Mazda 3 BK (2003-09) Ön Konsoldan Gelen Ses

ReDD

Sessiz
Araç Markası
2009 - Mazda 3 Sport
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
Merhaba arkadaşlar,
2009 model BK kasa Mazda 3 sahibiyim. Aracımı yaklaşık iki ay önce aldım çok memnunum lakin arabanın göğüs kısmından "zııırrrrrrrrrrrr" (tarifi biraz zor ama :) ) diye bir ses geliyor nereden olduğunu bir türlü çözemedim. Göğüsü komple dinlediğimde müzikçaların sol üstü ile gösterge kadranının olduğu yer arasında yoğunlaşıyor.

Ses ile ilgili dikkatimi çeken durum, hareket halindeyken direksiyonu biraz çevirdiğimde ses azalıyor, direksiyonu topladığımda tekrar çoğalıyor.
Durduğum yerde direksiyonu çevirirsem seste azalma olmuyor zırrrr başımın etini yiyor. Videoya çekmeye çalıştım fakat ses tam olarak belli olmadığından yüklemedim.

Sizce bu durum nedir acaba, başına gelen veya fikir yürütüp yardımcı olabilicek varmıdır.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Sağ dizinize denk gelen yerde minik havalandırma gibi bir şey göreceksiniz içinde fan var oraya yoğunlaşın eğer oradan geliyorsa o kısmı söküp fanı temizleyip yağlamak işi çözecektir. Fan havalandırma sistemi ile ilgili içerideki sıcaklığı ölçüyordu sanırım.

ReDD

Sessiz
Araç Markası
2009 - Mazda 3 Sport
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Sağ dizinize denk gelen yerde minik havalandırma gibi bir şey göreceksiniz içinde fan var oraya yoğunlaşın eğer oradan geliyorsa o kısmı söküp fanı temizleyip yağlamak işi çözecektir. Fan havalandırma sistemi ile ilgili içerideki sıcaklığı ölçüyordu sanırım.

Havalandırma yerini gözümde canlandırdığımda, benim tarif ettiğim yerin biraz aşağısında kalıyor. Dediğiniz gibi orası olabilir aslında, dinleyeceğim öğlen. Umarım oradandır, sanki basitçe sökülecek gibi düşünüyorum. Olmazsa yardımlarınızı isteyeceğim sizler içinde uygun olursa.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Havalandırma yerini gözümde canlandırdığımda, benim tarif ettiğim yerin biraz aşağısında kalıyor. Dediğiniz gibi orası olabilir aslında, dinleyeceğim öğlen. Umarım oradandır, sanki basitçe sökülecek gibi düşünüyorum. Olmazsa yardımlarınızı isteyeceğim sizler içinde uygun olursa.
Kontak Açıldığında Gelen Fan Sesi !!

Biz onu da düşündük... :)

ReDD

Sessiz
Araç Markası
2009 - Mazda 3 Sport
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan

Veli hocam düşünmekle çok iyi yapmışsınız, çünkü bu zıırrr sesi başımın etini yemeye başlamıştı. Çok faydalı olacak bu bilgi benim için,
Az önce arabaya gidip sesi dinledim ve kesinlikle belirttiğiniz yerden geliyor. Sizin gönderdiğiniz linkte BL kasa ve sökülemediğinden bahsetmiş arkadaşlar, tam umutsuzluğa kapılacakken hakan24 son sayfada BK kasa için sökmüş ve paylaşmış. En kısa zamanda sökmeyi deneyeceğim.
@Domestos ve @Oğuzhan yardımlarınızdan dolayı çok teşekkür ederim.

ReDD

Sessiz
Araç Markası
2009 - Mazda 3 Sport
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
Dayanamadım hemen gidip söktüm. Alkol ile güzelce temizledim, fanı çıkardım mil kısmına biraz gres sürdüm. Vidalandığı yer demir-saç tarzında bir yer olduğu için sesi biraz olsun absorbe etmesi için bağlantı arasına kestiğim süngerleri sıkıştırarak vidaları sıktım.

Sonuç; Şimdilik hiç ses kalmadı diyebilirim. ama ileri ki günlerde bu sessizlik devam edecekmi göreceğiz bakalım.
Tekrardan bilgi ve paylaşımınız için teşekkür ediyorum. Çok sağolun.

1.jpg 2.jpg 3.jpg 4.jpg 5.jpg 6.jpg

Son düzenleme:

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Dayanamadım hemen gidip söktüm. Alkol ile güzelce temizledim, fanı çıkardım mil kısmına biraz gres sürdüm. Vidalandığı yer demir-saç tarzında bir yer olduğu için sesi biraz olsun absorbe etmesi için bağlantı arasına kestiğim süngerleri sıkıştırarak vidaları sıktım.

Sonuç; Şimdilik hiç ses kalmadı diyebilirim. ama ileri ki günlerde bu sessizlik devam edecekmi göreceğiz bakalım.

Ekli dosyayı görüntüle 38324 Ekli dosyayı görüntüle 38325 Ekli dosyayı görüntüle 38326 Ekli dosyayı görüntüle 38327 Ekli dosyayı görüntüle 38328 Ekli dosyayı görüntüle 38329
Fanın belli bir saat çalışma ömrü var. Mil zamana aşınıyor boşluk yapınca ses yapmaya başlıyor. Kesin çözüm değişmesi aklınızda olsun.

ReDD

Sessiz
Araç Markası
2009 - Mazda 3 Sport
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
Fanın belli bir saat çalışma ömrü var. Mil zamana aşınıyor boşluk yapınca ses yapmaya başlıyor. Kesin çözüm değişmesi aklınızda olsun.

Evet aradan 3-4 gün geçti ve eskisi kadar çok olmasada tekrar ses yapmaya başladı. Demek ki sizin dediğiniz gibi bu temizlik geçerli bir çözüm değil. Zamanla eski sesine dönecek gibi.
Bu parçanın kodu falan varmı acaba, servis haricinde temin etme imkanı varsa ve çok pahalı değilse alınabilinir aslında.

ÖnderKar

Kölgelerin gücü adına!
Araç Markası
2016 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Makine şeysi - Sedan
Ses milin mil yatağına sürtünmesiyle mi yoksa aşınmış mil yatağı sebebiyle tamamı titreşen parçanın etrafına sürtünmesiyle mi oluşuyor buna bakmak lazım. Parça tedarik edilemiyorsa tabi.

Serkanm3

Sessiz
Araç Markası
Mazda3
Araç Renk ve Tip
Gri sedan

Ekli dosyayı görüntüle 38324 Ekli dosyayı görüntüle 38325 Ekli dosyayı görüntüle 38326 Ekli dosyayı görüntüle 38327 Ekli dosyayı görüntüle 38328 Ekli dosyayı görüntüle 38329
Bu parçanın tam adı nedir
Mesaj otomatik birleştirildi:

Birde üstündeki plastik olan kısım nasıl çıkıyor paylaşırsanız sevinirim

Üst Alt