Mazda CX-9 - Park Freni Problemi

sarpworks

Katılımcı
Araç Markası
Mazda CX 9
Araç Renk ve Tip
White Pearl
Herkese merhabalar,

Eminimki bircok konuda bahsi gecmistir. El frenini/park frenini aktiflestirince tutmuyor; el freni cok havaya kalkinca tutuyor, pedal en dipte tutmuyor vs sikayetler. Paylasilan butun bilgilerde de park frenini, arka fren sisteminden ayarlanmasi gerektigi soyleniyor.

Evet, bu dogru bir bilgi. Fakat her zaman icin gecerli denilemez.

Aracta pedalla aktiflestirilen park freni var. garajimin onu rampa oldigu icin, agirligi sanzumana bindirmeyip, park frenine yukluyoruz. Sebebi ise en basit sekilde aciklarsak, P den cikartmak zor oluyor hele birde arac agir olunca.

Park freni sorunsuz calisiyordu fakat yaz sonunda aracta yuk olunca kaydigini farkettim. Ama park freni sorunsuz calisiyordu. Araba yuklu olmayinca sorunsuz duruyordu. Son zamanlarda bir tutuyor bir tutmuyor, cileden cikartmaya basladi. Bende daha once tecrubemden yararlanarak ayarlama yapayim dedim.

Pedalda bosluk oldugunu farkettim ve aracin altina yatip, plastik koruma panelini sokerek herhangi bir ayar yapabilecegim kisim olup olmadigina baktim. Sonuc olumsuz. Ama hazir acmisken mekanizmanin yayinin paslandigini gordum ve yenisini siparis vermeyi planliyorum.

Pedal sisteminde ise ayni elle cekilen sistemdeki gibi bir vida gordum ve oyle ya da boyle vidayi birazcik SIKISTIRDIM. pedal biraz daha sertlesti, bosluk azaldi ve doseme dibine pedal degdiginde tutmaya basladi. Biraz. Daha devam ettim ve ne zamanki pedaldaki bosluk cok cok aza indi, isleme devam ettim. Pedal eskisi gibi sertlesti ve tutmaya basladi. Test surusu de yaptim ve surme veya araci yavaslatma vs bir sikayet yok.

Islem acikcasi 2-3 dklik islem. Ama aracin altindan kontrole basladigim icin ortalama 20dk mi aldi.

Anahtar olarak da 10mm kullandim.
Pedali 1-2 kademe bastirip, vidaya ulasim saglaniyor.

4824148242

Gökan Turmuş

Katılımcı
Araç Markası
Citroen C5 DC
Araç Renk ve Tip
Gümüş
Fotoğraftan seçebildiğim kadarıyla benimkiyle aynı sistem, ayrı balatası var ve ayakla basılıyor. Pedaldan ayarlıyorum ama dik yokuşlarda kaçıyor benimki.Teli koparmaktan çekiniyorum.

sarpworks

Katılımcı
Araç Markası
Mazda CX 9
Araç Renk ve Tip
White Pearl
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Fotoğraftan seçebildiğim kadarıyla benimkiyle aynı sistem, ayrı balatası var ve ayakla basılıyor. Pedaldan ayarlıyorum ama dik yokuşlarda kaçıyor benimki.Teli koparmaktan çekiniyorum.

Evet, ayri balatasi var. arka disk sokuldukten sonra balatalarini gorebilirsiniz.

Pedali ayaginizla yokladiginizda herhangi bir bosluk yoksa, pedalda sorun yoktur. Sorun buyuk ihtimalle ya balatasi bitmistir veya balatalari birbirine baglayan ayarlama mekanizmasi gevsemis olabilir.

Benim pedal ilk zamanlar ortaya yakin tutuyordu. Sonra dosemeye yapistigi halde tutmuyordu. Ama pedalda cok bosluk vardi.

Üst Alt