Mazda' ya Forscan ile Bağlanmak... Arıza Tespit, Kişiselleştirme...

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Yok beya güzellikleri de çok oldu. Deneyim işte. :D ELM ile veri görüyorum, makale çıkarcam daha elm ile niye yakayım satarım daha iyi. :D ELS27 yi isteyene satabilirim. :D

Ne oldu ELS sevdası erken bitmiş görünüyor :D
İhaleye çıkar, ama reklam yap. Şu akıllı tvdeki 40 dakika tuşlu telefon reklamı yapanlara ver, kesin satarsın :)
Bence de bayağı tecrübe oldu senin için. Yakınlarda olsaydın kablo alma hiç derdim de...

Moderatörün son düzenlenenleri:

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Aaa etmedim mi teşekkür ayıp etmişim. Sağol abi, sayende bilgilendik, gizli özellik fakiri arabalarımıza az da olsa kişiselleştirebildik valla sayende. :D
Forscan özellik açma dışında, aracın modüllerini test edip hata var mı bulma, varsa hatasını silme dışında bir kullanım alanı yok bence. Torque ve elm327 ye devam. :D
Crackli windows 10 için torque benzeri program bilen var mı?

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll
:) Allah herkesin, kalbindeki niyete göre versin, kimler başkaları için neyi düşünüyorsa, yüz katını versin, herkesin yolu, işi gücü açık olsun. :)[/QUOTE]
Amin amin amin:)

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Aaa etmedim mi teşekkür ayıp etmişim. Sağol abi, sayende bilgilendik, gizli özellik fakiri arabalarımıza az da olsa kişiselleştirebildik valla sayende. :D

Teşekkür ettiğin için dedim zaten mutlu :)
En çok sen uğraşıp kurcaladığın için seni örnek verdim.
Bi ara vicdan yaptım, üzüldüm airbag hatası olunca ama neyse ki düzelttin :)

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Teşekkür ettiğin için dedim zaten mutlu :)
En çok sen uğraşıp kurcaladığın için seni örnek verdim.
Bi ara vicdan yaptım, üzüldüm airbag hatası olunca ama neyse ki düzelttin :)
Olur böyle şeyler. kurcalıyorsak bu tür şeylere de hazırlıklı oolmak lazım. Şahsen çok dert etmiyordum, yazılımsal hata en kötü serviste IDS ile çözülür diyordum ki çok şükür gerek kalmadı.

Bu arada air intake resonator iptalini düşünüyorum. Hava daha rahat giriyor diyorlar. Özellikle bizim benzinlilerde hava filtresinin konulduğu yerine alt tarafındaki girinti çıkıntıları yok etsek, direk hava filtresinin üstüne gelse hava akışı hızlanır mı? Yoksa soğuk havayı alıyor önden güzelce. Ama 13 saniyelik 0-100'ü fazla pahalıya kaçmadan nasıl düşürebilirim düşün düşün gına geldi.
maxresdefault.jpg

Geyikde mi konuşsak ne bunları? :D

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Olur böyle şeyler. kurcalıyorsak bu tür şeylere de hazırlıklı oolmak lazım. Şahsen çok dert etmiyordum, yazılımsal hata en kötü serviste IDS ile çözülür diyordum ki çok şükür gerek kalmadı.

Bu arada air intake resonator iptalini düşünüyorum. Hava daha rahat giriyor diyorlar. Özellikle bizim benzinlilerde hava filtresinin konulduğu yerine alt tarafındaki girinti çıkıntıları yok etsek, direk hava filtresinin üstüne gelse hava akışı hızlanır mı? Yoksa soğuk havayı alıyor önden güzelce. Ama 13 saniyelik 0-100'ü fazla pahalıya kaçmadan nasıl düşürebilirim düşün düşün gına geldi.
maxresdefault.jpg

Rezonatörün görevini biliyorsun değil mi :)
Hava emiş vakumu ile bir şekilde akar, 0-100 de direk olarak anlayabileceğin bir fark olacağını zannetmiyorum.
Benim eski 1,4is varken 1,6ies emmesi takıp, rezonatör vs iptal etmiştim. Hava filtresinin daha sık dolması ve emiş sesindeki bir miktar değişim dışında bir fark olmadı. İes emmesi takınca ies filtre ve rezonatörünü geri taktım. Emmeden dolayı hava girişi ve manifold boruları genişleyince lpg ayarı yapmam gerekmişti. Hava fazla gelince yakıta %7 fln artı vermiştim diye hatırlıyorum. Her araçta aynı olmaz illaki ama çok umutlanma bence :) neticede motora giriş kısmında bir iyileştirme olmayacak

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Torque ve elm327 ye devam. :D
Crackli windows 10 için torque benzeri program bilen var mı?

Akşam telefondan baktığımdan fark etmemişim mesajının devamını. Crack fln kötü şeyler bunlar :p
Forscan daha ne yapsın istiyorsun bu arada :D
ScanMasterELM var bende Honda dan kalma. Versiyonu biraz eski olabilir ama veri okumada iyiydi. 2.1 versiyon. Türkçe desteği de var. (Çeviri düzgün.;))
Bir bak internette bulamazsan setup mail atarım. Aslında forumun yandex diske koymak daha iyi olur.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
3. nesile sahip arkadaşlardan Forscan ile bağlanmayı düşünenler varsa hiç heveslenmesinler. Geçen günlerden birinde Ediz hocanın araca bağlanalım dedik. Özelliği değişitirilebilir ayar var mı diye. Forscan kablosunu taktığımız gibi aracın tüm arıza ışıkları yandı. Çıkardık hepsi söndü. Tekrar taktık yine yandı. Devam ettik işleme, değiştirebileceğimi ayarlar var mı diye. Klasik iç aydınlatma süresi, ışık sensörü varsa bunun hangi koşulda devreye gireceği (hava çok karanlıkken, ya da aydınlık olsa da hafif karardığında), başka donanımlar varsa devre dışı bırakılabilme vs gibi ayarlar vardı. Hiçbir işe yaramayan zaten multimedya ekranından değiştirilebilir ayarlar çoğunlukla. Galiba Mazda, Ford prangalarından kurtulunca yazılımını da hafiften değiştirmeye başlamış sanırım ki kablonun arıza ışıklarını yakması ve değiştirilebilir ayarların azalması buna işaret. Bir diğeri de yıllardır çile çektiren polen filtresinin artık değişiminin çok kolay olması. :)

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
3. nesile sahip arkadaşlardan Forscan ile bağlanmayı düşünenler varsa hiç heveslenmesinler. Geçen günlerden birinde Ediz hocanın araca bağlanalım dedik. Özelliği değişitirilebilir ayar var mı diye. Forscan kablosunu taktığımız gibi aracın tüm arıza ışıkları yandı. Çıkardık hepsi söndü. Tekrar taktık yine yandı. Devam ettik işleme, değiştirebileceğimi ayarlar var mı diye. Klasik iç aydınlatma süresi, ışık sensörü varsa bunun hangi koşulda devreye gireceği (hava çok karanlıkken, ya da aydınlık olsa da hafif karardığında), başka donanımlar varsa devre dışı bırakılabilme vs gibi ayarlar vardı. Hiçbir işe yaramayan zaten multimedya ekranından değiştirilebilir ayarlar çoğunlukla. Galiba Mazda, Ford prangalarından kurtulunca yazılımını da hafiften değiştirmeye başlamış sanırım ki kablonun arıza ışıklarını yakması ve değiştirilebilir ayarların azalması buna işaret. Bir diğeri de yıllardır çile çektiren polen filtresinin artık değişiminin çok kolay olması. :)
Polene çok sevindim.

slymncmgz

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 2014 PowerSense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan

mazda3revolution.com'da sky kasalara nasıl bağlanılabileceği, nasıl kodlama yapılabileceği yazıyor.

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan

Ayrıldıkları için olması gereken bu zaten :) Forscan gelişip yeni sürümler için de Mazda ya göre programı şekillendirirse ne ala. Yoksa durum pek parlak değil. Standart arıza kodları dışında kod okuyamayan (ABS, BCM kodları vs.) Torque gibi yazılımlarla sadece standart kodlar okunup silinebilecek bu durumda. Diğer durumlar için servise mahkum.. Çok yaygın bir araç olmadığı için de (sanayide bile Vw için servis yazılımı olan yerler var) servis dışında zor gibi görünüyor. Niyeti bozup danaya girer gibi ortak Mazda servis yazılımına mı girsek napsak :D

Polen fitresi hakkaten eziyet yaa. Fordlarda bi de gaz pedalı sökülenleri var değişim için. Onlara bakaraktan BL gene biraz insaflı olmuş. Ama yine de zor. Torpido kapağını açıp değiştirdiğim Honda dan sonra buna alışmak zor oldu biraz. Gece 12 de söktüm dün. Tatile çıkıcam bugün, akşam bi baktım pır pır pır ses geliyor klimadan. Pervaneye kuru yaprak kaçmış nasıl olmuşsa. Torpidoyu söküp aradan zoraki temizledim. Filtrelere fln da hava tuttum. Nasıl girmiş anlamadım filtrede olmayan yaprak oraya nasıl geçmiş. Pervanede bayağı kirliydi ama o saatte gözüm kesmedi söküp pervane kanatlarının tozunu tek tek temizlemek. Hava tutup elimin erişebildiği yere kadarını temizledim. Boş bir vaktimde yapacağım ama listeye yazdım.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Ayrıldıkları için olması gereken bu zaten :) Forscan gelişip yeni sürümler için de Mazda ya göre programı şekillendirirse ne ala. Yoksa durum pek parlak değil. Standart arıza kodları dışında kod okuyamayan (ABS, BCM kodları vs.) Torque gibi yazılımlarla sadece standart kodlar okunup silinebilecek bu durumda. Diğer durumlar için servise mahkum.. Çok yaygın bir araç olmadığı için de (sanayide bile Vw için servis yazılımı olan yerler var) servis dışında zor gibi görünüyor. Niyeti bozup danaya girer gibi ortak Mazda servis yazılımına mı girsek napsak :D

Polen fitresi hakkaten eziyet yaa. Fordlarda bi de gaz pedalı sökülenleri var değişim için. Onlara bakaraktan BL gene biraz insaflı olmuş. Ama yine de zor. Torpido kapağını açıp değiştirdiğim Honda dan sonra buna alışmak zor oldu biraz. Gece 12 de söktüm dün. Tatile çıkıcam bugün, akşam bi baktım pır pır pır ses geliyor klimadan. Pervaneye kuru yaprak kaçmış nasıl olmuşsa. Torpidoyu söküp aradan zoraki temizledim. Filtrelere fln da hava tuttum. Nasıl girmiş anlamadım filtrede olmayan yaprak oraya nasıl geçmiş. Pervanede bayağı kirliydi ama o saatte gözüm kesmedi söküp pervane kanatlarının tozunu tek tek temizlemek. Hava tutup elimin erişebildiği yere kadarını temizledim. Boş bir vaktimde yapacağım ama listeye yazdım.
Pervaneye nerden ulaşıyorsun?

maxresdefault.jpg

Sağdaki hava girişi gibi bi yerde solda var ordaya kapak takmışlar aslında ordan 2. Bi giriş mi versek?
Yada ordan sanzıman taarafına bi girişşmmi yaapsak napsak orası öyle boş duruyor batıyor baana ;)

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
kadir fana ulaşmak zor diye biliyorum. Orta konsol, klima kontrollerin vs komple sökülmesi lazım sanırım. Aslında o fanın temizliği için paslandırma ve elektrik iletkenliği olmayan, kolay buharlaşabilen temizleyici bir sıvı püskürtülerek yapılabilir diye düşünüyorum. Üstteki orta hava menfezleri sökülüp oradan boca edeceksin.

Hava girişi dediğin yer neresi? BLde hava girişi logonun altındaki boşluğun tamamı diye biliyorum. Resimde sağdan geliyor gibi gözükmesine bakma, soldaki cam suyu bidonunun tam simetrik hizasında, sağdaki boşluğa rezonatör koymuşlar. Oralarda dolaşan hava, sonrasında bu resimdeki sağ taraftan bir hortumla geliyor hava filtresine.

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Pervaneye nerden ulaşıyorsun?

Torpidoyu söküp çıkarınca oradan sol tarafa doğru bakarsan görebilirsin. Havalandırmayı iç sirkülasyona alınca önündeki kapak açılıyor pervane görünüyor. Kapağın çerçevesinden dolayı pervaneye erişmek zor, parmak ucun yarısına kadar erişiyor.
Arçelikten aldığım buharika var onla temizlicem ben. Buhar püskürtüyor. 1 dk içinde kuruyor. Bakalım. Tatil dönüşü bi bakıcam. Fanı sökmek için başka yerleri de sökmek gerek sanırım çok dikkat etmedim ama.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
BLOWER MOTOR REMOVAL

Sökme sırası üstteki linkteki gibi. Sol taraftan da birşeyler sökülmesi gerekiyor. En mantıklısı senin dediğin yöntem İbrahim abi. Elektrik iletkenliği olmayan, çabuk buharlaşan bir temizlik sıvısıyla da olabilir bu aslında.

Köpük gibi olup ama fan üstündeki bakterileri öldürmek dışında kirleri akıtma özelliği olan birşey lazım.

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
BLOWER MOTOR REMOVAL

Sökme sırası üstteki linkteki gibi. Sol taraftan da birşeyler sökülmesi gerekiyor. En mantıklısı senin dediğin yöntem abi. Elektrik iletkenliği olmayan, çabuk buharlaşan bir temizlik sıvıyla da olabilir bu aslında.

Akşam o saatte sesi duyunca deli oldum. 12 yi geçiyordu iş yerine gidip poleni söktüğümde. Üstten hava verdim teyp üstü ızgarayı söktüm yok. En son baktım olmayacak torpidoyu söktüm. Önündeki çerçeveden elimin yarısı zor girdi,baktım parmak uçlarjm sim siyah çıktı. Kanatçıklar arasına sıkışan yaprakları uzun tornavida ucuyla çıkardım hava tutunca baya bi toz çıktı. Dedim bunu temizlemek farz.. Ama 1 i geçiyordu artk sabah iş var diye uğraşmadım. Ön tarafta söküp rahat alabileceğim bir kısım gözüme çarpmamıştı..
Dediğin gibiyse orayı sök burayı sök değmez uğraşmaya. Buhar makinesiyle bembeyaz yaparım ben onu :)

Üst Alt