Nokian Z Line Deneyim

ismail-1903

Katılımcı
Araç Markası
2002- Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Hb
60-65 yanaktan ve 185 taban amaç ne? Ucuza lastik almak peki aracın dinamikleri ne olacak viraj performansı yol tutuş? Görüntü? Lastik tabanı daraldıkça ve yanak büyüdükce virajlarda lastiğin bükülmesi esnemesi daha fazla olur...Belirli bir düzeydeki sürüş konforunu sırf süspansiyon yumuşak olsun lastiğide ucuza halledelim diye astinanın ruhuna aykırı işler yapmak mantık dışı....Var olan yol tutuşu arttırmak yerine azaltmaktır bu....Şunu artık kabul edelim mazdanın amortisör ve yayını değiştirmeden sağlıklı yumuşacık bir süspansiyon elde edilemez....Lastik yanağıyla oynayıp aracın var olan sürüş dinamiklerini negatif yönde etkilemek sizi araçtan soğutur....
Aracın hayati noktası olan bir konuda esas alınan noktanın güvenlik yol tutuş olması gerekir.... Tam tersi 195/50/15 almasını tavsiye ediyorum....

1 cm daralma pist koşulları dışında kimsenin anlayabileceği ölçüde yol tutuşu etkilemez. Aslı arası atmosferik 115 hp bir araç. Yol tutuşu o kadar abartmışssınki sanki bahsi geçen 323 değil rx8 yada mps sanarlar. Yanak kalınlaşınca çok zorlarsan virajda yanak üzerine yığılır tabi ama söylediğim gibi yine bu araçtan beklentine bağlı. Amortisör yay değişimi masraflı olduğu için lastik yanağının kalın takılması ucuza azda olsa konforu az seviyede arttırır diye tavsiye ettim.
Yeri gelmişken söyleyeyim dünyanın en sert amortisörünü ve yayınıda taksan yol tutuşunu fazla iyileştiremezsin bu eski mazdaların. Çünkü şasi rijitlikleri ve viraj denge sistemleri iyi düzeyde değil. Beğenilmeyen fransız tenekesi denen citroen xm xantia gibi araçlar bile çok iyi bu viraj dengesi konusunda. Keza altımızdaki bir alfa romeo da değil. O kadarda iyi bir viraj dengesi yok yani eski mazdaların. Ağırlık merkezi yüksekte olmasıda buna bir sebep tabi. Mazda 3 lerde bu viraj olayının daha iyi olmasının sebebide aslında aracın focus ve s40 ile benzer platformda üretilmesi.

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
1 cm daralma pist koşulları dışında kimsenin anlayabileceği ölçüde yol tutuşu etkilemez. Aslı arası atmosferik 115 hp bir araç. Yol tutuşu o kadar abartmışssınki sanki bahsi geçen 323 değil rx8 yada mps sanarlar. Yanak kalınlaşınca çok zorlarsan virajda yanak üzerine yığılır tabi ama söylediğim gibi yine bu araçtan beklentine bağlı. Amortisör yay değişimi masraflı olduğu için lastik yanağının kalın takılması ucuza azda olsa konforu az seviyede arttırır diye tavsiye ettim.
Yeri gelmişken söyleyeyim dünyanın en sert amortisörünü ve yayınıda taksan yol tutuşunu fazla iyileştiremezsin bu eski mazdaların. Çünkü şasi rijitlikleri ve viraj denge sistemleri iyi düzeyde değil. Beğenilmeyen fransız tenekesi denen citroen xm xantia gibi araçlar bile çok iyi bu viraj dengesi konusunda. Keza altımızdaki bir alfa romeo da değil. O kadarda iyi bir viraj dengesi yok yani eski mazdaların. Ağırlık merkezi yüksekte olmasıda buna bir sebep tabi. Mazda 3 lerde bu viraj olayının daha iyi olmasının sebebide aslında aracın focus ve s40 ile benzer platformda üretilmesi.
Atmosferik 115 çok iyisin devam et :)

Son düzenleme:

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Bir rx-8 kullanmıyoruz ama virajlarda herkes güven veren bir lastik ister. Ben sıradan bir kullanıcı değilim aracın limitlerini zorluyorum çoğu zaman. Motoru lpg görmemiş bakımlı bir Astinanın performansı çoğu kişiyi şaşırtır tecrübeyle sabit :) Yanak kalınlaştırmayı kesinlikle düşünmüyorum. 626 kullansam olabilirdi.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Bir rx-8 kullanmıyoruz ama virajlarda herkes güven veren bir lastik ister. Ben sıradan bir kullanıcı değilim aracın limitlerini zorluyorum çoğu zaman. Motoru lpg görmemiş bakımlı bir Astinanın performansı çoğu kişiyi şaşırtır tecrübeyle sabit :) Yanak kalınlaştırmayı kesinlikle düşünmüyorum. 626 kullansam olabilirdi.
626 kullansan da yanak çapı büyütmezdin emin ol

ismail-1903

Katılımcı
Araç Markası
2002- Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Hb

Herkesin kendi tercihi tabi Oğuzhan. Yalnız lastiğin çok iyi yere tutunması viraja girdiğin gibi çıkacağın anlamına gelmez. Merkezkaç kuvveti - ağırlık merkezi ve ön -arka ağırlık dağılımı gibi fiziksel etmenler işin içine giriyor. Ayrıca viraj sevdiğine göre senin arabada coil over , ön ve arka kule gergileri olsa gerek.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Herkesin kendi tercihi tabi Oğuzhan. Yalnız lastiğin çok iyi yere tutunması viraja girdiğin gibi çıkacağın anlamına gelmez. Merkezkaç kuvveti - ağırlık merkezi ve ön -arka ağırlık dağılımı gibi fiziksel etmenler işin içine giriyor. Ayrıca viraj sevdiğine göre senin arabada coil over , ön ve arka kule gergileri olsa gerek.
Otomobil dünyasını takip eden biri olarak viraj için nelerin gerekli olduğunun yıllardır bende farkındayım. Coil over, kule gergisi ayarlanabilir link kolu, sway bars, power brace, bushing kits bunları bende alıp takmak isterim aracıma hepsi özel yapım pahalı malzemeler ha deyince olmuyor. Bunlar olmadan da virajlar sevilebiliyor :) Her viraj severin aracında olması şart değil. Bunlar için para dökmesekte en azından yer ile temasımızı sağlayan lastiğe iyi para verebiliriz.

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Bu arada dün 5 km lik stabilize köy yolundada denemiş olduk lastik yanaklarının yumuşaklığı 225-40-18 üzerinde değilde 50 yanak üzerinde gidiyormuşçasına tepki verdi....Açıkcası daha rahatsız bir kullanıma hazırlamıştım 40 yanak için kendimi özellikle stabilize yollar için....Ama düşündüğümün tam aksine nokian bu testtende geçti....Lastik basıncı 35....Lastik yanağında ön görülen psi/bar değerlerine göre ayarladık....Genelde stablize yoldaki ince taş çakıl kum taneleri lastiğe tutunur ses yapar asfaltta hızlanınca fırlatır çıkartırkende güçlük yaratır...Nokian da 4 lastikten 3-5 tane taş çıkardım kolaylıklı çıktı kendiliğindende düşebilcek gibiydi...Kanal yapısından kaynaklı bu yöndede canımı sıkmadı....Şimdilik herşey pozitif yağmur yağdığı bir zamanda markanın asıl iddalı olduğu koşulda test etmek isterim onları....şimdilik bu kadar...

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Yağmurlu havada test etme fırsatı bulduk kısacası bu lastikler yolu yaz-bahar değişken her koşulda mıknatıs gibi tutuyor....Aracın var olan pozitif yönlerini daha üst çıtaya çıkarıyor...Periyodik bakım sonrası yakıt tüketim değerlerini ölçüp kıyas yaparak aktarırım....Mevcut 16" jantlara da nokian kışlık bulursak iyi fiyata bu iş tamam olur....

Vecihi

Sessiz
Araç Markası
Mazda b2500
Araç Renk ve Tip
Kırmızı b2500 pikap
Bu lastikler çok harika helee ki yol tutuşuna diyecek laf yok..

Ekli dosyalar

• IMG_20160519_074059.jpg
    IMG_20160519_074059.jpg
    131.9 KB · Görüntüleme: 53

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Evet 10 bin km aştık insanlara ışık tutması açısından aktaralım....Nokian kış lastiğinde kendini ispat etsede biz dedik bu adamlar yazlığıda iyi yapmıştır deneyelim...Hakikaten de lastikler kendine hayran bırakıyor...Aşağı yukarı denemedik fiziki şart kalmadı test etmediğim hava koşulu yol yapısı hızlanma frenleme panik fren yüksek hızlardaki viraj kabiliyeti yakıt tüketimi yol sesi vs...Benim tüm değerlendirmelerinden iyi notlar aldı...Ben çok memnun kaldım almak isteyenede kesinlikle öneririm...Daha öncede 205-55-16 continental sport contact 3 kullanmıştım onlarda aynı şekilde gayet iyi idi demekki nokian conti ayarında belkide bir tık üstünde iyi lastik üretiyor....Fazla para vermeye de sözede gerek yok...Nokian ın değeri anlaşılıp fiyatlar uçmadan nokian a devam...

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Nokian z line geçtiğimiz süre zarfında tabandan kılcal çatlaklar ile beni düşüncelere saldı....Kış sonu bu çatlaklar dahada büyüdü... @Kırmızı Ruhum Ertan abimin ısrarı üzeri ile Kormetali arayıp durumu anlattım...Bir arıza formu gönderip istenilen bilgi ve fotoğrafları firmaya ilettim...Kormetal ekibi belgeyi Finlandiya Nokian a iletti...15 gün içerisinde yani bugün...Kormetal Cem bey tarafından telefonla bilgilendirildim...4 adet nokian z line göndereceklerini ve güncel adres bilgimi teyit ettiler..Kendilerine teşekkür ettim....
Evet Nokian ürünün arkasında durdu ve tüketicisini mağdur bırakmadı...Kısa sürede süreci sonuca bağladı.
Neden çatladığı konusunda hala bi sonuca varamadım...Stablize yol mu yanlış hava basıncımı?.... vs ne ben nede üretici firmanın bir tespiti yok sadece...Müşteri memnuniyeti gözetilerek mağduriyet giderilmiş durumda....Gelen lastikler ile birlikte 2 yıl yeni garanti sürem olacak umarım...Aynı problemi tekrar yaşamam....

Moderatörün son düzenlenenleri:

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Nokian z line geçtiğimiz süre zarfında tabandan kılcal çatlaklar ile beni düşüncelere saldı....Kış sonu bu çatlaklar dahada büyüdü... @Kırmızı Ruhum Ertan abimin ısrarı üzeri ile Kormetali arayıp durumu anlattım...Bir arıza formu gönderip istenilen bilgi ve fotoğrafları firmaya ilettim...Kormetal ekibi belgeyi Finlandiya Nokian a iletti...15 gün içerisinde yani bugün...Kormetal Cem bey tarafından telefonla bilgilendirildim...4 adet nokian z line göndereceklerini ve güncel adres bilgimi teyit ettiler..Kendilerine teşekkür ettim....
Evet Nokian ürünün arkasında durdu ve tüketicisini mağdur bırakmadı...Kısa sürede süreci sonuca bağladı.
Neden çatladığı konusunda hala bi sonuca varamadım...Stablize yol mu yanlış hava basıncımı?.... vs ne ben nede üretici firmanın bir tespiti yok sadece...Müşteri memnuniyeti gözetilerek mağduriyet giderilmiş durumda....Gelen lastikler ile birlikte 2 yıl yeni garanti sürem olacak umarım...Aynı problemi tekrar yaşamam....
olur boyle seyler hersey kul yapisi onemli olan magduriyet yasatilmamasi.

Moderatörün son düzenlenenleri:

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
Mağduriyetin giderilmesi güzel bir şey, ama bu kadar övülen firmada böyle bir şey yaşanması garip. Lastikler ne kadar kullanıldı?

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Mağduriyetin giderilmesi güzel bir şey, ama bu kadar övülen firmada böyle bir şey yaşanması garip. Lastikler ne kadar kullanıldı?
Kullanım süresi ile alakalı bir durum değil...Kullanım koşulları yada üretim ile alakalı...Gelişmeler den sonra bilgilendirme yaparım eğer gelen lastiklerde aynı hale gelirse o zaman markaya kötü diyebilirsiniz...Ama bu ürünün kusurlu üretim olduğu anlamına gelir marka kötü gene diyemeyiz adamlar sorgusuz sualsiz ürününün arkasında...

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Bunun bir çok nedeni olabilir, kaç bin euro luk otomobillerin bile bir serisinde ya da tekinde bir arıza çıkabiliyor, Nokian a teşekkürler, güle güle kullanmaya devam et Enes

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Bunun bir çok nedeni olabilir, kaç bin euro luk otomobillerin bile bir serisinde ya da tekinde bir arıza çıkabiliyor, Nokian a teşekkürler, güle güle kullanmaya devam et Enes
İşte sorunun asıl nedenini çözemeden nokian artık alınmaz demek yanlış olur....Varsayımlarla konuşmak neticeye kavuşmayan problemler üzerinden yorum yapmak bizim garaj mantığımıza ters düşer...Net tespitlerle ilerleyen zamanda bilgilendirme yaparım...

Forlan

Gri Atmaca
Araç Markası
2017 M3 Dizel Power
Araç Renk ve Tip
Kül Grisi - Sedan
Fabrikada üretilen bir malzeme herşey olabilir, herşeyin bir kusuru olur. Bu hatalı lastikte Enese denk gelmiş, kısmeti oymuş :) Nokiana laf yok, lastiğin dibi!! :)

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Üretim hatası olsa 4 lastikte de aynı şeyin olmaması gerekir. Ya bir parti malın tamamı yanlış üretildi ya da bu serilerin hepsinde sorun var. Nokian'a yakışmadı bence. Müşteri memnuniyeti için yeni lastik göndermeleri çok güzel.

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Üretim hatası olsa 4 lastikte de aynı şeyin olmaması gerekir. Ya bir parti malın tamamı yanlış üretildi ya da bu serilerin hepsinde sorun var. Nokian'a yakışmadı bence. Müşteri memnuniyeti için yeni lastik göndermeleri çok güzel.
Evet bende böyle düşündüğüm için gelecek olanlarında aynı sıkıntıyı verme ihtimalinden çekiniyorum...Ya z line serisi yada satın aldığım partinin üretim bandında sıkıntı var...Kullanımla alakalı olsun desek j kasa astranın altında kumho ecsta marka model lastikler şantiye yolunda çok hunharca 50 bin km ye kadar kullanıldı diş derinliği tükendiği için değişildi 225-45-18 ebatlar

Üst Alt