Mazda 323 BG (1989-94) Ön Camın Sesli ve Ağır Çalışması Tam Kapanmama Sorunu

dawneditsss

Sessiz
Araç Markası
1993-Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Beyaz-Sedan
Arkadaşlar 323 sedan 93 model mazdada sol ön cam hem ağır iniyor yukarı çıkarken de tak tak vurma yapıyor tam kapanmıyor bi 2-3 cm boş kalıyor direk vurmaya geçiyor ekteki gibi sizce çözümü nedir?
Video: cam

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bütün kapıların Cam fitillerini temizle öncelikle. Cam motırundaki dişli sıyırmış atlama yapıyor, ses ve tam kapanmama nedeni dişli muhtemelen.

ecni82

Sessiz
Araç Markası
Mazda 323 1.6 HB
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - HB
Şöyle konuyu bir hortlatayım ben de belki hem bana hem birilerine bir çare bulunur.

Benim camlar da aynı şekilde hatta videodaki cam çok hızlı inip kalkıyor benimkilere göre. Camların hepsi çok yavaş iniyor, biri hariç diğer üçü el desteği olmadan asla kalkmıyor. Kalkan bir cam da aşırı yavaş kalkıyor. Gelen akım 12V olarak ölçüldü. Sağ ön camı söktüm bütün mekanizmayı temizleyip gresleyip kapattım sorun yine aynı.

Acaba motoru mu değiştirsem diyorum sadece motoru bulmak zor. Sorunu bulamadım. Usta komple set değişecek dedi 7 bin lira masraf çıkardı. Parçalar sağlam ama camlar aşırı yavaş.

Bir de aynı anda iki kişi cam açmaya çalıştığı zaman ekstra yavaşlıyor Var mı önerisi tavsiyesi olan? İyi forumlar.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Şöyle konuyu bir hortlatayım ben de belki hem bana hem birilerine bir çare bulunur.

Benim camlar da aynı şekilde hatta videodaki cam çok hızlı inip kalkıyor benimkilere göre. Camların hepsi çok yavaş iniyor, biri hariç diğer üçü el desteği olmadan asla kalkmıyor. Kalkan bir cam da aşırı yavaş kalkıyor. Gelen akım 12V olarak ölçüldü. Sağ ön camı söktüm bütün mekanizmayı temizleyip gresleyip kapattım sorun yine aynı.

Acaba motoru mu değiştirsem diyorum sadece motoru bulmak zor. Sorunu bulamadım. Usta komple set değişecek dedi 7 bin lira masraf çıkardı. Parçalar sağlam ama camlar aşırı yavaş.

Bir de aynı anda iki kişi cam açmaya çalıştığı zaman ekstra yavaşlıyor Var mı önerisi tavsiyesi olan? İyi forumlar.
-Siz akımı değil voltajı ölçmüşsünüz, akım amper ile ölçülür, onuda yük altında ölçmek lazım.
-Yapabileceğiniz en pratik şey, çok ince olmayan bir kablo ile aküden direk motora güç verip sonuca bakmak, eğer cam hızlı inip kalkıyorsa motora gelen tesisatta bir yerlerde kayıp vardır. Tesisatı inceleyin. (Özellikle kapı arasındaki tesisat soketinde oksitlenme olabilir)
-Aküden elektrik vermenize rağmen sonuç aynı ise motorların ömrü dolmuştur, belki bobinaj işi yapanlar elden geçirebilir.
-Bu arada aküden 12v vermeden önce motorun orijinal tesisat ile bağlantısını kesin, kısa devre vs olmasın.
-Birde motorların üzerinde marka-parca no vs varsa oradan da ilerleyebilirsiniz.

Son düzenleme:

ecni82

Sessiz
Araç Markası
Mazda 323 1.6 HB
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - HB
Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Aküden güç alıp ölçmek çok mantıklı. Bunu deneyip sonucu yazacağım.
Bu süre zarfında aracı sanayiye götürdüm. Elektrikçi bunun çok işi var diyerek bakmadı Ben de orada beklerken kapıdan karosere giden kablo yığınını söktüm ve siyah bir kablonun boşta olduğunu gördüm. Kabloyu yerine taktığımda Sol ön camın daha iyi inip kalktığını gördüm. Ama diğerleri hala aynı. Araç eski olduğu için ustalar yanaşmak istemiyor. Bir yığın elektrik arızası var ve bulunduğum yer itibariyle usta bulmakta güçlük de çekiyorum. Forumda çözümlerini de bulamıyorum.

-Aydınlatmayı açtığımda otomatik açılan farların bir süre sonra kendi kendine kapanması,
-Aynı anda cam açılmaya başlandığında camların birbirlerini etkilemesi ve yavaş açılması,
-Gaza bastığımda tamamen sönen ve gazı bıraktığımda (rolentide) yavaş yavaş belirmeye başlayan sağda dikey sıralı dört ikaz lambası,
-Marşa bastığımda art arda gelen tık sesi ve marş basmaması gibi.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Aküden güç alıp ölçmek çok mantıklı. Bunu deneyip sonucu yazacağım.
Bu süre zarfında aracı sanayiye götürdüm. Elektrikçi bunun çok işi var diyerek bakmadı Ben de orada beklerken kapıdan karosere giden kablo yığınını söktüm ve siyah bir kablonun boşta olduğunu gördüm. Kabloyu yerine taktığımda Sol ön camın daha iyi inip kalktığını gördüm. Ama diğerleri hala aynı. Araç eski olduğu için ustalar yanaşmak istemiyor. Bir yığın elektrik arızası var ve bulunduğum yer itibariyle usta bulmakta güçlük de çekiyorum. Forumda çözümlerini de bulamıyorum.

-Aydınlatmayı açtığımda otomatik açılan farların bir süre sonra kendi kendine kapanması,
-Aynı anda cam açılmaya başlandığında camların birbirlerini etkilemesi ve yavaş açılması,
-Gaza bastığımda tamamen sönen ve gazı bıraktığımda (rolentide) yavaş yavaş belirmeye başlayan sağda dikey sıralı dört ikaz lambası,
-Marşa bastığımda art arda gelen tık sesi ve marş basmaması gibi.
Bunun çok işi var diyerek araca bakmamak ustalığa/esnaflığa ters zaten... Böyle insanlara paranın nasip olmadığı daha iyi bence.

Akü sağlam mı?
Şarj oluyor mu?
Marş motoru elden geçmeli.

ecni82

Sessiz
Araç Markası
Mazda 323 1.6 HB
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - HB
Bunun çok işi var diyerek araca bakmamak ustalığa/esnaflığa ters zaten... Böyle insanlara paranın nasip olmadığı daha iyi bence.

Akü sağlam mı?
Şarj oluyor mu?
Marş motoru elden geçmeli.
Araç yaklaşık 6 aydır bende. Akü ile ilgili hiçbir problem yaşamadım. Şarj olmasaydı illaki marş almazdı bir yerlerde bırakırdı beni ama öyle bir durum da yaşamadım hiç. Multimetre ile ölçebilirsem aküyü kendim ölçerim. Ama sanayiye bir daha girmek istemiyorum ne zaman gitsem işin ehline denk gelmediğim için sinir küpü olarak geri dönüyorum

İlk iş akü ve alternatörü kontrol ettirmek doğru mu anladım?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Araç yaklaşık 6 aydır bende. Akü ile ilgili hiçbir problem yaşamadım. Şarj olmasaydı illaki marş almazdı bir yerlerde bırakırdı beni ama öyle bir durum da yaşamadım hiç. Multimetre ile ölçebilirsem aküyü kendim ölçerim. Ama sanayiye bir daha girmek istemiyorum ne zaman gitsem işin ehline denk gelmediğim için sinir küpü olarak geri dönüyorum

İlk iş akü ve alternatörü kontrol ettirmek doğru mu anladım?
Yeterli gücü veremiyor diye düşündüğüm için Akü dedim.

Üst Alt