Mazda'nın Yeni G-Vectoring Teknolojisi

maximus01982

Sessiz
Araç Markası
Mazda CX-5
Araç Renk ve Tip
Siyah
Maalesef tüm modellere dahil etmek mümkün olmayacakmış. Bu tork sınırlamayı nasıl yaptıklarını merak ediyordum, Türkçe kaynaklarda yazmıyordu. Ateşleme zamanını geciktirerek bunu yaptıklarından karmaşık bir sistem.

When can you buy GVC?

Mazda says G-Vectoring Control will first be available on the 2017 midsize Mazda 6 sedan and the compact Mazda 3. Mazda will outfit the entire line within “a couple years.” It’s not possible to retrofit current Mazdas. While it’s a software enhancement to the Mazda SkyActiv engine control module, there are also subtle tweaks to the suspension and steering. GVC will eventually be on all Mazdas, standard, and unlike the test cars, they’ll be always on (no off button).

Yanlış anlamadıysam; "Bu her ne kadar motor kontrol modülünde yazılım güncellemesi ile olsa da direksiyon ve süspansiyonda ince bir ayar yapmak gerekiyor." yazıyor.

8 yıldır bu teknoloji için çalışmışlar, yani onlarında söylediği gibi aldığımız skyactive ile üretilen tüm araçlara uygulanabilir olmasına rağmen basit bir ayardan kaçtıkları için bizler ne yazık ki faydalanamıyoruz. Çok zor geldiyse ücretli yapsalardı güncellemeyi en azından isteyen alırdı. Gerçi bu seferde çok uçuk bir fiyat belirlerlerdi. :mad:

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
When can you buy GVC?

Mazda says G-Vectoring Control will first be available on the 2017 midsize Mazda 6 sedan and the compact Mazda 3. Mazda will outfit the entire line within “a couple years.” It’s not possible to retrofit current Mazdas. While it’s a software enhancement to the Mazda SkyActiv engine control module, there are also subtle tweaks to the suspension and steering. GVC will eventually be on all Mazdas, standard, and unlike the test cars, they’ll be always on (no off button).

Yanlış anlamadıysam; "Bu her ne kadar yazılım güncellemesi olsa da direksiyon ve süspansiyonda ince bir ayar yapmak gerekiyor." yazıyor.

8 yıldır bu teknoloji için çalışmışlar, yani onlarında söylediği gibi aldığımız skyactive ile üretilen tüm araçlara uygulanabilir olmasına rağmen basit bir ayardan kaçtıkları için bizler ne yazık ki faydalanamıyoruz. Çok zor geldiyse ücretli yapsalardı güncellemeyi en azından isteyen alırdı. Gerçi bu seferde çok uçuk bir fiyat belirlerlerdi. :mad:

Küçük bir yazılım oynaması olsa da, bu GVC sistemi için süspansiyon ve direksiyon sistemine de eklemeler gelmiş. Bu nedenle deniyor. Demek ki süspansiyon ve direksiyon sistemi yeterli değil ki eklemiyorlar.

maximus01982

Sessiz
Araç Markası
Mazda CX-5
Araç Renk ve Tip
Siyah
Küçük bir yazılım oynaması olsa da, bu GVC sistemi için süspansiyon ve direksiyon sistemine de eklemeler gelmiş. Bu nedenle deniyor. Demek ki süspansiyon ve direksiyon sistemi yeterli değil ki eklemiyorlar.

Direksiyon ve süspansiyon sistemine ince ayar yapmak gerekiyor demişler, parça değişikliğinden bahsetmemişler, serviste ücretli yapsalar yine alırdık. Yazık oldu, gidip test ederiz artık, ne yapalım. :(

maximus01982

Sessiz
Araç Markası
Mazda CX-5
Araç Renk ve Tip
Siyah

Daha önce okuduğum ama nerede olduğunu bilmediğim için kaynak olarak ekleyemedim dün arayıp bulduğum linki koyayım istedim.

Mazda SKYACTIV-VEHICLE DYNAMICS Sistemini Görücüye Çıkardı

Mazda'nın 14-07-2016 tarihinde yayınladığı basın bülteninde;

"SKYACTIV-Şasisine sahip olan tüm araçlarla uyumludur. Yazılım tabanlı bir sistem olarak araca herhangi bir ağırlık eklemez ve bu nedenle Mazda mühendislerinin hafif araç üretme arzularının önüne geçmez. GVC, bu yılın sonlarına doğru Avrupa’daki modellerde kullanılmaya başlayacak."

açıklamasında bulunmuş.

Ben buradan güncelleme ile geleceği sonucunu çıkarıyorum. Adamlar kendi söylemiş. Herhangi bir parça eklenmemiş. Sadece yazılımsal diyor. Yıl sonunda tüm Avrupa modellerinde kullanılmaya başlayacak, yani güncelleyecekler.

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Daha önce okuduğum ama nerede olduğunu bilmediğim için kaynak olarak ekleyemedim dün arayıp bulduğum linki koyayım istedim.

Mazda SKYACTIV-VEHICLE DYNAMICS Sistemini Görücüye Çıkardı

Mazda'nın 14-07-2016 tarihinde yayınladığı basın bülteninde;

"SKYACTIV-Şasisine sahip olan tüm araçlarla uyumludur. Yazılım tabanlı bir sistem olarak araca herhangi bir ağırlık eklemez ve bu nedenle Mazda mühendislerinin hafif araç üretme arzularının önüne geçmez. GVC, bu yılın sonlarına doğru Avrupa’daki modellerde kullanılmaya başlayacak."
açıklamasında bulunmuş.

Ben buradan güncelleme ile geleceği sonucunu çıkarıyorum. Adamlar kendi söylemiş. Herhangi bir parça eklenmemiş. Sadece yazılımsal diyor. Yıl sonunda tüm Avrupa modellerinde kullanılmaya başlayacak, yani güncelleyecekler.

Bize de eklerler desene :D
Valla süper olur...

maximus01982

Sessiz
Araç Markası
Mazda CX-5
Araç Renk ve Tip
Siyah
Bize de eklerler desene :D
Valla süper olur...

Gerçekten çok güzel olur. :D

Belki diğer tüm avrupa ülkelerine ücretsiz verirler ama Türkiye'de alaman markaları herşeyi opsiyon olarak parayla satın almaya alıştırdığı için acaba ücretli olur mu kuşkusu yok değil.

Yine bir videoda dinlemiştim tam hatırlamıyorum ama ufaktan bahsedeyim, mazda ceo yada mühendislerinden birinin konuşmasıydı, "Biz araçlara çok fazla donanım koyduk ancak, bu donanımlardan tam anlamıyla ilerleyen zamanlarda istifade edeceğiz, mazda ileri görüşlü vs" bunun gibi birşeydi yalan olmasın tam hatırlamıyorum ama bulursam onu da koyacağım.

maximus01982

Sessiz
Araç Markası
Mazda CX-5
Araç Renk ve Tip
Siyah
Ücretli de olsa alınır.Benim için öncelik sürüş güvenliği ama ücretsiz olsa :)

Doğru söylüyorsunuz sürüş güvenliğini de sağladığı için önemli. Bu teknoloji 8 yıldır geliştiriliyormuş yani biz otomobilleri almadan önce başlamışlar, sonuçta bizde projeye kaynak sağlamış olduk. Bir daha para almasalar iyi olur. :)

Mazda'nın bayi numaraları değil de direk merkeze bağlanabileceğim bir çağrı merkezi varsa arayıp sorayım. Baktım ama bulamadım.
Yıl sonuna çok birşey kalmadı.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Doğru söylüyorsunuz sürüş güvenliğini de sağladığı için önemli. Bu teknoloji 8 yıldır geliştiriliyormuş yani biz otomobilleri almadan önce başlamışlar, sonuçta bizde projeye kaynak sağlamış olduk. Bir daha para almasalar iyi olur. :)

Mazda'nın bayi numaraları değil de direk merkeze bağlanabileceğim bir çağrı merkezi varsa arayıp sorayım. Baktım ama bulamadım.
Yıl sonuna çok birşey kalmadı.
Çok iyimser gördüm sizi :) Bu şekilde hiç bir firma ayakta kalamaz dürüst olmak lazım.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
G-Vectoring (GVC) Mazda'nın 2017 yılında satışa sunacağı; Mazda 6, Mazda 3 makyajlı-dizel, Mazda CX-3 modellerinde olacak diyerek konuyu hortlatmış olayım. :)

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Ek bir somut nesne ilave edilmeden sadece yazılımla mı yapılıyor, eğer öyleyse şuan ki 3, 6, CX-3 sahipleri de yazılımla bu teknolojiye sahip olabilirler mi?

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Suda fark olduğu gayet belli. GVC olmayanda su daha fazla ivmelendiğinden ötürü kapın yan kısmında daha fazla yükselirken, GVCli mazda 3 de daha az yanal ivmeden ötürü daha az yükseliyor. Bence en önemli getirisi sürücü yorgunluğunun azaltılması olacak.

Üst Alt