Otoban Sinyali (Otoban / Konfor Flaşörü) Hakkında

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Şehir dışı uzun yollarda şerit değiştirirken sinyal verdiğimiz zaman hepimizi biliyoruz ki direksiyonu çok çevirmediğimiz için sinyal kolu kendi kendine atmıyor, elle kapatıyoruz. Yeni araçlarda bu sorunu fabrika çıkışlı olarak çözmüşler sanırım ama biz nasıl başaracağız diye düşünürken böyle bir modülün mutlaka biri tarafından yapılmış olacağı aklıma geldi.

Şimdiye kadar hep "otoban sinyali" olarak duymuştum bu sistemi ama araştırırken konfor flaşörü olarak da açıklamalarda bulunulduğunu gördüm. Her ne kadar modül olarak değil röle şeklinde olsa da sanırım kolaylıkla montajını yapabilirim ya da elektrikçiye yaptırabilirim diye düşünüyorum.

Ne işe yaradığını anlattım şimdi nasıl kullanıldığından bahsedeyim. Normalde sinyal verirken sinyal kolunu tıklatırız ya, bu modülü takınca onu yapmıyoruz. Sadece sinyal kolunu döneceğimiz yöne hafif itekleyip bırakıyoruz. Modülün markasına bağlı olarak 3-4 sefer o yöne sinyal çaktıktan sonra kendisi kapanıyor.

Benim montaj şemasından anladığım kadarıyla göğüslükteki dörtlü flaşör tuşuna eklenen bir kaç kablo ile bağlanabiliyor.
Montaj şeması burada:

Untitled-1.jpg

Ürünün bağlantısı da burada:
ELO OTOBAN FLAŞÖRÜ 12V 4 ÇAKMALI

Şemada görüldüğü gibi dörtlü ikaz anahtarından eklemeler alınarak röleye uzatılacak. Burada aklıma bir şey takıldı. Bahsedildiği gibi flaşör tuşundaki renkler her araçta hep aynı mıdır? Hadi rengi geçtim yukarıda da görüldüğü gibi 49 - L - 49a - R gibi çıkışlar anahtar üzerinde yazıyor mudur? Kısaca bunlar her marka ve modelde olan standart terimler midir? Eğer aynıysa şemada gösterilen tuştan alınan toplamda 4 adet bağlantı ve 1 adet şasi bağlantısı bu montajı tamamlamamıza yetecek midir?

Elektrik işlerinden anlayan arkadaşlar şemaya bakar bakmaz hemen olayı çözecektir ve buraya kolay yolu yazacaktır diye ümit ediyorum.
Teşekkürler.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Bu flaşörü sinyal rölesi yerine montaj ediliyor diye biliyorum abi.
Yarisimde bu sorunu şu şekilde halletmiştim. hafif iteleyip o konumda bir kaç tıklayacak şekilde tutardım ben de.

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Bu flaşörü sinyal rölesi yerine montaj ediliyor diye biliyorum abi.
Yarisimde bu sorunu şu şekilde halletmiştim. hafif iteleyip o konumda bir kaç tıklayacak şekilde tutardım ben de.
Şu an ben de öyle yapıyorum da bazen direksiyonu çevirirken zor oluyor, tam o dengede tutmak. ;)
İzmir 1. Sanayi'de bayileri varmış. Hafta sonu yol gözüktü bana anlaşılan. Oradan parçayı alıp detayları paylaşırım. Zor bir işlemse de taktırırım artık.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
İlginç bir özellikmiş. Hiç haberim yoktu. Ama bana kafa karıştırıcı olur gibi geliyor. 2. Veya 3. sefer yanmasıyla kolu açık unuttuğumu zannederim kesin. Bir de arada sırada elim dokunuyor, iyice kafayı yedirtir bana. Baya bir alışma terapisi görmem lazım. :p

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
İlginç bir özellikmiş. Hiç haberim yoktu. Ama bana kafa karıştırıcı olur gibi geliyor. 2. Veya 3. sefer yanmasıyla kolu açık unuttuğumu zannederim kesin. Bir de arada sırada elim dokunuyor, iyice kafayı yedirtir bana. Baya bir alışma terapisi görmem lazım. :p
Hiç öyle bir dert olmaz emin ol, gayet rahat ve kullanışlı bir özellik bu

Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
Ben de uzun yolda iken önümde veya arkamda araç varsa bilgilendirmek için kolu tamamen indirmeyecek şekilde hafifçe aşağı/yukarıda tutuyorum.. Her seferinde kolu attırmaktan daha basit oluyor..

Ben yine de ehil bir usta olmadıkça tesisata el sürdürmem, manuel takılmaya devam ederim :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ben de uzun yolda iken önümde veya arkamda araç varsa bilgilendirmek için kolu tamamen indirmeyecek şekilde hafifçe aşağı/yukarıda tutuyorum.. Her seferinde kolu attırmaktan daha basit oluyor..

Ben yine de ehil bir usta olmadıkça tesisata el sürdürmem, manuel takılmaya devam ederim :)

Aynı şekilde kullanıyorum... :) Aklın yolu bir demek... İlk 2005 yılında fosurgende görmüştüm bu sistemi ve hoşuma gitmişti...

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
fiorinoda kullanmıştım çok dönüşlü sanayi tarzı yollardada işe yarıyor @bayraktar sen bir dene bizde sonra bakarız :D

Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
Aynı şekilde kullanıyorum... :) Aklın yolu bir demek... İlk 2005 yılında fosurgende görmüştüm bu sistemi ve hoşuma gitmişti...
Amcamda 2005 Passat vardı, oradan biliyorum abi ben de..

Tecrübe ettiğim 2009 M3'te olmaması Mazda adına "eklenmesi gereken bir özellik" olarak düşünülmenin yanında saygıdeğer kullanıcılarının basit yöntemlerle hallettiği bir donanım olarak değerlendiriyorum.. :)

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Bugün web sitelerinde yazan 1. Sanayideki bayilerine gittim. Böyle bir rölenin/modülün varlığından bile haberleri olmadığını söylediler. 3. Sanayideki en büyük elektronikçiye gittim yine o da aynı tepkiyi verdi. İş başa düştü mecbur web üzerinden aldım da montaj olayını artık nasıl yaparım bilemiyorum. :(
Gelişmelerle yine burada olacağım. ;)

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Bugün web sitelerinde yazan 1. Sanayideki bayilerine gittim. Böyle bir rölenin/modülün varlığından bile haberleri olmadığını söylediler. 3. Sanayideki en büyük elektronikçiye gittim yine o da aynı tepkiyi verdi. İş başa düştü mecbur web üzerinden aldım da montaj olayını artık nasıl yaparım bilemiyorum. :(
Başka ülkede yaşayamam :)

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan

Yav tüm röleler sigorta kutusunda. Sinyal ile ilgili röleyi alacağınla değişeceksin. Ha başka bir yere monte ediliyorsa yardımcı olmaya çalışırız elden geldiğince.

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Yav tüm röleler sigorta kutusunda. Sinyal ile ilgili röleyi alacağınla değişeceksin. Ha başka bir yere monte ediliyorsa yardımcı olmaya çalışırız elden geldiğince.
Nasıl ya, diğer röleyi sökecek miyim? Konunun ilk mesajındaki montaj şemasında öyle göstermiyor ama, mevcut röleye ek yapılıyor. Ben mi yanlış anladım? :krktm:

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Nasıl ya, diğer röleyi sökecek miyim? Konunun ilk mesajındaki montaj şemasında öyle göstermiyor ama, mevcut röleye ek yapılıyor. Ben mi yanlış anladım? :krktm:

Pardon gözden kaçmış. Valla o zaman bağlantılar nasıl yapılır bilemiyorum. :) Oto elektrikçilerin bu devre planıyla yapabilmeleri gerekir ama.

Üst Alt