Mazda CX-9 - Kör Nokta Asistan Problemi ve Çözümü

sarpworks

Katılımcı
Araç Markası
Mazda CX 9
Araç Renk ve Tip
White Pearl
Herkese merhabalar,

Is yogunluguydu, Covid19 tedbirleriydi derken uzun zamandir bir paylasim yapamamistim. Uzerinde durmak istedigim konu; CX-9 larda cok rastlanan bir durum olsa da, diger modellerde de rastlanilmasi mumkun bir problem oldugunu tahmin ediyorum. Sonucta, elektronik + sivi temasi.... Ne demek istedigimi anlamissinizdir.

Aracimin donaniminda "Kor Nokta Asistani" oldugunu ve sorun yasadigimi daha onceki konularda bahsetmistim. Sorunu 1-2 sekilde hatta cozume de kavusturmustum. Bunlardan birisi amortisor degisimi, digeri de ariza kodlarini silmek gibi. Bir sure sonra esim arasira ekrandaki butun isiklar yanip sonuyor, herzaman oluyor mu dikkat etmiyorum dedi. Fakat 3 defa rastlamis ve bende 1 defa rastlayinca sorun kaynagini bulmaya odaklanmistim. BCM kapagini actigimda icinde ekleme yapilmis kablo ve icinde direnc gordum. hatta izolasyon bandini acip kontrol etmistim. Fakat ekleme tamamen profesyonel gorundugu icin cok kurcalamadan kapatmistim. Sunroof olmadigi icin sivi temasi ihtimalini dusunmesem de yinede kontrol etmistim.

Aracin eyalet disinda calismamasi ve sigorta yakmasi. Ilgisi varmiydi bilmiyorum ama tahminimce yoktu. Cunku kadran gece surus modundaydi ve gunduze gecirdikten sonra sorun yasamamistim. O gun eve geri donemeden once hava sicak hem arac daha iyi sogusun diye su tutmustum. camurluk ve tampon iclerine de tutmustum. Bakalim sorun verir mi diyerekten. Hicbir sorun olmadan eve gelmistim ve 3 gun boyunca arabayi kullanmamistik. Araci surmek icin calistirdigimda sag aynadaki isik sase yapar gibi pir pir ediyordu. 1 hafta oyle surdum. belki duzelir diyerekten. ekran isiklarininda yandigini gorunce musait bir gunumde alet cantasini elime alarak arka tamponu sokerek kucuk operasyonda bulundum.

Radarlarin ayaklari metalden yapilmis. Ford un mu yoksa Mazda nin mi muhendislik hatasi bilemiyorum. Fakat paslanmisti. Biraz arastirdigimda herkeste ayni durum sozkonusu oldugunu ogrendim. Ayagi ayri alayim dedim, radar ile birlikte satiliyormus. kalibini cikartip plastikten yapayim veya sirketteki muhendislere cizdirip 3D yazicidan cikartayim dedim. usengeclik coktu. Zaten kullanmadigim bir ozellik. ha calismis ha calismamis diyerekten radarlari soktum. Radarin arac disina bakan kisminda plastik kapak, arka tarafi ise metal. Tuz, su, toz..vs. iyice oksitlenmeler oldugunu gordum.
53024

53025

Mazda yetkili servisine fiyat sordum. tanesi $600 kusur. 2 tanesi $1200 kusur. Aylarca bu ozellik olmadan kullandim.

Gectigimiz gunlerde sensorleri bir acip bakayim nasil bir sivi temasi olmus olabilir veya devre yanmis olabilir. Actim ve gordugum kadariyla kapagin altindaki plastik contadan sizma olmus ve baska bir sizmada soketten sivi yurumesi seklinde olduguna kanaat getirdim. Temizleyip de tekrar denemeyi dusunuyordum hatta @kadir ile de sohbetimiz oldu. Fakat ana kart sokete lehimli oldugu icin cikartamadim. ayaklardan birisi kirik oldugu icinde sarp neden kasiyorsun diyerekten torch ile tehimleri eriterek cikarttim. maksat ilerde boyle bir sorunum olursa bileyim diye. gercekten de ugrasmaya degmezmis. cunku tuzlu su temasi olmus ve temizledigim halde devreden kalintilari alamadim. belki tiner kullanmadigim icin de olabilir. elektronik temizleme spreyi kullandim.
53021

53022

53023

Uzun lafin kisasi. Yenisi $600 kusur tanesi. Cikmasi $120 den basliyor. Cikma elektronik ozellikle bu elektronige $120 vermek deger mi ozellikle geri iadesi olmamasi secenegini de goz onunde bulundurursak. Hurdaliktan 1-2 defa parca almaya gittigimde sordugumda elektronik parcalarin olmadigini soylemislerdi. Eger olsaydi zaten ordan $10-$20 a alabilme sansim olurdu. Cunku hurdacilar elektronik veya plastik parcalara cok onem gostermiyorlar. Onlar icin onemli olan metal parcalar. cunku hurdada agirligina gore sattiklari icin o parcayi kg sunu goz onunde bulundurarak fiyatlandiriyorlar. Bir hurdaliktaki eleman ebaye bak. bazi hurdaliklar ordan satiyorlar.

Bir aksam ebayde aratayim dedim. Tabiki sonuclar $120 + . sonra en ucuzdan pahaliya sirala seceneginden biraz ugrasarak en ucuz fiyati bulmaya calistim.4 tane ilan gordum. saticilari ayni. birisi $64, digeri $84, oburu $90 kusur baska bir ilani da $100 kusur. Teklife de acik oldugu yaziyordu. Once parca numarasindan baktim, dogru parca olduguna karar verdikten sonra, kac model aractan ciktigina baktim. benim arac 2011, parcalarin ciktigi araclar 2013, 2008 modeller. 2013 olanlari teyit edip her ikisine de ayri ayri olmak uzere pes pese teklif gonderdim. Radar basina $50. Ederse alirim, calisirsa ucuza ozelligi geri getiririm; calismazsa da $100 cope atarim dedim.

Parcalar geldi, hemen takmak yok. once tamponu soktum ve radarlari takip forscan ile test ettim. sol taraf ariza veriyordu. kontrol ettim soket oturmamis, sonrasinda sorun cozuldu. radarlar demekki calisiyor. sol tarafin kapagini actim, kapak ile metal kasa arasina silikon surdum. silikon derken, ahsap trimler icin olan degisik bir malzeme. silikon gibi yapis yapis olmuyor. kurudugunda cikartma sansin oluyor. sonrasinda kapagin arkasinda tirnaklari filan kaplayacak sekilde her yerine guzelce surdum. sag tarafi acmadan heryerine guzelce surdum. soketin, radarin kasasina giren kisimlarini da ayni sekilde guzelce sivadim. yerine takip tamponu topladim ve test surusu.

53026

53027

53028

sorunsuz olarak calisiyor.

Burdan ne gibi bir tecrube edindim?
Bir daha arac aldigimda; aracta bu ozellik varsa, arac 0km veya kullanilmis dusunmeden, bu radarlari sokup guzelce silikon ile izole edecem. Anladigim kadariyla kasitli olarak izolasyonu bir sure sonra bozulacak sekilde uretiliyor ki ekrandaki isiktan rahatsizlik duyup parca alinsin diye. Tabi burasi tamamen onyargi da olabilir.

Sizlere birazcik fotograf da paylasayim. radarin icini merak edenler olabilir.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ellerine emeklerine sağlık, paylaşım için teşekkürler. Bir dönem de Bl kasa Mazda 3'lerde bu problem oluşmuştu diye hatırlıyorum.

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Maşallah, her açtığınız konuda teşhis-tamir hepsi mevcut.
Yalnız bu paylaşımlarıda gördükçe Cx-9 çok sorunlu bir araç olduğunu düşünüyorum. Alma niyetim yok ama büyük motor ve V motor sevdamız hep var. Şöyle kelepir hatasız kazasız bişey olsa da cesaret edemem heralde :)

Üst Alt