OBD Cihazları Fikir Alışverişi

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Hocam tebrikler vallahi. Güzel işler başarıyorsunuz. Birazcık araştırdım da, Forscan'ın özelliklerini limitleyen Elm327 imiş. Siz modifiye edilmiş Elm327 ile hangi özellikleri görebiliyorsunuz? Ayrı bir konu açıp paylaşsanız harika olur. Merak etmemin sebebi, EL27 diye bir cihaz daha geniş kapsaması bulunuyormuş. Aradaki farka değer mi acaba onu merak ettim.

Doğru söylüyorsunuz aslında.
Bu işe DPF filtresini temizleme olayıyla başladım, olay başka noktalara geldi. Kablo ile ilgili ayrıca bir konu açıp detaylandırmak gerekiyor sanırım. DPF konusu içerisinde kaldı kablonun neye göre seçileceği ve dikkat edilecek noktalar. Forscanı limitleyen değil de desteklemeyen kablolar çok piyasada. Forscan bir kaç chip dışındaki ELM327 kablolarıyla çalışmıyor. O kablolardan da var elimde bir tane. Torque yazılımıyla arıza ışığı okuma ve söndürme yapıyor sadece. Yani özellik kısıtlama olarak değil Forscandaki ya çalışıyor, ya çalışmıyor.
Forscanın standart lisansında kısıtlama var, o lisansta bu ayarlara geçemiyorsunuz. Arıza okuma, silme, teşhis, servis menüsü (DPF temizleme, enjektör resetleme vs.) erişimi var ancak araç ayarlarında kişiselleştirilebilir menüye erişim yok. Bu ayarlara geçebilmek için lisans almanız gerekiyor.
Dataları toparlayıp, kablo ve program için ayrı temiz bir konu açsam daha iyi olacak.

Not: Orjinal asbuilt kodlarini müdahale etmeden önce yedekleyiniz. Oluşabilecek hasarlardan www.mazdagaraj.com sorumlu tutulamaz.

Moderatörün son düzenlenenleri:

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Doğru söylüyorsunuz aslında.
Bu işe DPF filtresini temizleme olayıyla başladım, olay başka noktalara geldi. Kablo ile ilgili ayrıca bir konu açıp detaylandırmak gerekiyor sanırım. DPF konusu içerisinde kaldı kablonun neye göre seçileceği ve dikkat edilecek noktalar. Forscanı limitleyen değil de desteklemeyen kablolar çok piyasada. Forscan bir kaç chip dışındaki ELM327 kablolarıyla çalışmıyor. O kablolardan da var elimde bir tane. Torque yazılımıyla arıza ışığı okuma ve söndürme yapıyor sadece. Yani özellik kısıtlama olarak değil Forscandaki ya çalışıyor, ya çalışmıyor.
Forscanın standart lisansında kısıtlama var, o lisansta bu ayarlara geçemiyorsunuz. Arıza okuma, silme, teşhis, servis menüsü (DPF temizleme, enjektör resetleme vs.) erişimi var ancak araç ayarlarında kişiselleştirilebilir menüye erişim yok. Bu ayarlara geçebilmek için lisans almanız gerekiyor.
Dataları toparlayıp, kablo ve program için ayrı temiz bir konu açsam daha iyi olacak.

Lisansı da kısa süreli ücretsiz olarak alabiliyorsunuz sanırım diye biliyorum. Erişilebilen kişiselleştirme ve modül ayarlarını görüp söyleyebilirseniz çok makbule geçer vallahi. Sırf emniyet kemeri sesini kapatma ve şu özelliği açma için alınabilir kablo.

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Lisansı da kısa süreli ücretsiz olarak alabiliyorsunuz sanırım diye biliyorum. Erişilebilen kişiselleştirme ve modül ayarlarını görüp söyleyebilirseniz çok makbule geçer vallahi. Sırf emniyet kemeri sesini kapatma ve şu özelliği açma için alınabilir kablo.

Emniyet kemeri uyarısını kişiselleştirebiliyorsunuz. Ben sadece ışıklı uyarı şeklinde kullanıyorum. Ses olayı hakikaten biraz abartılı bana göre. Özellikle akşam markete uğrayarak eve gideceğim zaman araları 500 metre olan 2-3 markete uğrama durumlarında rahatsız ettiği için kapattım. Normalde kemersiz yola çıkmıyorum. İstenirse ışık uyarısı da kapatılabiliyor ama olur da kemeri es geçersem orada gözüme takılsın diye ışık uyarısını açık bıraktım.

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan

Emin değilim @kadir ...
Benim kullandığım FT232RL ve PIC18F2480 Chipli. Ama gönderdiğin üründe de Ford ELMconfig ve Forscan programları ile uyumu belirtilmiş. Doğru ise sorun çıkarmayacaktır.

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
İbrahim hocam, ayarlara bakabildin mi? Geçen gün servis kitapçığını kurcalarken farkettim de, ön cam yıkama yapınca 5 defa çalışan sileceklerin hiç çalışmaması sağlanabiliyormuş. Kontrol edebilir misiniz?

demirhan

Katılımcı
Araç Markası
2012 İmp.Mazda 3 D
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Cam yıkamak istediğimizde 1 defa silmek yerine, kuru kuru boşuna 5 defa sileceklerin gel git yapması. Sileceklerin ömrünün azalması, camın kılcal çizilmesi...

Fluence da su attıktan sonra siliyor ve 3-4 sn bekleyip tek sefer bir daha siliyor. Böyle birşey yapılabilirse çok güzel olur bence de

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Fluence da su attıktan sonra siliyor ve 3-4 sn bekleyip tek sefer bir daha siliyor. Böyle birşey yapılabilirse çok güzel olur bence de

Benim yariste 1 defa silerdi o da yeterdi abi. Gerekirse ben silerim zaten ne diye o fazla fazla yapıyor istemiyorum. :D Zaten bahara yıkama sistemine el atacağım sanırım. Eğer bu seçeneği aktifleştiremezsem ön cam yıkama ile far yıkamayı ayrı ayrı butonlara bağlayabilirim belli olmaz. :D Bir de silecek suyunu ısıtmalı yapma konusunda kararlıyım.

demirhan

Katılımcı
Araç Markası
2012 İmp.Mazda 3 D
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Benim yariste 1 defa silerdi o da yeterdi abi. Gerekirse ben silerim zaten ne diye o fazla fazla yapıyor istemiyorum. :D Zaten bahara yıkama sistemine el atacağım sanırım. Eğer bu seçeneği aktifleştiremezsem ön cam yıkama ile far yıkamayı ayrı ayrı butonlara bağlayabilirim belli olmaz. :D Bir de silecek suyunu ısıtmalı yapma konusunda kararlıyım.

Silecek suyunu ısıtma çok fantastik geldi kulağıma. Sen yap da kolay bişiyse biz de deneriz :)

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Silecek suyunu ısıtma çok fantastik geldi kulağıma. Sen yap da kolay bişiyse biz de deneriz :)

Maksat silecek suyu deposundan ön cam fıskiyelerine gelesiye kadar ısıtmak, onu da radyatör su hortumundan sararak götürmek ve ısınmasını sağlamak.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
98 model Beyaz Güvercinimde önce cama suyu atıyor ikinci defa basarsam su ile birlikte silecekleri çalıştırıyor... Ülen dedim teee o zamandan çekik gözlü gardaşlarımız bunu bile düşünmüş dedim... :D

demirhan

Katılımcı
Araç Markası
2012 İmp.Mazda 3 D
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
98 model Beyaz Güvercinimde önce cama suyu atıyor ikinci defa basarsam su ile birlikte silecekleri çalıştırıyor... Ülen dedim teee o zamandan çekik gözlü gardaşlarımız bunu bile düşünmüş dedim... :D

Abi çekik gözlülerin ilginç çözümleri var :) eksik oldukları kısımlar ise genelde yalıtım ve trim sesi. Ama Mazda o konularda çekik gözlülerin arasında bence en iyisi.

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
İbrahim hocam, ayarlara bakabildin mi? Geçen gün servis kitapçığını kurcalarken farkettim de, ön cam yıkama yapınca 5 defa çalışan sileceklerin hiç çalışmaması sağlanabiliyormuş. Kontrol edebilir misiniz?

Böyle bir ayar yok seçeneklerde. Nasıl sağlanabildiği ile ilgili bir bilgi var mı?
Forscanda sileceklerle ilgili olan çok fazla ayar yok. Arka silecek geri vites bağlantısı var, bir de yağmur sensörü aktif veya kapalı şeklinde bir ayar var hatırladığım kadarıyla.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Arka sileceğin geri vitese bağlanması güzel fikir gibi gelse de; her zaman çalışırsa hoş olmaz bence... :)

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Arka sileceğin geri vitese bağlanması güzel fikir gibi gelse de; her zaman çalışırsa hoş olmaz bence... :)

Aracım HB olmadığı için emin değilim ne şekilde çalıştığına, ama Ford ile aynı alt yapıyı kullandığı için aynı şekildedir diye düşünüyorum.
Fiesta ve Fusion vardı çalıştığım şirkette. Onlarda çalışması; arka silecek kapalı olsa bile geri vitese taktığınız anda bir kere silip durma şeklindeydi. Tabi yaz kış çalışmaması için, ön sileceklerin çalışır konumda olması gerekiyor. Sanırım Mazdanın ayarı da bu şekildedir, ki varsayılan olarak arka silecek geri vites aktif olarak ayarlı görünüyor.

HBlerde arka tekerden gelen çamur vs sürekli arka camı kirletiyor, geri vitese takıldığında bir kere silip arka camı temizlemesi kullanırken iyi oluyor.

Üst Alt