aracın diyorlar ama hayır benim içim rahat değil araca binince arıza lambası görüyorum ben takıyorum kafaya sonra hava çok soğukken titreme yapıyor bazen tekleme benim kafama takılıyor. Bundan dolayı sık eleyip sık dokumak istiyorum. Nasip olursa bu yaz ayını geçirip 2018 yada mazda 6'ya geçmek istiyorum. Ve bu aracı sqrtıığımda alacak kişinin de bu konularda içi rahat olsun arkamdan sövmesin dua etsin düşüncesindeyim. Bunu da işte yavaş yavaş çözeceğim şöyle bir iki usta daha görüşüp olmadı alıp hanımı bir kaç gün Ankara turu atacağım. Ankarada bazı gruplarda Cihan usta diye birinin de adı çok geçiyor ama burada pek denk gelmedim ustamıza

Erçay

Aktif
Araç Markası
Subaru Forester
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Daha bugün değiştim gamyonun şanzıman yağını :)

Muygun

Katılımcı
Araç Markası
2011 - Mazda 3 1.6 imp
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Bende değişeceğim de işte değişmeyi bilen yada benim gibi acemi birini görüp gözlerinde direk dolar $ işareti oluşmayan bir ustaya denk gelmek istiyorum. Ocak başında tekleme vardı buji değişti tanesi 750₺den 2 adet(sonradan öğrendim fiyata bakarsak normalin altında bir yan sanayi takılmış) tekeleme düzeldi daha 1 ay geçmeden sabahları ilk çalıştığında şöyle 5 dk falan ısınana kadar araba hissedilir bir rolanti dalgalanması yaşatıyor. Sonra tüp beyni vs çok eskiydi ön takımı komple değiştim usta dedim bak şu Afr ayarı bir kaç ayar daha var onlar yapılmadı lazımmış hareket halinde iken adam dönüp gerek yok abi ben zaten tüm ayarları yapacağım merak etme gerek yok hareket halindeki ayarla dururken yapılan ayar aynı şey dedi. Yani şanzıman gibi hassas geri dönüşü olmayan bir parçaya da tecrübesiz el değmesin isterim. Veli abinin yönlendirmesi ile rengine baktım bordodan kahveye dönmeye başlamış gibi ama tortu vs yok bence tam zamanı değişmenin

Muygun

Katılımcı
Araç Markası
2011 - Mazda 3 1.6 imp
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Şimdi aradım Malatya'da bir usta ile görüştüm. 122 binde araç önceden yağ değişti mi bilinmemekte olan bir aracın makine ile değişimi çok riskli eğer olacak problemleri göze alıyorsanız yaparız demekte..
Normal yağ + filtre değişimine ortalama 3200 ₺ fiyat verdi
Makineyle değişime ortalama 6500 ₺ fiyat verildi...

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Şimdi aradım Malatya'da bir usta ile görüştüm. 122 binde araç önceden yağ değişti mi bilinmemekte olan bir aracın makine ile değişimi çok riskli eğer olacak problemleri göze alıyorsanız yaparız demekte..
Normal yağ + filtre değişimine ortalama 3200 ₺ fiyat verdi
Makineyle değişime ortalama 6500 ₺ fiyat verildi...
Riskleri neymiş??

* * *

Komple değişimde Sıkıntılı bir durum/risk varsa, mevcut yağın 4 litresini çıkarıp yeni 4 litre yağ eklemeye de gerek yok...

Bu benim görüşüm tabi.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Riskleri neymiş??

* * *

Komple değişimde Sıkıntılı bir durum/risk varsa, mevcut yağın 4 litresini çıkarıp yeni 4 litre yağ eklemeye de gerek yok...

Bu benim görüşüm tabi.
Abi risk şu; uzun süre değişmediyse muhtemel içerisinde çapak aşınma vs varsa tamamı boşaltılıp yeni yağ konulduğunda o boşlukları doldurmayıp arıza yapma ihtimali oluyor, ustalar bu riske girmiyorlar. Adem Usta da bu yüzden parça parça değişimi öneriyor. Sadece hazneyi değiştir, kullan bir süre sonra tekrar değiş. 2-3 değişimde yağın yüzde doksanı yenilenmiş oluyor zaten.

Muygun

Katılımcı
Araç Markası
2011 - Mazda 3 1.6 imp
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Bülent abinin dediği gibi. Yağ kaçağı, ses, vites geçişlerinde vuruntu yaşanabilme ihtimali varmış. Eğer bu güne kadar değişip değişmediğini bilmiyorsan ve şanzımanda sorun yoksa değiştirme dedi. Yani değişip problem olursa gelip benim başımı ağırtma beni de piyasaya kötüleme demekte bence :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Abi risk şu; uzun süre değişmediyse muhtemel içerisinde çapak aşınma vs varsa tamamı boşaltılıp yeni yağ konulduğunda o boşlukları doldurmayıp arıza yapma ihtimali oluyor, ustalar bu riske girmiyorlar. Adem Usta da bu yüzden parça parça değişimi öneriyor. Sadece hazneyi değiştir, kullan bir süre sonra tekrar değiş. 2-3 değişimde yağın yüzde doksanı yenilenmiş oluyor zaten.
2-3 hatta 4 değişim için maddi güç varsa en iyisi bu zaten.

Bülent abinin dediği gibi. Yağ kaçağı, ses, vites geçişlerinde vuruntu yaşanabilme ihtimali varmış. Eğer bu güne kadar değişip değişmediğini bilmiyorsan ve şanzımanda sorun yoksa değiştirme dedi. Yani değişip problem olursa gelip benim başımı ağırtma beni de piyasaya kötüleme demekte bence :)
Böyle bir risk varsa hiç elleme bence.

Muygun

Katılımcı
Araç Markası
2011 - Mazda 3 1.6 imp
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Rölanti Sorunu konusunda bahsettiğim bu gün görüştüğüm Elazığ, Honda bayisindeki Serdar Ustamın tavsiyelerini buraya eklemek isterim. Adem Ustanın prensibiyle olaya yaklaşmış bence..

Tork konvertörlü şanzımanlarda makine ile yağ değişimi yapılmaz.. Tork Konvertörün içindeki yağı makine ile istesen de içini açmadan değişemezsin zaten bir tıpası boşaltma imkanın yoktur. Öncelikle şanzıman içindeki yağ boşaltılır, şanzıman filtresi değiştirilir ve 4 lt yağ eklenir. Daha sonra aracı ortalama 5 bin km kullanırsın ve konvertörün içindeki yağ ancak o kilometrelerde diğer yağ ile karışır. Daha sonra gelinir tekrardan yağ değişimi yapılarak içindeki yağ yenilenmiş olunur ve ortalama yine benim tavsiyem en fazla 40 bin km'de bir bu işlem yapılması gerekir. 4 ileri Tork konvertörlü şanzıman piyasada yıllardır eline kimsenin su dökemediği şanzımandır. Skyactiv ile bunun bir üst segmentine geçilmiştir ama bu araçtaki şanzımanlar ciddi anlamda bilgi ustalık gerektiren şeydir. Makine ile değişim çözüm değildir. Önce şanzıman içindeki pis yağ boşaltılıp daha sonra tork konvertörün içindeki yağ ile karışması beklenir sonra kirlenen yağ tekrardan değişmelidir demekte..

Bunu anlatırken bir şanzıman gösterdi içi açılmış. Bak dedi bu senin aracındaki şanzımanın ta kendisi bire bir aynısı. Konvertörün yapısını gösterdi. Hatta açmak için biraz da uğraştı (fotoğraf yada video çekmediğim için sonradan pişman oldum ama aklıma gelmedi o an) çalışma mantığını yağ dolaşımını ve yağların hemen bir birine karışmamasının sebeplerini detaylı anlattı..

Benim de aklıma yatan mantık bu oldu. Bende ay sonu bu şekilde değişeceğim

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Rölanti Sorunu konusunda bahsettiğim bu gün görüştüğüm Elazığ, Honda bayisindeki Serdar Ustamın tavsiyelerini buraya eklemek isterim. Adem Ustanın prensibiyle olaya yaklaşmış bence..

Tork konvertörlü şanzımanlarda makine ile yağ değişimi yapılmaz.. Tork Konvertörün içindeki yağı makine ile istesen de içini açmadan değişemezsin zaten bir tıpası boşaltma imkanın yoktur. Öncelikle şanzıman içindeki yağ boşaltılır, şanzıman filtresi değiştirilir ve 4 lt yağ eklenir. Daha sonra aracı ortalama 5 bin km kullanırsın ve konvertörün içindeki yağ ancak o kilometrelerde diğer yağ ile karışır. Daha sonra gelinir tekrardan yağ değişimi yapılarak içindeki yağ yenilenmiş olunur ve ortalama yine benim tavsiyem en fazla 40 bin km'de bir bu işlem yapılması gerekir. 4 ileri Tork konvertörlü şanzıman piyasada yıllardır eline kimsenin su dökemediği şanzımandır. Skyactiv ile bunun bir üst segmentine geçilmiştir ama bu araçtaki şanzımanlar ciddi anlamda bilgi ustalık gerektiren şeydir. Makine ile değişim çözüm değildir. Önce şanzıman içindeki pis yağ boşaltılıp daha sonra tork konvertörün içindeki yağ ile karışması beklenir sonra kirlenen yağ tekrardan değişmelidir demekte..

Bunu anlatırken bir şanzıman gösterdi içi açılmış. Bak dedi bu senin aracındaki şanzımanın ta kendisi bire bir aynısı. Konvertörün yapısını gösterdi. Hatta açmak için biraz da uğraştı (fotoğraf yada video çekmediğim için sonradan pişman oldum ama aklıma gelmedi o an) çalışma mantığını yağ dolaşımını ve yağların hemen bir birine karışmamasının sebeplerini detaylı anlattı..

Benim de aklıma yatan mantık bu oldu. Bende ay sonu bu şekilde değişeceğim
Güzel bilgiler için teşekkürler. :harika:

emirdede

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 6 GH
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Otomatik şanzımanda yağ değişimi yapılmaz... :koptum::koptum:
Golf 4 üm vardı 99 model, alır almaz yetkili VW servisine götürdüm yağ değişimi için, biz değiştirmeyiz değiştirmenizide önermeyiz dediler.. Mazda 6 yı 2015 te aldım ertesi gün yetkili servis Derya ya gittim değişim için, bunların yağı değişmez illa değişim istiyorsan 4lt boşaltalım yenisini koyalım dediler ama bi anlamı yok dediler... O günden sonra vazgeçtim bu işi araştırmaktan

Muygun

Katılımcı
Araç Markası
2011 - Mazda 3 1.6 imp
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Bazı ustalar o riske girmek istemediği için yok değişmez diyorlar.. Benim aracım 122 binde çubuğu çekip baktığımda artık yağ rengi artık koyulaşmaya başlamış.. Şimdi dsg şanzıman hakkında hiç bilgim yok ama bizim tork konvertör sistemde yukardaki bilgiler mantığa uyuyor gibi. Sadece kimisi makine kimisi makinesiz diyor. Görüştüğüm usta da makine de olsa elle de olsa konvertör sistemin içindeki yağa ulaşamazsın demekte(açık şanzıman üzerinde gösterdi kendisi konvertör sistemi cidden kapalı kutu içine ulaşmak mümkün değil)
O değişen 4 litre yağ ortalama 5bin km sonra konvertör içindeki yağ ile karışmakta. (konvertörde arıza/açıklık yoksa)
Konvertör içindeki yağ en önemli olan nokta yaptığım araştırmalarla anladığım kadarı ile. Çünkü çalışma prensibinde o konvertör içindeki yağ ile güç aktarımları olmakta.
Makine ile değişince evet içindeki tüm yağı çekip alıyor ne var ne yok temizliyor plaka aşınmalarındaki oluşan tortular, demir tozları varsa çekip alıyor lakin konvertör içindeki yağ olduğu gibi kalıyor.
Elle değişim olduğundan uzun süre değişim yapılmamış araçlarda o tortu diye adlandırılan maddeler içinde kalacağı için hem yağ değişimi olmuş oluyor hem de şanzımanın bu güne kadar alışageldiği çalışma prensibini bozmamış oluyorsunuz..

İşin özeti makineye gerek yok, makine ile değişse dahi 5000 km sonra tekrar değişim gerekmekte ki içindeki yağ yenilenmiş olsun..

Yapılan yorum bu şekilde. Açıkçası içi açık bir şanzıman üzerinden bunları bana anlattığı için benim aklıma oldukça yattı.

Üst Alt