Otomatik Şanzıman Yağ Değişimini Makine ile Yapan İş Yerleri

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bazı ustalar o riske girmek istemediği için yok değişmez diyorlar.. Benim aracım 122 binde çubuğu çekip baktığımda artık yağ rengi artık koyulaşmaya başlamış.. Şimdi dsg şanzıman hakkında hiç bilgim yok ama bizim tork konvertör sistemde yukardaki bilgiler mantığa uyuyor gibi. Sadece kimisi makine kimisi makinesiz diyor. Görüştüğüm usta da makine de olsa elle de olsa konvertör sistemin içindeki yağa ulaşamazsın demekte(açık şanzıman üzerinde gösterdi kendisi konvertör sistemi cidden kapalı kutu içine ulaşmak mümkün değil)
O değişen 4 litre yağ ortalama 5bin km sonra konvertör içindeki yağ ile karışmakta. (konvertörde arıza/açıklık yoksa)
Konvertör içindeki yağ en önemli olan nokta yaptığım araştırmalarla anladığım kadarı ile. Çünkü çalışma prensibinde o konvertör içindeki yağ ile güç aktarımları olmakta.
Makine ile değişince evet içindeki tüm yağı çekip alıyor ne var ne yok temizliyor plaka aşınmalarındaki oluşan tortular, demir tozları varsa çekip alıyor lakin konvertör içindeki yağ olduğu gibi kalıyor.
Elle değişim olduğundan uzun süre değişim yapılmamış araçlarda o tortu diye adlandırılan maddeler içinde kalacağı için hem yağ değişimi olmuş oluyor hem de şanzımanın bu güne kadar alışageldiği çalışma prensibini bozmamış oluyorsunuz..

İşin özeti makineye gerek yok, makine ile değişse dahi 5000 km sonra tekrar değişim gerekmekte ki içindeki yağ yenilenmiş olsun..

Yapılan yorum bu şekilde. Açıkçası içi açık bir şanzıman üzerinden bunları bana anlattığı için benim aklıma oldukça yattı.
Kapasite 11 litre ve değişim 11 litre olarak yapılıyorsa konvertörün içindeki yağ da değişmiş oluyor mantıken.

Muygun

Katılımcı
Araç Markası
2011 - Mazda 3 1.6 imp
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Kapasite 11 litre ve değişim 11 litre olarak yapılıyorsa konvertörün içindeki yağ da değişmiş oluyor mantıken.
Yani evet öyle ama ustanın teorisi konvertörün içindeki yağı çekip boşaltıp doldurmuyor. Örnek olarak şöyle bir şey de söyledi. Şanzıman tamiri yaptığımız araçlarda en erken 1-2 saat rölantide çalıştırmadan asla vites değiştirip aracı yürütmüyoruz. Ancak o zaman biraz da olsa konvertör içi yağlanıyor yoksa yağ girmiyor. Bu süreçte hareket ettirmeden tekrar yağ eklemesi yapıyoruz çünkü konvertör içine yağı çektikçe azalıyor yağ diye..

Şey gibi bu böyle herkesin bildiği bir sır var ama kimse paylaşmamak için yemin etmiş gibi net kesin bir bilgi yok :confused:

Ve bu arada sanırım kartel 3lt şanzıman 4 litre alıyor diye biliyorum ya da tam tersi.. diğer 4 litre devir daim için kullanılıyor diye biliyorum.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Peki üretici ne diyor bu konuda? Servis manueline baktınız mı? veya kullanıcı kitapçığına? Ne kadar km de sürede değişir? Nasıl değiştirilir?

Muygun

Katılımcı
Araç Markası
2011 - Mazda 3 1.6 imp
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Peki üretici ne diyor bu konuda? Servis manueline baktınız mı? veya kullanıcı kitapçığına? Ne kadar km de sürede değişir? Nasıl değiştirilir?
Kitapçığı incelemedim açıkçası ama genel tabir 40-60 bin km değişim zamanıdır deniliyor.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
mazda 3 bl atf.JPG

Servis kitapçığında yapılan işlem tapadan eski yağı boşaltmak tekrar yeni yağı koymak şeklinde. Herhangi bir makineden söz edilmiyor. Dolayısıyla makine ile değişim biraz zorlama bir işlem olabilir riske girmeye gerek yok ;)

Muygun

Katılımcı
Araç Markası
2011 - Mazda 3 1.6 imp
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Tork konvertörü, bir fanın diğer fanın kanatlarını hava ile döndürmesi prensibine benzer şekilde çalışır. Burada dönüşü sağlamak için hava yerine sıvı yani şanzıman yağı kullanılır. Tork konvertörünün şanzıman yağı sayesinde türbini döner ve bu şekilde iletim gerçekleşir. Tork konvertörüne bağlı bir fan bulunur.

Bence makine ile değişim gerek olmayan bir işlem. En sağlıklısı elle değişim ve ustamın tavsiyesi ortalama 5bin km sonra tekrar değişim. Tork konvertörü aşağıda bıraktığım resimlere de bakılırsa kapalı bir kutu. İçi yağ ile dolu olan bir kutu ve bu içindeki yağa ulaşım dışarıdan müdahale ile mümkün değil. Ancak kendisi şanzıman içindeki yağa karışacak.

Sanırım @FENERBAHCE geçen cuma değişecekti. Onun yorumlarını da almak lazım yakın tarihte makine ile değişen yanlış hatırlamıyorsam @FENERBAHCE var

Ekli dosyalar

• images (12).jpeg
    images (12).jpeg
    21.2 KB · Görüntüleme: 9
  • images (15).jpeg
    images (15).jpeg
    33.4 KB · Görüntüleme: 9
  • images (16).jpeg
    images (16).jpeg
    21.8 KB · Görüntüleme: 8
  • images (17).jpeg
    images (17).jpeg
    34.7 KB · Görüntüleme: 8

FENERBAHCE

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 BL
Araç Renk ve Tip
Siyah Sedan
Tork konvertörü, bir fanın diğer fanın kanatlarını hava ile döndürmesi prensibine benzer şekilde çalışır. Burada dönüşü sağlamak için hava yerine sıvı yani şanzıman yağı kullanılır. Tork konvertörünün şanzıman yağı sayesinde türbini döner ve bu şekilde iletim gerçekleşir. Tork konvertörüne bağlı bir fan bulunur.

Bence makine ile değişim gerek olmayan bir işlem. En sağlıklısı elle değişim ve ustamın tavsiyesi ortalama 5bin km sonra tekrar değişim. Tork konvertörü aşağıda bıraktığım resimlere de bakılırsa kapalı bir kutu. İçi yağ ile dolu olan bir kutu ve bu içindeki yağa ulaşım dışarıdan müdahale ile mümkün değil. Ancak kendisi şanzıman içindeki yağa karışacak.

Sanırım @FENERBAHCE geçen cuma değişecekti. Onun yorumlarını da almak lazım yakın tarihte makine ile değişen yanlış hatırlamıyorsam @FENERBAHCE var
Valla değiştirdim cuma günü bir sıkıntı yok şu anlık 6 saat falan sürdü değişim 2000 km önce 4 litre değişim yapmıştım biraz temizlensin yağ diye ama makine ile değişim yapıldığında zift gibi Bi yağ çıktı Bi kaç gündür de çubuğu çekip kontrol ediyorum tertemiz yağ ve Bi sıkıntı yok. Belki psikolojiktir bilmiyorum ama vites geçişleri daha stabilize gibi geliyor 3.günden sonra. Ama dediğim gibi hiçbir sorun sıkıntı yok şimdilik. Biraz uzun sürüyor ama baya Bi eski yağ içinde dolaşıyor sonra filtre değişip kartel temizleniyor sonra kartelden çıkan yağı tekrar döküp biraz daha makine ile dolaştırıp çapak alıyor sonra yavaş yavaş yeni yağı verip eski yağı çıkarıyor Bi kaç litre fazla yağ gidiyor o kadar içi temizlensin diye. Birde usta temizleme sıvısı koymadı araca zarar verir dedi sağlıklı değilmiş ne sıklıkla değiştiği belli olmadığı için yağın. Masraftan kaçmıştır diye düşünmeyin sıvının ücretini düştü fiyattan.

Üst Alt