Konsept modeller ilginizi çekiyor mu?

• Evet

• Denk gelirsem bakarım

• Olsa da olur olmasa da

• Hayır

Sonuçlar yalnızca oylamadan sonra görülebilir.

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Karşınızda, bilimkurgu filmlerinde kuşkusuz rol alabilecek radikal bir tasarım örneği; Mazda MX-81 Aria...

mazda mx-81 aria concept (1).jpg

Mazda, otomobil firmalarının sürekli daha uç örneklerdeki tasarımlarla seslerini duyurmaya çalıştıkları, uzay çağının sıklıkla vurgulandığı 80'li yıllarda, çıtayı bir adım daha yükselterek MX-81'i görücüye çıkarmış ve bu araç ile 1981 Tokyo Motor Show'a katılmıştı.

mazda mx-81 aria concept (104).jpg

Mazda'nın 1981 yılında İtalyan tasarım firması Bertone ile birlikte çalışarak yarattığı MX-81'in gövde ve iç tasarımı haricindeki tüm parçalar o yıllarda üretimde bulunan 323/Familia altyapısı üzerine kurulmuştu.

mazda mx-81 aria concept (4).jpgmazda mx-81 aria concept (2).jpgmazda mx-81 aria concept (3).jpgmazda mx-81 aria concept (5).jpg

mazda mx-81 aria concept (16).jpg

Gereksiz çizgilerden arındırılarak oluşturulan 4 kişilik coupe MX-81 Aria; 3940 mm uzunluk, 1690 mm genişlik, 1280 mm yükseklik ve 2365 mm dingil aralığına sahipti. Araç dört silindirli 1490 cc turbo motoruyla 6000 devirde 130 beygir güç üretebiliyordu.

mazda mx-81 aria concept (6).jpg

MX-81 dış tasarımındaki açılır/kapanabilen pop-up farları ve neredeyse kaportayla eşit miktarda kullanılan camları ile birlikte, iç tasarımı ile de fazlasıyla merak uyandırmıştı.

mazda mx-81 aria concept (17).jpg

Fazlasıyla kullanılan camlarla birlikte içeriyi daha da ferahlatmak ve daha fazla alan yaratmak için iptal edilen direksiyon simidi yerine bir tür kayış sistemi ile araç yönlendiriliyordu. (Her ne kadar araştırsam da bunun nasıl çalıştığına dair bir kaynak bulamadım ne yazık ki; fakat çok kullanışsız bir sistem olsa gerek.)

mazda mx-81 aria concept (9).jpg

Kullanıcının tam karşısına yerleştirilen bir monitör ile çeşitli bilgiler sunabilen MX-81, ekran kenarlarındaki kontrol düğmelerini barındırıyordu. Dijital ayarlanabilen kliması, voltaj ölçeri, dereceli aydınlatma sistemi, elektrikle çalışıp kendi etrafında dönebilen şoför koltuğu gibi bir çok elektronik özelliği 80'li yılların hemen başında üretilen bir araçta görebilmek gerçekten de şaşırtıcıydı.

mazda mx-81 aria concept (7).jpg

MX-81 Aria'nın bu konsept çizgileri, Mazda'nın 80'li yılların sonunda üretime geçireceği 323F modelini tasarlarken ilham kaynağı olacaktır.
Yakın zamanın teknolojisi kullanılarak çekilen fotoğrafları mevcut olsa da günümüzde bu konsept aracın nerede olduğu gizemini korumakta sanırım, en azından ben yeterli bir bilgi bulamadım. :rolleyes: MX-81'in diğer fotoğrafları için aşağıdaki albümü inceleyebilirsiniz.

Not: Konu başındaki ankete katılmanızı rica ederim. Genel olarak konsept modeller hakkında düşünceleriniz/ilginiz/fikirleriniz ne derecede bilmek istiyorum, çıkan sonuçların da etkisiyle diğer modeller üzerine eğileceğim... ;)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Japonlar'ın ne kadar ileri görüşlü olduğuna güzel örnektir bu konsept. Ellerine sağlık Hamdi.

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
Hakikaten bu japonlar başka yahu şu an günümüzde kullanılan hem teknolojik hem tasarım izleri oldukça mevcut
şu havalandırma kontrol panellerindeki tasarım şu an dokunmatik ekranların içerisinde ve aynısı mevcut bknz opel,pejo ilk aklıma gelenler
orta ekranda o şekilde bknz mercedes s :eek: wv son modeller hatta öncesinde kullanılan orta bilgi ekranları.
@Bayraktar consept modeller her zaman ilgimi çekmiştir hem mesleğim neticesinde prototip işleri yapıyoruz hemde ilerde çıkacak modellerdeki izleri önceden görebilmek ve tahminlerde bulunmak kesin panjuru c sınıfına alırlar yan kapılar kesin d sınıfına gider gibi tahminlerde bulunmak hoşuma gidiyor ,o yüzden hem emeklerin için eline sağlık hem varsa daha devamını bekleriz ;)

skyline

Fedakarlık yoksa, zafer de olmaz.
Araç Markası
'99 Mazda 1.8 323F GT
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri HB
Hani bir araba dergisi alırsın böyle bir konuyu zevke okursun da birden arka sayfayı heyecanla açıp başka konu görürsün ya. Haahh işte öyle, yazı hiç bitmesin oldum. @Bayraktar :)

ÖnderKar

Kölgelerin gücü adına!
Araç Markası
2016 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Makine şeysi - Sedan
Direksiyon yerine koyulan zımbırtı, altındaki bir yuvanın içinde kayması için tasarlanmış. Yani o parçalı şeyler kenarları yuvarlatılmış dikdörtgenin üzerinde kayarak çalışıyor sanıyorum. Tabi pratikte çalıştığını sanmıyorum sadece tasarımcı/mühendis bu şekilde hayal etmiş. Zaten daha sonra buradan istifa ederek Geleceğe Dönüş filminde görev almıştır. :cool:

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
Bu direksiyon ile yarışlarda co-pilotun şöyle bir cümle kurduğunu düşünsenize ;
"4 bakla sağa 3 bakla sola " pilotta abaküs oynar gibi cırcır cır cır bir o yana bir bu yana :D:koptum:

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Solda 120 yazan şey de hız sabitleyici sanırım
Olabilir. İşin kötü tarafı Mazda’nın global sayfalarında dahi eski konsept araçlara dair bilgi yok. Geçmişlerini inkar mı ediyorlar anlamadım? :)

Hakikaten bu japonlar başka yahu şu an günümüzde kullanılan hem teknolojik hem tasarım izleri oldukça mevcut
şu havalandırma kontrol panellerindeki tasarım şu an dokunmatik ekranların içerisinde ve aynısı mevcut bknz opel,pejo ilk aklıma gelenler
orta ekranda o şekilde bknz mercedes s :eek: wv son modeller hatta öncesinde kullanılan orta bilgi ekranları.
@Bayraktar consept modeller her zaman ilgimi çekmiştir hem mesleğim neticesinde prototip işleri yapıyoruz hemde ilerde çıkacak modellerdeki izleri önceden görebilmek ve tahminlerde bulunmak kesin panjuru c sınıfına alırlar yan kapılar kesin d sınıfına gider gibi tahminlerde bulunmak hoşuma gidiyor ,o yüzden hem emeklerin için eline sağlık hem varsa daha devamını bekleriz ;)

Yaklaşık 70’e yakın konsept modeli var Mazda’nın. Eğer ki hepsini bir şekilde çeşitli kaynaklardan araştırıp foruma eklersek hepsini tek bir sitede barındıran tek platform olacağız. ;) Bunun yanında olmayan İngilizcem ve Japoncam gelişmiş olacak, parça arayışının getirisi süper Almancam gibi... :D
Sayonara... :p

Oylamada hayır diyenler şöyle bi ortaya gelsin bakalım:kyfmyrn:

Getirin ıslak zopayı... :p
İşin gerçeği yakın tasarımlı konsept araçlar benim de çok ilgimi çekmiyor, ama eski yıllara ait olunca daha bir ilginç geliyor. ;)

Üst Alt