Mazda Xedos 9 Ön Cam Havalandırma Izgarası Altı Temizliği

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Konum
İzmir
Araç Markası
Xedos 9
Yaz sıcağında haliyle ağaç gölgesinde bekleyen guzuların ön kısımda biriken ağaç yaprakları ve toz/toprak bununla birlikte yağmurlu ve nemli havalarda genellikle kir topu haline geliyor. Bunların hepsi de çamurluklara doğru yönlendirilmiş tahliye yerine ulaşamadığında ise ön cam altında bulunan havalandırma yerinde birikebiliyor. Buradan kurtulanların bir kısmı da havalandırma kanallarından kaçarak aracın içine girebiliyor. Girenler her ne kadar filtreden geçemese de bu sefer de filtreden geçen havayı kısıtlıyor. Eğer ki çok fazla yabancı madde birikirse tahliyeleri tıkama ihtimali de olabilir ve bu durumda da yağmurlu havalarda torpidonun alt kısımlarında ıslaklık görülebiliyor. Hava yoluna kaçan bu sular da zamanla kötü kokuya neden olabiliyor.

Tüm bunların üzerine geçenlerde kabin filtresini hem temizlemek hem de aracın içerisi güzel koksun diye bir şeyler sıkmak için çıkardığımda biriken kuru yapraklar guzunun içine dökülmüştü. Özellikle ıhlamur ve çam yaprakları bu senenin vazgeçilmez iklisini oluşturmuş. ;)

Bugün hazır Ahmet Abim @MX9 ve Hasan @major35 ile buluşmuşken, atölyedeki alet edevat nimetinden de faydalanıp bu işi de aradan çıkarmak istedim. Gidiş yolumuz belli zaten. İlkin silecekleri çıkartıyoruz ve sonrasında öndeki ızgarayı tutan ne kadar vida/klips/fitil vs. var ise söküyoruz. Plastik parçayı da (cama tutturulmuş tırnaklara dikkat ederek) kaldırdığımızda görüntü ortaya çıkıyor.

45444


Burada fotoğraf çekmeden önce (görselde belli oluyor) kabasını elimle aldığım bir tutam daha çalı çırpı vardı. Bundan önce de geçenlerde guzu yıkanırken ızgaranın dışından hava tutturmuştum. ;)

45443


Kabasını aldıktan sonra kanalları da temizleyebilmek için basınçlı hava tutmakta fayda var. Bunu yapmadan önce motor üstünü kapatırsanız da iyi olabilir tabi. ;)

45445


Bir de bu işlemi uygularken kabin filtresi takılı olsun ki yukarıdan vereceğiniz basınçlı havayla birlikte aşağıya ulaşan parçalar havalandırma ünitelerine kaçmasın. Üstteki işlem bitince de filtreleri çıkarıp aşağıya dökülenleri almayı unutmayın. ;)

45446


Hazır basınçlı havayı bulmuşken kaputun altını da temizlemeden geçmemek gerekir. Çok temizlemeye gerek yok; hem ne demiş büyüklerimiz: "Aracın temizi, motorun tozlusu makbuldür." :p
Her ne kadar ilk maddeye uymasam da kolay olanı yapayım bari değil mi? :koptum:

45448


Basit ve faydalı bu temizlik, hem guzuların sağlığı hem de kendi sağlığımız açısından bence en az senede bir tekrar edilebilir diye düşünmekteyim. :harika:

45447


Mutlu Xedos'lar için çalışıyoruz. :p
 

Üst Alt