OBD Cihazları Fikir Alışverişi

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
odb geldi ebubekirde geldi ama win 7 tanimadi cd ile tanitmayada sarj yetmedi.
ebubekir kendi laptopuna takmis tanimis direk artik hafta sonu yapacaz biseylerde ben hs ms olayini anlamadim odb uzerindeki swich ne tarafda olacak?

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
odb geldi ebubekirde geldi ama win 7 tanimadi cd ile tanitmayada sarj yetmedi.
ebubekir kendi laptopuna takmis tanimis direk artik hafta sonu yapacaz biseylerde ben hs ms olayini anlamadim odb uzerindeki swich ne tarafda olacak?

ms can de olması gerekiyor Kadir. Senin de yorumlarını bekliyoruz. Duruma göre ben de alırım.

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Hs ve ms ecular arasında geçiş için gerekli switch.
Hangi ecu ile işlem yapacak iseniz ona göre hs/ms seçimini yapmanız gerekiyor. Program sizi uyarıyor zaten. Programlama ve servis protokolü için Hs konumunda olması gerekiyor. Klima paneli ve çoklu bilgi ekranı ile ilgili okuma yaparken ms konumunda olmalı. Ki bu eculardan sadece var ise arıza kaydını okuma ve silme işlemi yapılyor. Yani ms konumu ile ilgili pek işiniz yok esasında.

Servis ayarları menüsü ve programlama menüsü için hs konumunda olmalı, eğer ms konumunda kalırsa switch bağlantı sağlanamaz. Diğer tarafa alıp tekrar deneyin.

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
İlk uğraşan acaba motor yağı sıcaklığını görebiliyor mu bu aletle söyleyebilir mi? :)

Okuma menüsünde görülebiliyor.
Emme hava sıcaklığı, dış sıcaklık, motor yük durumu, egr valf konumu ve yüzdesi, dpf fark basıncı vs.. Aklınıza gelen gelmeyen bir sürü değer okunabiliyor.
Okumak istediğiniz değerin hangi ecudan kontrol edildiğini bilip o ecuda değer okumalarda aramanız lazım.
Mesela araç kabin içi sıcaklığını motor ecusundan okuyamazsınız.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Usulen uyarımızı da yapalım... :) Konu fazlasıyla teknik çünkü...

Burada paylaşılan ve yapılan işlemler neticesinde meydana gelebilecek olumsuzluklardan Mazda Garaj ve paylaşımı yapanlar sorumlu tutulamaz.

:)

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Usulen uyarımızı da yapalım... :) Konu fazlasıyla teknik çünkü...

Burada paylaşılan ve yapılan işlemler neticesinde meydana gelebilecek olumsuzluklardan Mazda Garaj ve paylaşımı yapanlar sorumlu tutulamaz.

:)

Kesinlikle, değindiğiniz iyi oldu...
Bazı menülerde (hırsızlık alarmı, anahtar unutma, kapı kilidi gibi) çalışmayan fonksiyonlarda değişiklik yapıldığında göstergeler işlem sırasında selamlama yapar gibi sona gidip geliyor, bazen Abs/Tcs arıza ışığı yanıyor. Programlama menüsü işlemi sonrası arıza kaydı okuma ve silme işlemi yapmak gerekiyor.

Bir diğer konu;
Özellikle servis/tamir menüsünde gereksiz işlemleri denemek için yapılmamasını öneriyorum. Bu işe başlarken DPF ile buralara geldiğini söylemiştim. DPF rejenerasyon fonksiyonu kullanımı tamam sorun yok, ama aynı menü içerisinde enjektör öğrenilmiş değerleri resetleme, yakıtta su uyarısı resetleme, enjektör kodu programlaması, DPF öğrenilmiş değerler sıfırlama gibi ayarlar var.
Bu işlemleri yalnızca ilgili donanımda gerçekten bir tamir, revize ve değişiklik yapıldığında kullanın.
Örneğin; DPF öğrenilmiş değerleri sıfırlamayı seçerseniz, dpfnin içindeki doluluk oranı %40 iken, bunu sıfırladığınızda artık %40 noktasını Sıfır olarak kabul edecek, ve uyarı seviyesi %70 e gelse bile %30 olarak göreceği için uyarı ışığını yaktığında çok geç olabilir. DPF fark basıncını ölçen sensör değerleri de bu menü ile resetlenebilir, bu durumda bu sonuçlar doğabilir. (Bu en kötü duruma örnek)

Daha masumane bir işlem yakıt sistemi öğrenilen değerleri sıfırladığınızda, araç yeniden yakıt enjeksiyon süreleri ve miktarını öğrenme moduna girecek, bu dönemde daha kendini garantiye alacak şekilde yakıt sarfiyatı yapacak, en iyi durumda öğrenim süresi bitene kadar fazla yakıt yakacaksınız.

Felaket tellalı gibi örneklemeler verdim ama aracın tüm donanımını ve sensörlerini kontrol eden Eculara erişim ve yanlış işlemlerde sıkıntı olma ihtimali her zaman vardır.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Ben de dün gaza gelip istemeyerekten de olsa (fiyatından ötürü) ELS27 aldım. Uzun süreli kullanacağım için elm den daha fazla kapasiteye sahip els27 de karar kıldım.

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Ben de dün gaza gelip istemeyerekten de olsa (fiyatından ötürü) ELS27 aldım. Uzun süreli kullanacağım için elm den daha fazla kapasiteye sahip els27 de karar kıldım.

Ekstra neler var gelince haberdar et bizi de, merak ettim. İçerisindeki Aynı firmanın (FTDI) çipi var gördüğüm kadarıyla. Forscan da aynı işlevlerde kullanılıyor gibi görünüyor ama ekstra işlev de olabilir.
Şu otomatik kapı işini çözemedik gitti. Belki onla bir iki ilave daha iş çıkarırız :)

karsilama isigi nerde? dun aksam ebubekir baglanmis araba ama bulamamis? @ibrasoft

Menü olarak söyledim önceki mesajda ama Ebubekir aradı, lisans almamışsınız.
Forscan.org da foruma üye olup, 2 aylık deneme lisansı almanız gerekiyor. Yoksa o menü aktifleşmiyor yani giremiyorsunuz. 2 ayda bir bittikçe 2 aylık lisans alabilirsiniz. Yüklediğiniz bilgisayarda programı açıp, lisans bölümündeki kodu sitedeki yere yazıyorsunuz size bir reg dosyası veriyor, programa onu girince lisansınız aktifleşiyor.

Moderatörün son düzenlenenleri:

demirhan

Katılımcı
Araç Markası
2012 İmp.Mazda 3 D
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan

Buna herhangi bir modifikasyona gerek var mı yoksa direk tsk çalıştır mı? Bi de nerden aldın link atar mısın Mutlu?

Hs ve ms ecular arasında geçiş için gerekli switch.
Hangi ecu ile işlem yapacak iseniz ona göre hs/ms seçimini yapmanız gerekiyor. Program sizi uyarıyor zaten. Programlama ve servis protokolü için Hs konumunda olması gerekiyor. Klima paneli ve çoklu bilgi ekranı ile ilgili okuma yaparken ms konumunda olmalı. Ki bu eculardan sadece var ise arıza kaydını okuma ve silme işlemi yapılyor. Yani ms konumu ile ilgili pek işiniz yok esasında.

Servis ayarları menüsü ve programlama menüsü için hs konumunda olmalı, eğer ms konumunda kalırsa switch bağlantı sağlanamaz. Diğer tarafa alıp tekrar deneyin.

Hs/ms switchini biz mi modifiye ederek yapıyoruz yoksa yapılı mı geliyor?

Moderatörün son düzenlenenleri:

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Elm327 kablolu obd cihazlarda modifiye gerekiyor. Yoksa iletişim kuramıyor.

Aldığım els27 ise uyumlu forscan ile 35 dolar. Aliexpresste en fazla kullanıcı yorumu almış ilk 5 üründen birini aldım. Diğerleri 40 dolar gibiydi

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan

Aldığım els27 ise uyumlu forscan ile 35 dolar. Aliexpresste en fazla kullanıcı yorumu almış ilk 5 üründen birini aldım. Diğerleri 40 dolar gibiydi

Aldığınız ürüne göre değişir. Swichi olmayan ürün alırsanız da HS/MS Switch ilavesi zor değil, yapılışını DPF konusunda anlatmıştım.
MS fonksiyonu bizim araçlarda çok fazla bir fonksiyon kazandırmıyor. Bağlantı kurulmuyor demeyelim. MS modu ile iletişim sağlayan MID çoklu bilgi ekranı ve klima kontrol ünitesine erişim sağlamıyor. Ki bu Ecularda arıza kaydı varsa silme dışında bir fonksiyon zaten yok. HS modu ile programın erişimi olan işlemlerin %95 ini yaparsınız.

demirhan

Katılımcı
Araç Markası
2012 İmp.Mazda 3 D
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan

Mutlu seninkinin gelmesini bekleyelim o zaman sıkınttısız çalışırsa ben de aynı satıcıdan alayım. Diğerlerini modifiye etme olayını ben pek beceremem :)

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Mutlu seninkinin gelmesini bekleyelim o zaman sıkınttısız çalışırsa ben de aynı satıcıdan alayım. Diğerlerini modifiye etme olayını ben pek beceremem :)

O olaya ben de cesaret edemem zaten abi.

Aldığım ürün.

Tahmini Teslimat Zamanı

Els27 olduğundan ms-hs can seçme gereği yok, otomatik seçiyor sanırım.

demirhan

Katılımcı
Araç Markası
2012 İmp.Mazda 3 D
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Mutlu forscan forumunda els27 nin çakmasını aliexpress yapmış ve satıyorlar diye yazmışlar. Sakın almayın felan diyorlar.

Gelsin bakalım olmadı geri gönderirim, para iadesi alırım. Yorumlarda iyi çalışıyor diye gözüküyor.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
@mutlu bunun elmden farki ney?

Üst Alt