Mazda 3 BL (2009-13) Motor Üflemesi Hakkında

serifdurdu35

Sessiz
Araç Markası
2011 Mazda 3 İmpressiv
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan
Arkadaşlar merhaba. Geçen ay bir arkadaşım 2007 model 200bin km de kia sorento aldı.
Daha Muğla dan İzmire gelirken yolda kaldı.
Çekici ile İzmire geldi araç.
Usta motoru açtı, motor yatak falan sarmış mı neyse. 19bin TL ile motoru sıfırladılar.

Aracı iş yerine getirdi, arkadaş yağ doldurma kapağına elini tuttu ve motor üflüyor dedi.
Hava gelmesi normal deniliyor.

Merak ettik benim mazda 3 ü çalıştırdım. Kapağı açtım, yağ sıçratıyor. Arkadaş bizim araçlarda normal hocam dedi. Yağ koyma yeri yandan gelince mecbur atar dedi.

Aracım 80bimde ve 10bin bakımları zamanında tam yapıldı.

Dohc motorlarda böylemi acaba?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bu konudaki şahsi fikirlerimdir, teknik olarak herhangi bir bilgiye dayalı değildir... :)

Bazı ustalar, önüne gelen her motorun yağ dolum kapağını açar ve "üflüyor bu motor" der... Yani; motorda sıkıntı var anlamında söyler genel anlamda bunu... Bana göre, daha doğrusu benim mantığıma göre de; motor çalışırken o kapak açılırsa her motorda üfleme olur. Bence, motor hakkında bilgi edinilmesi açısından yanlış bir yöntem.

Yani; motoru ölü bir araç ile motoru sağlam bir aracın o kapağı açılırsa, mutlaka ve mutlaka üfleme olur... Tahlillerinde kollestrol çıkan herkesin damarları tıkanmış anlamı çıkartmak gibi bir şey bu bence. :)

Motor hakkında ön bilgi edinmek isteniyorsa; motor soğukken mümkünse ilk çalıştırma yapıldığında, egzozdan çıkan duman rengine bakılmalıdır, mavi duman atıyorsa, yağ yakma, beyaz duman atıyorsa da conta yakma var diye kurulacak cümlenin ilk kelimeleri dağarcığımıza gelmelidir.

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Bende motor hakkında çok teknik bilgiye sahip değilim ama kapağı açınca hava gelmesi üstten egzantrikli araçlarda olağan bir durummuş.

Veli abinin dediği gibi ustayım deyip yalan yanlış bilgi veren ustacıklar oluyor.

Dün yaşadığım bir olayı anlatayım. Aracıma doğru ilerlerken birinin aracımı incelediğini gördüm. Merabalaşıp tanıştık. Bende bu araçlardan alacam kaç motor bu falan dedi. Ayak üstü bir kaç sohbetten sonra adam bende eski motor tamircisiyim dedi. Ben japon araçları hepsi iyidir, Honda bulamazsan Toyota, Mazda da olur yeterki temiz olsun dedim.
Adam Mazda mı? O araçların sıfırı bile yağ yakıyor demezmi! Yakmaz yanlış biliyon abi dedim. Yok 626, 929 hespi yakıyor dedi :) bunu diyen eski usta yani

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bende motor hakkında çok teknik bilgiye sahip değilim ama kapağı açınca hava gelmesi üstten egzantrikli araçlarda olağan bir durummuş.

Veli abinin dediği gibi ustayım deyip yalan yanlış bilgi veren ustacıklar oluyor.

Dün yaşadığım bir olayı anlatayım. Aracıma doğru ilerlerken birinin aracımı incelediğini gördüm. Merabalaşıp tanıştık. Bende bu araçlardan alacam kaç motor bu falan dedi. Ayak üstü bir kaç sohbetten sonra adam bende eski motor tamircisiyim dedi. Ben japon araçları hepsi iyidir, Honda bulamazsan Toyota, Mazda da olur yeterki temiz olsun dedim.
Adam Mazda mı? O araçların sıfırı bile yağ yakıyor demezmi! Yakmaz yanlış biliyon abi dedim. Yok 626, 929 hespi yakıyor dedi :) bunu diyen eski usta yani
Adam haklı bir bakıma; günümüzde 1990 model veya 1998 model 626'lar yağ yakıyor artık... Çünkü; 300 binleri geçti bir çoğu, bu kilometredeki motorlar aşındığı için yağ yakacak, kalori değil... :D :D

Üst Alt