Mazda Premacy Aşırı Sıcakta Geçici Gaz Yememe Problemi

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Başıma ilk defa gelen bir arıza.
Şanlıurfa civarında hava 43derece iken araç bir anda gaz yememeye başladı varacağım yere cok az kalmıştı ve aşağı eğimdi kendi cazibesiyle vardı. 2 saat sonra araca geri döndüğümde sorun düzelmişti tekrar farklı bir noktaya yola çıktım bir süre sonra aynı sorunu yaptı ve durdum. Motorda benzin kokusu vardı kaçağı bulmaya çalışırken kaçak olmadığını kanister tahliyesiden benzin buhar attığını gördüm. O anda hemen depo kapağını açmaya gittim ve açarken inanılmaz benzin buharı saldı. Normalde 1 sn pıssss eden kapak 10 15sn falan benzin buhar saldıktan sonra kapağı tam açtım. Herşey normale döndü bidaha olmadı.

Tahmini sebepler: Aşırı sıcak aspaltı ısıtmış, asfatta alttan alttan benzin deposunu ısıtmış ve artan buhar basıncı yakıt pompasının çalışmasında teklemeye sebep olmuş. Teknik detayı bu olmayabilir. Belki de motora fazla buhar verdi ve aşırı zengin karışım sebebiyle boğulma olmuş olabilir. Sistem üstünde kafa yormak lazım.

Çözüm: aşırı sıcaklarda arada bir yakıt kapağını açmak. Aşırı sıcakta depo doluya yakın gezmek. Benim depom o anda çeyrekti. Bu sebeple daha çabuk ısınmış olabilir.

SM-M515F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Aynı durum eski zamanlarda Ford Connect(dizel)'te başımıza gelmişti, sıfır araç olduğu için servise göstermiştik, defalarca baktılar sorun bulamadılar, tesadüfün depo kapağını açtık sorun çözüldü. Aklımda hep böyle durumlarda. Geçmiş olsun Murat, depoyu fulle :D

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Başıma ilk defa gelen bir arıza.
Şanlıurfa civarında hava 43derece iken araç bir anda gaz yememeye başladı varacağım yere cok az kalmıştı ve aşağı eğimdi kendi cazibesiyle vardı. 2 saat sonra araca geri döndüğümde sorun düzelmişti tekrar farklı bir noktaya yola çıktım bir süre sonra aynı sorunu yaptı ve durdum. Motorda benzin kokusu vardı kaçağı bulmaya çalışırken kaçak olmadığını kanister tahliyesiden benzin buhar attığını gördüm. O anda hemen depo kapağını açmaya gittim ve açarken inanılmaz benzin buharı saldı. Normalde 1 sn pıssss eden kapak 10 15sn falan benzin buhar saldıktan sonra kapağı tam açtım. Herşey normale döndü bidaha olmadı.

Tahmini sebepler: Aşırı sıcak aspaltı ısıtmış, asfatta alttan alttan benzin deposunu ısıtmış ve artan buhar basıncı yakıt pompasının çalışmasında teklemeye sebep olmuş. Teknik detayı bu olmayabilir. Belki de motora fazla buhar verdi ve aşırı zengin karışım sebebiyle boğulma olmuş olabilir. Sistem üstünde kafa yormak lazım.

Çözüm: aşırı sıcaklarda arada bir yakıt kapağını açmak. Aşırı sıcakta depo doluya yakın gezmek. Benim depom o anda çeyrekti. Bu sebeple daha çabuk ısınmış olabilir.

SM-M515F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
o kapağı açınca 1 diş düşmüştür göstergede :)

Ilgaz-p

Katılımcı
bazen bende de oluyor sıcaklarda başladı araç lpg'de kullanıyorum tam gaz yaptığımda araç kendini atıyor ancak sanki 2000 devirde araba boğuluyormuş gibi çekişten düşüyor ben km 290,000 lere geldiği için katalizörden şüphelenmeye başlamıştım ancak akşam serin zamanlarda yapmadığını farkettim , hadi sizin araç benzinli ondan yapıyor bizimki lpg de iken yapıyor acaba basınç yapıp enjektörden benzin mi veriyor ne :D

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
bazen bende de oluyor sıcaklarda başladı araç lpg'de kullanıyorum tam gaz yaptığımda araç kendini atıyor ancak sanki 2000 devirde araba boğuluyormuş gibi çekişten düşüyor ben km 290,000 lere geldiği için katalizörden şüphelenmeye başlamıştım ancak akşam serin zamanlarda yapmadığını farkettim , hadi sizin araç benzinli ondan yapıyor bizimki lpg de iken yapıyor acaba basınç yapıp enjektörden benzin mi veriyor ne :D
Benzinin kendi buharı kapak kapalı olduğu için çıkamıyor.
uzun sürede benzin almayınca daha çok sıkışma oluyor.

Ben arada benzini bitirirdim, benzin deposuna lpg katkısı koyuyordum vs hep bi açma vardı oda sıra bile fısı duyuyorum.

Yakıt alırken kapağı siz açın fark edersiniz.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
benzin deposuna lpg katkısı koyuyordum
Bunun mantığı nedir?
Mesaj otomatik birleştirildi:

LPG haritanızın problem yaşadığınız bölümüne müdahale çözüm olabilir. Muhtemelen hava sıcaklığına göre enjektörün açık kalma süresi fazla oluyordur. Sıcak havada daha az oksijen bulunur, hava yakıt karışımı çok zenginde kalıyorsa ateşleme yapılamadan yakıt çiğ atılıyordur o devir/yük bandında. Araç beynini sıfırlayıp tekrar test edebilirsiniz standart haritada aynı problem yaşanmayabilir.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Bunun mantığı nedir?
57889

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Pek mantıklı değil. Enjeksiyonlu her araç benzinle çalışıyor ve tüm sistem aktif oluyor. Az aktif oluyor diye düşünülebilir, e az kullanılan araçlarda da sistem az aktif oluyor. O zaman yılda 5-6 bin km altı yapan her araç bundan kullansın mantığına çıkıyor iş.

Ürünün içeriğine baktım, %82'den fazlası nafta. Nafta bir tür petrol yan ürünüymüş. Benzinden daha ucuz ve geçmiş yıllarda benzinin hacmini arttırmak için de içeriğinde kullanılmış. %10'u da kerozin. Kerozin de petrol yan ürünü, dizel için kullanılıyormuş.

1 lt benzin içinde neredeyse %50 benzin bulunmakta. Markadan markaya bu oran değişiyor. Kalan miktar 2-8 çeşit (veya daha fazla) kimyasalla tamamlanıyor. Metil, etil, eter türevleri vs var bu kimyasalların içinde.

Bahsi geçen ürün bir yandan çözücü bileşik sağlıyor, bir yandan da yandığında karbon bırakıyor. Yani sübap yüzeylerinde ve kaçak yollarında karbon biriktiriyor. Dizellerde karbon birikimi EGR ve emiş hattında tıkanmalara sebep oluyor. Peki benzinde karbon birikimi ister miyiz? Sübap yüzeyleri hariç hayır. Sübapları koruyalım derken (ki koruyacağı da meçhul) diğer tüm sistemlerde karbon biriktirerek belki de daha fazla masrafa yol açabiliriz.

Kaldı ki ben daha yakıt hattında tıkanma vs yaşayan benzinli araç görmedim.

Sonuç olarak bir sürü çeşit 0,2-0,5 lt kimyasalın fiyatı 4 TL'ye gelirken karbon oluşturucu petrol yan ürünü kaç TL'ye geliyor. 20 TL falan herhalde.

Harika bir pazarlama ürünü.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Pek mantıklı değil. Enjeksiyonlu her araç benzinle çalışıyor ve tüm sistem aktif oluyor. Az aktif oluyor diye düşünülebilir, e az kullanılan araçlarda da sistem az aktif oluyor. O zaman yılda 5-6 bin km altı yapan her araç bundan kullansın mantığına çıkıyor iş.

Ürünün içeriğine baktım, %82'den fazlası nafta. Nafta bir tür petrol yan ürünüymüş. Benzinden daha ucuz ve geçmiş yıllarda benzinin hacmini arttırmak için de içeriğinde kullanılmış. %10'u da kerozin. Kerozin de petrol yan ürünü, dizel için kullanılıyormuş.

1 lt benzin içinde neredeyse %50 benzin bulunmakta. Markadan markaya bu oran değişiyor. Kalan miktar 2-8 çeşit (veya daha fazla) kimyasalla tamamlanıyor. Metil, etil, eter türevleri vs var bu kimyasalların içinde.

Bahsi geçen ürün bir yandan çözücü bileşik sağlıyor, bir yandan da yandığında karbon bırakıyor. Yani sübap yüzeylerinde ve kaçak yollarında karbon biriktiriyor. Dizellerde karbon birikimi EGR ve emiş hattında tıkanmalara sebep oluyor. Peki benzinde karbon birikimi ister miyiz? Sübap yüzeyleri hariç hayır. Sübapları koruyalım derken (ki koruyacağı da meçhul) diğer tüm sistemlerde karbon biriktirerek belki de daha fazla masrafa yol açabiliriz.

Kaldı ki ben daha yakıt hattında tıkanma vs yaşayan benzinli araç görmedim.

Sonuç olarak bir sürü çeşit 0,2-0,5 lt kimyasalın fiyatı 4 TL'ye gelirken karbon oluşturucu petrol yan ürünü kaç TL'ye geliyor. 20 TL falan herhalde.

Harika bir pazarlama ürünü.
Ekonomik yönden düşünüldüğünde genelde herşey mantıksızdır bi çok insan için.
Benzinde kullanım oranım bence gayet iyi az değil diye düşünüyorum ama lovato saat paylaşımları yapılmadığı için xxx lerle kıyaslama şansım olmuyor.

İstediğin kadar mantık çıkabilirsin senin ufkunla alakalı bi durum bişey diyemem.

Keşkem senin kadar teknik kimya bileşenlerine hakim olabilsem dediklerin için bişey diyemem.

Ürün hakkında yapılan yorumlara istinaden(teknik yapmış yada yapmamış kullanıcı yorumu kullanmayandan daha önemli) olumlu görüyorum ve ona istinaden kullanıyorum aslında belgedeki gibi + diğer ürünüde kullanmak gerek ama (eski kaldı mazi oldu artık) dolum ağızı altda olduğu için çok zor oluyor.

tıkanma içinde tam vakıf değilim arkadaşımın anlattıgı kadarı ile sıvılaştırılmış lpg sistemi olsa gerek montaj aracın kendi benzin enjektörünü kullanıyor sistem lpg ye 2 yıl xxx km garanti veriyoruz falan diyor, arkadaş peki aracın enjektörünü soruyor, ona yok diyor arkadaş diyor lpg burdan geçicen enjektöre bilmem ne ediyor vs gibi bu muahbbet vardı o tür sistem için çok daha + mantıklı olabilir.

Bende zaten EGR yok :)

Artık emmeye daha dikkat etmek lazım kn ile güçlendirilmeli iridyum ile verimli ateşleme sağlanmalı :)

İnsan oğlunu herzaman memnun edemezsin ön yargıları ile yıkar geçer.

Üst Alt