Mazda CX9 PCV Valf Degisimi

sarpworks

Katılımcı
Araç Markası
Mazda CX 9
Araç Renk ve Tip
White Pearl
Herkese merhabalar,

Gectigimiz haftalarda esim, aracin ariza isigi yaktigini soyledi. Genel olarak benzin depo kapagindan kaynakli yandigi icin umursamamistim. Fakat sonrasinda sondurmek icin cihazi araca bagladigimda, P0456 - sistemde kucuk kacak var (depo kapagi) hata kodunun yaninda P0344 - Camshaft sensor arizasi kodunu da gorunce ariza isiginin asil nedenini ogrenmis oldum. Cunku depo kapagini sikica kapatip kontagi actigimda ortalama 5dk sonra isik sonuyordu. Sensorun tam yerini arastirirken bir paylasim gordum. baska bir cx9 sahibi, motor yaginin seviyesinin dusmesi sonucu da isigi yaktigini belirtmis ve birkac tamirci de paylasimin altina onaylayan sekilde mesaj yazmis.

46297

Hazir km dolmusken, yag - yag filtresi ve hava filtrelerini degistireyim dedim.

Yag kapasitesi filtre dahil 5.5lt. Fakat aractan cikan yag 2.5lt yani 3lt kadar yag eksilmis. 10.000mil yani 16.000km de bu kadar yag eksiltmesi normal olup olmadigina karar veremedim. 5w20 full sentetik yag kullaniyorum. Aracta bu sure icinde duman atma olmadi. motoru komple kontrol ettim yag sizdirmasi da soz konusu degil. Hava filtresini degistirmek icin kutuyu acinca gordugum manzarada filtrenin yarisi yaglanmis. Filtreye nerden yag gelir diye dusunurken aklima PCV geldi. Internetten hemen pcv siparisi verdim. Hatta siparisi vermeden once parca nosu aratirken bir yerde konuya denk geldigimde su ibareyi gordum. bir tamircinin dedigi " PCV valfi cok ucuz bir parca. plastik basit bir valf. Mumkunse yilda 1 degistirmek faydali olacaktir. Temizleme yapmayin" diye bir tamircinin mesajina denk gelince 2 tane pcv siparisi gectim.

Yag degisimi sonrasinda ariza kodlarini sildikten sonra, PCV gelene kadar gecen surede 3-4 gun gozlemledim ve arac P0344 u tekrar sisteme atti. sensor degismek gerekecek ve camshaft sensorunu siparis gectim.

PCV haftasonu geldi ve degisimini yapmaya karar verdim. Cogu zaman elinizle de dondurebileceginiz bu parca, bazen sicaktan o-ringinin yapisma yapmasindan dolayi pense vs bir alet yardimiyla 1/4 tur dondurulerek yerinden cikartilabiliyor. Degismesi benim motorda yanlamasina V6 da motorun arkasinda kalmasina ragmen 10dk surmedi. Hatta bazi videolarda intake manifoldunu sokmen gerekiyor diye yazilmis ki ne kadar mesakatli bir islem oldugunu gecen sene paylasmistim.

Elimi motorun arkasina uzatarak valfe uzandim ve parcayi hafiften gorerek yerinden cikartip yenisini taktim. Borusunu da guzelce temizledim.
46285

46286

Simdi gozlemlemeye devam edecegim. Bakalim yag eksiltme soz konusu olacak mi.

46289
46288
46287

Son düzenleme:

Üst Alt