OGS Kaldırılarak HGS ile Birleştirildi

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Karayolları Genel Müdürlüğü, otoyol ve köprü geçişlerinde OGS'nin kaldırıldığını duyurdu. Geçiş ücretleri HGS üzerinden tahsil edilecek. OGS cihazları banka tarafından ücretsiz olarak HGS etiketine dönüştürülecek. Uygulama 31 Mart'ta başlayacak.

Ücret toplama sistemlerinde OGS ve HGS olmak üzere iki sistemin olması, otoyol kullanıcıları yönünden gişelerden geçişlerde karışıklıklara neden olmaktadır.

İş yükünün azaltılması ve verimliliğin artırılarak vatandaşlarımıza daha iyi hizmet verebilmek adına 31 Mart 2022 tarihinden itibaren Otomatik Geçiş Sistemi (OGS) kaldırılarak otoyol ve köprü geçiş ücretlerinin Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) üzerinden tahsilatına devam edilecektir. OGS abonesi araç sahiplerinin mağduriyet yaşamamaları için gerekli tüm önlemler alınacak olup, OGS etiketi olan araç sahiplerine OGS cihazının alındığı banka tarafından ücretsiz olarak HGS etiketi verilecek ve hesapları HGS hesaplarına dönüştürülecektir.

Kaynak

Rcm

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Impressive AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Hatcback
Geç kalınmış bir hamle. İkisi arasında hiç bir fark yoktu zaten.

hagakure

Aktif
Araç Markası
2004 Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Şampanya-Sedan
Şöyle bir sakıncası var , ogs ile geçiş yaparken bip sesi ile biplendigimizi anlıyorduk , hgs lerde zaman zaman okumama sorunu ne olacak ; hani ses seda yok biplendik mi biplenmedik mi benim için büyük sorun. Her geçiş sonrası ilk dinlenme tesisinde durup kontrol edeyim desem yok kahve aldım yok atıştırmalık aldim ooo bir sürü masraf 1:cool::cool:

Rcm

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Impressive AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Hatcback
Şöyle bir sakıncası var , ogs ile geçiş yaparken bip sesi ile biplendigimizi anlıyorduk , hgs lerde zaman zaman okumama sorunu ne olacak ; hani ses seda yok biplendik mi biplenmedik mi benim için büyük sorun. Her geçiş sonrası ilk dinlenme tesisinde durup kontrol edeyim desem yok kahve aldım yok atıştırmalık aldim ooo bir sürü masraf 1:cool::cool:
Kontrol etmene gerek yok abi ceza yazmadan önce hgs var mı diye sistem kontrol eder bakiye varsa da ordan düşer o açıdan hiç bakma bile. Yeterli bakiyen olsun yeter :D

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Abi, her şekilde de bipliyorlar dert etmeyesin... :koptum:

* * *
Kontrol etmene gerek yok abi ceza yazmadan önce hgs var mı diye sistem kontrol eder bakiye varsa da ordan düşer o açıdan hiç bakma bile bakiyen olsun :D

Tam da bunları yazacaktım. Ellerine sağlık Rasim. Telefon klavyesi ile Yazma Zahmetinden kurtardın beni ama senin kadar da yine yazmış oldum. :koptum:

Neyse devam edem bari.
Sistem plakayı okuyor, ruhsat sahibinin tc numarası ile para kaynaklarını (banka ptt vs) tarıyor bulduğu hesaptan geçiş tutarını emcüklüyor.

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
Hgs'yi ptt'den almayın. Bankadan alın ve otomatik ödemeye bağlayın. Ben Teb bankasından alıyorum, ister kredi kartına ister hesaba bağlıyorsunuz. Limitleri tanımıyorsunuz otomatik yükleniyor. Mesela benim bakiye 50 liraya indiği an 200 tl yükleme yapıyor. Kredi kartı müsait olmazsa hesaptan alıyor.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Hgs'yi ptt'den almayın. Bankadan alın ve otomatik ödemeye bağlayın. Ben Teb bankasından alıyorum, ister kredi kartına ister hesaba bağlıyorsunuz. Limitleri tanımıyorsunuz otomatik yükleniyor. Mesela benim bakiye 50 liraya indiği an 200 tl yükleme yapıyor. Kredi kartı müsait olmazsa hesaptan alıyor.
Cumartesi ptt açıkmı

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Benim ziraat bankası'nda ogs var onu iptal ettirip vakıfbank'tan yeni hgs hesabı açma düşüncem var (mümkünse tabi) değilse otomatik olarak ogs hesabı hgs'ye dönüşecek zaten. Bi hgs için ziraati kullanmak istemiyorum.

Cumartesi ptt açıkmı
Acele etme, uygulama 31 martta başlıyacak(mış)

Güven

Katılımcı
Araç Markası
2020 - Toyota Corolla
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Dönüşümde otomatik olacak diyor ama HGS etiketini acaba kendimiz mi gidip almamız gerekiyor yoksa posta ile mi gönderecekler?

Bilgisi olan var mı?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Dönüşümde otomatik olacak diyor ama HGS etiketini acaba kendimiz mi gidip almamız gerekiyor yoksa posta ile mi gönderecekler?

Bilgisi olan var mı?
Şu anki uygulanan sistemde; Etiket, kart, cihaz gibi enstrümanların (havalı olsun diye enstrüman yazdım) :krnz: herhangi bir önemi, işlevi yok.

Geçilen gişede, plaka okunuyor ve plakayı sistem ait olduğu ruhsat sahibinin tc'si ile banka veya ptt sistemini tarıyor tanımlı ve bakiyesi olan hesabı bulunca oradan çekim yapıyor.

Hesap veya bakiye yoksa da 15 gün içinde hesap açtırılıp, bakiye yüklenirse de oradan ödeniyor.

* * *

Benim OGS cihazına tanımlı olduğu plaka üç önce sahip olduğum Mazda 626'nın plakası tanımlı kalmış, Geçen yıl İstanbul seferinin birinde İzmir gişelerinde dönüşte de Çayırova'da Ogs okunamadı herhalde ki birinde kaçak geçiş uyarısı verdi, diğerinde ise şimdiki plakanın önceki sahibinden çekmiş parayı... Aracı alırken eft yaptığım hesabı bulup gönderdim... Diğer tutar da plakayı ogs hesabı/cihaz ile eleştirince üç dört gün sonra hesaptan düştü.

Bunları; karayolları ve banka ziyaretlerim sonucu öğrenerek düzelttirdim.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Karayolları Genel Müdürlüğü, artık kullanılmayacak olan Otomatik Geçiş Sistemi (OGS) kullanıcılarının, 31 Mart'ta otoyol ve köprülerde başlayacak Hızlı Geçiş Sistemi'nin (HGS) etiketini ücretsiz almak için takip etmesi gereken adımları paylaştı.

"OGS cihazının alındığı bankaya 31 Mart'tan önce başvuru yapılacaktır. İptal edilen OGS'nin yerine HGS hesabı açılması gerekmektedir. Tüm geçişlerin ücretleri HGS hesabından tahsil edilecektir. OGS cihazının iptalinden önce yapılan ve henüz tahsil edilmeyen geçiş ücreti, kapatılacak OGS hesabındaki bakiyeden tahsil edilecektir. İşlemden sonra OGS hesabında halen para bulunuyor ise ilgilinin banka hesabında ya da kredi kartına iade edilecektir. OGS ile yapılan geçişlerin ücretlerinin karşılanmaması durumunda kullanılmak üzere güvence kapsamında alınmış tutarlar banka hesabında ya da kredi kartlarına iade edilecek. İade işlemleri, cihazın iptal tarihinden itibaren 30 gün içinde müşterilerin banka hesaplarına ya da kredi kartlarına yapılacaktır. OGS cihazını HGS etiketi ile değiştirenlerin işlem yapmalarına gerek bulunmayacaktır. 31 Mart'a kadar kapatılmış tüm OGS cihazları bu tarihten sonra iptal edilecektir."

hagakure

Aktif
Araç Markası
2004 Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Şampanya-Sedan
Ne karışık işlere bulaştık , şimdi ben az önce iş bankasından hgs hesabı oluşturdum her şey tamam o kağıt parçası gelecek. Ogs cihazını ise daha teslim edip iptal etmedik, ogs eşimin kredi kartına tanımlı.
Şimdi bu hgs aktif mi yoksa ogs iptalinden sonra mı aktif olacak ??

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
Ne karışık işlere bulaştık , şimdi ben az önce iş bankasından hgs hesabı oluşturdum her şey tamam o kağıt parçası gelecek. Ogs cihazını ise daha teslim edip iptal etmedik, ogs eşimin kredi kartına tanımlı.
Şimdi bu hgs aktif mi yoksa ogs iptalinden sonra mı aktif olacak ??

Değişim menüsünden değilse tamamen yeni bir hesap olacak :)

hagakure

Aktif
Araç Markası
2004 Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Şampanya-Sedan
Değişim menüsü gibi bir şey görmedik ve aslında uğraşmak da istemedik , sanırım bu yeni hesap oluyor.

Üst Alt