Mazda 626 GE (1991-97) Orjinal İçeriden Bagaj Açma Montajı ve Bagaj Açma Kolu Üretimi

baykalbilgin

Katılımcı
Araç Markası
2011 Chevrolet Captiva
Araç Renk ve Tip
Beyaz - SUV
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Gösterge çerçevesi yapabilirseniz mükemmel olur hepimizin aracının eksiği hemen hemen

Bir zamanlar sosyal medya sitesinde bir arkadaş yapmıştı silikon kalıbından üretip siyaha boyuyordu. Ama kısa zamanda olumsuzluklar oldu diye hatırlıyorum. Ayrıca ilk üretim için talep toplarken çokça kişi alacağız deyip üretim sonrası ortada kimse yoktu. Sitem etmiyorum yanlış anlamayın, yapmak istedim. Ciddi anlamda bir maliyet hesabı da yaptım. Ama sosyal medyadaki arkadaşta bu durumu görünce yapmaktan vazgeçtim.

Yasin303

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 Ge
Araç Renk ve Tip
Bordo Sedan
Benim çerçeve kırık değil ama eski sahibi söküp takarken yapıştırmış vs kötü görünüyor ne seviyede bir maliyeti var sırf km camı için çıkma km almış birisiyim :)

baykalbilgin

Katılımcı
Araç Markası
2011 Chevrolet Captiva
Araç Renk ve Tip
Beyaz - SUV
Benim çerçeve kırık değil ama eski sahibi söküp takarken yapıştırmış vs kötü görünüyor ne seviyede bir maliyeti var sırf km camı için çıkma km almış birisiyim :)

Sağlam bir tane olsa onu tarayıp modeli çıkartabiliriz. Ama sökmeye cesaret edebilecek varsa hemen göndersin bir kaç tane deneme ürünü yaptırabiliriz

Yasin303

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 Ge
Araç Renk ve Tip
Bordo Sedan
Ben fırsatım olduğunda söküp yollayayım maliyeti ne olur ortalama yeni yapmanın değecek birşey olursa yapalım şuan maliyet hesaplayabilir miyiz @Domestos abi biliyor benim iş düzensiz 2 haftadır farları takamadım :)

baykalbilgin

Katılımcı
Araç Markası
2011 Chevrolet Captiva
Araç Renk ve Tip
Beyaz - SUV
Ben gram hesabına göre fiyat almaya çalışayım bakalım, muhtemel bir fiyat verecekler mi.

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
Adet fiyatı ile kalıp fiyatı tam anlaşılamadı sanırım ama yine hesaplansın tabi :cool:

Yasin303

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 Ge
Araç Renk ve Tip
Bordo Sedan
Ustam maliyeti ortalama nedir öğranebildik mi uygunsa söküp yollayacağım yada siyah folyo ile kaplayacağım benim çerçeve sağlam zaten

Araç Markası
1998 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Siyah Sedan
Merhabalar Mazda severler J
Bildiğiniz üzere Sedan 1997 Mazda 626 kullanmaktayım. Balon kasa olarak tabir ettiğimiz araçlarımızda 92 – 95 model sedan kasalarda içeriden bagaj açma ve benzin kapağı açma mevcut iken 96 – 97 modellerde neden olduğunu anlamadığım bir şekilde içeriden sadece benzin depo kapağı açma sistemi bırakılmış ve bagaj açma sistemi iptal edilmiştir. O kadar Sunroof ve Hava yastığı koyduk, e bagajı da kendi açıversin gari de demiş olabilirler :D:)
Alışveriş merkezine gittiğimizde, ailenizden arkadaşlarınızdan birisi bagajdan bir şey almak istediğinde, “hoo açsana bagajı, bagaj kapağına tıklamalar, veya düğmeden açamamalar” gibi şeylerde karşılaşıyorsunuz :D:koptum:;). Bu durum iyice can sıkıcı hale geldiğinden dolayı içeriden bagaj açma sistemini araştırmaya başladım. Yapmak istediğim sistemin orjinal olması ise en büyük isteğimdi.
Yaptığım araştırmalarda ve @bysmall un aracında yaptığım incelemelerde kilit ve kol tertibatının oturduğu yuvanın aynı olduğunu gördüm. Sonrasında 92 – 95 sedan çıkma iç bagaj açma kolu tertibatı, halatı ve kilit karşılığı araştırarak satın aldım. Ürünler geldi ama aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi bagaj açma kolu eksikti, bu nedenle sistemi uygun fiyata almıştım.

Ekli dosyayı görüntüle 25396

@suleyman ile kafa kafaya verdik ve bu eksik olan kolun üretimin yapma kararı aldık. Öncesinde ürünün tasarımını yapmamız gerekiyordu. Hafta sonu birgün evde Kalem kağıt ve ölçü aletlerini kullanarak öncesinde yay formlarının el ile çizimlerini yaptım. Ölçüler çıkartarak Bilgisayar ortamında önce 2 boyutlu olarak sonrasında ise 3 boyut olarak tasarımını yaptım.

Ekli dosyayı görüntüle 25397

Ürün tasarımını tamamladıktan sonra @suleyman a modelin yapılabilirliğini kontrol ettirdim. Sağolsun her zaman desteğini veriyor. Önce kendi çalıştığım işletmede yaptırmayı düşünsem de @suleyman ı Mazda yedek parçası üretmekten mahrum edemezdim ;).. Çalıştığı firmanın sahibinden izin isteyip kolun üretimini tamamladık. Ürün makina da işleniyor ama ben yerimde duramıyorum. Nasıl bir heyecandır :D:cool:
Üretim kısmından bir kaç kare..

Ekli dosyayı görüntüle 25398

Üretim işlemleri tamamlandıktan sonra böyle krem renkte kalmasın, kelebek misali sırıtmasın diyerekten önce ürünü tesviye edip sonrasında ise Siyah Mat boya ile boyadım. Hem aldığım kol tertibatı paslı olduğu için öncesinde zımpara ile temizledim. Perçinlenmiş kısmı kapatıp kalan kısmını da boyadım.

Ekli dosyayı görüntüle 25399

Bu işlemler tamamlandıktan sonra ise sıra montaj aşamasına geldi. Öncesinde sürücü tarafı ön ve arka kapı çerçevelerindeki plastikleri ve orta direkte bulunan plastikleri söküyoruz.

Ekli dosyayı görüntüle 25400

Ardından bagaj açma kolu çevresindeki plastik korumayı üstteki civatasını sökerek çıkarıyoruz. Koruma kapağını çıkardıktan sonra metal kol sistemini tutan 2 adet civatayı da çıkarınca sistemi sökmüş oluyoruz.

Ekli dosyayı görüntüle 25401

Benzin deposu halatı sisteme bağlı olduğu için, telin uç kısmındaki bakladan kolu kurtarıp tamamen kol sistemini sökmüş oluyoruz.

Ekli dosyayı görüntüle 25403

Yeni aldığımız bagaj halatını, depo açma halatının yanından geçirmeye başlıyoruz. Zaten bagaj halatının geçeceği kanal ve klipslerde mevcut bulunmaktadır. Kapı çerçevesi kenarından uygun kanallardan bagaja kadar halatı getiriyoruz.

Ekli dosyayı görüntüle 25404

Bagaj içerisinde de halat klips ve geçeceği delikler mevcuttur.
Ekli dosyayı görüntüle 25405

Bagaj açma halatının montajını tamamladıktan sonra bagaj kilidi karşılığının değişimini yaparak bu kısımla ilgili işlemlerimizi tamamlıyoruz.

Ekli dosyayı görüntüle 25407 Ekli dosyayı görüntüle 25406

Bu işlemler bittikten sonra içeriden bagaj açma koluna halat ucundaki baklaları takıp kolların ve üzerindeki koruma kapağının montajını yapıyoruz. Son görsel ise aşağıdaki gibidir.

Ekli dosyayı görüntüle 25408

Tek eksiğimiz ise, Bagaj açma kolu üzerindeki bagaj açma işaretimizdir. Onunla ilgili de serigrafi işleriyle uğraşan arkadaşlarımızdan destek isteyeceğiz.

Sistemin çalıştığı ile ilgili küçük bir video da hazırladım umarım faydalı bir paylaşım olmuştur.

Böylelikle araç orjinalliğini ve görselini bozacak şeylere müracaat etmeden içeriden bagaj açma tertibatının montajını yapmış olduk. Emeklerinden ve yardımlarından dolayı @bysmall, @suleyman ve patronu Ekrem Bey'e sonsuz teşekkürler :cool::D...
hocam merhaba. tasarımı atma şansınız varmı? 3d tasarımını

Üst Alt