Mazda 323 BG (1989-94) Otomatik Şanzıman Sorunu

selcuksl

Sessiz
Araç Markası
1992 - Mazda 323 BG
Araç Renk ve Tip
Sütlü Kahve
Arkadaşlar merhaba, forumda baktım ancak sormak istediğimle ilgili bir bilgiye rastlayamadığım için buraya yazıyorum. 1992 mazda 323 bg(otomatik) 128.000km benzinli aracımın yüksek hızlarda devrinin çok yükseldiğini düşünüyorum, eskiden bu şekilde değildi ancak servis buna normal dedi başta sonra türbinlerde sıkıntı çıkmış olabilir dedi. 140 km civarlarında bile 5000 rpm lere geliyor ve hızlandıkça da 6000 lere geliyor. Sizce bu normal mi?

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Arkadaşlar merhaba, forumda baktım ancak sormak istediğimle ilgili bir bilgiye rastlayamadığım için buraya yazıyorum. 1992 mazda 323 bg(otomatik) 128.000km benzinli aracımın yüksek hızlarda devrinin çok yükseldiğini düşünüyorum, eskiden bu şekilde değildi ancak servis buna normal dedi başta sonra türbinlerde sıkıntı çıkmış olabilir dedi. 140 km civarlarında bile 5000 rpm lere geliyor ve hızlandıkça da 6000 lere geliyor. Sizce bu normal mi?
Baskı balata kaçırma yapıyor olabilir. Ustanız varsa danışın. Veya kendiniz amatör bir test yapabilirsiniz. "5. Viteste kaldırmayı deneyin. Hemen stop ediyorsa baskı sağlamdır, zorlama ve hareket varsa baskı balata bitiyor demektir." diyorlar.

selcuksl

Sessiz
Araç Markası
1992 - Mazda 323 BG
Araç Renk ve Tip
Sütlü Kahve
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Baskı balata kaçırma yapıyor olabilir. Ustanız varsa danışın. Veya kendiniz amatör bir test yapabilirsiniz. "5. Viteste kaldırmayı deneyin. Hemen stop ediyorsa baskı sağlamdır, zorlama ve hareket varsa baskı balata bitiyor demektir." diyorlar.
Yalnız aracım otomatik vites.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Yalnız aracım otomatik vites.
Pardon, ben kaçırmışım orayı. :D Otomatik vitesten anlamam yalnız motorunuz nasıl bilmiyorum ama üstten egzantirikli yapılarda sente atlamasıyla devir/hız ilişkisinde sapma olabiliyordu. Sonuç olarak usta/servis kontrolü şart görünüyor.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bu Araca hangi kafa yapısı ile 3 ileri vites koymuşlar çözemedim... Şanzıman yapısı açısından bakarsak normal bir durum fakat daha önce yoktu diyorsun...

Dik rampada geri kaçırma yapıyorsa, dik rampada geri viteste geri kaçırıyorsa, ikinci viteste hold'a alarak yüksek devirde kesiklik yapıyorsa (kesiciye sokma olayı değil, kesiciye girmiş gibi kesiklik) ancak o zaman türbin sorunlu denilebilir...

selcuksl

Sessiz
Araç Markası
1992 - Mazda 323 BG
Araç Renk ve Tip
Sütlü Kahve
Bu Araca hangi kafa yapısı ile 3 ileri vites koymuşlar çözemedim... Şanzıman yapısı açısından bakarsak normal bir durum fakat daha önce yoktu diyorsun...

Dik rampada geri kaçırma yapıyorsa, dik rampada geri viteste geri kaçırıyorsa, ikinci viteste hold'a alarak yüksek devirde kesiklik yapıyorsa (kesiciye sokma olayı değil, kesiciye girmiş gibi kesiklik) ancak o zaman türbin sorunlu denilebilir...
Aynı fikirdeyim 3 ileri vites sebebi nedir çok merak ediyorum doğrusu :) bu arada rampa çok dik olmadığı sürece geri kaçırmıyor araba ancak tersi durumda geri vitesteyken ileriye kaçırıyor. Hold'a almaktan kastın tam olarak nedir? Yani özel bir hold tuşu yok, sadece belli bir rampaya kadar kaçırmıyor araba. Bu arada müsait olunca video çekip paylaşırım, daha iyi anlaşılır.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Aynı fikirdeyim 3 ileri vites sebebi nedir çok merak ediyorum doğrusu :) bu arada rampa çok dik olmadığı sürece geri kaçırmıyor araba ancak tersi durumda geri vitesteyken ileriye kaçırıyor. Hold'a almaktan kastın tam olarak nedir? Yani özel bir hold tuşu yok, sadece belli bir rampaya kadar kaçırmıyor araba. Bu arada müsait olunca video çekip paylaşırım, daha iyi anlaşılır.
Hold tuşu olduğunu düşünmüştüm... :rolleyes: Geri viteste kaçırması iyi değil ama bütün her şeyi oraya bağlamak da bizi yanıltır, revizyon görmeyen bir şanzıman ise bu kaçırma normal bile denilebilir...

İyi bir otomatik şanzıman ustasına danışabilirsin...

Otomotivci

Rölanti
Araç Markası
1994 - Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Bordo - Hb
Az bir şey anlarım tam otomatiklerden ama doğru da olmayabilir şimdi araçta tork konvertörü var çok sağlam bir parçadır kolay kolay bozulmaz ama herkes gibi o parçanın da bir ömrü var ve yağla çalışıyor yağınızın seviyesini kontrol ettiniz mi veya değiştirdiniz mi gerekli basınç oluşmassa kavrayamaz diye düşünmekteyim.

selcuksl

Sessiz
Araç Markası
1992 - Mazda 323 BG
Araç Renk ve Tip
Sütlü Kahve
Az bir şey anlarım tam otomatiklerden ama doğru da olmayabilir şimdi araçta tork konvertörü var çok sağlam bir parçadır kolay kolay bozulmaz ama herkes gibi o parçanın da bir ömrü var ve yağla çalışıyor yağınızın seviyesini kontrol ettiniz mi veya değiştirdiniz mi gerekli basınç oluşmassa kavrayamaz diye düşünmekteyim.
Cumartesi günü karburatörcüye götürdük herhangi bir sorun yok dedi ancak ben ısrarcıyım biraz :) en yakın zamanda video çekip paylaşacağım, hem motor sesi belli olur hem de devrin ne kadar yüksek olduğu. Ya da şunu nereden öğreniriz: otomatik vites modelinde hangi hızda devrin ortalama ne olması gerektiğini?

Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
Forumda aynı araca sahip bir başkası var mı bilmiyorum ama ilan sitelerine bakarsanız bir satıcıdan aracın 120 km sonrası devir oranlarını isteyebilirsiniz.

Arıza var mı yoksa ustaların dedikleri mi doğru anlamış oluruz..

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Cumartesi günü karburatörcüye götürdük herhangi bir sorun yok dedi ancak ben ısrarcıyım biraz :) en yakın zamanda video çekip paylaşacağım, hem motor sesi belli olur hem de devrin ne kadar yüksek olduğu. Ya da şunu nereden öğreniriz: otomatik vites modelinde hangi hızda devrin ortalama ne olması gerektiğini?
Yukarılarda bir yerde, "daha önceki duruma göre" yazdın diye önceki halini biliyorsun zannetmiştim... Şimdi anlaşılıyor ki, elde bir veri yok. :)

Kıyas verisi yoksa eğer, şanzımanın 3 vites olmasından mütevellit motorun bağırması normal diyorum.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Bu modelin manuel vites olanı da bu şekilde biraz bağırıyor. Güç kaybı hissediyorsanız otomatik şanzımanın balataları da aşınmış olabilir.

selcuksl

Sessiz
Araç Markası
1992 - Mazda 323 BG
Araç Renk ve Tip
Sütlü Kahve
Yukarılarda bir yerde, "daha önceki duruma göre" yazdın diye önceki halini biliyorsun zannetmiştim... Şimdi anlaşılıyor ki, elde bir veri yok. :)

Kıyas verisi yoksa eğer, şanzımanın 3 vites olmasından mütevellit motorun bağırması normal diyorum.
Yok ya öyle değil, daha önce bu şekilde değildi, bu akşam biraz çekmeye çalıştım ama trafik vardı, çekebildiğim kadarını paylaşıyorum. Videodaki artış oranları aynı şekilde devam edip 5000 devrin üzerine çıkıyor.

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Hız devir ilişkisi banada anormal geldi. Öncelikle aracın şanzıman yağı ve filtresini değiştirin (tabi yakın zamanda değişmediyse) durum değişmezse otomatik şanzıman ustasına göstermek lazım.
İstanbulda Veysel Oto var Öner usta Mazda'nın otomatik şanzımanından iyi anlar
İletişim bilgileri. Google da çıkacaktır. Kolay gelsin

selcuksl

Sessiz
Araç Markası
1992 - Mazda 323 BG
Araç Renk ve Tip
Sütlü Kahve
Hız devir ilişkisi banada anormal geldi. Öncelikle aracın şanzıman yağı ve filtresini değiştirin (tabi yakın zamanda değişmediyse) durum değişmezse otomatik şanzıman ustasına göstermek lazım.
İstanbulda Veysel Oto var Öner usta Mazda'nın otomatik şanzımanından iyi anlar
İletişim bilgileri. Google da çıkacaktır. Kolay gelsin
Teşekkür ettim, başakşehir ikitelli'de bir yer çıkıyor orası mı acaba? Bu arada başka fikri olan varsa yardımcı olur musunuz arkadaşlar.

Otomotivci

Rölanti
Araç Markası
1994 - Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Bordo - Hb
Yok ya öyle değil, daha önce bu şekilde değildi, bu akşam biraz çekmeye çalıştım ama trafik vardı, çekebildiğim kadarını paylaşıyorum. Videodaki artış oranları aynı şekilde devam edip 5000 devrin üzerine çıkıyor.

Rampada sabit giderken tam gaz yapınca kavrama kaçırıyor mu öyle daha iyi anlaşılabilir bence
Mesaj otomatik birleştirildi:

Video da kaçırıyor belli ama otomatik vites öyle yada böyle sanayiye gitcek tanıdık ustanız yoksa önerilen yerlere gidin

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Doğrudur
Screenshot_2019-01-23-10-42-38-696_com.facebook.katana.jpg

Üst Alt