Mazda 323 BG (1989-94) Motor Su Kanalındaki Kireçlenme Nasıl Temizlenir?

Araç Markası
1991 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Hb
Kanallardaki kireclenmeyi temizlemek için antifriz eklemeden önce temizlik için eklenen bı krec temizleyici var mı
Misal motor sagukken %50 krec çözücü ekleyip 2-3 dk çalıştırıp suyu boşaltıp antifitizli suyu eklesem motor bloğuna sıkıntı yaratirmi

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Antifriz genel olarak kanalları ve sistemi olması gerektiği temizlikte tutan malzeme olduğu için başka maddeler ile bu temizliği yapmak bence boşuna uğraş gibi... Motor bloğuna gidecek suyun derecesi yüksek olacağı için kireç sökücü vs. gibi maddeler özelliğini yitirebilir.

Sistemi temizlemek istiyorsan, orta halli antifriz koy ve 8-10 gün aracı kullan, sonra komple tekrar değişim yap derim.

Bymetehan

Katılımcı
Araç Markası
1991 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Hb
Ben bir defa yapmıstım. Ama çok dikkatli olmak gerekiyor.öncelikle bim den 3-4 adet güldal marka kirec ve pas sökücü alın. Adet fiyatı 3 lira gibi. Bu marka digerlerinde gore cok daha etkili kirec ve pası 1-2 dk icinde söküp atıyor. 3 dk dan fazlası zararlı olabilir.

Öncelille termostati sokmeniz gerekiyor. Bu islem sirasinda termistat sökulü olmasi gerekiyor. Radyatorden ve motordan suyu bosaltin.motor icinde mümkun oldugunca su kalmasin. Sonrasinda motoru calistirip hemen pas sokucuyu radyatorden dokmeye baslayin.4 kutuyuda bosalttiktan sonra motoru hafif devirlendirin bu sayede pas sokucu butun sistemi gezecektir.

Bu islem maksimum 2 dk ile sinirlandirin. Motoru istop etmeden radyatore gelen ust hortumu sökun ve pis pas sokucuyu disari tahliye ettirin.radyatore bu esnada ustten hortumla suyu baglayinki sistem suyu devirdaim yaptirarak motor ve radyator icindeki kalan pas sokucuyu iyice temizleyip yerine temiz su ile tamamlansin. Radyatore gelen hortumdan temiz su akmaya basladigi anda islemi bitirebilirsiniz.

Dedigim gibi bu islemin suresi temiz su ile doldurma dahil 5 dk felan anca surecegi icin motorun isinma gibi bir derdi olmayacak. Bu sayede radyatorden motor bloguna ve kalorifer petegine kadar ne kadar kirecli yer varsa tertemiz yapacaktir. Ben bu sekilde temizlemistim.

Size bahsettigim pas ve kiec cozucunun ne kadar etkili oldugunu gorebilmek icin oncesinde kireclenmis bir caydanlik uzerinde deneyebilirsin.

Pis kirec cozucuyu tahliye ettirirken yere dogru iyice egin ki motora saga sola radyatore gelmesin. Bulastigi yere hortumla su tutman bile yeterli olur. Kolay gelsin

Termostat contanizda sokerken dagilabilir. Yaninizda bir adet termostat contasi bulunmasini tavsiye ederim.

Son düzenleme:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
2 litre üzüm sirkesiyle altimaya yapmıştım, sonuçta tıkalı bir radyatör bana hediyesi oldu :D
Bu ihtimali ben yazacaktım ama tecrübe etmediğim için beklemede kalayım istedim... Evet, bu işlemde; Radyatör ile kalorifer peteğinin tıkanma durumu söz konusu... Kaş yapayım derken, göz çıkarmaya gerek yok bence... Motor; içindeki suyu öyle ya da böyle dolaştırır ama radyatörlerin gözenekleri daha hassas olduğu için sıkıntı verebilir...

Gökan Turmuş

Katılımcı
Araç Markası
Citroen C5 DC
Araç Renk ve Tip
Gümüş
Belirtmeyi unuttum, kalorifer daha iyi ısıtsın diye , kapalı devre kireç çözümü için elimde bulunan inhibitörlü HCl kullanmıştım sonuç başarılı olmuştu.

Araç Markası
1991 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Hb
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
G.tum yemedi :) antifiriz ekledim %70
Radyatorude doldur boşalt yaptım iki kere
ilk etapta antifiriz suyu ekledikten sonra radytorden motora giren hortum damlatiyordu tam gidip yeni hortumla kelepçe alacaktım ki motoru ısıtıp su ısınınca boru da ısınır belki kelepçe daha kolay sıkar dedim denedim oldu sizintida yok artık ins. biyerdeyi patlak vermez 10 güne belli olur

Bymetehan

Katılımcı
Araç Markası
1991 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Hb
Kireç çözüldüğü zaman zaten suya karısiyor. Tortusu bile kalmaz onun ;)

Üst Alt