Mazda 6 GH (2007-13) Motor ve Maf Sensörü Temizliği, Buji Değişimi

süleyman46

Aktif
Araç Markası
159
İlk ve son halimiz...
IMG-20161124-WA0015.jpg
20170120_171112.jpg

MAf sensörününün öncesi ve sonrası:

20170116_191621.jpg
20170120_161209.jpg

Bujilerimizin önceki hali;
20170120_122555.jpg
20170120_122558.jpg

Maf temizliğinden sonra kurumasını bekliyorum, sonuç nasıl oldu bilemiyorum ama bujileri değişince ciddi derecede gidişi değişti arabanın. Üzerinden motocraft ayfs 22fm bujiler çıktı. Fotografta görüldüğü gibi bir tanesinin üst kısmında paslanmalar var. Sebebi ise o bujinin bobininin değişmesi ve değişen bobinin yayındaki paslanma. Takım olarak bujileri yeniledik ve paslanan yayı pas sökücü ile temizledik. Motorun çalışması, sesi, ivmelenmesi hissedilir derecede rahatladı. LPG'de 16 litreler hesapladım birkaç defa. Yakıtın fazla olmasının ve arabanın beklediğim performansı vermemesinin sebebini bulduk inşallah. Araba 2.0 motor olduğunu daha yeni hissettirir oldu :) İsmet Ustamın tahmini, üzerinden çıkan bujilerin ilk bujileri olabileceği yönündeydi. Küheylan'a NGK iridyum takmıştık, buna da alalım mı dediğimde ustam, Fiyat farkını değecek kalite farkları olmadığını söyledi. Ayrıca iridyum alsak bile LPG'den dolayı yine erken değişim gerekeceğini, bunun için yüksek meblağlar verip iridyum almaktansa, üzerindekini ucuz alıp sık sık değişim yapmanın mantıklı olduğunu söyledi.

Benzer şekilde motor yağıyla ilgili bir konuda şöyle okuduğumu hatırladım; ülkemiz şartlarında ve LPG etkisiyle tam sentetik yağların dahi çabuk kirleneceğinden dolayı, yağa çok para verip tam sentetik olanını almaktansa, daha ucuz yağlar alıp kirlenmesini beklemeden erken değişim yapmanın daha mantıklı geldiği yazıyordu.

Benim de aklıma bu yattı ve aynı mantıkla iridyum buji almaktan vazgeçip, normal bujiler alıp sık değişim yapmaya karar verdik. Taktık ve eskisinden çok iyi oldu. 20-30 km yaptım ve yol bilgisayarının ölçümünde bile fark oldu şimdiden. Maf temizliğiyle birlikte yakıtta derin bir nefes alma ferahlığı hissederiz inşallah :)

Ek: motor temizliğini Bu ürünle yaptım.
http://urun.n11.com/dikis-makinesi/...gclid=CNC57-a60dECFUsq0wodBbAFgQ&gclsrc=aw.ds
köpük şeklinde olduğu için temizlik kolay oluyor. Bezle silmek yeterli...

Son düzenleme:

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Güzel bakım olmuş hocam, güle güle kullanın, LPG li araçlarda iridyum bujinin gereksiz olduğunu çoğu kişi belirtiyor, bence de mantıklı olmuş

romulus

Aktif
Araç Markası
Sephia
Araç Renk ve Tip
Sedan
İlk ve son halimiz...
Küheylan'a NGK iridyum takmıştık, buna da alalım mı dediğimde ustam, Fiyat farkını değecek kalite farkları olmadığını söyledi. Ayrıca iridyum alsak bile LPG'den dolayı yine erken değişim gerekeceğini, bunun için yüksek meblağlar verip iridyum almaktansa, üzerindekini ucuz alıp sık sık değişim yapmanın mantıklı olduğunu söyledi.

Benzer şekilde motor yağıyla ilgili bir konuda şöyle okuduğumu hatırladım; ülkemiz şartlarında ve LPG etkisiyle tam sentetik yağların dahi çabuk kirleneceğinden dolayı, yağa çok para verip tam sentetik olanını almaktansa, daha ucuz yağlar alıp kirlenmesini beklemeden erken değişim yapmanın daha mantıklı geldiği yazıyordu.
Çok güzel olmuş, Tufan kendine gelmiş.
Yalnız yukardaki iki maddeyede katılmıyorum.Yağ için olana katılmak mümkün değil hocam,tam sentetik yağ ile ucuz herhangi bir bilinen marka dahi olsa aralarında yağlama kapasitesi olarak ciddi fark var.Heleki yeni model araçlarda...
Buji konusuna gelecek olursam, hiç bir dayanağım yok ama :) aralarında ki fiyat farkını aynı üretici koyuyorsa muhakkak bu fiyata eşdeğer kalite farkı vardır.

emirdede

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 6 GH
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Ben aracı 2015 martta aldım 114.000 km de idi şuan 178.000 de. Aldığımdan bu yana lpg ile kullanıyorum, bakımlarıda aksatmadan yaparım ancak, buji değiştirmek hiç aklıma gelmedi :) :) hocammm @süleyman46

emirdede

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 6 GH
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Bizimkide son demlerini yaşıyor bakalım
Üstündeki bosch tu 06.2018 de alımışım 3 seneden fazla olmuş, bence iyi bir süre. Dün acelem olduğundan eve yakın mutlu akü servisi vardı 60 lık mutlu aldım. 580 dedi 550 ye verdiler...

Üst Alt