Motor Alt Koruma Hakkında

Wildboytam35

Sessiz
Araç Markası
2011 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah-Sedan
Merhaba arkadaslar 2011 m3 aracimda motor ve yağ karterini yerden gelebilecek tehlikelere karsi korumakla görevli karter koruyucun plastik oldugunu fark ettim,bunu kalın sac korumaya nasıl ceviririz???

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Şimdiye kadar, karter koruması ile ilgili sorun sıkıntı duymadım... koruyucunun plastik olması daha çok yerden sıçrayan çamur veya su gibi şeyleri engellemek için. Sert darbeler için ise, alt bölümdeki duruma göre şekillenecek koruyucu yapılabilir.

Şahsen böyle bir şeyi hiç düşünmedim ihtiyaç da duymadım. :islik:

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Asfaltta kullanacak birisi için gereksiz olur diye düşünüyorum. İlla yapayım dersen yapılabilir, atıyorum 2-3 milimetre şeklinde çelikten uygun şekilde kestirilebilir, ama bir tane için sana özel çalışma kimse yapmaz anca hatır gönül işi olarak yapılır.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Merhaba arkadaslar 2011 m3 aracimda motor ve yağ karterini yerden gelebilecek tehlikelere karsi korumakla görevli karter koruyucun plastik oldugunu fark ettim,bunu kalın sac korumaya nasıl ceviririz???
Üzerindekini cnc ciye götürüp aynısınj çelikden yaptıran vardı.

En büyük faktör cnc ci arkadaşıydı yaptı yoksa ona deve yükü ile para isterler zati plastik olanda eşek yükü kadar para ;)

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
Bence plastik daha iyi çelik olsa kaza anında olmadık bir yere zarar verir zaten şu an plastik olarak görevini yerine getiriyordur.

Erçay

Aktif
Araç Markası
Subaru Forester
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Muhafazanın plastik olmasının sebebi, önden yaşanacak sert bir kazada, motor kulaklarının kesilip motorun yere düşmesine olanak sağlamasıdır. Bunu Çelik sac ile değiştiinizde motorun yere düşemesini engellendiği için motor kabin içine doğru hareket edece ve şöförün ölümcül yara almasına sebep olacak diye bir bilgim var :)
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ya da üreticiler bunu bahane ederek Muhafazayı plastikten üretip maliyeti düşürüyor da olabilir :))

Wildboytam35

Sessiz
Araç Markası
2011 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah-Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Yaşadığım bir olay; 2 sene önce evimin önumde müteahhit boru döşemek icin asfalti kırmıştı ,4 5 ay o şekilde cukur kaldı.
Bir gece balkonda iken opel corsa bu cukura nasıl girdiyse karteri vurup delmişti 5 metre gidemeden butun yağ yere boşalmıştı.hizı düşüktü 2. Vites.

Bizim araclarda yere yakin bu ve bunun benzeri olaylarla karsilasmamak istiyorum, İzmirde yaşıyorum malum cukurun bol olduğu yer bazen 40 ile gitsen bile duramiyorsun ve cukurdan kacamiyorsun...

Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
Karter muhafazasının sactan veya çelikten olmasının faydasını defalarca görmüş birisi olarak imkanınız varsa yaptırın ama piyasada orijinal ürün olmadığı için yaptırmak epey zahmetli olacaktır. Tabi olayın "ne kadar ihtiyaç duyulacak" noktası var ki herkesin kendi şartlarında değerlendireceği bir husus...

Zamanında 99 Bora'mız bilmiyorum spor yay mı vardı, 2.5'luk kola şişesinin üstünden geçmiyordu, yoldaki kanalizasyon kapakları falan yüksek olunca, yolda taş olunca, bozuk satıhta falan altını sürekli vururduk. Altında sac koruma vardı.

Arkadaşımda 2004 Scenic var, benim araçtan daha alçak bir araç ve bahçeye gittiğimizde patikada sürekli altını vura vura gidiyor. Altında sac koruma var.

Bizim düldül 195/65 ile yerden oldukça yüksek, ATV'den sonra pek kullanmasam da patikaya falan girdiğimde gönül rahatlığıyla giriyorum. Ancak geçen kış yağmurlu bir günde, hava kararmadan bahçedeki hayvanlara bakıp döneyim diye giderkene yağmur sularının akması ile kanallaştığı bir noktada lastik kaydı. Altında koruma yok ve sonuç bu...
IMG-20190108-WA0003.jpg

Çok ince bir yırtıktı ancak akşamın o saatinde yağ bitmeden aracı ustaya ulaştırıncaya kadar iyi stres yaptırtmıştı. Diğer taraftan ince bir yırtık da olsa şüphelenip kontrol ederken farketmiştim, farketmeseydim ertesi sabah işe giderken motoru kilitlemeyle sonuçlacak elim bir kaza olacaktı.

touch the sky

Katılımcı
genelde araziye giren off-road pick up tarzı araçlar yaptırıyorlar
motor masrafımı yoksa olası önden kazalarda hayati bölgeleriniz mi tercih yaptırana kalmış :)

Wildboytam35

Sessiz
Araç Markası
2011 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah-Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Acaba motor altında fabrikasyon montaj için somun veya parçayı tutturmak icin birseyler yapılmış mıdır?
Google aramasında 750 tl bir adet karter koruma muhafazası satılık olarak çıkıyor.bu parca alınsa direk takabilirsek süper olur

Üst Alt