Multimedya Cihaz Alırken Dikkatli Olun

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 - 2011
Araç Renk ve Tip
Touring MY Editions
Eski cihazımın başına gelenler hepinizin malumu :) bilmeyenler için bknz.

Öncelikle ekranı değiştirmeyi düşündüm, ama satıcılardan dönüş alamadığım için yeni cihaz bakmaya başladım. Kısa bir süre önce @ibrasoft aracına yeni bir cihaz almıştı ve cihazdan memnun kalmıştı. Ekranı ve özellikle arayüzü çok hoşuma gitmişti. Aynı satıcıdan bende aynı ürünü almaya karar verdim. Aslında daha uygun fiyatlı olanları vardı ama DHL ile göndermesi ve 99 usd'lik yeni bir ilan açıp az vergi ödememi sağlayacak olması içimi biraz rahatlatmıştı.

Biz ilanlara bakarken cihazlara android 10 güncellemesi de gelmiş benim şansıma :D Ama tuhaflık vardı; 4/32 ve 4/64 versiyonu için android 9 ile 2/32 ve 1/16 seçeneği için android 10 ile satışı yapılıyordu.

Siparişi geçtim, 99 usd'lik ilan açacak diye bekledim ama ilan filan açmadı. Ürünü aldığım fiyat üzerinden (225 usd) vergimi ödedim. Ürün yılbaşı dolayısıyla biraz gecikti, ve satıcı sisteme girmiş olduğu takip numarasını değiştirerek benden ikinci defa eksi not aldı. Her neyse bunlar oldukça ben bu bit yavrusuna uyuz olmaya başlamıştım ve en başından beri bu satıcıya nedense hep kuşkuyla bakıyordum. Bu zamana kadar 350 civarı siparişim oldu, ilk defa bu kadar güvensizlik yaşıyordum. Siparişi geçtikten 9 gün sonra kargo DHL tarafından teslim alındı ve tam 72 saat sonra (gümrük işlemleri dahil) bana teslim edildi.

Cihaz geldi açtım kurcaladım filan, kabloları vs eksiksiz güzelce paketlenmiş. İşten 1-2 saat erken çıkıp eve gidip montajını yaptım. Cihazın ekrana görüntü gelmesiyle birlikte içimden dedim bu android 10 filan değil, bildiğimiz eski sürüm androidin üzerine 10 teması yapılmış herhalde diye düşünürken cihaz açıldığı gibi ayarlara girip android sürümüne baktım, adam haklıydı cihazın yazılım bilgilerinde bile android 10 olarak gözüküyordu :D ama bir şey de gözümden kaçmadı, güvenlik güncellemesi: haziran 2019

Cihazı kurcaladıkça android 10 oluşuna inanamıyordum ve bunu @ibrasoft ve @kadir ile paylaştım. Ama bir yandan da belki cihaz kasmasın diye eski bir arayüz kullanıyorlar diye düşünüyordum. Ertesi gün ben @kadir ve @ibrasoft buluştuk. Cihazları kurcaladık, kıyasladık. @ibrasoft 'un yazılımı ve apk'ları farklıydı. Bunları kurcalarken bana gelen cihazın canbusunun arızalı olduğunu fark ettik. Elimizde bir cihaz olduğu için rahatlıkla test edebildik bu meseleyi.

Akşam satıcıya canbus arızalı diye mesaj attım, nesi var diye cevap verdi :D Radyo bilgi ekranı, müzik çalar bilgisi ve navigasyon bilgisinin araç ekranına yansımadığını söyledim. O da gayet normal gibilerinden bir şey söyledi, @ibrasoft un cihazından bahsedince, o 4/64 onun yazılım farklı demesiyle benim şüphelerim iyice arttı. Birisine karşı negatif hislerim varsa, bu zamana kadar bu hisler beni hiç yanıltmadı.
Pazar günü akşama doğru dışarı çıktım, biraz dolaştım ettim eve dönüş yolunda cihazı kurcalarken aklım hala daha yazılım olayındaydı. O ara şimşek çaktı :D aida64 ne güne duruyordu :D daha eve varmadan aracı sağa çektim ve aida64 uygulamasını indirip çalıştırdım. İşlemci, ram vs hep ilandaki gibi çıktı, Yazılım bilgilerini tıkladığımda kendimle bir kez daha gurur duydum; cihaz android 6 sürümüne sahipti. (Ertesi sabah @ibrasoft ta aida64 kurup test etti, onun yazılım android 9 çıktı ve o şekilde almıştı) Benim şüphelerimi arttıran en büyük etken yazılımdan çok haziran 2019 güvenlik yamasıydı. O tarihte android 10 yoktu çünkü :D ve bir çok devasa marka cihazlarına android 10 verememişken, bu adam nasıl android 10 cihaz satıyordu :D

Hemen ekran görüntüleri alıp satıcıya mesaj attım, senin yazılım farklı vs deyip kıvırmaya çalıştı. Android 10 ile satış yaptığı ilandan görsel atınca cevap veremedi. Ekran görüntüleri ile dispute açtım hemen, ertesi gün jet karar çıktı: istersen 90 usd iade edelim cihaz sende kalsın, istersen cihazı yolla full iade yapıp, üstüne 20 usd kupon seçeneği sundular. Bir daha gümrük vs uğraşmamak adına 90 usd seçeneğini kabul ettim. Ardından satıcıya android 9 yazılımı için mesaj attım, ona da cevap vermeyince 1 yıldız verip, android 6 ekran görüntüsüyle yorum yaptım. İlanı yayından kaldırdı hemen :D

Uzun lafın kısası bu tarz cihazlarda dikkatli olun, cihazı çeşitli uygulamalar ile test edin.

Biraz maceralı bir alışveriş oldu ama oyun daha yeni başlıyor. Kurumsal seviyede ingilize bilen birisine mail yazıdırp aliexpresse ileteceğim, çünkü yapılan iş tamamen dolandırıcılık maksatlı.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Biz adamlar şöyle dürüst, böyle iyi falan diyoruz ama onların içinde de, çürük elmalar mevcut demek ki... :rolleyes: İşin güzel tarafı, Murat'ın olayın bilinciyle araştırıp bu kandırmacayı ortaya çıkarması, kötü tarafı bir çok kullanıcının bu detayların farkında olmadan android 10 kullanıyorum diye kandırılmış olması.

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 - 2011
Araç Renk ve Tip
Touring MY Editions
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Biz adamlar şöyle dürüst, böyle iyi falan diyoruz ama onların içinde de, çürük elmalar mevcut demek ki... :rolleyes: İşin güzel tarafı, Murat'ın olayın bilinciyle araştırıp bu kandırmacayı ortaya çıkarması, kötü tarafı bir çok kullanıcının bu detayların farkında olmadan android 10 kullanıyorum diye kandırılmış olması.
Asıl mesele o işte abi, teknolojiyle içli dışlı olmayanlar farkına varamaz :)
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Ama işini mükemmel yapmaya çalışan satıcılar hala daha çoğunlukta :)

MetinU

Katılımcı
Araç Markası
'99 Mazda 323 GT
Araç Renk ve Tip
Bordo - Sedan
Bu konularda dolandırıcılık hep oluyor. Anlayan az oluyor zira.
Aklıma bir anı geldi. Kadıköy yazıcıoğlunda eski ekran kartlarının biosunu değiştirip daha yeni ekran kartı diye satıyorlardı.

ibrasoft

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
@Murat Yılmaz ben mi şanslıydım, sen mi şanssızdın bilemedim... Cihazda söylediği ne varsa tamamdı bende.
Adam o kadar ilgiliydi ki, ürün onayından sonra dahi 10 gün boyunca sırf merakına sorduğum sorulara bile cevap verdi. İlanda 10 güncellemesini görünce sordum, 4/64 cihazlara daha gelmediğini gelince yazılımı göndereceğini söyledi. De bu olaydan sonra bana da yazılım göndereceğini zannetmem, gönderse de güvenip yüklemem :D Android 9 kalsın ziyanı yok. :)
Geçmiş olsun tekrardan.

Dedim sana bu adama güvenilmez alma diye :koptum::koptum::koptum:
O değilde adamı kızdırdın benim komisyonu da göndermedi, şu iadeyi bi konuşalım :koptum::koptum:

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
Öncelikle geçmiş olsun.
Konu ile alakalı değil ama bk kasa(2006) için önerdiğiniz bir multimedya var mı?(linki ile birlikte)
Siteye bakınca seçenek çok ama hangisi doğru, hangisi kaliteli? Orası biraz muamma gibi oluyor.

Erçay

Aktif
Araç Markası
Nissan Maxima
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Öncelikle geçmiş olsun.
Konu ile alakalı değil ama bk kasa(2006) için önerdiğiniz bir multimedya var mı?(linki ile birlikte)
Siteye bakınca seçenek çok ama hangisi doğru, hangisi kaliteli? Orası biraz muamma gibi oluyor.
@ibrasoft 'un 5 yıldız vermediği ürünler uygundur :)

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 - 2011
Araç Renk ve Tip
Touring MY Editions
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Öncelikle geçmiş olsun.
Bk'da seçenek daha çok, minimum 2 gb ramli olsun ürün. Mağaza yorumlarına da bak ;)

Veya benim satıcıdan al, yamuk yaparsa para iadesi alır 1 yıldız veririz, yamuk yapmazsa direkt 1 yıldız veririz :D

ibrasoft

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
@Murat Yılmaz aslında biliyorsun bana da tahhüdünü tam olarak yerine getirdi sayılmaz. Ben 4gb ram 32 gb hafızalı ürün istedim. Bana 4/64 gönderdi. 5 yıldız verirsen fark almam dedi. Üstüne bi de geri görüş kamerası hediye etti. 4 yıldız ayıp olurdu. Kamerayı da sana verdim hatta, bari iki yıldız vereydin adama :komik:
Menü güzel, ürün güzel, andorid 9..
Adam meğer yatırım yapmış, senle buluşup karşılaştırma yapacağımızı hesap edememiş. O ara bir iki mal daha satıp yolu bulma niyetindeymiş pis çekik.
Hain bunlar hain. Beni de kandırdı, Murat satış onayı versin 50 dölar verecem dedi.
Senle yarın şu sana geri yatan iadeyi bi konuşalım. :koptum::koptum::koptum::koptum::koptum::koptum:
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

@emrullahberat46 belli olmuyor. Dhl ile gönderiyor dedik, benimki iyi diyip aynı satıcıdan sipariş verdik. Gırgır şamata yapıyoruz ama durumu görüyorsun. O yüzden yüksek meblağlı ürünlerde pek tavsiyede bulunamıyoruz da.

Ama temel olarak minimum 2gb/32gb, 4gb tabiiki daha iyi olur.
andorid 9
2,5D ekran. Mümkünse ips ekran.
Satış miktarı ve mağaza puanı yüksek olursa iyi olur. Teyes marka var. Baya iyi ama fiyatı da iyi.

Son düzenleme:
Üst Alt