Mazda 626 GE (1991-97) Motorda Uğultu sesi

MAZDA626

Katılımcı
Araç Markası
1994-Mazda626
Araç Renk ve Tip
Bordo-Sedan
Merhaba iyi günler uzun süre sonra bir soruyla geri dönüyorum :)

bizim motorda bi uğultu sesi var rölantide çalışıyorken ses böyle bi vuvuvuvu gibi birşey hani sanki hava alıyormuş gibi

hava filtresinden kelebeğe giden boruyu çıkarınca bu ses kesiliyor motor rahatlıyor sesi dahada güzelleşiyor bunun sebebi ne olabilir.
hava filtresi yeni
egzozda kaçak yok
emme manifoldu temiz
uğultu olduğu zaman araçda insan yükü varken rampada ölüyor resmen hiç çekmiyor ses boğuklaşıyor motor boğuluyor kısacası
usta hava filtre kutusundan dedi ama daha önce bu yoktu son 2 3 haftadır yapmaya başladı
sorun ne olabilir acaba
şimdiden TEŞEKKÜRLER

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Hava filtresi en son ne zaman değişti? Çekişten düşme olayı benim avans ayarını aklıma getirdi. Uğultu ile çekişten düşmesinin bağlantısı nedir onu bilmiyorum...

MAZDA626

Katılımcı
Araç Markası
1994-Mazda626
Araç Renk ve Tip
Bordo-Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Hava filtresi en son ne zaman değişti? Çekişten düşme olayı benim avans ayarını aklıma getirdi. Uğultu ile çekişten düşmesinin bağlantısı nedir onu bilmiyorum...
hava filtresinde bişe yokmuş ağbi temiz dediler
bizim hava filtre kutumuz orjinal değil acaba ondanmı dicem ama aracı alalı 2 yıl oldu 2 yıldan beri daha yeni çıktı bu ses
normalde olması gereken kutu komple radyatörün üstüne doğru bagaliti felan var galiba bizde onlar yok kutuda olması gereken kutu değil zaten ama hani daha yeni çıktı bu olay
avans ayarıda 1 2 ay oldu yapılalı silindir contası değişirken hallolmuştu hepsi
bugun gidip tekrar bi kapağı felan sıktıracaktı babam.

MAZDA626

Katılımcı
Araç Markası
1994-Mazda626
Araç Renk ve Tip
Bordo-Sedan
20170122_140928.jpg
Hava filtresine giden boruyu cikariyoruz uğultu kesiyor ses gelmiyor ama
20170122_140940.jpg
boruyu baglayinca uğultu başlıyor motordan çok ugultunun sesi var maf sensorunu cikariyorum ses var takiyorum var hava filtresine bağlıyorum yine var çıkarıyorum yine var
Neyapmaliyiz nerelere baktirmaliyiz yardımcı olursanız sevinirim

MAZDA626

Katılımcı
Araç Markası
1994-Mazda626
Araç Renk ve Tip
Bordo-Sedan
Hava filtre borusu ve kurusunu orjinale kavusturup lpg sistemini sıralıya çevirtin

F3211 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Abi hava filtresiyle kutusuyla alakası yokki olayın boruyu filtreden çıkar sadece borudan hava alsin yine aynı uğultu var ama boruyu direk boğazdan çıkarinca ses yok motor bi rahatliyo sesi düzeliyor

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Boruda işlem yapılmış olması etkiliyor olabilir. Bir de boruyu değiştirerek deneyebilirsiniz bence.

MAZDA626

Katılımcı
Araç Markası
1994-Mazda626
Araç Renk ve Tip
Bordo-Sedan
Boruda işlem yapılmış olması etkiliyor olabilir. Bir de boruyu değiştirerek deneyebilirsiniz bence.
Onuda yaptım abi başka sağlam kalın bi boru yaptırmistim özel olarak onda da aynı uğultu var

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Onuda yaptım abi başka sağlam kalın bi boru yaptırmistim özel olarak onda da aynı uğultu var
Orjinaliyle deneseydiniz keşke? Bir de videoya çekebilir misiniz? Uğultulu ve uğultusuz şekilde görünce daha net bir yorum yapılabilir gibi geliyor bana.

MAZDA626

Katılımcı
Araç Markası
1994-Mazda626
Araç Renk ve Tip
Bordo-Sedan
resimdeki boru orjinal boru agbi sadece bantlı yırtık felan yok ben iyice inceledim biz bide kendimiz bi bi boru yaptırdık orjinalini bulamayinca videoyuda yarın ancak atabilirim

bu işin bize tek kötü yanı 318 km yolu 120 liraya geldik 42 lt Lpg ile 38 kuruşu denk geliyor ve bu samsun trabzon arası cok uçuk bir rakam

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Adamı vurmuşlar ama Allah tan bir kere ölmüş... :) :) Boru orijinal ama işlevini yitirmiş. :)

Yakıt artışı varsa, aklıma akışmetre geliyor, inşallah değildir.

MAZDA626

Katılımcı
Araç Markası
1994-Mazda626
Araç Renk ve Tip
Bordo-Sedan
Adamı vurmuşlar ama Allah tan bir kere ölmüş... :) :) Boru orijinal ama işlevini yitirmiş. :)

Yakıt artışı varsa, aklıma akışmetre geliyor, inşallah değildir.
Bence o hava sıkıntısından dolayi agbi çünkü o ses 15 20 gündür var ve o ses yokken yakıt normal degerlerdeydi akış metreyi söktüm temizledim taktım tekrar trabzondan dönüyoruz şimdi depoyu doldurunca bakalım durum ne olacak
uğultu içinde yarin yapabilirsek boğazı manifoldu felan baktircaz kaçak felanmi var diye
:)

samsuna döndük sağ salim
Depoyu doldurduk 303 km yol 72 tl lpg 27.5 litre aldı
km başına 23.7 kuruş ki bu uzun yol için ideal olan galiba şehir içi 30 31 kuruş yakıyor genelde
trabzondan aldığımız yerde pompadami sıkıntı vardı neydi yoksa ben maf sensorunu temizledim orda ondanmi oldu ne oldu anlamadım düştü yakıt :)

Moderatörün son düzenlenenleri:

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
resimdeki boru orjinal boru agbi sadece bantlı yırtık felan yok ben iyice inceledim biz bide kendimiz bi bi boru yaptırdık orjinalini bulamayinca videoyuda yarın ancak atabilirim

bu işin bize tek kötü yanı 318 km yolu 120 liraya geldik 42 lt Lpg ile 38 kuruşu denk geliyor ve bu samsun trabzon arası cok uçuk bir rakam

38 kuruş mu? Ne güzelmiş. (Keşke benim de olsa) :aglyrmngaa:
Olaya pek hakim değilim ama eğer ki hava filtresinde bir sıkıntı yoksa ve de siz bouyu çıkardığınızda ses kesiliyorsa, sanırım hava akışmetrede bir sıkıntı vardır. Çünkü boru üzerinde başka sıkıntı çıkaracak bir şey kalmıyor.

MAZDA626

Katılımcı
Araç Markası
1994-Mazda626
Araç Renk ve Tip
Bordo-Sedan
38 kuruş mu? Ne güzelmiş. (Keşke benim de olsa) :aglyrmngaa:
Olaya pek hakim değilim ama eğer ki hava filtresinde bir sıkıntı yoksa ve de siz bouyu çıkardığınızda ses kesiliyorsa, sanırım hava akışmetrede bir sıkıntı vardır. Çünkü boru üzerinde başka sıkıntı çıkaracak bir şey kalmıyor.
onu denemeyi unuttum yarın sabah deneyeceğim akismetreyi çıkarıp sadece boruyla deneyeceğim ben şöyle yapmıştım akismetrenin soketini çıkarıp filtreden çıkarttım resimde görülüyor olmasi lazim aynı işe gelir gibi sonuçta maf devredışı

Serfa

Sessiz
Araç Markası
1993 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo Sedan
Arkadaşlar herkese selamlar kafama takılan bir konuyu paylaşmak istiyorum aracım mazda626 1993 2.0 fs motor araçla ilerlerken gaza yüklediğinizde motordan ayrı bir kükreme sesimi deyim hırıltılı deyim bu normalmi sizin araçlarınızdada durum böylemi 90 100 110 böyle bi hırlama sanki ayrı bi motor daha çalışıyor zaten yüksek hızlara 150 160 diyim zorlanıyor çıkarken acaba ateşleme sisteminden kaynaklı olabilirmi değerli yorumlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler

UmitSerbest

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
3-Traktör
Arkadaşlar herkese selamlar kafama takılan bir konuyu paylaşmak istiyorum aracım mazda626 1993 2.0 fs motor araçla ilerlerken gaza yüklediğinizde motordan ayrı bir kükreme sesimi deyim hırıltılı deyim bu normalmi sizin araçlarınızdada durum böylemi 90 100 110 böyle bi hırlama sanki ayrı bi motor daha çalışıyor zaten yüksek hızlara 150 160 diyim zorlanıyor çıkarken acaba ateşleme sisteminden kaynaklı olabilirmi değerli yorumlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler
Kükreme genellikle hava filtresinden yapar. Ateşleme olsa düşük devirlerde de hissedersiniz. Yol şartı,lastikler, motorun durumu bir çok şey sayılabilir hız yapmaması için

Serfa

Sessiz
Araç Markası
1993 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo Sedan
Kükreme genellikle hava filtresinden yapar. Ateşleme olsa düşük devirlerde de hissedersiniz. Yol şartı,lastikler, motorun durumu bir çok şey sayılabilir hız yapmaması için
Mesaj otomatik birleştirildi:

Motor hatrı sayılır bir meblaya baştan sona yapıldı

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bu verilere göre teşhis koymak çok zor ve yanıltıcı olabilir. Mazda ustasına göstermekte fayda var.

Üst Alt