Mazda RX-8 Kullanıcı Tecrübeleri

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Mazda RX-8 ile ilgili yazdığım bir yazı var ve ben buraya da eklemek istiyorum, ne kadar çok yerde olursa bilmeyen o kadar çok ihtiyacı olan faydalanır. Biraz uzun ama ilgisi olan varsa okur artık. :)

Mazda RX-8 2001-2012

Mazda RX-8, Mazda tarafından Nisan 2002 - Ağustos 2012 arasında üretilen spor otomobildir. Motor olarak Wankel motoru kullanım akadır. Wankel motoru 1308 cc'dir. RX-8'de 192.215.231.240 ve 250 HP gücünde beş adet Wankel motoru vardır. Şanzıman olarak 5 ve 6 ileri düz vites şanzımanın yanı sıra 4 ve 6 ileri otomatik viteste kullanılmaktadır.Bu Seçeneklerden 231 hp lik 6 ileri şanzımanı ile Türkiye’ye ithal edilmiştir.Az sayıda otomatik vites 192 Hp lik versiyonu da vardır.
2001-2010 Model Series 1 2010-2011 Model Series 2 olarak adlandırabiliriz.

Bu modeller de kendi İçinde farklı çeşitlere ayrılabiliyor örneğin Series 1 in 2009 da 40.yıl özel seri olarak normalden birkaç farklılığı olan serisi ülkemizde de var.Ayrıca yine 2009 eski kasa yeni kasa melezi modellerde yurt dışında mevcut.
Series 2 nin de değişik modelleri var bunlardan biriside Ülkemize ithal edilen R3 versiyonu
Bunun yanında Spirit R vs gibi değişik versiyonla da var.

SERİES 1 SERIES 2 FARKI NEDİR?

Genel yapı olarak birbirlerine benziyorlar, ön arka tasarımda ve iç tasarımda fark edilir farklılıklar var.Örneğin series 2 de Recaro koltuk mevcut.Denk geldiğim bilgilere göre series 1 e göre series 2 de 40kg bir hafiflikten bahsediliyor,bunun yanında süspansiyonlarda değişiklikler var series 2 de Blistein amortisörler kullanılıyor vb gibi.

En çok sorulan sorulardan birisi series 1 ile series 2 motor farkı. Aynı gibi gözükse de özellikle yağlama sistemi ve bazı parçalarda iyileştirme söz konusu,eskisine göre daha geliştirilmiş olarak series 2 ye uygulanmış. Açıklanan bilgilere göre teoride güç değerleri aynı ama uygulamada Series 2 lerin daha performanslı olduğu gözleniyor(İstisnalar olabilir)Yani Ne tamamen aynı denebilir ne de tamamen farklı. Ama sandık motor fiyatları farklı bunu söyleyebilirim.

RX8 SORUNLU BİR ARAÇTIR (MI)?

Üretildiği yıldan itibaren bir çok otomobil severin ilgisini ve sempatisini kazanan RX8 son yıllarda sadece kendisinde bulunan wankel motoru ile de tedirginlik yaratan bir otomobil olmuştur.Zaten bunun dışında herhangi bir probleminden bahsedilmez. Normal şartlarda Mazda markası problemsizliği ile ünlü bir marka .Tam yılını hatırlamıyorum ama zamanında %17 ile en az arıza yapan marka olarak deklare edilmişti internette ayrıntılar bakılabilir.RX8 e gelince ;benim tahminime göre araç yapılırken güçlü bir araç alt yapısı ile yapılmış ve bütün bileşenler buna göre ayarlanmış, ancak elde edilen güç düşünülene göre daha az olduğu için inanılmaz bir dayanıklılık ve sağlamlık söz konusu.Her türlü fantezisini gerçekleştiren arkadaşlarımız oldu ve araçlar hiçbir zaman zorlamaya bağlı sorunlar yaşatmadı..Zaten yaşanan motor arızalarının hemen hemen hiçbirisi gazlamaya bağlı ya da gazlarken gerçekleşen arızalar değil.Hatta gazlama ile kırılan rx8 motoru yok gibi bir şeydir diye düşünüyorum ben denk gelmedim.

Aracın En Çok Tedirginlik Yaratan Kısmı Wankel Motorudur.

Wankel Motor :Normal pistonlu motorların aksine daha az karmaşık yapısı yüksek devir çevirme ve hacimsel büyüklüğüne göre yüksek güçler üretmesine bağlı olarak dikkatleri çekmekte ama basit yapısına rağmen özellikle ülkemizde yaygın olarak olmadığı için ve bu motor ile ilgili bilgi ve beceri sahibi çok fazla usta ve servis olmadığı için her zaman şüphe ile bakılmıştır.RX8 de bulunan 13B kodlu motor 654 cc lik 2 adet rotor ve bu rotorların içerisinde bulunduğu Housing denilen bloktan oluşur.

Motorun yapısı ve genel çalışma prensibini görmek için aşağıdaki youtube linkini kullanarak animasyonunu izleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=cl-8CEfOge8

Ülkemizde çok kolay ve kısa zamanda arıza veren motor olarak bilinmesi aslında tam olarak nasıl kullanılacağı ve bakılacağı bilinmediği zamanlardan kalan bir söylentidir. Zaten alışılmışın dışında olan bu motoru Mazda markasının ve mühendislerinin ekstra uğraş ve çaba ile ısrarla kullanması bu motora kısa ömürlü ve dayanıksız demenin önyargıdan öte olmadığının göstergesidir.Sonuç olarak kullanıcı bilinçlendikten sonraki motor değişimlerinin azalması bu durumu doğrular.

Örnek vermek gerekirse; tarihleri günü gününe tutturamayabilirim örnek olması açısından yazıyorum 2003-04 yılında gelen rx8 in belli özelliklerde bir yağa ihtiyaç duyduğu 2006-2007 yıllarında öğrenilmiş ve kullanılması gereken yağ tüketiciye sunulmuştur.Bu süreç içerisinde yanlış kullanılan yağlar nedeni ile bu modellerdeki araçların çoğunun motorları değişmiştir.Buna bağlı olarak da günümüze kadar gelen söylentiler yayılmıştır.Sadece o yağ kullanılmalıdır sabitlemesi aslında görecelidir, aracın neden bu yağa ihtiyaç duyduğunun mantığı anlaşılır ise uygun özelliklerde herhangi bir yağ da kullanılabilir. Ama ülkemizde temini zor olmayan Mazda’nın bu araç için üretim yaptırdığı Dexelia isimli yağını kullanmak en kolay ve net çözüm...

NEDEN ÖZEL BİR YAĞA İHTİYAÇ DUYUYOR?

Rx8 motor sistemi gereği motorun iç Kısmına da yağ enjekte ediyor.Yağ pompasının devamında bulunan Oil Metering Pump ile motorun ihtiyacına göre Series 1 lerde “2” Series 2 lerde” 3” enjektör ile motora yağ enjekte ediliyor.Bu sistemin devamında yanma işleminden sonra kullanılan yağın özelliğinin önemi ortaya çıkıyor.Normal yağların yanma odası ile bir işi olmadığı için yapıları ona göre ayarlanmış olduğundan yanma gerçekleştikten sonra kalıntı bırakırlar ve zamanla bu kalıntıların birikmesi motor kompresyonunun düşmesi ve devamında motorun çalışmaması gibi bir sorun ortaya çıkar.Ülkemizde de servisler motorun tamiratını yapamadığı için direk değişim yoluna gidiliyor.Böyle durumlarda motoru reflikiye yapabilen ustalarda mevcut.Fakat kendi yağı kullanıldığında bu durumlar yaşanmıyor ve motor ömrünü etkileyen olumsuzluklar olmuyor..Mutlaka yağdan anlayan ve bu sistemi daha iyi bilen arkadaşlar vardır onlarda bir şeyler yazar ben anlaşılabilir şekilde yazmaya çalıştım.

NEDEN YAĞ EKSİLTİYOR? NEDEN 5000 KM DE BAKIM YAPIN DENİYOR?

Normal araçlarda yağ eksilmesi problem olarak görülebilir.Ancak Wankel motorun çalışma prensibi gereği bu yağı kullandığını bildikten sonra bu eksilmenin sebebi anlaşılabilir oluyor.Yani rx8 yağ eksiltmiyor yağı kullanıyor ve bu asla bir problem değil.Kullanım tarzına göre yağ eksiltme oranı değişebilir bu nedenle yağının sık sık kontrol edilmesi motorun yağsız kalmaması açısından önemlidir.Ayrıca 5000km de yağ değişim tavsiyesinin sebebi ise motor içine enjekte edilen yağın kartelden kullanılmasından dolayı bu yağın olabildiğince temiz ve kalıntı bırakmayacak durumda olmasının motor sağlığı açısından iyi olmasıdır.Aslına bakıldığında,söylendiğinde” bununla mı uğraşı caz” denilse bile bence bu tarz otomobil kullanan bilinçli kullanıcılar zaten araçlarının yağ seviyesini kontrol etmeli ve sık sık yağlarını değiştirmelidir.Mesela ben bu araçtan önceki araçlarımda da zaten bunu yapıyorum ve çevremdeki Cooper S ,S2000, M3 sahibi arkadaşlarımda bu şekilde kullanıyor.

Bunun dışında çalıştırma prosedürü,stop etme prosedürü diye rx8 için yazılmış prosedürler var.Ama Benim düşüncem; bu prosedürlerin her spor araca hatta her araca uygulanması gereken şeyler olduğu.Şöyle düşünün “Yağlı yemeyin kolesterol olur”,” Tuzlu yemeyin damar sertliği olur” diye uzmanlar söylüyor ve çoğumuz bunu uygulamıyoruz kimimizde bahsedilen sıkıntılar olurken kimimizde de hiç problem olmuyor
smile.png
Bence bu prosedürler bunun gibi bir şey yapılması tavsiye edilen yapılmadığında problem olması ise şansa kalmış durumlar.Ama beim düşüncem spor araç bir tutkudur ve bu araçlara hakkıyla binen arkadaşlarım için bu bahsettiklerim zevkle yapılacak şeylerdir. Örneğin soğukken devir çevirmemek,Stop etmeden önce biraz beklemek vs vs..Ayrıntıya girmiyorum bu prosedürleri ayrıntılı yazacak arkadaşlar vardır.

Yurt dışında 100.000 mil 150.000 mil kullanılan rx8 ler mevcut. Zaten yurt dışında bizim ülkemizdeki gibi sorunlu imajı da yok. Yan komuşumuz Yunanistan da bile sayısız turbo lanmış ve modifiye edilmiş araç var.

MAZDA RX-8 ÇOKMU YAKIYOR?

Evet gelelim en çok merak edilen hatta sahibi olmayan birçok kişinin bile fikir sahibi olduğu yakıt konusu
smile.png
Bu aracı 1308 cc olarak düşünüp yakıtını bu hacme göre bekleyenlerin şaşırması çok normal
smile.png
Aracın Motor sisteminin farklılığından dolayı hacimsel olarak 1308 cc olduğunu hepimiz biliyoruz,yurt dışında bazı yerlerde 2,6 wankel olarak da geçer yani net bir hacim rakamı olmasa da kimileri 6 silindir bir motora denk olduğunu 2500-3000 cc aralığına denk geldiğini söylüyor
smile.png

Yakıt olarak ve elde edilen güce bakıldığında 2500-3000cc atmosferik bir motora denk olduğunu anlayabiliyoruz.Sizlere buradan net litre ya da rakam yazmicam hesaplamadım ancak kıyas yaptığınız araca göre çok veya az yaktığı teşhisi değişebilir.Ben günlük kullanmıyorum bu nedenle beni yormuyor ama günlük kullanıldığında yakıt göze batabilir halihazırda min 2500cc bir araba kullanıyormuşsunuz gibi düşünebilirsiniz..

RX8 YÜRÜMÜYOR MU ?

Mühendislerin beklentilerinin daha yüksek olduğu aşikar. Ama ortaya çıkan sonuç beklentileri karşılayıp karşılamaması kişiye göre değişebilir.1400-1500 kg aralığında bir araç olması arkadan itiş ve bunun kayıp olarak güce etkisi birleştiğinde uçan kaçan bir araç olamadığını biliyoruz. Günümüzde fiyat olarak alternatif olamayacak ama kıyas yapılan S2000 ile düşündüğümüzde S2000 in 100 kg civarı kilo avantajı ve teker gücü olarak fazlalığı ve piyasadaki sağlıksız bakımsız rx8 leri göz önünde bulunduğumuzda s2000 rx8 denemesi sonucunda yüzdesel olarak S2000 galip çıkacaktır.Ancak bakımlı bilinçli bir rx8 normal seviyedeki bir s2000 ile baş edebilir.

Örnek vermek gerekirse Bu aracın can damarı olan ateşleme sistemi bir çok araçta değişmemiş ama çalışır durumda,fakat tam performans çalışmayan ateşleme sistemi bilinçsiz kullanıcının fark edemeyeceği bir kayıba yol açmaktadır ve en bariz rx8 yürümeme teşhisi olarak söyleyebilirim , tabi ki de başka birçok etken olabilir incelemek lazım...

Rolling koşturan ve güzel işler yapan arkadaşlar mevcut ama RX8 in genel Rolling aracı olarak tercih edilmemesinin en bariz sebepleri arasında kilosunu söylemem yanlış olmaz.Eğer aracınızı söküp hafifletebiliyorsanız Series 1 de 18 Series 2 de 19 olan jantlarınızı küçültebiliyorsanız ve aracınızı tanıyorsanız güzel işler çıkacaktır
smile.png
Ama Benim gibi ben aracımın 1 vidasını bile sökmem diyenlerdenseniz Rolling’den uzak durmak en doğrusu olacaktır.Bu arada RX8 ağırlık dengesi olarak %50:50 oranında ayarlanmış bir araçtır özellikle Series 2 nin süspansiyon sistemi de işin içine girdiğinde Orijinalde bile çok iyi yol tutuşu ve dengesi olan bir araçtır ve bu nedenle keyifli bir time trial aracıdır.Bayiden alıp rahatlıkla piste çıkabilirsiniz diye düşünüyorum
smile.png

Yazdıklarım kesinlikle kendi araştırma,tespit ve düşüncelerimdir ve beni bağlayan yazılardır.Yanlışım ve eksiğim var ise daha iyi bilen arkadaşlarımın düzeltmesini rica ederim.

(TechTurkey forumdan alıntıdır)

Teşekkürler; Serkan_UR​

Zaggy

Sessiz
Bilgilendirme için teşekkürler abi, emeğine sağlık. Uzun zamandır rx8 leri incelediğim için şunu eklemek istiyorum, normalde tam bir rx8 hayranıyım. Benim için gerçekten bir tutku. Ama artısı eksisi söylemek gerek. Motoru ilgi isteyen, narin bir araç. Ha benim için bu araçla ilgilenmek bir zevk olurdu o ayrı. Yakıt tüketimi konusunda performanslı bir araç ne kadar yakıyorsa o kadar yakıyor bence. Bana göre aracın tek eksiği tork. 210 nm olan tork değeri diğer araçlarla kıyaslandığında gerçekten düşük kalıyor. Torkun düşük olmasının dezavantajlarını burdan uzun uzun yazmayım. Onun haricinde rx8 tamamen şahsına münhasır, bilinçli kullanıldığında sahibini mutlu edebilecek çok güzel bir araçtır. Böyle bir konu açtığın için çok teşekkürler abi

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Üst Alt