Mazda 3 BM Skyactiv Otomatik Şanzıman Geri Kaçırma Problemi

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Vavvv, sen iki yıl 36 bin km arabayı kullan , yokuş kalkış desteğini bir kez bile kullanma :) :)
Ben de yokuş kalkış desteği Yok diyorum bi de...

ÖnderKar

Kölgelerin gücü adına!
Araç Markası
2016 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Makine şeysi - Sedan
Arkadaş yanıt vermedi ama ben oyumu şanzımandan ziyade frenlerin kontrol edilmesinden yana kullanıyorum. Zira herhangi bir şanzıman sıkıntısı geri kaçırmaktan çok daha önce fark edilebilecek sorunlarla ortaya çıkardı diye düşünüyorum.

slymncmgz

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 2014 PowerSense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
bizim araçlarda manuel kullanım imkanı olduğundan yarı otomatik şanzıman olarak geçiyor. Tam otomatiklerde manuel kullanma imkanı yok diye biliyorum.
Skyactiv şanzımanlar tork konvertörlü, yani eskiden tam otomatik diye adlandırılan şanzımanlardan. Geri kaçırma meselesini de daha önce nereye yazdım hatırlayamıyorum ama tork konvertörünün içerisinde bir de kilitlenme mekanizması mevcut. Bu mekanizma belli şartlar sağlandıktan sonra devreye giriyor (mesela şanzıman yağı çok soğuk ise devreye girmiyor ısınmadan ve gaza bastığınız ve devir arttığı halde hızlanma aynı ivme ile olmuyor). Birincisi aynı yokuşu aynı hava şartlarında ve aynı motor-şanzıman sıcaklığında çıkmadığınızda (ya da geri salmadığınızda diyelim) daha önce denk gelmediği için kaçırıyor gibi gelebilir. Size en kolay yoldan kontrol edebileceğiniz yöntem söyleyeyim; motor ve şanzıman sıcakken araç 6. vites ve devir 2000'de iken hızınız tam olarak 90 Km/h ise -normal şartlar altında- şanzımanınızda sorun yoktur. İkincisi tork konvertörünüzde problem vardır, palleri aşınmıştır vs vs ve o yüzden yeteri kadar tork iletemiyordur; bu durumda kontrol için söylediğim sistemde araç 90 km/h hızda iken atıyorum 2500 devir gösterir.
Bir de bizim araçlarda "service manual"de her hangi bir parça değiştirmek zorunda kalınmadığı sürece şanzıman yağı değiştirilmesine gerek yoktur yazar "filled for life" diye ibare vardır.

tansu87

Katılımcı
Araç Markası
2010 Mazda 3 İmp.
Araç Renk ve Tip
Alüminyum Gri - HB
200-250 bin km kullanıp şanzıman yağını bu zamana kadar değiştirmemişseniz hiç değiştirmeyin mantığına katılmıyorum. yağ içindeki metal mikro tozlar koptukları yerlere yapışıp tamir yapmıyor sonuçta. yeni yağ koyunca mikro metal tozlar olmayınca mı bozulacak?

o zaman motor yağını da değişmeyelim. motorda da aynı durum söz konusu.

ben 78 bin km de şanzıman yağını değiştim. 8 sene kullanılmış kırmızı olan yağ simsiyah olmuş ve kıvamı daha su gibiydi. tam sentetik de olsa yağlar ısı karşısında belli bir süre çalışma özelliğine sahip. değişmeme gibi bir şey olamaz. fren hidroliği bile değişiyor ki ısı azdır orada. şanzıman 60-80 derece arası çalışır. sıkışık trafikte daha da fazla. yağ neden bozulmasın ki?

geri kaçırma olayına gelince, şanzıman yağ seviyesini kontrol edin. kullanımdan sonra düz bir yerde durun 1-2 dk rolantide çalışsın. boşa alıp seviyesine bakın. belki keçelerden kaçırıp yağ seviyesi düşmüştür. geri kaçırmasının sebebi yağ basıncıdır. yağ basıncının neden düştüğünü çözmek gerekli diye düşünüyorum.

ÖnderKar

Kölgelerin gücü adına!
Araç Markası
2016 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Makine şeysi - Sedan
Peki geri kaçırmamayı sağlayan şey frenleme iken şanzımandaki yağ basıncının düşmesi neden geri kaçırmaya sebep oluyor? Aklımda deli sorular...

HOW DOES HILL LAUNCH ASSIST WORK?
The Hill Launch Assist system counteracts the laws of physics simply by keeping the brakes applied just a little longer after you remove your foot from the brake pedal. Once your foot is removed, the feature will hold the brakes for an extra two seconds. This will allow you just enough time to move your foot from the brake pedal over to the accelerator pedal, meaning the vehicle won’t have time to start rolling in an undesired direction before you apply the accelerator.

When your vehicle is facing down a hill, Hill Launch Assist will go into action when the shift lever is in the reverse position. When the vehicle is facing up a hill, the system will operate when the vehicle is shifted into drive.

slymncmgz

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 2014 PowerSense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
200-250 bin km kullanıp şanzıman yağını bu zamana kadar değiştirmemişseniz hiç değiştirmeyin mantığına katılmıyorum. yağ içindeki metal mikro tozlar koptukları yerlere yapışıp tamir yapmıyor sonuçta. yeni yağ koyunca mikro metal tozlar olmayınca mı bozulacak?

o zaman motor yağını da değişmeyelim. motorda da aynı durum söz konusu.

ben 78 bin km de şanzıman yağını değiştim. 8 sene kullanılmış kırmızı olan yağ simsiyah olmuş ve kıvamı daha su gibiydi. tam sentetik de olsa yağlar ısı karşısında belli bir süre çalışma özelliğine sahip. değişmeme gibi bir şey olamaz. fren hidroliği bile değişiyor ki ısı azdır orada. şanzıman 60-80 derece arası çalışır. sıkışık trafikte daha da fazla. yağ neden bozulmasın ki?

geri kaçırma olayına gelince, şanzıman yağ seviyesini kontrol edin. kullanımdan sonra düz bir yerde durun 1-2 dk rolantide çalışsın. boşa alıp seviyesine bakın. belki keçelerden kaçırıp yağ seviyesi düşmüştür. geri kaçırmasının sebebi yağ basıncıdır. yağ basıncının neden düştüğünü çözmek gerekli diye düşünüyorum.
Fren hidroliği çok daha fazla ısılara maruz kalmakta, yüzlerce santigrad derece. 150 km hızla giderken freni kokleyin ve durduğunuz anda balataya yaklaşın bakalım dokunabilecek misiniz :)

tansu87

Katılımcı
Araç Markası
2010 Mazda 3 İmp.
Araç Renk ve Tip
Alüminyum Gri - HB
Fren hidroliği çok daha fazla ısılara maruz kalmakta, yüzlerce santigrad derece. 150 km hızla giderken freni kokleyin ve durduğunuz anda balataya yaklaşın bakalım dokunabilecek misiniz :)
Doğrudur fren hidroliği doğru örnek olmadı. Balataların haricinde de hidrolik yağı da ısınıyordu. Ama yine de sıcaklığa maruz kalan yağ bi süre sonra değişmeli. Burada hemfikir olmamız lazım.

Bu arada aklında deli soru olan arkadaş, geri kaçırmamayı öncelikle tork konvertörlü şanzıman sağlar çünkü vites d’de iken sürekli ileri itiş olur. Frenle geri kaçırmama mekanik elektronik bir sistem. Ayrı bir şey.

slymncmgz

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 2014 PowerSense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Peki geri kaçırmamayı sağlayan şey frenleme iken şanzımandaki yağ basıncının düşmesi neden geri kaçırmaya sebep oluyor? Aklımda deli sorular...

Önder Başkan bu arkadaş hill holder fonksiyonundan muzdarip değil, hill holder işini bitirdikten sonra daha da geri kaçmasından muzdarip anladığım kadarıyla, yani 2 sn sonrasından. Genel kanı tam otomatik olunca geri hiç kaçmaması, (hill holder olmasa dahi) ancak yeni nesil araçlarda sanırım tork konvertörü daha uzun ömürlü olsun diye, tork konvertörü içerisinde multiplate kilit var, araç hızlandıktan sonra bu devreye girip tork konvertörünü bypass ediyor, sadece dur kalklarda ve vites geçişlerinde tork konvertörüne yük biniyor, bizim kasada da tork konvertörü klasik olanlardan birazcık daha ufak (yakıt ekonomisi için) o yüzden geri kaçırma ihtimali artıyor, rölantide 1000 devirin altında (700 civarı) olduğu için aracı öne itmeye zorlayacak kadar tork iletilemiyor bu küçüklük nedeniyle. Yani sorun yok :)

tansu87

Katılımcı
Araç Markası
2010 Mazda 3 İmp.
Araç Renk ve Tip
Alüminyum Gri - HB
Ar
Önder Başkan bu arkadaş hill holder fonksiyonundan muzdarip değil, hill holder işini bitirdikten sonra daha da geri kaçmasından muzdarip anladığım kadarıyla, yani 2 sn sonrasından. Genel kanı tam otomatik olunca geri hiç kaçmaması, (hill holder olmasa dahi) ancak yeni nesil araçlarda sanırım tork konvertörü daha uzun ömürlü olsun diye, tork konvertörü içerisinde multiplate kilit var, araç hızlandıktan sonra bu devreye girip tork konvertörünü bypass ediyor, sadece dur kalklarda ve vites geçişlerinde tork konvertörüne yük biniyor, bizim kasada da tork konvertörü klasik olanlardan birazcık daha ufak (yakıt ekonomisi için) o yüzden geri kaçırma ihtimali artıyor, rölantide 1000 devirin altında (700 civarı) olduğu için aracı öne itmeye zorlayacak kadar tork iletilemiyor bu küçüklük nedeniyle. Yani sorun yok :)

Arkadaş eskiden kaçırmıyordu şimdi neden kaçırıyor diyor. Öncelikle torktan mı yoksa fren destekten mi kaçırıyor onu anlayamadık ki

ÖnderKar

Kölgelerin gücü adına!
Araç Markası
2016 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Makine şeysi - Sedan
Benim anladığım 2 saniyesi çalışmıyor arkadaşın ama arkadaş kayıp soramıyoruz. Çünkü önceden böyle değildi demiş.

Arkadaş eskiden kaçırmıyordu şimdi neden kaçırıyor diyor. Öncelikle torktan mı yoksa fren destekten mi kaçırıyor onu anlayamadık ki
Evet :cool:

Üst Alt